reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Pozew zbiorowy > Przeciwko komu można złożyć pozew zbiorowy?

Przeciwko komu można złożyć pozew zbiorowy?

Pozew zbiorowy można wystosować przeciwko każdemu podmiotowi, niezależnie od rodzaju branży, jakiej jest przedstawicielem, jak również od jego pozycji, jaką zajmuje na rynku.

Podmiotem tym mogą być wszelkiego typu instytucje finansowe, takie jak m. in. banki czy zakłady ubezpieczeń, różnorodni producenci, usługodawcy oraz firmy, a także sieci handlowe. Wielkość podmiotu nie gra roli - może to być małe przedsiębiorstwo, jak również potentat danej branży. Pozew grupowy może zostać wystosowany przez grupę, w której skład wchodzi nie mniej jak 10 poszkodowanych osób.

Zobacz również: Postępowanie grupowe krok po kroku

Jakie możliwości daje pozew zbiorowy?

Rozwiązanie, jakie stanowi możliwość pozwu grupowego, w znacznym stopniu poprawiło sytuację konsumentów. Brak możliwości wspólnego wystąpienia na drogę sadową owocował w wielu przypadkach rezygnacją z dochodzenia swych praw. Działo się tak, gdyż poszkodowany w pojedynkę czuł się bezsilny wobec armii prawników, jakimi dysponują zazwyczaj dobrze prosperujące firmy. Wiązało się to także z dużymi kosztami, które pozywająca strona musiała zainwestować w uruchomienie procesu sądowego.

Bierność poszkodowanych została wykorzystana przez firmy,  które mając na względzie jak najwyższe korzyści finansowe, zaczęły stosować niedozwolone klauzule, niemające podstaw prawnych zapisy w umowach, a także zaniżając normy oraz dopuszczać się wielu innych, godzących w prawa konsumentów działań.

Pozew zbiorowy to skuteczne narzędzie, służące przeciwdziałaniu wyżej wymienionym sytuacjom. Pozwala on na wyższy stopień ochrony konsumentów, których roszczenia w głównej mierze dotyczyć będą egzekwowania bezprawnych poczynań przedsiębiorstw, na które składa się stosowanie wszelkiego typu niedozwolonych klauzul umownych.

Skuteczna ochrona praw

Niedozwolone (w rozumieniu art. 3851 kodeksu cywilnego) postanowienia umów  są źródłem wielu szkód, jakie ponoszą konsumenci. Dzięki rozwiązaniu, jakim jest pozew zbiorowy, każdy konsument może dochodzić przed sądem ochrony swych indywidualnych praw podmiotowych, żądając od nieuczciwej firmy stosownego odszkodowania.

Polecamy serwis: Prawa konsumenta

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Majtkowski

Analityk Expandera

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama