reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Rozwód i dziecko > Porozumienie w sprawie władzy rodzicielskiej

Porozumienie w sprawie władzy rodzicielskiej

Przy orzeczeniu rozwodu rodzice mogą dogadać się odnośnie władzy rodzicielskiej nad ich małoletnim dzieckiem. Uczynić to mogą za pomocą planu wychowawczego, czyli szczegółowego ustalenia w jaki sposób będą opiekować się ich wspólnym dzieckiem.

Otóż na podstawie art. 58 §1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego małżonkowie w trakcie rozwodu, aby uniknąć kłótni o dziecko, mogą zawrzeć porozumienie o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej nad ich małoletnimi dziećmi oraz nad utrzymywaniem z nimi kontaktu. Oczywiście plan wychowawczy musi uwzględniać dobro dzieci.

Porozumienie takie daje bowiem możliwość łagodniejszego, polubownego załatwienia sprawy co do sprawowania władzy rodzicielskiej nad dziećmi. Jest to niewątpliwie mniej bolesne dla dziecka oraz zdecydowanie łatwiejsze dla obojga rodziców.

Sąd zamiast ograniczać władzę rodzicielską jednego rodzica do określonych praw i obowiązków względem dziecka może bowiem zgodzić się, aby byli małżonkowie wspólnie sprawowali władzę rodzicielską. Oczywiście, jeśli uzasadnione będzie przypuszczenie, że między rodzicami będzie istniało współdziałanie co do wspólnego wykonywania  pieczy nad małoletnim dzieckiem po rozwodzie.

Zgodnie z art.58 § 1 k.r.o. w przypadku rodzeństwa powinno ono wychowywać się wspólnie, chyba, że dobro dzieci wymaga innego rozstrzygnięcia.

Porozumienie jest planem wychowawczym, który stanowi polubowne rozwiązanie dla rodziców, którzy chcą dla swoich dzieci jak najlepiej.

Zobacz również: Dobro wspólnych małoletnich dzieci a rozwód

Jak sporządzić takie porozumienie?

Forma porozumienia może być dowolna, czyli w formie pisemnej jako pismo procesowe lub w formie ustnej do protokołu na rozprawie.

Małżonkowie mogą złożyć takie pismo wspólnie bądź oddzielnie. Oświadczenie złożone w formie pisma procesowego może być podpisane przez zawodowego pełnomocnika, czyli adwokata lub radcę prawnego.

Plan wychowawczy łączy się również z mediacją - czyli pozaprocesowym  sposobem rozwiązywania  konfliktów. Wtedy porozumienie będzie spisane na specjalnym kwestionariuszu, który musi być podpisany przez obojga rodziców.

W porozumieniu należy obowiązkowo określić miejsce pobytu dziecka oraz sposób wykonywania władzy rodzicielskiej oraz kontakty rodzica z małoletnim. Dodatkowo można umieścić w nim  informacje o alimentach na dziecko oraz kontaktach z resztą rodziny dziecka.

Porozumienie ustala wszystkie zasady zgodnego wykonywania władzy rodzicielskiej, aby w przyszłości nie było nieporozumień kto i w jakim zakresie ją sprawuje .

Zobacz serwis: Rozwód i dziecko

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agata Bajek

Starszy Specjalista ds. Projektów HR - Grupa Tempo S.C.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama