REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kredyt hipoteczny, Nieruchomość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kredyty hipoteczne przestały tanieć

Początek roku był dla banków wyścigiem o klienta. Proponowano niskie oprocentowanie, obniżano marże. Wszystko po to, by przyciągnąć do siebie klientów. Ostatnie trzy miesiące przyniosły zmiany. Banki czują się już na tyle pewnie, że zakończyły już akcje promocyjne.

Kogo stać na tanie kredyty

Banki coraz częściej przygotowują promocyjne oferty kredytów hipotecznych z niskimi marżami. Oferty te nie są jednak przeznaczone dla wszystkich, a za preferencyjne warunki i tak trzeba zapłacić.

Kredyty w złotych wciąż są tanie

Przeciętna marża kredytu w złotych jest najniższa od końca 2008 r., mimo braku zmiany stóp procentowych przez RPP. Oznacza to, że w ciągu ostatniego roku rata kredytu obniżyła się o 316 zł. W kolejnych miesiącach spodziewane są jednak podwyżki stóp, co może mieć przykre konsekwencje dla kredytobiorców.

Zakup działki pod budowę domu

Zanim zaczniemy budować nasz wymarzony dom, trzeba kupić odpowiednią działkę. Wziąć pod uwagę należy wiele czynników – od jej położenia i wielkości poczynając, na pewnych kwestiach formalno-prawnych kończąc.

REKLAMA

Zakup mieszkania krok po kroku

Moment, gdy otrzymamy do rąk klucze do naszego mieszkania, jest z całą pewnością jednym z najmilszych w naszym życiu. Zanim jednak do tego dojdzie, trzeba przebrnąć przez gąszcze ofert, dokumentów i formalności.

Kredyt budowlano-hipoteczny

Choć kredyt budowlano-hipoteczny nie różni się zasadniczo od zwykłego kredytu hipotecznego, należy jednak zwrócić uwagę na kilka odstępstw. Co ważne, kredyt ten może zostać przeznaczony nie tylko na budowę domu, ale i (ewentualnie) na zakup działki.

Dom czy mieszkanie - co wybrać

Jeszcze jakiś czas temu, kiedy mieszkania były dużo tańsze niż domy, niewiele osób uważało wybór między zakupem mieszkania i budową domu za wielki dylemat. Aktualnie, okazuje się, że ceny są bardzo zbliżone i coraz więcej osób zadaje sobie to pytanie – mieszkanie czy dom?

Kredyt mieszkaniowy: krok po kroku

Zastanawiasz się nad zakupem mieszkania? Myślisz o zaciągnięciu kredytu hipotecznego? Sprawdź, jak to zrobić krok po kroku.

REKLAMA

Ubezpieczenie kredytu

Ubezpieczenie jest często jednym z warunków udzielenia kredytu. O ile ubezpieczenie nieruchomości jest konieczne w niemal każdym banku, o tyle inne są wymagania w zależności od banku.

Ubezpieczenie kredytu

Ubezpieczenie jest często jednym z warunków udzielenia kredytu. O ile ubezpieczenie nieruchomości jest konieczne w niemal każdym banku, o tyle inne są wymagania w zależności od banku.

Zabezpieczenie kredytu hipoteką

Hipoteka na nieruchomość jest dla banku najkorzystniejszym zabezpieczeniem terminowej spłaty kredytu. W przypadku niewypłacalności kredytobiorcy, hipoteka pozwala bankowi zaspokoić swoją wierzytelność właśnie z tej nieruchomości.

Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego

Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego niesie ze sobą szereg korzyści. Niestety, z możliwości wcześniejszej spłaty kredytu mogą skorzystać tylko te osoby, które mają w miarę ustabilizowaną sytuację finansową.

Czy warto refinansować kredyt?

Warto raz na pewien czas sprawdzić ofertę kredytów refinansowych. Kredyt mieszkaniowy wiąże cię na wiele lat. Nie oznacza to, że przez kolejne 20 czy 30 lat musisz pozostać związany z bankiem, w którym zaciągnąłeś kredyt.

Kredyty walutowe: co się od dzisiaj zmieni

Dodatkowe ubezpieczenie, które może podnieść koszt kredytu nawet o kilkanaście tysięcy złotych i jednocześnie korzystniejsze warunki zamiany drogich kredytów walutowych zaciągniętych w okresie kryzysu – to najważniejsze konsekwencje wchodzących dzisiaj w życie zapisów Rekomendacji T.

Dokumenty niezbędne do zaciągnięcia kredytu

Podjęcie decyzji o zaciągnięciu kredytu hipotecznego to poważny krok. Gdy już wybraliśmy bank, w którym chcemy zawrzeć umowę kredytową, warto wcześniej sprawdzić, jakie dokumenty będą nam niezbędne do jej podpisania.

Mniej osób otrzyma kredyty

Od 23 września banki są bardziej wymagające przy udzielaniu kredytu w obcych walutach. Mogą żądać do 20 procent wkładu własnego lub ubezpieczenia spłaty kredytu.

Kto może wnieść pozew o eksmisję?

Eksmisja z należącego do powoda budynku może nastąpić w drodze odpowiedniego powództwa. Dopiero po prawomocnym orzeczeniu sądu o opróżnieniu lokalu można zwrócić się do komornika.

Jak korzystnie zawrzeć umowę kredytową?

Pierwszym etapem zawarcia umowy kredytu mieszkaniowego jest znalezienie banku oferującego nam najbardziej korzystne warunki kredytu. Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze banku?

Jak sprzedać mieszkanie obciążone hipoteką?

Kupując mieszkanie często decydujemy się na wzięcie kredytu na wiele lat lub ustanowienie wysokiej hipoteki na nowym mieszkaniu. Hipoteka nie musi zamykać drogi do sprzedaży mieszkania. Oto kilka rad, które to ułatwią.

Zmiany w kredytach mieszkaniowych

Rekomendacja T jest aktem Krajowego Nadzoru Finansowego skierowanym do banków. Większa część jej postanowień powinna zostać przyjęta przez banki już 23 sierpnia 2010 roku.

Refinansowanie kredytu opłacalne po 23 sierpnia?

Niektóre przepisy Rekomendacji T, wchodzące w życie 23 sierpnia, otwierają drogę do korzystnego refinansowania kredytów walutowych zaciągniętych w czasie kryzysu. Zamiana kredytu przy nowych zasadach może dać nawet 89 tys. zł oszczędności – wskazują szacunki Home Broker Doradcy Finansowi.

Eksmisja lokatorów bez uzyskania wyroku sądowego

Nowelizacja ustawy o ochronie praw lokatorów całkowicie zmieniła zasady najmu. Właściciele będą mogli eksmitować lokatorów wynajmujących mieszkania bez uzyskania wyroku sądowego. Nowa forma najmu lepiej chroni interes właścicieli.

Wynagrodzenie notariusza za umowę najmu okazjonalnego

Wynagrodzenie notariusza za czynności dokonywane przy składanym przez najemcę lokalu oświadczeniu o poddaniu się egzekucji, wynosić ma nie więcej niż 1/10 minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Umowę najmu okazjonalnego zgłoś do urzędu skarbowego

Dokonanie zgłoszenia zawarcia umowy najmu okazjonalnego naczelnikowi urzędu skarbowego, umożliwi wynajmującemu mieszkanie prowadzenie eksmisji najemcy zgodnie z nową regulacją. Natomiast lokator zostanie objęty szczególną ochroną prawną.

Jak opodatkować najem?

Z początkiem 2010 roku została wprowadzona korzystna zmiana dla podatników, która wprowadza m.in. 8,5-proc. stawkę ryczałtu od przychodów z najmu bez żadnych limitów.

Czy warto kupić nieruchomość za granicą?

Zazwyczaj rentowność inwestycji zawiera się w przedziale 3 –7% w skali roku, co przewyższa stopę zwrotu możliwą do uzyskania z dostępnych obecnie lokat. Z uwagi na powyższe, bez wątpienia zakup nieruchomości za granicą jest korzystny.

Ograniczenia związane z zawarciem umowy najmu okazjonalnego

Umowa najmu okazjonalnego pomimo wielu zalet – niesie za sobą ograniczenia. Ograniczenia te związane są przede wszystkim z czasem zawarcia umowy najmu.

Zadatek nie zastępuje odszkodowania

Dokonując kupna nieruchomości warto się zabezpieczyć. Taką możliwość przewiduje kodeks cywilny w postaci zadatku, który może uchronić nas przed tym, że właściciel nieruchomości wycofa się z umowy i odmówi jej sprzedania.

Formy prawne najmu okazjonalnego

Na początku sierpnia 2009 r. został przyjęty projekt – zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego oraz o zmianie niektórych innych ustaw – który wprowadza do ustawy „o ochronie praw lokatorów” instytucję najmu okazjonalnego lokalu mieszkalnego.

Rodzina na Swoim - najciekawsze statystyki

Program rządowych dopłat do kredytów hipotecznych Rodzina na Swoim wciąż budzi wiele emocji. Gdzie udzielono więcej kredytów z dopłatą, a gdzie mniej? Kto zaciąga kredyt w ramach programu i jakie szykują się zmiany? Niedawno Bank Gospodarstwa Krajowego opublikował statystyki programu. Open Finance wybrał kilka najciekawszych, które przedstawiło poniżej.

Czy raty kredytów w euro zjedzą Twój budżet domowy

Kredyty hipoteczne w euro stają się coraz droższe. Podczas wakacji niektóre banki po cichu podwyższały ich marże, w tym DnB Nord, Alior Bank i Kredyt Bank. Wycofane zostały także najlepsze oferty - od połowy czerwca stało się tak już dwa razy. Sprawia to, że budżety domowe osób korzystających z kredytów w unijnej walucie kurczą się. O ile jednak dokładnie wzrosły miesięczne raty kredytów w euro w DnB Nord, Alior Banku i Kredyt Banku? Sprawdź sam i oceń "straty" swoich finansów.

Ranking kredytów mieszkaniowych - lipiec 2010

Gold Finance opublikował kolejny raport na temat rynku kredytów mieszkaniowych. Wynika z niego, że w ofertach roi się od promocji, a co czwarta oferta kredytu złotowego w lipcu staniała.

Jak Rekomendacja T wpływa na dostępność kredytów walutowych

Ostateczny termin wprowadzenia rekomendacji T, która ma zmienić oblicze rynku kredytów walutowych, zbliża się wielkimi krokami. W najbliższych dniach co najwyżej 3 banki wprowadzą zmiany w swojej ofercie, aby dostosować się do jej wymogów. Pozostałe banki albo już wymagają przynajmniej 20-proc. wkładu własnego, albo wykupu tzw. ubezpieczenia niskiego wkładu – wskazują dane Home Broker Doradcy Finansowi. Można więc oczekiwać wzrostu kosztu kredytu.

Gmina ustala podatek od nieruchomości

Gminne organy podatkowe, czyli wójt, burmistrz lub prezydent miasta, mają obowiązek wydania osobom fizycznym decyzję ustalającą podatek od nieruchomości za konkretny rok.

Od 2010 roku obowiązuje jedna stawka dla najmu

Od 2010 r. obowiązuje jedna niższa stawka ryczałtu ewidencjonowanego od przychodów z najmu w wysokości 8, 5 procent. To istotna zmiana dla wszystkich osób, które czerpią zyski z wynajmu mieszkań.

Spłata kredytu mieszkaniowego a utrata pracy

Straciłeś pracę, a masz do spłacenia kredyt mieszkaniowy? Jego spłatę ułatwi ci przyjęty przez rząd projekt ustawy. Projekt dotyczy pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych.

Pomoc dla bezrobotnych w spłacie kredytów mieszkaniowych

Rząd przyjął projekt ustawy, który ma służyć bezrobotnym w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych. Jednakże podstawowym warunkiem otrzymania tejże pomocy będzie zarejestrowanie się bezrobotnych w urzędzie pracy i uzyskanie dla nich prawa do zasiłku.

Kredyty walutowe będą zakazane?

Czy Komisja Nadzoru Finansowego zakaże udzielania kredytów walutowych? Tak, choć nie zrobi tego wprost. W najnowszym projekcie nowelizacji Rekomendacji S, znalazł się zapis, aby takich kredytów nie sprzedawały banki, które zdążyły już sporo ich udzielić. Ile to znaczy „sporo”? KNF wyjaśnia, że chodzi o banki, w których udział kredytów walutowych w całości zadłużenia klientów detalicznych na nieruchomości wynosi już 50 proc.

Kiedy nabywana nieruchomość może być obciążona prawem pierwokupu?

Przed podjęciem decyzji o zakupie nieruchomości ważne jest dokładne zbadanie jej stanu prawnego. Jednym z aspektów, które powinny zostać wzięte pod uwagę przez kupującego, jest ustalenie, czy nabywana nieruchomość nie jest obciążona prawem pierwokupu.

Internetowy dostęp do ksiąg wieczystych

Ministerstwo Sprawiedliwości w ramach projektu Nowa Księga Wieczysta udostępniło powszechny i bezpłatny dostęp do ksiąg wieczystych prowadzonych w postaci elektronicznej.

Najem zwrotny dla przedsiębiorców

Instytucja najmu zwrotnego jest obecnie dogodnym rozwiązaniem, które dla kupującego może stanowić pewnego rodzaju narzędzie inwestycyjne, natomiast dla sprzedającego jedną z form zadłużania się w celu sfinansowania planów rozwojowych.

Jakie jest ryzyko przy poręczeniu kredytu hipotecznego

Poręczenie kredytu hipotecznego było kiedyś bardzo popularne, jednak dziś zaczyna odchodzić do lamusa. Poręczeń stosuje się jedynie w pewnych przypadkach. Taka forma zabezpieczenia umożliwia zaciągnięcie kredytu osobom, które bez niej mogłyby go nie uzyskać. Stwarza jednak pewne ryzyko dla poręczyciela.

Czarna lista kredytobiorców a hipoteka

O działaniu Biura Informacji Kredytowej (BIK) zaczyna wiedzieć coraz więcej Polaków. Najczęściej dowiadujemy się o jego istnieniu przy załatwianiu dowolnego kredytu, zarówno gotówkowego, jak i hipotecznego.

Ranking kredytów hipotecznych – lipiec 2010

Złote czasy na rynku kredytów hipotecznych trwają w najlepsze. Ożywienie na rynku finansowania nieruchomości spowodowane jest kilkoma czynnikami, do których niewątpliwie zaliczyć należy takie aspekty jak: spekulacje na temat wycofania rządowego programu dopłat do kredytów hipotecznych „Rodzina na Swoim”, wciąż pozostające na niskim poziomie stopy procentowe Banku Centralnego oraz nieustająca batalia międzybankowa o przychylność klientów cechująca się obniżaniem ceny kredytu.

Kto ma szansę na mieszkanie społeczne

Powstanie nowych form budownictwa mieszkań dla osób o niskich i średnich dochodach zaproponowano w projekcie do nowej ustawy o społecznym zasobie mieszkań czynszowych i społecznych grupach mieszkaniowych.

Czy bezrobotny uzyska pomoc w spłacie kredytu hipotecznego?

Czy bezrobotny uzyska pomoc w spłacie kredytu hipotecznego? Rząd snuje plany dotyczące takiej pomocy. Zwiększające się bezrobocie w ostatnich latach przyczyniło się do problemów ze spłatą kredytów hipotecznych.

Podział lokalu pozbawia ulgi meldunkowej

Podatnik, który chce skorzystać z ulgi meldunkowej przy sprzedaży nieruchomości, musi być zameldowany w zbywanym lokalu przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy. Jednak podział nieruchomości na dwa mieszkania, a następnie ich sprzedaż uniemożliwia skorzystanie z ulgi.

Od 2011 r. ruszy wykup mieszkań w TBS-ach

Ministerstwo Infrastruktury zapewnia, że już w pierwszym kwartale 2011 r. najemcy mieszkań w TBS-ach będą mogli wykupić je na własność. Skorzystają na tym nie tylko lokatorzy, ale również gminy i deweloperzy. Środki finansowe uzyskane ze sprzedaży będą w dużej części przeznaczone na poprawę stanu technicznego lokali.

Rekordowo niskie raty kredytów w PLN

Osoby, które zaciągnęły kredyty hipoteczne w złotówkach niedługo będą miały sporo powodu do radości. Dzięki obniżeniu stawki 3-miesięcznego WIBORU, do rekordowo niskiego poziomu – 3,82%, w najbliższym czasie raty wszystkich kredytów mieszkaniowych w złotych spadną do najniższego poziomu w historii.

Czy odpis z księgi wieczystej nie będzie już potrzebny przy wniosku kredytowym

Elektroniczny dostęp do ksiąg wieczysty przyciągnął już uwagę pierwszych banków. Chodzi mianowicie o BOŚ i Bank Polskiej Spółdzielczości, gdzie nie ma już obowiązku przedstawienia odpisu księgi na etapie składania wniosku kredytowego. Ponadto pracownicy kilku innych banków już wcześniej dostarczali odpis za klienta.

REKLAMA