REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Koszty, Postępowanie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

IFK poleca: Wsteczna korekta przychodów i kosztów do likwidacji

Na najbliższym posiedzeniu Sejm zajmie się projektem nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego i innych ustaw w związku ze wspieraniem polubownych metod rozwiązywania sporów. Znaczące dla praktyki obrotu gospodarczego mogą być rozwiązania zaproponowane w zakresie prawa podatkowego. Mają one na celu zmniejszenie uciążliwości związanych z rozliczeniami podatkowymi.

VAT podnosi koszty wychowania dzieci w Polsce

Koszt wychowania jednego dziecka w Polsce (do osiągnięcia 19 roku życia) mieści się w przedziale od 176 tys. do 190 tys. zł, a dwójki dzieci - od 317 tys. do 342 tys. zł - szacuje Centrum im. Adama Smitha. Rodziny z dziećmi są szczególnie wrażliwe na skutki wysokiej stawki VAT. Eksperci CAS zauważają, że w niektórych krajach Unii stawka VAT na produkty dziecięce wynosi 0% (przykładowo w Wielkiej Brytanii) lub 3% (jak w Luksemburgu) i rządy tych państw utrzymują ją, pomimo nacisku instytucji unijnych.

Koszty utrzymania mieszkania – w górę

Od ok. 10 miesięcy, na rynku nieruchomości dało się zauważyć, że koszty utrzymania mieszkania poszły w górę. Patrząc na dane z ostatnich kilku lat – koszty utrzymania Nieruchomości zawsze rosną szybciej niż ogólny poziom cen.

Korekta kosztów po sporządzeniu sprawozdania

W kontekście nowego wyroku NSA firmy nie należy zmuszać do zmian w przychodach i kosztach z poprzednich lat, jeśli zdarzenie miało miejsce w danym roku. Może zmieni się restrykcyjne podejście organów.

REKLAMA

Średni miesięczny koszt utrzymania w domu pomocy społecznej

Czy ustalając średni miesięczny koszt utrzymania w domu pomocy społecznej od kosztów działalności domu z roku poprzedniego należy odjąć koszty inwestycji i wydatki na remonty, chociaż nie sa w nich zawarte?

Koszty ubezpieczenia OC na przykładach

Stawki obowiązkowego ubezpieczenia OC wbrew powszechnej opinii maleją. Porównujemy ceny ubezpieczenia OC na przykładzie Opla Astry z silnikiem benzynowym 1,4 l o mocy maksymalnej 90 KM.

Koszty związane z dochodzeniem wierzytelności od dłużników

Nowe koszty związane z dochodzeniem wierzytelności nakłada na dłużników ustawa o terminach zapłaty w transakcjach handlowych. Zgodnie z art. 10 to dłużnik musi zapłacić dług powiększony o odsetki i ewentualne koszty postępowania sądowego lub komorniczego oraz koszty działania firmy windykacyjnej.

Koszty obrony z urzędu

Koszty obrony z urzędu ponosi - zgodnie z art. 618 par 1 pkt 11 kodeksu postępowania karnego - Skarb Państwa. Oskarżony, któremu obrońca został wyznaczony z urzędu nie jest więc zobowiązany do pokrywania kosztów jego działania ani wynagrodzenia. Czy w wyroku kończącym postępowanie oskarżony może zostać obciążony kosztami nieopłaconej pomocy prawnej adwokata z urzędu?

REKLAMA

Jak rozliczyć świąteczne prezenty dla kontrahentów?

W ramach wiążącej współpracy, firmy często decydują się na przekazanie świątecznych prezentów dla swoich kontrahentów. Prezenty będą jednak kosztem firmowym jedynie wtedy, gdy będą zawierały logo firmy. Możliwe jest również obniżenie rocznego podatku poprzez zorganizowanie świątecznego przyjęcia, jeżeli będzie miało ono charakter spotkania biznesowego.

Zwrot kosztów noclegów pracownika bez stałego miejsca pracy

Treść umów o pracę jest różnorodna i czasem zdarza się, że w umowie miejscem pracy będzie „cały kraj”. Jest to charakterystyczne dla pracowników mobilnych, którzy nie mają określonego stałego miejsca zatrudnienia. Czy wówczas zwrot kosztów noclegów takiego pracownika będzie stanowił jego przychód? Czy będzie można skorzystać ze zwolnienia z pdof?

System kontroli małej floty

Systemy zarządzania flotą przeważnie ułatwiają kontrolowanie kosztów eksploatacji dużych flot. Ale także w niewielkich flotach można wykorzystać nowoczesne technologie.

Jak obniżyć koszt ubezpieczenia floty?

Jednym z istitnych kosztów utrzymania floty pojazdów w firmie jest koszt ich ubezpieczenia. W jaki sposób obniżyć koszt ubezpieczenia floty?

Jak można wycofać się z mediacji?

Mediacja jest alternatywnym sposobem rozwiązywania sporów. W mediacjach zawsze bierze udział neutralny mediator, który pomaga stronom dojść do porozumienia. Zgodnie z kodeksem postępowania cywilnego mediacja jest dobrowolna. W związku z tym każda ze stron może w dowolnym momencie wycofać się z mediacji, jeżeli nie chce brać udziału w dalszych mediacjach bądź nie dostrzega żadnych szans na zawarcie ugody.

MS przygotowało projekt ustawy o biegłych sądowych

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt ustawy o biegłych sądowych, która ma na celu uregulowaniu zasad powoływania, odwoływania i funkcjonowania biegłych. Nowe regulacje mają usprawnić postępowanie sądowe i przygotowawcze.

Ile kosztuje własna firma - koszty założenia i prowadzenia działalności gospodarczej

Rejestracja działalności nie jest już tak kosztowna, jak kiedyś. Przez ostatnie lata sukcesywnie zmieniano przepisy i tworzono ułatwienia w zakładaniu własnej firmy.

Ile kosztuje paszport?

Paszport jest dokumentem, z którego wyrobieniem wiążą się określone koszty: opłata paszportowa i opłata za wykonanie zdjęć biometrycznych. Ile kosztuje wyrobienie paszportu? Kto i na jakich zasadach może zostać zwolniony z ponoszenia kosztów?

Nadwyżka w spłacie raty leasingowej nie stanowi kosztu podatkowego

W przypadku gdy podatnik, biorąc samochód czy maszynę w leasing finansowy, zgadza się na ustalenie ich wartości początkowej w walucie obcej, może na tym podatkowo stracić. Jeżeli na skutek osłabienia się złotego zobowiązany jest zapłacić wyższą wartość raty kapitałowej, to takiej nadwyżki nie może zaliczyć do kosztów podatkowych.

Zwrot kosztów zakupu kasy fiskalnej na rachunek bankowy - wyjaśnienia MF

Kiedy podatnik nie otrzyma zwrotu części kosztów zakupu pierwszej kasy fiskalnej? Zdaniem Ministerstwa Finansów, stanie się tak tylko wtedy, gdy nie poda do wiadomości urzędu skarbowego informacji na jaki rachunek zwrot ten ma być wykonany. Ponadto, jak zaznacza MF, urząd powinien być przez podatnika informowany na bieżąco, w sprawie wszelkich zmian dotyczących rachunków, którymi się posługuje.

System monitorujący ciśnienie ogumienia obowiązkowy

Od 1 listopada, system monitorujący ciśnienie w ogumieniu (TPMS) jest obowiązkowym wyposażeniem każdego nowego samochodu sprzedawanego na terenie UE. Niestety podniesie to koszty wymiany ogumienia.

Forum Nowoczesnego Controllingu „Efektywne strategie optymalizacji struktury kosztów przedsiębiorstwa”

Zapraszamy na Forum Nowoczesnego Controllingu „Efektywne strategie optymalizacji struktury kosztów przedsiębiorstwa”, które odbędzie się w dniach 22-23 października 2014 r. w Otwocku koło Warszawy. Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal Infor.pl

Jak rozliczyć koszty delegacji zagranicznych?

W firmach często pojawia się potrzeba wysłania pracownika w podróż służbową. Pojawia się zatem pytanie, jak powinno wyglądać rozliczenie podróży pracownika, zwłaszcza tych zagranicznych.

Kim jest interwenient uboczny?

Interwenientem ubocznym jest osoba trzecia, która może przystąpić do jednej ze stron w trakcie toczącego się procesu. Musi jednak wykazać interes prawny o konieczności rozstrzygnięcia sprawy na korzyść danej strony. Jakie uprawnienia przysługują interwenientowi ubocznemu?

Jak wyliczyć ryczałt za używanie prywatnych samochodów do celów służbowych

W Nadleśnictwie wypłacamy ryczałt za używanie prywatnych samochodów do celów służbowych (na podstawie rozporządzenia ministra infrastruktury z 25-03-2002) głównie pracownikom służby leśnej. Wysokość zwrotu poszczególnym osobom ustala zarządzenie Nadleśniczego (nikt nie przekracza 1500km/mc), ale mamy również robotnika poza SL, któremu przyznano ryczałt w wys. 330 km. Gmina, w której pracuje ma 10 tys. mieszkańców a więc zgodnie z rozporządzeniem powinien mieć ryczałt w wysokości 300 km. Proszę o radę jak rozwiązać tę kwestię za poprzednie okresy? Opodatkować te 30 km "wstecz"?

Różnice kursowe w ujęciu podatkowym

Ustawa o rachunkowości reguluje fakt, że księgi rachunkowe należy prowadzić w języku polskim i w walucie polskiej. Przedsiębiorcy mogą jednak, zgodnie z uregulowaniami obowiązującymi w obrocie gospodarczym, dokonywać rozliczeń w walutach obcych, a także otwierać rachunki w walutach wymienialnych. Waluty obce należy jednak wycenić, a powstałe różnice kursowe ująć odpowiednio dla celów podatkowych.

Rozliczenia międzyokresowe kosztów i przychodów

W jednostkach gospodarczych zdarza się, że przychody bądź koszty powstają w innym okresie niż ten, którego dotyczą. Aby zachować zasadę współmierności przychodów i kosztów należy rozliczyć koszty i przychody działalności w tych okresach sprawozdawczych, których dotyczą.

Zawieszenie działalności sezonowej przez przedsiębiorcę

Koniec wakacji to również dla wielu przedsiębiorców zakończenie działalności sezonowej. Jeżeli jednak w następnych sezonach przedsiębiorca zdecyduje się na kontynuację działalności, powinien zastanowić się nad jej zawieszeniem. Jakie są skutki takiego działania?

Rezerwy w księgach rachunkowych

W pasywach bilansu można znaleźć kategorię Rezerwy. Są to te zobowiązania, co do których termin wymagalności lub kwota zapłaty nie są pewne. Można natomiast określić prawdopodobieństwo zdarzeń, na które tworzy się rezerwy oraz wiarygodnie oszacować kwotę zobowiązania. Rezerwy ustala się w związku z przejściowymi różnicami między wykazywaną w księgach rachunkowych wartością aktywów i pasywów a ich wartością podatkową oraz stratą podatkową możliwą do odliczenia w przyszłości.

Sponsorowanie podróży osób niebędących pracownikami

Diety oraz zwrot kosztów podróży dla osób niebędących pracownikami zwolnione są z opodatkowania do wysokości wskazanej w rozporządzeniu o podróżach służbowych. Warunkiem zwolnienia jest to, by kwoty te po stronie tych osób nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodu oraz by poniesienie wydatków miało na celu osiągnięcie przychodu przez te osoby oraz przez sponsorującego podróż podatnika.

Zwrot kosztów w postępowaniu administracyjnym

Zwrot kosztów postępowania administracyjnego przysługuje szczególnie stronie skarżącej, której wniesiona skarga została uwzględniona przez sąd. Za niezbędne koszty uznaje się wydatki poniesione na pełnomocnika strony, koszty przejazdu oraz utracone zarobki wskutek stawiennictwa w sądzie.

Wydatki na kurs prawa jazdy w kosztach podatkowych

Wydatki poniesione na sfinansowanie pracownikom kursów prawa jazdy mogą obniżyć należny fiskusowi podatek przedsiębiorcy. Niezbędnym warunkiem jest jednak wykazanie, że zapłata za kurs jest związana z prowadzoną działalnością. W niektórych przypadkach pracownicy nie zapłacą od ufundowanego szkolenia PIT-u.

Dofinansowanie z urzędu pracy – skutki podatkowe

Towary zakupione za dofinansowanie z urzędu pracy, które nie stanowią środków trwałych, przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów, obniżając dzięki temu podatek.

Zakup i montaż klimatyzacji zalicza się do kosztów firmy

Na czas letnich upałów warto, aby firma zainwestowała w zakup klimatyzacji do biura. Zmniejszenie temperatury w pomieszczeniach zmniejszy również zobowiązanie podatkowe firmy. Zakup, montaż oraz serwis klimatyzacji przedsiębiorcy zaliczą do kosztów firmy.

Zgoda na dodatkową płatność przy zakupach przez Internet

Zakupy przez Internet to coraz powszechniejsza forma realizowania transakcji wybierana przez konsumentów. Kupowanie produktów czy korzystanie z usług wiąże się z dokonaniem czynności prawnej, a mianowicie zawarcia odpowiedniej umowy. Często prócz określonej zapłaty zasadniczej mamy do czynienia z tzw. opłatami dodatkowymi. Pojawia się zatem pytanie: czy dokonując zakupu przez Internet możemy nie zgodzić się na dodatkową płatność?

Koszty roamingu po 1 lipca 2014 roku

Od lat jednym z największych utrudnień dla podróżujących po Europie jest koszt roamingu danych, czyli opłaty pobieranej przez operatora za połączenia głosowe i przesyłanie danych. Dobra wiadomość jest taka, że od 1 lipca 2014 r. abonenci telefonii komórkowej podróżujący po krajach Unii Europejskiej, czyli w obrębie 27 Państw Członkowskich, zapłacą mniej za połączenia telefoniczne, wysyłanie SMS, a także korzystanie z Internetu.

Jak prowadzić własny pensjonat?

Pensjonat stanowi ciekawą formę prowadzenia działalności dla osób, które stawiają na dochody z branży turystycznej. Pensjonat może przynosić dochody właściwie o każdej porze roku, jeżeli jest odpowiednio do tego przystosowany. Jak właściwie prowadzić pensjonat?

Skutki zawarcia ugody przed organem administracji

Jedną z zasad ogólnych Kodeksu postępowania administracyjnego jest ugodowe załatwianie spraw. Ustawodawca tym samym konsekwentnie przewidział możliwość skorzystania z takiej instytucji, umieszczając przepisy dotyczące zawarcia ugody w dalszych rozdziałach Kodeksu.

Czy zakup soczewek kontaktowych dla pracownika jest opodatkowany?

Pracodawca, który zwróci pracownikowi koszty zakupu soczewek kontaktowych nie potrąci składek do ZUS i nie zapłaci zaliczki na podatek dochodowy, jeżeli ich noszenie zostało zalecone przez lekarza medycyny pracy po przeprowadzeniu badań.

Okulary do komputera na koszt pracodawcy

Okulary do komputera stanowią niezbędne narzędzie ułatwiające, a wielu przypadkach nawet umożliwiające, świadczenie pracy. Negatywne wyniki profilaktycznych badań okulistycznych nakładają na pracodawcę obowiązek partycypowania w kosztach zakupu okularów do pracy przy komputerze.

Bez wkładu własnego nie kupisz mieszkania

Bez wkładu własnego nie da się niestety kupić mieszkania. Pieniądze są niezbędne m.in. na opłaty transakcyjne oraz kredytowe. Kupując na kredyt mieszkanie na warszawskim rynku wtórnym za np. 350 tys. , trzeba dysponować kwotą ok. 53 tys. złotych wkładu własnego.

Koszty sądowe w procesach kościelnych

Nierzadko można spotkać się z błędnymi informacjami o kosztach sądowych, według których są one wysokie, tymczasem nie należą one do takowych, ich wysokość jest też zróżnicowana pomiędzy poszczególnymi sądami kościelnymi. Jak kształtuje się wysokość kosztów sądowych w procesie kościelnym?

Elektroniczny materiał dowodowy – część 1

W obecnych czasach aktywność społeczeństwa w głównej mierze przenosi się do cyberprzestrzeni. Każdy zostawiony ślad w Internecie może stanowić dowód elektroniczny w materiale dowodowym. Czy takie dowody nadają się do spraw sądowych?

Kontradyktoryjnośc w procesie karnym

Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw. Ustawa wprowadza kontradyktoryjność procesu karnego, czyli sytuację, w której strony są sobie równe i toczą spór przed sądem pełniącym rolę arbitra.

Abonament RTV zapłacą wszyscy

Minister kultury, Bogdan Zdrojewski, w czasie rozmowy w „Sygnałach dnia” w radiowej „Jedynce” ogłosił, że zostanie zniesiony obowiązkowy abonament RTV, ale zostanie on zastąpiony opłatą audiowizualną, którą poniesie każdy obywatel. Jak to będzie wyglądało? I ile teraz będziemy płacić?

Powierzenie auta pracownikowi

Z powierzeniem auta pracownikowi często mamy do czynienia ze względu na charakter prowadzonej działalności gospodarczej. Warto wiedzieć, czy można wliczyć w koszty uzyskania przychodów wydatki związane z eksploatacją pojazdu.

Kara dla pracownika zgodna z Kodeksem pracy

Pracodawca, dyscyplinując pracowników, powinien pamiętać, że nakładając na pracownika karę musi postępować zgodnie z kodeksem pracy. Pracownikowi przysługuje sprzeciw do nałożonej przez pracodawcę kary.

Zwrot koszów poniesionych przez świadka w procesie cywilnym

Stawiennictwo w sądzie cywilnym w charakterze świadka może wiązać się z koniecznością poniesienia przez niego wydatków. Na zwrot których z nich możemy liczyć i jak się o niego ubiegać?

Zwrot kosztów dla świadka

W postępowaniu cywilnym świadek może domagać się zwrotu wydatków związanych ze stawiennictwem do sądu, a ponadto wynagrodzenia za utratę zarobku. Regulacja ta jest następstwem wprowadzenia przez polskiego ustawodawcę surowych konsekwencji za nieusprawiedliwione niestawiennictwo świadka na wezwanie sądu.

Nowe zasady zwrotu kosztów podróży świadkom

W dniu 5 listopada 2012 roku weszła w życie nowelizacja Kodeksu postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw, której celem jest przede wszystkim ujednolicenie zasad zwrotu kosztów sądowych osobom uczestniczącym w procesach.

Pozew zbiorowy w przypadku oszustwa internetowego

W przypadku oszustwa ze strony sklepu internetowego czy stron aukcyjnych poszkodowani mogą złożyć pozew zbiorowy.

Przeciwko komu można złożyć pozew zbiorowy?

Pozew zbiorowy można wystosować przeciwko każdemu podmiotowi, niezależnie od rodzaju branży, jakiej jest przedstawicielem, jak również od jego pozycji, jaką zajmuje na rynku.

REKLAMA