reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Rozwód kościelny > Koszty sądowe w procesach kościelnych

Koszty sądowe w procesach kościelnych

Nierzadko można spotkać się z błędnymi informacjami o kosztach sądowych, według których są one wysokie, tymczasem nie należą one do takowych, ich wysokość jest też zróżnicowana pomiędzy poszczególnymi sądami kościelnymi. Jak kształtuje się wysokość kosztów sądowych w procesie kościelnym?

Niniejszy artykuł oparty jest przede wszystkim na informacjach podanych przez Metropolitalny Trybunał w Gnieźnie jak i przez Sąd diecezji Rottenburg am Neckar (Niemcy). Nie są to naturalnie informacje podane szczegółowo, ale stanowią pewien schemat/wzorzec, gdyż podstawą prawną są przepisy, tak Kodeksu Prawa Kanonicznego, jak i Instrukcji procesowej Dignitas connubii.

Opłata za proces czy honoraria biegłych ustalone zostają w sądzie przez jego zwierzchnika, stąd różnice pomiędzy kościelnymi trybunałami. W tych ustaleniach wyraźnie widać, jak uwzględnia się dane środowisko.

Gdy strona pozwana wnosi skargę wzajemną, w której proponuje dodatkowy tytuł bądź tytuły, na podstawie których będzie można prowadzić proces wówczas opłata przez nią wnoszona stanowi połowę kosztów uiszczanych przez stronę przeciwną, tj. powodową. Z racji tego, iż kościelne procesy małżeńskie prowadzone są w różnych częściach świata, strona winna dowiedzieć się czy opłata zależy od ilości tytułów. Warto też zasięgnąć informacji, co w przypadku kosztów, gdy jednak skarga powodowa zostanie złożona, ale z racji np. braku jej zasadności zostanie odrzucona. Naturalnie ew. uiszczane wówczas koszty nie są równe, gdy sprawa zostanie przyjęta do procesu, niemniej warto zwrócić uwagę i na ten szczegół. Innym szczegółem jest kwestia zamieszkania strony wnoszącej opłatę. Może zdarzyć się, iż koszty te są wyższe w przypadku jej zamieszkania za granicą. Wreszcie koszty mogą też zależeć od wysokości zarobków. Przykładowo  koszty sądowe w Sądzie Metropolitalnym w Krakowie oscylują wokół kwoty tysiąca dwustu zł (nie uwzględniając szczegółów jak np. kwestia skargi wzajemnej, wzrost kosztów uwarunkowany miejscem pobytu strony powodowej).

Zobacz również: Kwestia dziecka w kościelnym prawie małżeńskim

Koszty powołanie biegłego

 Zwykle opłatę za biegłego ponosi ta strona, która wnosi tytuł wymagający zasięgnięcia zdania i sporządzenia opinii przez eksperta. Może mieć miejsce również sytuacja, kiedy w trakcie postępowania dowodowego zostaje uzupełniony dotychczasowy materiał dowodowy wymagający z kolei sporządzenia uzupełniającej opinii eksperckiej, w zaistniałej sytuacji będą uiszczane dodatkowe koszty. Przykładowo koszty te w Krakowie oscylują wokół kwoty trzystu zł.

Nie powinno się również zapominać o wynagrodzeniu tłumacza, zwłaszcza w sytuacji, gdy dochodzi do zawarcia związków z obcokrajowcami.

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

MADEJCZYK KANCELARIA PRAWNA Sp. k.

Kancelaria Prawna Madejczyk świadczy usługi w zakresie obsługi klientów biznesowych i indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama