REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Mediacja, Prawo karne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ułatwienia w rozwiązywaniu sporów między konsumentami a przedsiębiorcami

Rząd przyjął założenia do projektu ustawy o pozasądowym rozwiązywaniu sporów konsumenckich, przedłożone przez prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Nowe rozwiązania przewidują m.in. ułatwienia w polubownym rozwiązywaniu sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.

Jak bronić się przed hejterami - karnoprawna ochrona czci w internecie

Pozorna anonimowość Internetu powoduje, że wypowiedzi wielu użytkowników są dalekie od oględnych. Niektóre internetowe komentarze są do tego stopnia nieprzyjemne, że ich adresaci mogą poczuć się dotknięci i zdecydować się na podjęcie kroków prawnych przeciwko „hejterom”. Ochrona czci może w praktyce odbywać się dwutorowo – na płaszczyźnie prawa cywilnego lub też na płaszczyźnie prawa karnego.

Zmiana przepisów ułatwi mediacje gospodarcze

Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu ustawy o wspieraniu polubownych metod rozwiązywania sporów. Przepisy mają rozpowszechnić polubowne rozstrzyganie sporów w sprawach cywilnych, zwłaszcza między przedsiębiorcami, i odciążyć sądy.

Konsekwencje karne utrwalania i rozpowszechniania wizerunku nagiej osoby lub osoby w trakcie czynności seksualnej

Artykuł 191a kodeksu karnego wprowadza dwa typy przestępstw – przestępstwo umyślnego utrwalania wizerunku nagiej osoby lub osoby w trakcie czynności seksualnej, dokonane poprzez użycie w tym celu przemocy, groźby bezprawnej lub podstępu oraz przestępstwo umyślnego rozpowszechniania wizerunku osoby o wyżej wymienionych cechach bez jej zgody. Oba przestępstwa zagrożone są karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

REKLAMA

Jak można wycofać się z mediacji?

Mediacja jest alternatywnym sposobem rozwiązywania sporów. W mediacjach zawsze bierze udział neutralny mediator, który pomaga stronom dojść do porozumienia. Zgodnie z kodeksem postępowania cywilnego mediacja jest dobrowolna. W związku z tym każda ze stron może w dowolnym momencie wycofać się z mediacji, jeżeli nie chce brać udziału w dalszych mediacjach bądź nie dostrzega żadnych szans na zawarcie ugody.

Dopalacze – nowa definicja

Nowa definicja dopalaczy oraz nowej substancji psychoaktywnej została sformułowana w projekcie nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Definicja dopalaczy zostanie rozszerzona, więcej substancji będzie traktowanych jako narkotyki.

Będą zmiany w przepisach o mediacji

Ministerstwo Gospodarki zamierza rozpowszechnić mediację oraz inne pozasądowe sposoby rozwiązywania sporów. Planuje wprowadzenie w tym celu uproszczeń w przepisach oraz zachęt podatkowych i finansowych w postaci np. zmniejszenia kosztów, związanych ze skierowaniem sprawy do rozstrzygnięcia w tym trybie.

Projekt ustawy o polubownych metodach rozwiązywania sporów

Ministerstwo Gospodarki opublikowało założenia do nowego projektu ustawy o wspieraniu polubownych metod rozwiązywania sporów. Mają one zachęcić przedsiębiorców do częstszego korzystania z mediacji.

REKLAMA

Mediacja i arbitraż jako metoda rozwiązywania sporów między przedsiębiorcami

Upowszechnienie mediacji i arbitrażu jako metod rozwiązywania sporów między przedsiębiorcami to główny cel nowych przepisów przygotowywanych przez resort gospodarki. Skutkiem proponowanych zmian ma być m.in. przyspieszenie postępowań przed sądami polubownymi.

Postępowanie mediacyjne w sprawach konsumenckich

Konsument, którego prawa zostały naruszone może dochodzić polubownego rozstrzygnięcia sporu z przedsiębiorcą przez sądem polubownym przy właściwych inspektorach Inspekcji Handlowej. Aby uniknąć drogi sądowej, można wszcząć postępowanie mediacyjne, które zrealizuje Izba Handlowa.

Krajowy Rejestr Karny dostępny online

Od 1 lipca 2014 r. istnieje możliwość złożenia zapytania do Krajowego Rejestru Karnego online. Zaświadczenie o niekaralności można pobrać przez Internet.

Czemu służy mediacja administracyjna?

Mediacja administracyjna to szczególny przykład mediacji pomiędzy organem administracji publicznej, a stroną w sprawie której wydano decyzję. Taka forma rozwiązania sporu ma na celu odciążenie sądów administracyjnych od składania skarg na rozstrzygnięcia organów.

Czy warto skorzystać z mediacji?

W Polsce wciąż najpopularniejszym sposobem rozwiązywania sporów między przedsiębiorcami jest droga sądowa mimo, że nowelizacja Kodeksu Postępowania Cywilnego wprowadziła możliwość rozstrzygnięcia konfliktu poprzez mediację już w 2005 r.

Posiadanie narkotyków a własny użytek

Posiadanie narkotyków to przestępstwo uregulowane na gruncie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Ustawodawca wyróżnia zarówno typ kwalifikowany (posiadanie znacznej ilości) jak i uprzywilejowany (posiadanie na własny użytek).

Posiadanie narkotyków w znacznej ilości

Posiadanie narkotyków w znacznej ilości to – zgodnie z art. 62 ust. 2 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii – typ kwalifikowany przestępstwa posiadania narkotyków. Posiadanie znacznej ilości narkotyków zagrożone jest karą pozbawienia wolności od roku do lat 10.

Posiadanie narkotyków jako przestępstwo

Posiadanie narkotyków to przestępstwo usankcjonowane na gruncie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Ustawa penalizuje samo posiadania narkotyków, co nie obejmuje ich zażywania.

Reforma prawa karnego

Jedną z głównych regulacji wprowadzonych do przyjętego 8 maja 2014 roku przez rząd projektu nowelizacji Kodeksu karnego jest zmiana obecnej struktury orzekanych kar. Reforma prawa karnego dąży do ograniczenia możliwości pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania.

Nowelizacja Kodeksu karnego

29 kwietnia (wtorek) Rząd zajmie się projektem ustawy o zmianie ustawy Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw. Projekt Ministerstwa Sprawiedliwości stanowi największą od 1997 roku nowelizację Kodeksu karnego. Jak zmienią się przepisy materialne prawa karnego w 2015 roku?

Arbitraż jako alternatywna metoda rozstrzygania sporów

Europejskie Centrum Arbitrażu (ECA) zaprasza na Polskie Forum Arbitrażu, w dniach 10-11 kwietnia 2014 roku na Uniwersytecie Warszawskim. W pierwszym dniu konferencji odbędzie się seminarium poświęcone arbitrażowi sportowemu, w drugim zaproszeni goście omówią zagadnienia związane z arbitrażem na trzech płaszczyznach: prawnej, społecznej oraz biznesowej.

Depenalizacja niektórych przestępstw

Od 9 listopada 2013 r. w życie weszło część nowych przepisów zreformowanej procedury karnej. Niektóre przestępstwa stały się wykroczeniami.

Podsumowanie Tygodnia Mediacji

W organizowanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości Tygodniu Mediacji wzięło udział prawie 5000 osób.

Mediacje w biznesie

Istnieje wiele sposobów rozwiązywania konfliktów. Rozwiązywanie sporów przed sądem często związane jest z dużymi wydatkami oraz upływem czasu od wniesienia pozwu do uprawomocnienia się wyroku. Z tego właśnie powodu szczególnie w biznesie warto docenić rolę negocjacji i mediacji.

Nowelizacja kodeksu postępowania karnego

Sejm RP przyjął reformę procedury karnej, która ma skrócić czas trwania postępowań przed sądem.

Osoba najbliższa pełnomocnikiem w procesie karnym

Rząd poparł projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks postępowania karnego i ustawy Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia, który do sejmu wpłynął w styczniu tego roku. Projekt ten dopuszcza występowanie w charakterze pełnomocników w postępowaniu karnym i w postępowaniu w sprawach o wykroczenia, osób najbliższych osobom pokrzywdzonym.

Kodeks postępowania karnego - zmiany od 23 lipca 2013 r.

23 lipca 2013 r. wchodzi w życie nowelizacja ustawy – Kodeks postępowania karnego, która przewiduje przyznanie prawa do zaskarżenia postanowienia o odmowie wszczęcia śledztwa lub postanowienia o jego umorzeniu osobie zawiadamiającej o popełnieniu przestępstwa, która nie posiada statusu pokrzywdzonego.

Nowy limit przestępstwa kradzieży

Nowy limit przestępstwa kradzieży może być wynikiem głosowania sejmu. Posłowie z nadzwyczajnej komisji sejmowej, zgodzili się bowiem na podwyższenie kwoty, od której drobną kradzież traktuje się jak przestępstwo, a nie jak wykroczenie.

Nowelizacja ustawy o Krajowym Rejestrze Karnym

30 czerwca 2013 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o Krajowym Rejestrze Karnym. Miedzy innymi poprawiony zostanie system wymiany dokumentów pomiędzy KRK a sądami powszechnymi.

Kategorie osób zaginionych

Kategorie osób zaginionych zostały wyszczególnione w zarządzeniu Komendanta Głównego Policji. Podział ten różnicuje niektóre z działań policji podejmowanych względem osób zaginionych.

Konsekwencje odmowy przyjęcia pisma z sądu

Konsekwencje odmowy przyjęcia pisma z sądu mogą być niekiedy bardzo dotkliwe. Błędnie może się wydawać, iż odmowa odebrania sądowej korespondencji dostarczonej nam przez listonosza, nie będzie rodzić wobec nas żadnych negatywnych skutków. Kodeks postępowania karnego reguluje tę kwestię jednak odmiennie.

Niebieska Karta

Celem procedury Niebieskiej Karty jest dokumentowanie i zapobieganie występowaniu przemocy domowej. Podstawą prawną wprowadzenia procedury jest art. 9d ust. 5 ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Na jej mocy wydane zostało rozporządzenie z dnia 13 września 2011r. w sprawie procedury „Niebieskiej Karty” oraz wzorów stosowanych w niej formularzy.

Znęcanie się jako forma przemocy w rodzinie

Przestępstwo znęcania się znajduje się w rozdziale XXVI Kodeksu karnego, który dotyczy przestępstw przeciwko rodzinie i opiece. Przepis art. 207 Kk określa je jako przestępstwo znęcania się fizycznego lub psychicznego nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy albo nad małoletnim lub osobą nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny.

Gwałt ścigany z urzędu

Uchwalona przez Sejm nowelizacja prawa i postępowania karnego przewiduje ściganie przestępstwa zgwałcenia z urzędu, a nie - tak jak dotychczas - z urzędu. Nowe przepisy przewidują również łagodniejsze dla ofiar procedury przesłuchania.

Kiedy dochodzi do naruszenia tajemnicy przedsiębiorstwa

Naruszenie tajemnicy przedsiębiorstwa może powodować odpowiedzialność cywilną względem przedsiębiorcy, którego tajemnicę naruszono, a także odpowiedzialność karną. Kiedy mamy do czynienia z naruszeniem tajemnicy przedsiębiorstwa?

Jakie warunki musi spełniać informacja handlowa

Wysyłanie niezamawianych informacji handlowych pocztą elektroniczną jest zakazane. Przyjmuje się, że artykuł 10 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, wprowadzający ten zakaz dotyczy wysyłania tzw. spamu. Jak zatem zgodnie z prawem rozsyłać informacje handlowe?

Informacje z Krajowego Rejestru Karnego szybciej w sądzie

Od 15 stycznia 2013 r. działa system komunikacyjny łączący Krajowy Rejestr Karny z sądem rejestrowym.

Co robili prokuratorzy i CBŚ w Ministerstwie Finansów

Prokuratorzy i funkcjonariusze CBŚ w czwartek 10 stycznia 2013 r. zwrócili się do Ministerstwa Finansów o wydanie dokumentacji niezbędnej do śledztwa dotyczącego nielegalnego hazardu z wykorzystaniem automatów do gier - poinformowała PAP w piątek 11 stycznia 2013 r. Prokuratura Apelacyjna w Białymstoku."Dokumentacja została wydana przez upoważnionych urzędników ministerstwa" - poinformowała prokuratura w wydanym w piątek po południu oświadczeniu. Podała, że chodziło o informacje, w jakim zakresie resort finansów był informowany o nieprawidłowościach.

Zmiany w postępowaniu karnym

Projekty Ministerstwa Sprawiedliwości zakładają m. in. możliwość reprezentowania oskarżonych przez radców prawnych oraz ograniczenie inicjatywy dowodowej sądu.

Pomoc dla ofiar przestępstw - gdzie ją uzyskać?

Ofiary przestępstw mogą uzyskać bezpłatną pomoc w kilkunastu ośrodkach na terenie całego kraju.

Podrabiane towary - odpowiedzialność prawna

W przypadku podrabianych towarów mamy do czynienia z dwoma rodzajami odpowiedzialności, na jaką naraża się podmiot naruszający uprawnienia wynikające z ochrony znaków towarowych.

Mediacja w postępowaniu grupowym

Mediacja w postępowaniu grupowym jest dobrowolna. Może doprowadzić do ugody największe spory.

Mediacja w konfliktach rodzinnych

Mediacja w sprawach rodzinnych bardzo często wiąże się z silnymi, niejednokrotnie negatywnymi emocjami. Niezwykle istotną rolą prowadzącego posiedzenia mediacyjne jest motywowanie do budowania pozytywnych emocji i relacji między sobą.

Poręczenie osoby godnej zaufania

Kodeks postępowania karnego ustanawia możliwość poręczenia za podejrzanego/oskarżonego udzielanego przez tzw. osobę godną zaufania, który może być połączony z dozorem stosowanym wobec tegoż podejrzanego/oskarżonego. Kto może być osobą godną zaufania?

Wymiar sprawiedliwości gotowy na EURO 2012

Czy pseudokibice przeszkodzą w rozgrywkach? Jak polski wymiar sprawiedliwości przygotował się do Euro 2012?

Mediacja w postępowaniu karnym

Zgodnie z treścią kodeksu postępowania karnego w postępowaniu karnym możliwe jest przeprowadzenie postępowania mediacyjnego pomiędzy podejrzanym (oskarżonym) a pokrzywdzonym. Treść tej mediacji jest istotna albowiem może wpływać na wymiar kary oskarżonego, możliwość zastosowania wobec niego warunkowego umorzenia postępowania lub umorzenia postępowania (w przypadku spraw z oskarżenia prywatnego).

Przestępstwo łapówkarstwa wśród urzędników

Przyjmowanie korzyści majątkowych, osobistych, bądź ich obietnicy przez osoby pełniące funkcje publiczne stanowi przestępstwo karne. Obowiązujące przepisy prawa dość surowo traktują skorumpowanych urzędników. Za przyjęcie łapówki w związku z zajmowanym przez siebie stanowiskiem, grozi nawet do 12 lat pozbawienia wolności.

Internetowy system rozwiązywania sporów z konsumentami?

Proponowana przez Komisję Europejską internetowa platforma rozwiązywania sporów na linii przedsiębiorca – konsumenta, ma ułatwić życie obydwu stronom. Przede wszystkim jednak zwiększy zakres ochrony praw konsumentów w całej Unii Europejskiej.

Porozumienie w sprawie władzy rodzicielskiej

Przy orzeczeniu rozwodu rodzice mogą dogadać się odnośnie władzy rodzicielskiej nad ich małoletnim dzieckiem. Uczynić to mogą za pomocą planu wychowawczego, czyli szczegółowego ustalenia w jaki sposób będą opiekować się ich wspólnym dzieckiem.

Egzekucja z opłaconej faktury

W praktyce może dojść do sytuacji w której wierzyciel żąda od nas spłacenia długu, chociaż my już tego dokonaliśmy. Jak bronić się przed czynnościami komornika w takiej sytuacji?

Niepoczytalność

Niepoczytalność to brak możliwości rozpoznania przez sprawcę znaczenia czynu lub brak możliwości pokierowania swoim zachowaniem.

Lichwa

Lichwa polega na pożyczaniu pieniędzy na wysoki procent. Jest to stosunek pomiędzy dłużnikiem a wierzycielem, który polega na ustaleniu bardzo wysokich odsetek za pożyczone pieniądze.

REKLAMA