Kategorie

Zwrot koszów poniesionych przez świadka w procesie cywilnym

Joanna Janecka
świadek, sąd./ Fot. Fotolia
świadek, sąd./ Fot. Fotolia
Stawiennictwo w sądzie cywilnym w charakterze świadka może wiązać się z koniecznością poniesienia przez niego wydatków. Na zwrot których z nich możemy liczyć i jak się o niego ubiegać?

Koszty podlegające zwrotowi

Regulacje na temat kosztów i ich zwrotu reguluje ustawa z dnia 28.07.2005 o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.

Zgodnie z nią świadkowi przysługuje zwrot kosztów podróży, noclegu, i dochodów, które świadek utracił z powodu konieczności stawiennictwa w sądzie. Jeżeli stan zdrowia świadka nie pozwala mu samodzielnie przybyć do sądu, wówczas zwrot kosztów należy się również osobie, która mu towarzyszy. Należy ponadto zaznaczyć, że brak pieniędzy na stawiennictwo w sądzie nie usprawiedliwia nieobecności świadka.

Polecamy serwis: W sądzie

Koszty podróży i noclegu

Najczęstszym wydatkiem są opłaty związane z podróżą świadka z miejsca zamieszkania do siedziby sądu. Kwota podlegająca zwrotowi jest obliczana przez sąd według zasad, na podstawie których oblicza się należności, jakie przysługują pracownikowi państwowej lub samorządowej jednostki sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju. Ten mechanizm obliczania dotyczy zarówno kosztów samej podróży, jak i noclegu i utrzymania w miejscu przesłuchania.

Kiedy w jednym dniu dana osoba jest przesłuchiwana w kilku sprawach w tym samym sądzie, wówczas należy się jej tylko jednorazowa należność z tytułu zwrotu kosztów. 

O zwrot kosztów związanych z podróżą mogą się ubiegać również te osoby, które stawiły się na przesłuchanie mimo że nie zostały na nie wezwane, jednak sąd rzeczywiście je przesłucha. Należy zaznaczyć, że nie tylko koszty związane z pojawieniem się na rozprawie podlegają zwrotowi. Dotyczy to także udziału w innych czynności, do których sąd wezwie świadka, np. oględziny, konfrontacja.

Utracony zarobek lub dochód

Pojęcie utraconego zarobku lub dochodu różnie rozumie się w zależności od tego czy świadek pozostaje w stosunku pracy czy też o zwrot ubiega się osoba niezatrudniona na podstawie umowy o pracę (dotyczy to np. przedsiębiorców, przedstawicieli wolnych zawodów).

W przypadku osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę pracodawca ma obowiązek zwolnić taką osobą na czas potrzebny do stawiennictwa w sądzie i uznać jej nieobecność za usprawiedliwioną. Pracownik obowiązany jest do przedstawienia pracodawcy wezwania do osobistego stawiennictwa w sądzie,  a także określenia jak długo pozostanie nieobecny w pracy.

Pracodawca nie ma jednak obowiązku wypłacania wynagrodzenia za czas, w którym pracownik realizował swoje obowiązki jako świadka w postępowaniu przed sądem. W takiej sytuacji zakład pracy wystawia pracownikowi zaświadczenie o wysokości pensji, jaką otrzymałby, gdyby pracował. Zaświadczenie to jest podstawą domagania się przez świadka zwrotu utraconego zarobku przed sądem. Świadkom, którzy nie są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę przysługuje zwrot utraconych dochodów. Kwotę, która podlega zwrotowi ustala sąd, uznając za górną granicę równowartość 4.6% kwoty bazowej dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, której wysokość określa ustawa budżetowa.

Procedura

Istotną kwestią jest fakt, że zwrotu kosztów związanych z przesłuchaniem świadka sąd nie przyzna z urzędu. Następuje to na wniosek świadka złożony na piśmie lub ustnie do protokołu z czynności lub rozprawy w której świadek bierze udział. Wniosek należy złożyć niezwłocznie, nie później niż w terminie 3 dni od wykonania czynności lub rozprawy. Wraz z upływem trzydniowego terminu świadkowie tracą uprawnienie do przyznania im należności z tytułu zwrotu kosztów. Należności ustala i przyznaje sąd lub referendarz sądowy. Powinny być one wypłacane niezwłocznie, a jeśli nie ma takiej możliwości, wówczas przekazem pocztowym lub przelewem pocztowym, przy czym opłata pocztowa lub bankowa nie może obciążać świadka. Prawo żądania należności z tytułu zwrotu kosztów przysługuje świadkowi, który stawił się na czynności lub rozprawie nawet wówczas, gdy ostatecznie nie został przesłuchany lub jego udział nie był konieczny.

Zobacz również: Jak usprawiedliwić nieobecność świadka w sądzie?

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  29 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Brak maseczki i uniewinnienie. Utrwalona linia orzecznicza?

  Brak maseczki w miejscu publicznym skutkował dla obywatela grzywną. RPO podkreśla, iż SN uwzględnił kasację wobec utrwalonej linii orzeczniczej.

  Obostrzenia na październik 2021 r.

  Obostrzenia na październik 2021 r. zawarto w nowym rozporządzeniu Rady Ministrów. Aktualne obostrzenia mają zostać przedłużone do 31 października.

  Emerytury groszowe z ZUS wciąż problemem

  Emerytury groszowe z ZUS stanowią coraz częstszy problem. Czy planowane są zmiany dotyczące świadczeń niższych niż minimalne?

  Oszczędzamy mniej, ale regularnie [BADANIE]

  Z danych zebranych przez Intrum wynika, iż 80 procent konsumentów stara się oszczędzać każdego miesiąca. Czy to pozytywny skutek pandemii?

  Reklamacja po wakacjach - jak i kiedy?

  Reklamacja po wakacjach może dotyczyć np. usługi turystycznej, opóźnionego lotu czy noclegu. W jakim terminie należy ją wysłać?

  400 plus na dziecko w żłobku w 2022 r.

  400 plus na dziecko w żłobku w 2022 r.? Podpowiadamy dla kogo przewidziano nowy rodzaj wsparcia.

  Oszustwo "na 14. emeryturę" - co robić?

  Oszustwo "na 14. emeryturę? ZUS przestrzega przed osobami, które oferują pomoc przy wypełnieniu wniosku o świadczenie.

  Zasada niezmienności składu orzekającego - zmiany w k.p.k.

  Zasada niezmienności składu orzekającego sprawia, że zmiana sędziego oznacza przymus prowadzenia procesu od początku – co nikomu nie służy. Jest jednak szansa na poprawę sytuacji.

  Wjazd do Wielkiej Brytanii od 1 października 2021 r. - zmiany

  Wjazd do Wielkiej Brytanii od 1 października 2021 r. będzie możliwy tylko na podstawie ważnego paszportu. Są jednak wyjątki. Jakie?

  Ochrona konsumenta - przepisy uzupełniające weszły w życie

  Przepisy uzupełniające ochronę konsumentów weszły w życie. Zmiany dotyczą m.in. postępowania nakazowego z weksla czy wnoszenia pism do sądu.

  Noc spisowa - GUS wydłuża godziny pracy 25 września

  Noc spisowa zostanie zorganizowana przez GUS w sobotę 25 września. Jak i gdzie będzie można się spisać?

  Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu mieszkaniowego

  Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu mieszkaniowego. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował kalkulator, dzięki któremu można sprawdzić o ile orientacyjnie wzrośnie rata kredytu, gdy zmieni się jego oprocentowanie. Jak skorzystać z kalkulatora?

  Ubezwłasnowolnienie - zasady, skutki, procedura

  Ubezwłasnowolnienie jest możliwe tylko w określonych przypadkach. Na czym polega? Jakie wywołuje skutki? Jak wygląda procedura?

  Duże zmiany w prawach konsumenta - dyrektywa Omnibus

  Prawa konsumenta. Szykują się rewolucyjne zmiany w ochronie praw konsumenta. Wdrożenie tzw. dyrektywy Omnibus ma wyeliminować nieprawidłowości podczas wyprzedaży. W przypadku obniżki cen towarów, sklepy - tradycyjne oraz internetowe - będą miały obowiązek podawania informacji o najniższej cenie tego produktu lub usługi w ciągu 30 dni przed wprowadzeniem obniżki. Wpłynie to istotnie na przebieg coraz popularniejszych w Polsce wyprzedaży. Co więcej, zabroniona będzie sprzedaż usług finansowych poza lokalem sprzedawcy, gdy ma to miejsce podczas tzw. pokazów lub wycieczek.

  DVB-T2/HEVC. Od kiedy w Polsce nowy standard telewizji?

  DVB-T2/HEVC to nowy standard telewizji Od kiedy pojawi się w Polsce? Na wiele pytań konsumentów ma odpowiedzieć nowa kampania społeczna.

  Sąd okręgowy – od jakiej kwoty? [ZMIANY]

  Sąd okręgowy rozpatruje m.in. sprawy od określonej kwoty wartości przedmiotu sporu. Zmianę tego progu przewiduje projekt przygotowany przez resort sprawiedliwości.

  Turnusy rehabilitacyjne dla emerytowanych rolników

  Możliwość kierowania emerytowanych rolników na turnusy rehabilitacyjne zakłada projekt, który znalazł się w pracach legislacyjnych rządu. Co jeszcze ma się zmienić?

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku za wrzesień

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku również za wrzesień? To możliwe, ale trzeba pamiętać o formalnościach. Termin upływa 30 września.

  Sprawy o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie 16 września 2021 r. Co z umorzeniem spraw o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat?

  Świadczenie pielęgnacyjne a śmierć dziecka

  Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje w przypadku śmierci dziecka z niepełnosprawnością. Czy przepisy ulegną zmianie?

  1000 plus – dla kogo?

  1000 plus. Dla kogo przewidziano wsparcie w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego? Prezentujemy najważniejsze założenia.

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej - nowe przepisy

  Przepisy dotyczące zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej weszły w życie. Jakie sytuacje obejmują?

  Zmiany w "500 plus" - nowelizacja uchwalona

  Zmiany w "500 plus" mają dotyczyć przejęcia przez ZUS obsługi programu. Wniosek złożymy tylko elektronicznie. Nowelizacja została uchwalona przez Sejm.

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.