REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy należy płacić alimenty na rzecz winnego separacji małżonka?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Monika Pązik
Alimenty na rzecz winnego separacji małżonka. / fot. Fotolia
Alimenty na rzecz winnego separacji małżonka. / fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny rozkład pożycia mogą oni żądać, aby sąd orzekł separację. Małżonkowie w separacji zobowiązani są do wzajemnej pomocy mimo orzeczenia o winie. Jednakże czy małżonek niewinny zobowiązany jest do płacenia alimentów na rzecz winnego małżonka?

Aby sąd mógł orzec separację musi nastąpić zupełny rozkład pożycia między małżonkami, wówczas każdy z małżonków może żądać jej orzeczenia. Przy orzekaniu separacji stosuje się odpowiednio regulacje dotyczące orzekania o rozwodzie. Wobec tego sąd orzeka również o tym, który z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia. Zgodnie z sentencją wyroku Sądu Najwyższego z dnia 28 stycznia 2004 r. (IV CK 406/02) za zawinione uznaje się działania lub zaniechania małżonka będące wyrazem jego woli, które stanowią naruszenie obowiązków wynikających z przepisów prawa małżeńskiego lub zasad współżycia społecznego. Możliwość przypisania małżonkowi winy w rozkładzie pożycia jest wyłączona w razie jego niepoczytalności, a także w wypadku przemijających nawet zakłóceń psychicznych. Przy orzekaniu separacji sąd ustala również prawo do alimentów z zastrzeżeniem, że podczas trwania separacji małżonek objęty obowiązkiem alimentacyjnym jest nim związany na czas nieokreślony. Jest to spowodowane tym, iż separacja nie powoduje ustania małżeństwa.

REKLAMA

Obowiązek alimentacyjny

Jeżeli jeden z małżonków znajduje się w stanie niedostatku, a który nie został uznany za winnego rozkładu pożycia może żądać od drugiego małżonka dostarczenia  środków utrzymania w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego. Ocena możliwości zobowiązanego ma na celu ochronę zobowiązanego, bowiem sąd nie może nałożyć obowiązku alimentacyjnego osobie, której sytuacja materialna uległaby znacznemu pogorszeniu  mimo niedostatku uprawnionego. Chodzi m.in. o sytuację, gdy osoba zobowiązana jest inwalidą oraz płaci alimenty na rzecz dzieci. Również w sytuacji, gdy separacja pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnego małżonka niewinnego, wówczas małżonek wyłącznie winny ma obowiązek przyczyniać się w odpowiednim zakresie do zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb małżonka niewinnego, chociażby ten nie znajdował się w niedostatku.

Zobacz też: Alimenty od byłego męża

Przepisy kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wskazują na obowiązek alimentacyjny małżonka wyłącznie winnego. W sytuacji odmowy korzystania ze świadczeń pomocy społecznej przez rozwiedzionego małżonka, znajdującego się w niedostatku, nie wyłącza obowiązku dostarczania mu środków utrzymania, obciążającego drugiego małżonka rozwiedzionego w zakresie określonym w art. 60 § 1 k.r.o. (wyr. SN z dnia 3 września 1998 r., I CKN 908/97). Powyższa regulacja ma zastosowanie również w odniesieniu do orzeczonej separacji.

Obowiązek alimentacyjny małżonka niewinnego

Regulacje kodeksowe, zgodnie z którymi obowiązek alimentacyjny istnieje wyłącznie po stronie małżonka winnego powodują wyłączenie możliwości żądania dostarczenia od małżonka niewinnego środków utrzymania nawet w sytuacji, gdyby małżonek wyłącznie winny znajdował się w niedostatku. Obowiązek alimentacyjny przy orzeczonej separacji nie jest ograniczony ramami czasowymi. Oznacza to bowiem, że nie wygasa po upływie 5 lat tak jak ma to miejsce przy orzeczeniu rozwodu (jeżeli sąd nie orzeknie o przedłużeniu) od chwili uprawomocnienia się wyroku. Jeżeli zatem, małżonek w separacji chciałby uchylić się od obowiązku alimentacyjnego może wnieść pozew o rozwód ze wskazaniem winy drugiego małżonka. Wskazany obowiązek wygasłby również po zawarciu nowego związku małżeńskiego przez uprawnionego małżonka.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Alimenty a rozwód z orzeczeniem o winie

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gorąca debata prezydencka: migranci, miliardy i mylące liczby

Emocje, riposty i... dezinformacja. W telewizyjnej debacie kandydaci mierzyli się w sześciu blokach tematycznych, ale częściej niż faktami – operowali mitami. Karol Nawrocki mówił o „10 tysiącach migrantów wypychanych z Niemiec”, co nie ma potwierdzenia w danych. Rafał Trzaskowski przypisał sobie unijne miliardy, których formalnie nie pozyskał. Sprawdzamy, co naprawdę wydarzyło się na granicy, w szpitalach i na sali debat.

Co kandydaci na Prezydenta RP zamierzają zmienić w ochronie zdrowia? Szczegółowa relacja debaty prezydenckiej Trzaskowski-Nawrocki z dnia 23 maja 2025 r. [wybory prezydenckie w 2025 r.]

W dniu 23 maja br. w Telewizji Polskiej, odbyła się debata prezydencka z udziałem dwóch kandydatów II tury wyborów prezydenckich w 2025 r. – Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego. Była ona podzielona na sześć bloków tematycznych, wśród których jednym była ochrona zdrowia. W tym segmencie, każdy z kandydatów udzielił odpowiedzi na trzy pytania przeciwnika. Oto szczegółowa relacja.

Po jakim czasie nie można odwołać darowizny?

Termin na odwołanie przekazanej darowizny jest dość krótki. Od czego zależy? Kiedy jest możliwe odwołanie darowizny?

Kiedy złożenie przysięgi przez nowo wybranego prezydenta RP? [WYBORY 2025]

Zgodnie z art. 128 Konstytucji, kadencja prezydenta RP rozpoczyna się w dniu objęcia przez niego urzędu. Pytanie brzmi: co to dokładnie oznacza i kiedy ten moment następuje? Kto stwierdza ważność wyborów na prezydenta RP?

REKLAMA

Tusk obiecuje: Kwota wolna wzrośnie do 60 tys. zł, ale nie w tym roku

Premier Donald Tusk nie owija w bawełnę: podniesienie kwoty wolnej od podatku to jego priorytet, ale w 2025 roku Polacy nie mają na co liczyć. „To moja twarda obietnica – zrealizuję ją w tej kadencji” – zapowiada. Warunek? Deficyt musi trzymać się w ryzach, bo inaczej grozi nam utrata miliardów z UE.

Tydzień, maksymalnie dwa. Wielu pracowników nie czeka dłużej na wynik rekrutacji

6 na 10 badanych pracowników fizycznych deklaruje, iż maksymalny czas rekrutacji, jakiego oczekują od potencjalnego pracodawcy, to dwa tygodnie. Tak wynika z badania „Rynek pracowników fizycznych”, przeprowadzonego na zlecenie serwisu Pracuj.pl.

Obniżenie wieku emerytalnego dla kolejnej grupy zawodowej już w 2026 r.? Resort pracy daje minus Senatorom [PROJEKT]

Trwają prace nad obniżeniem wieku emerytalnego dla kolejnej grupy zawodowej. Chodzi o projekt nowelizacji o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawy o emeryturach pomostowych wniesiony przez senatorów 18 grudnia 2024 r. Projekt trafił do sejmu na początku maja 2025 r.

Specjalny dodatek z ZUS trafił do 133,6 tys. osób w Polsce. Sprawdź konto

Specjalny dodatek z ZUS trafił do 133,6 tys. osób w Polsce. Warto zweryfikować swoje konto, ponieważ w wielu przypadkach ZUS wypłacił świadczenie automatycznie, bez składania wniosku. Wielu osobom należą się bowiem z urzędu dodatkowe pieniądze i to nie miało, bo z wyrównaniem od stycznia i z uwzględnieniem marcowej waloryzacji.

REKLAMA

Zmiany w e-ZLA już od 15 czerwca 2025 r. Zwolnienia lekarskie będą wyłącznie akceptowane w protokole HTTP/1.1

Od 15 czerwca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wymusi korzystanie wyłącznie z protokołu HTTP/1.1 przy przesyłaniu elektronicznych zwolnień lekarskich (e-ZLA). O co chodzi z tą zmianą techniczną? ZUS odpowiada: Pacjenci mogą czuć się spokojnie.

Niemcy ujawnili ilu mają migrantów. To już ponad jedna czwarta mieszkańców

Ilu migrantów jest u naszego zachodniego sąsiada? Z danych ujawnionych przez Federalny Urząd Statystyczny wynika, że ubiegłym roku w Niemczech mieszkało około 21,2 miliona osób z historią migracji. A zatem jest to już ponad jedna czwarta mieszkańców Niemiec.

REKLAMA