reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Alimenty między małżonkami > Czy należy płacić alimenty na rzecz winnego separacji małżonka?

Czy należy płacić alimenty na rzecz winnego separacji małżonka?

Jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny rozkład pożycia mogą oni żądać, aby sąd orzekł separację. Małżonkowie w separacji zobowiązani są do wzajemnej pomocy mimo orzeczenia o winie. Jednakże czy małżonek niewinny zobowiązany jest do płacenia alimentów na rzecz winnego małżonka?

Aby sąd mógł orzec separację musi nastąpić zupełny rozkład pożycia między małżonkami, wówczas każdy z małżonków może żądać jej orzeczenia. Przy orzekaniu separacji stosuje się odpowiednio regulacje dotyczące orzekania o rozwodzie. Wobec tego sąd orzeka również o tym, który z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia. Zgodnie z sentencją wyroku Sądu Najwyższego z dnia 28 stycznia 2004 r. (IV CK 406/02) za zawinione uznaje się działania lub zaniechania małżonka będące wyrazem jego woli, które stanowią naruszenie obowiązków wynikających z przepisów prawa małżeńskiego lub zasad współżycia społecznego. Możliwość przypisania małżonkowi winy w rozkładzie pożycia jest wyłączona w razie jego niepoczytalności, a także w wypadku przemijających nawet zakłóceń psychicznych. Przy orzekaniu separacji sąd ustala również prawo do alimentów z zastrzeżeniem, że podczas trwania separacji małżonek objęty obowiązkiem alimentacyjnym jest nim związany na czas nieokreślony. Jest to spowodowane tym, iż separacja nie powoduje ustania małżeństwa.

Obowiązek alimentacyjny

Jeżeli jeden z małżonków znajduje się w stanie niedostatku, a który nie został uznany za winnego rozkładu pożycia może żądać od drugiego małżonka dostarczenia  środków utrzymania w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego. Ocena możliwości zobowiązanego ma na celu ochronę zobowiązanego, bowiem sąd nie może nałożyć obowiązku alimentacyjnego osobie, której sytuacja materialna uległaby znacznemu pogorszeniu  mimo niedostatku uprawnionego. Chodzi m.in. o sytuację, gdy osoba zobowiązana jest inwalidą oraz płaci alimenty na rzecz dzieci. Również w sytuacji, gdy separacja pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnego małżonka niewinnego, wówczas małżonek wyłącznie winny ma obowiązek przyczyniać się w odpowiednim zakresie do zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb małżonka niewinnego, chociażby ten nie znajdował się w niedostatku.

Zobacz też: Alimenty od byłego męża

Przepisy kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wskazują na obowiązek alimentacyjny małżonka wyłącznie winnego. W sytuacji odmowy korzystania ze świadczeń pomocy społecznej przez rozwiedzionego małżonka, znajdującego się w niedostatku, nie wyłącza obowiązku dostarczania mu środków utrzymania, obciążającego drugiego małżonka rozwiedzionego w zakresie określonym w art. 60 § 1 k.r.o. (wyr. SN z dnia 3 września 1998 r., I CKN 908/97). Powyższa regulacja ma zastosowanie również w odniesieniu do orzeczonej separacji.

Obowiązek alimentacyjny małżonka niewinnego

Regulacje kodeksowe, zgodnie z którymi obowiązek alimentacyjny istnieje wyłącznie po stronie małżonka winnego powodują wyłączenie możliwości żądania dostarczenia od małżonka niewinnego środków utrzymania nawet w sytuacji, gdyby małżonek wyłącznie winny znajdował się w niedostatku. Obowiązek alimentacyjny przy orzeczonej separacji nie jest ograniczony ramami czasowymi. Oznacza to bowiem, że nie wygasa po upływie 5 lat tak jak ma to miejsce przy orzeczeniu rozwodu (jeżeli sąd nie orzeknie o przedłużeniu) od chwili uprawomocnienia się wyroku. Jeżeli zatem, małżonek w separacji chciałby uchylić się od obowiązku alimentacyjnego może wnieść pozew o rozwód ze wskazaniem winy drugiego małżonka. Wskazany obowiązek wygasłby również po zawarciu nowego związku małżeńskiego przez uprawnionego małżonka.

Zobacz również: Alimenty a rozwód z orzeczeniem o winie

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

opti.pl

Księgowość online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama