REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakupy w Internecie - nasze prawa przy reklamacji

Kamil Rogala
Sprzedający ma obowiązek podać w ofercie sklepu lub aukcji dokładny opis towaru wraz nazwą producenta.
Sprzedający ma obowiązek podać w ofercie sklepu lub aukcji dokładny opis towaru wraz nazwą producenta.

REKLAMA

REKLAMA

Co zrobić, gdy mimo ostrożności mieliśmy pecha i trafiliśmy na produkt wadliwy, uszkodzony lub co gorsza, podrobiony? Od razu warto zaznaczyć, że prawo konsumenta w takich przypadkach zawsze stoi po naszej stronie. Niestety większość z nieuczciwych sprzedających tego prawa za grosz nie przestrzega. Jakie prawa i obowiązki posiada sprzedający, a jakie kupujący?

Reklamacje - jakie mamy prawa?

Zacznijmy od podstawowych obowiązków sprzedawców, by wiedzieć czego możemy oczekiwać w sklepie lub na aukcji. Po pierwsze sprzedający ma obowiązek podać w ofercie sklepu lub aukcji dokładny opis towaru wraz nazwą producenta lub importera, kraju pochodzenia sprzedawanego towaru oraz oczywiście opcje i formy dostawy przedmiotu wraz z opcją zapłaty no i oczywiście ceną za towar. Ponadto, jeśli sprzedający nie podał wystarczających danych, klient ma prawo poprosić o dodatkowe informacje dotyczące produktu. Na stronie internetowej sklepu w widocznym i dostępnym dla każdego miejscu powinny być umieszczone informacje o nazwie sklepu, adres siedziby sklepu, regulamin oraz zasady sprzedaży i zwrotu towarów.

REKLAMA

Zobacz również: Komputer/Foto - Podstawowe narzędzia

REKLAMA

Tym, co jest dla kupującego najważniejsze, to gwarancja zwrotu pieniędzy za towar, który nie spełnia wymagań klienta. Otóż, każdy konsument dokonujący zakupów w Internecie ma prawo do zwrotu towaru w ciągu 10 dni od momentu dostarczenia produktu bez podania przyczyny zwrotu składając oświadczenie na piśmie. Ponadto sprzedawca ma obowiązek poinformować o tym prawie klienta. W przypadku zwrotu towaru w przeciągu 10 dni, sprzedawca ma obowiązek zwrócić nam pieniądze w ciągu 14 dni. Pamiętajmy jednak, że zwrot towaru bez podania przyczyny może być respektowany jedynie wtedy, gdy towar będzie nieużywany. Oprócz tego, zwracając towar to konsument pokrywa koszty wysyłki. Zwrotom bez podania przyczyny nie podlegają rozpakowane płyty CD, DVD, Blu-ray oraz oprogramowanie komputerowe. Kolejnym atutem dla kupującego jest prawo, które mówi, że jeśli sprzedający nie poinformuje kupującego o możliwości zwrotu towaru w ustalonym przez prawo terminie, okres ten wydłuża się aż do trzech miesięcy. Co jednak zrobić, jeśli towar jest uszkodzony lub wadliwy?

Jeśli towar jest niezgodny z zamówieniem lub opisem, jest wadliwy lub uszkodzony, klient ma prawo odesłać produkt na koszt sprzedawcy. Ponadto, kupujący ma prawo do zwrotu niepełnowartościowego towaru w przeciągu dwóch lat od zakupu. Jeśli sprzedający utrudnia reklamację, a spór między nim a konsumentem ciągle narasta, konsument ma prawo zgłosić problem do miejskich lub powiatowych rzeczników konsumentów oraz do organizacji pozarządowych czyli Federacji Konsumentów lub Stowarzyszenia Konsumentów Polskich. 

Zobacz również: Komputer/Foto - Retusz portretu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do niektórych emerytur i rent

Od 1 czerwca 2024 r. zmienią się tzw. progi graniczne, o których powinni pamiętać pracujący seniorzy. W przeciwnym razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi lub zmniejszy świadczenie. Limity nie dotyczą jednak wszystkich emerytów i rencistów.

Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

5000 zł na wakacje dla dzieci i młodzieży szkolnej. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000 zł na aktywizację dzieci i młodzieży szkolnej w czasie wakacji, czyli wakacyjna AktywAKCJA. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

REKLAMA

Aktywnie w żłobku - dla kogo nowe świadczenie? 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko

Aktywnie w żłobku - dla kogo? To nowe świadczenie w wysokości 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko ma przysługiwać na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowaną przez dziennego opiekuna. Na jakich warunkach będzie przyznawane?

Co ukrywał w domu Zbigniew Ziobro? Ruszy śledztwo

Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi, ogłosił, że prokuratura rozpoczyna śledztwo w związku z ukryciem akt nadzoru wytworzonych w byłej Prokuraturze Generalnej. Dokumenty te dotyczą nadzoru nad postępowaniem prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Ostrowcu Świętokrzyskim w sprawie narażenia ojca byłego ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry, na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Za taki czyn grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Umowa zlecenia wliczana do stażu pracy? Ważne zmiany w Kodeksie pracy

To będzie ważna nowelizacja. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce dodać do kodeksu pracy nowy przepis, zgodnie z którym do stażu pracy będzie się liczyły m.in. okresy wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia i prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej. Projekt nowelizacji ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów i wpłynąć do Sejmu w III kwartale 2024 r. 

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi niemal 50 000 zł. Ile najniższa i od czego to zależy?

Najniższa emerytura wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynosi zaledwie 1 grosz. Wysokość emerytur i tzw. emerytury groszowe budzą sporo wątpliwości. Od czego zależy wysokość świadczeń?

REKLAMA

3200 zł miesięcznie na rehabilitację. Wnioski można składać do 7 czerwca 2024 r.

3200 zł miesięcznie na rehabilitację w ramach programu „Rehabilitacja 25 plus”. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) informuje, że nabór wniosków o przyznanie środków finansowych potrwa do 7 czerwca 2024 r.

Nawet 10 000 zł dla Kół Gospodyń Wiejskich w 2024 roku. Kwota ma być przeznaczona na działania ekologiczne

Nawet 10.000,- zł dofinansowania na działania w zakresie edukacji ekologicznej oraz promocji postaw proekologicznych w środowisku lokalnym może otrzymać jedno Koło Gospodyń Wiejskich od Fundacji Krajowej Grupy Spożywczej S.A. „Pomaganie krzepi”. Wnioski w programie grantowym „Eko-gospodyni” można składać do 31 lipca 2024 r.

REKLAMA