REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Konsument, Finanse

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zakupy grupowe, czyli jak kupować taniej

Coraz większą popularnością w Polsce zaczyna się cieszyć idea zakupów grupowych. Takie zakupy dają duże oszczędności. a wszystko zgodnie z zasadą duży może więcej.

Zmiany w gwarancji konsumenckiej

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji przepisów dotyczących gwarancji konsumenckiej. Projekt jest implementacją kolejnej dyrektywy europejskiej i dotyczy gwarancji konsumenckiej.

Ubezpieczenie sprzedaży ratalnej

Ubezpieczenia sprzedaży ratalnej jest jednym z najczęściej stosowanych ubezpieczeń. Czasami nie jesteśmy nawet świadomi, iż zawarliśmy tego rodzaju umowę.

Ożywienie na rynku kredytowym

Na rynku kredytów hipotecznych zauważalne jest znaczne ożywienie. Kryzys, z całą pewnością, został zażegnany. Ceny mieszkań nie wzrosną jednak znacznie, gdyż wiele lokali oddanych do użytku w latach 2008-2009 pozostaje bez właścicieli.

REKLAMA

Deweloperzy znów dostają pożyczki na kupno działki

W dobie kryzysu, żaden bank nie chciał finansować nowych inwestycji budowlanych. Teraz deweloperom coraz łatwiej uzyskać kredyt na zakupów gruntów. Udzielają ich już BPS, Noble Bank, Pekso Bank Hipoteczny oraz PKO BP.

Banki naruszały uprawnienia konsumentów

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów skontrolował wzorce umowne, jakimi posługują się banki. Efekt? 68 niedozwolonych postanowień i duże kary finansowe.

Przesłanki wyłączające odpowiedzialność z tytułu naruszenia dyscypliny finansów publicznych

Jednym z zadań Ustawy o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych z dnia 17 grudnia 2004 r. jest ochrona ładu korporacyjnego sektora finansów publicznych w zakresie gospodarowania środkami publicznymi.

Skorzystaj z dopłaty do kredytu przy zakupie mieszkania

Małżonkowie i osoby samotnie wychowujące dzieci mogą zaciągnąć na zakup domu lub mieszkania kredyt preferencyjny z państwowymi dopłatami do odsetek, pod warunkiem jednak, że wartość nabywanej nieruchomości nie przekracza średniej ceny w budownictwie mieszkaniowym na danym obszarze.

REKLAMA

Co warto wiedzieć o kupowaniu przez Internet

W przypadku sprzedaży przez Internet potwierdzenie warunków umowy na piśmie jest jednym z obowiązków sprzedawcy. Klienci muszą być też poinformowani o swoich prawach.

Szerokopasmowy internet już ogólnodostępny?

Dnia 17 lipca 2010 r. weszła w życie ustawa z dnia 7 maja 2010 r. o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych (dalej „ustawa”), której celem jest unowocześnienie gospodarki w szczególności poprzez zapewnienie dostępu do Internetu szerokopasmowego. Jest to bardzo istotne, gdyż Polska pod względem rozwoju infrastruktury telekomunikacyjnej i dostępu do niej, wypada nadal niekorzystnie w porównaniu z innymi państwami członkowskim Unii Europejskiej.

Dokonałeś zakupu na zagranicznych aukcjach internetowych? Zapłacisz podatek!

Tak Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie (dalej „organ podatkowy”) dnia 24 maja 2010 r. odpowiedział na interpretację indywidualną dotyczącą opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych (dalej „PCC”) transakcji dokonywanych za pośrednictwem Internetu.

Czy nowa Rekomendacja KNF ograniczy „złe kredyty”?

Komisja Nadzoru Finansowego przyjęła 23 lutego 2010 r. Rekomendację T dotyczącą dobrych praktyk w zakresie zarządzania ryzykiem detalicznych ekspozycji kredytowych. Odnosi się ona bezpośrednio do banków objętych przepisami prawa polskiego, natomiast wyłączenia dotyczą jedynie banków nieznacząco zaangażowanych w detaliczne ekspozycje kredytowe. Wprowadzenie zapisów rekomendacji 1-4, 8, 13-15,17-19 i 23-25 przez banki, miało nastąpić do 23 sierpnia 2010 r. Do pozostałych zaleceń instytucje finansowe muszą się dostosować w przeciągu najbliższych 4 miesięcy.

Czy sprzedawca musi wydać gwarancję?

Niedawno kupiłem telewizor. W domu okazało się, że wraz z dokumentami nie dostałem gwarancji. Sprzedawca wyjaśnił, że nie udziela gwarancji. Czy to oznacza, że nie mam prawa do reklamacji?

Internet: nowe połączenie o prędkości 1 Gb/s

Operatorzy Internetowi oferują coraz szybsze połączenie z siecią. Jak donosi „Dziennik Gazeta Prawna” od 1 września klienci operatora Dialog będą mogli przesyłać dane z prędkością nawet 1 Gb/s.

Kredyty hipoteczne przestały tanieć

Początek roku był dla banków wyścigiem o klienta. Proponowano niskie oprocentowanie, obniżano marże. Wszystko po to, by przyciągnąć do siebie klientów. Ostatnie trzy miesiące przyniosły zmiany. Banki czują się już na tyle pewnie, że zakończyły już akcje promocyjne.

Jak reklamować żywność?

Tak jak buty, czy inne produkty, także żywność może być reklamowana. Termin na to przewidziany jest jednak zdecydowanie krótszy.

Czym jest umowa poza lokalem przedsiębiorstwa?

Zawarłeś umowę sprzedaży w swoim domu z przedstawicielem firmy? W takiej sytuacji zawarłeś umowę poza lokalem przedsiębiorstwa i dzięki temu masz szczególne prawa.

Kredyt budowlano-hipoteczny

Choć kredyt budowlano-hipoteczny nie różni się zasadniczo od zwykłego kredytu hipotecznego, należy jednak zwrócić uwagę na kilka odstępstw. Co ważne, kredyt ten może zostać przeznaczony nie tylko na budowę domu, ale i (ewentualnie) na zakup działki.

Kredyt mieszkaniowy: krok po kroku

Zastanawiasz się nad zakupem mieszkania? Myślisz o zaciągnięciu kredytu hipotecznego? Sprawdź, jak to zrobić krok po kroku.

Ubezpieczenie kredytu

Ubezpieczenie jest często jednym z warunków udzielenia kredytu. O ile ubezpieczenie nieruchomości jest konieczne w niemal każdym banku, o tyle inne są wymagania w zależności od banku.

Ubezpieczenie kredytu

Ubezpieczenie jest często jednym z warunków udzielenia kredytu. O ile ubezpieczenie nieruchomości jest konieczne w niemal każdym banku, o tyle inne są wymagania w zależności od banku.

Zabezpieczenie kredytu hipoteką

Hipoteka na nieruchomość jest dla banku najkorzystniejszym zabezpieczeniem terminowej spłaty kredytu. W przypadku niewypłacalności kredytobiorcy, hipoteka pozwala bankowi zaspokoić swoją wierzytelność właśnie z tej nieruchomości.

Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego

Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego niesie ze sobą szereg korzyści. Niestety, z możliwości wcześniejszej spłaty kredytu mogą skorzystać tylko te osoby, które mają w miarę ustabilizowaną sytuację finansową.

Czy warto refinansować kredyt?

Warto raz na pewien czas sprawdzić ofertę kredytów refinansowych. Kredyt mieszkaniowy wiąże cię na wiele lat. Nie oznacza to, że przez kolejne 20 czy 30 lat musisz pozostać związany z bankiem, w którym zaciągnąłeś kredyt.

Jak przewalutować kredyt?

Przewalutowanie, czyli zmiana waluty kredytu, może być skutecznym sposobem na obniżenie oprocentowania. Warto jednak pamiętać, że przewalutowanie kredytu nie jest bezpłatne, a często może wiązać się ze znacznymi trudnościami.

Jak złożyć wniosek o kredyt mieszkaniowy?

Złożenie wniosku kredytowego jest pierwszym, konkretnym krokiem w celu uzyskania kredytu na zakup mieszkania. Wniosek kredytowy można złożyć do kilku banków, zarówno osobiście, jak i przez internet.

Obliczanie oprocentowania kredytu

Choć zaciągnięcie kredytu wiąże się z licznymi kosztami, z całą pewnością największe znaczenie ma oprocentowanie. To od oprocentowania zależy, jak wysokie będą nasze odsetki.

Obliczanie oprocentowania kredytu

Choć zaciągnięcie kredytu wiąże się z licznymi kosztami, z całą pewnością największe znaczenie ma oprocentowanie. To od oprocentowania zależy, jak wysokie będą nasze odsetki.

Koszty związane z kredytem mieszkaniowym

Cena za zakup mieszkania oraz odsetki i prowizja dla banku za udzielony kredyt to nie jedyne koszty, które wiążą się z zaciągnięciem kredytu mieszkaniowego. Należy również wziąć pod uwagę szereg kosztów dodatkowych, które ponosimy w związku z nabyciem lokalu.

Kredyt w ratach równych czy w malejących?

Decydując się na kredyt, zastanów się, jaką wybierzesz formę spłaty. Kredyt można spłacać w ratach równych lub malejących. Która forma spłaty kredytu jest korzystniejsza?

Jak obliczyć zdolność kredytową?

Zarówno pozytywna decyzja kredytowa banku, jak i wysokość kredytu zależą od twojej zdolności kredytowej. Bank musi mieć możliwość zbadania, czy potencjalny kredytobiorca będzie w stanie spłacać raty kredytu wraz z odsetkami. Co bank bierze pod uwagę przy obliczaniu zdolności kredytowej?

Dokumenty niezbędne do zaciągnięcia kredytu

Podjęcie decyzji o zaciągnięciu kredytu hipotecznego to poważny krok. Gdy już wybraliśmy bank, w którym chcemy zawrzeć umowę kredytową, warto wcześniej sprawdzić, jakie dokumenty będą nam niezbędne do jej podpisania.

Kliniki prawne pomogą konsumentom

Rzecznik Praw Obywatelskich chce pomóc osobom, które wpadły w pułapkę kredytową lub mają problemy z ubezpieczycielami. W tym celu mają powstać wyspecjalizowane kliniki prawne przy uczelniach prawniczych.

Zakupy w Internecie - uszkodzenia podczas transportu

Nie zawsze winę za niepełnowartościowy towar ponosi sprzedawca czy dystrybutor. Pamiętajmy, że sprzedawca wysyłając towar do klienta przestaje ponosić za niego odpowiedzialność. Odpowiedzialność podczas transportu spada na przewoźnika. W zależności od przewoźnika los towaru jest różny.

Zakupy w Internecie - opinie o sklepach i sprzedających

Przed zakupami u prywatnych sprzedawców, a nawet w sklepach internetowych warto zapoznać się z opiniami innych użytkowników, szczególnie jeśli planujemy zakupy na wyższą kwotę. Gdzie można szukać opinii o sklepach i sprzedających?

Zakupy w Internecie - nasze prawa przy reklamacji

Co zrobić, gdy mimo ostrożności mieliśmy pecha i trafiliśmy na produkt wadliwy, uszkodzony lub co gorsza, podrobiony? Od razu warto zaznaczyć, że prawo konsumenta w takich przypadkach zawsze stoi po naszej stronie. Niestety większość z nieuczciwych sprzedających tego prawa za grosz nie przestrzega. Jakie prawa i obowiązki posiada sprzedający, a jakie kupujący?

Jak korzystnie zawrzeć umowę kredytową?

Pierwszym etapem zawarcia umowy kredytu mieszkaniowego jest znalezienie banku oferującego nam najbardziej korzystne warunki kredytu. Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze banku?

Zmiany w kredytach mieszkaniowych

Rekomendacja T jest aktem Krajowego Nadzoru Finansowego skierowanym do banków. Większa część jej postanowień powinna zostać przyjęta przez banki już 23 sierpnia 2010 roku.

Kasy budowlane sposobem na tani kredyt

Kongres Budownictwa oraz Związek Banków Polskich proponuje mało i średnio zarabiającym rodzinom oszczędzanie na mieszkanie w kasach budowlanych, które miałyby umożliwić zaciągnięcie niskooprocentowanego kredytu mieszkaniowego. Plan ten zyskał poparcie posłów Lewicy.

Spłata kredytu mieszkaniowego a utrata pracy

Straciłeś pracę, a masz do spłacenia kredyt mieszkaniowy? Jego spłatę ułatwi ci przyjęty przez rząd projekt ustawy. Projekt dotyczy pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych.

Pomoc dla bezrobotnych w spłacie kredytów mieszkaniowych

Rząd przyjął projekt ustawy, który ma służyć bezrobotnym w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych. Jednakże podstawowym warunkiem otrzymania tejże pomocy będzie zarejestrowanie się bezrobotnych w urzędzie pracy i uzyskanie dla nich prawa do zasiłku.

Czy za fotografowanie muzealnych eksponatów trzeba dodatkowo płacić?

Muzea nie mogą zakazać fotografowania eksponatów, a także pobierać dodatkowych opłat za fotografowanie obrazów, rzeźb i innych przedmiotów wystawionych w salach ekspozycyjnych, stwierdził Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Warszawie w wyroku z dnia 5 marca 2010 r.

Czy bezrobotny uzyska pomoc w spłacie kredytu hipotecznego?

Czy bezrobotny uzyska pomoc w spłacie kredytu hipotecznego? Rząd snuje plany dotyczące takiej pomocy. Zwiększające się bezrobocie w ostatnich latach przyczyniło się do problemów ze spłatą kredytów hipotecznych.

Dlaczego oscypek musi posiadać certyfikat Unii Europejskiej

Oscypek to typowy produkt regionalny, charakterystyczny dla polskich gór. Wpisanie go na unijną listę produktów chronionych, spowodowało znaczny wzrost sprzedaży, ale również konieczność posiadania certyfikatu Unii Europejskiej. Bacowie narzekają na biurokrację, a na rynku pojawia się coraz więcej towarów bez certyfikatu. W związku z tym kontrolerzy zapowiadają nakładanie kar.

Jak kupować przez internet

Często zawieramy umowy przez internet. Na co zwrócić uwagę przed wysłaniem wypełnionego formularza zamówienia? Czy można wycofać się z niesatysfakcjonującej transakcji? Jakie ryzyko wiąże się z nabywaniem rzeczy w sieci?

Ewidencja kar umownych

Jednostka budżetowa podpisała umowę z biegłym rzeczoznawcą na wycenę pojazdów. W umowie zastrzeżono możliwość naliczenia kar umownych za nieterminowe wykonanie usługi. Jak prawidłowo zaksięgować całą operację?

Cele i zasady normalizacji krajowej

Normalizacja jest działalnością zmierzającą do uzyskania optymalnego, w danych okolicznościach, stopnia uporządkowania w określonym zakresie, poprzez ustalanie postanowień przeznaczonych do powszechnego i wielokrotnego stosowania, dotyczących istniejących lub mogących wystąpić problemów.

Rzecznik zwraca uwagę na problem samobójstw wśród nastolatków

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak w zwrócił uwagę na problem kondycji zdrowia psychicznego i rosnącej liczby samobójstw wśród dzieci i młodzieży.

Przeprowadzanie inwestycji pomimo kryzysu

Jednostki sektora finansów publicznych muszą ostrożnie gospodarować środkami będącymi w ich dyspozycji. Pod uwagę powinny wziąć nie tylko korzyści, jakie przyniosą inwestycje, ale i ryzyko na siebie wzięte. Powinny też stale poszukiwać alternatywnych źródeł finansowania działalności.

Państwo może zakazać internetowych gier losowych

Państwa członkowskie Unii Europejskiej mogą zakazać gier losowych prowadzonych w Internecie m.in. ze względu na ochronę konsumentów – orzekł 3 czerwca Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

REKLAMA