reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Sprzedaż towarów > Dlaczego oscypek musi posiadać certyfikat Unii Europejskiej

Dlaczego oscypek musi posiadać certyfikat Unii Europejskiej

Oscypek to typowy produkt regionalny, charakterystyczny dla polskich gór. Wpisanie go na unijną listę produktów chronionych, spowodowało znaczny wzrost sprzedaży, ale również konieczność posiadania certyfikatu Unii Europejskiej. Bacowie narzekają na biurokrację, a na rynku pojawia się coraz więcej towarów bez certyfikatu. W związku z tym kontrolerzy zapowiadają nakładanie kar.

Oscypek

Oscypek to twardy wędzony ser przygotowywany z mleka owczego, charakterystyczny dla polskich gór, szczególnie Podhala.

Certyfikat

Góralskie oscypki są drugim po bryndzy podhalańskiej polskim produktem regionalnym chronionym przez prawo unijne. Od 2 lutego 2007 r. uzyskały status Chronionej Nazwy Pochodzenia. Wyrób ten ma określone parametry (m.in. maksymalna zawartość domieszki mleka krów rasy czerwonej – na 40%) i może być produkowany tylko w województwach śląskim i małopolskim.

Ser może być wyrabiany wyłącznie w okresie od maja do września, zaś sprzedawany do końca października. Powinien ważyć od 60 do 80 dkg i mierzyć od 17 do 23 cm.
Koszt uzyskania certyfikatu wynosi ok. 500 zł. Producenci jednak nie są zainteresowani jego wyrobieniem i tłumaczą się tym, że sprzedaż oscypków bez certyfikatów jest duża, a klienci nie pytają o metody wytwarzania serów. Oprócz tego uzyskanie certyfikatu wiąże się z dużą biurokracją i późniejszymi częstymi kontrolami.

Kary

Na polskim rynku znajduje się coraz wiele oscypków, które nie posiadają certyfikatu z Unii Europejskiej. W związku z tym na terenie powiatu tatrzańskiego są przeprowadzane kontrole bacówek, restauracji, punktów gastronomicznych oraz handlowych. Te miejsca, które handlują oscypkami, a nie przedstawią kontrolerom wymaganych dokumentów, mogą się liczyć z karami.

Zobacz również serwis: Prawa konsumenta

Zadaj pytanie: Forum

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Polski oscypek został wpisany na unijną listę produktów chronionych.
Polski oscypek został wpisany na unijną listę produktów chronionych.

Wynagrodzenia 2020. Rozliczanie płac w praktyce69.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Niebudek

Adwokat i Doradca podatkowy, Parter Zarządzający Kancelarii LTCA Zarzycki Niebudek

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama