REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Nowy limit przestępstwa kradzieży

Agnieszka Fryc
Nowy limit przestępstwa kradzieży. / Fot. Fotolia
Nowy limit przestępstwa kradzieży. / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nowy limit przestępstwa kradzieży może być wynikiem głosowania sejmu. Posłowie z nadzwyczajnej komisji sejmowej, zgodzili się bowiem na podwyższenie kwoty, od której drobną kradzież traktuje się jak przestępstwo, a nie jak wykroczenie.

W obecnym stanie prawnym, kradzież lub przywłaszczenie cudzej rzeczy ruchomej, której wartość nie przekracza 250 złotych jest wykroczeniem i penalizowana jest przez kodeks wykroczeń. Wykroczenie to podlega karze aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny. Kodeks karny zaś, penalizuje zabranie w celu przywłaszczenia cudzej rzeczy ruchomej, karą od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności, wskazując jednocześnie, iż w przypadkach mniejszej wagi, sprawca kradzieży podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo karze pozbawienia wolności do roku. Kradzież z włamaniem zaś, podlega na mocy kodeksu karnego, karze pozbawienia wolności od roku do lat 10. Granicą, która pozwala na zakwalifikowanie czynu jako przestępstwa lub występku, jest więc kwota, wyrażająca wartość przedmiotu kradzieży i w aktualnym stanie prawnym wynosi 250 złotych.

REKLAMA

Polecamy również: Jakie zmiany w procedurze karnej?

REKLAMA

Pracujący nad zmianą kodeksu karnego posłowie nadzwyczajnej komisji sejmowej, zmienili kwotę, od której drobną kradzież traktuje się surowiej z 250 złotych na 400 złotych. Zmiana ta znajdzie się w sprawozdaniu z prac komisji nadzwyczajnej. Jeśli zmiany te zostaną przyjęte przez sejm, z nową, wyższą kwotą, wyrażającą wartość przedmiotu kradzieży, pozwalająca na zakwalifikowanie jej jako przestępstwa, a nie występku, będziemy mieć do czynienia od 2015 roku.

Nowa regulacja wpłynie na wymiar kary grożącej sprawcom drobnych kradzieży. Większa ilość sprawców kradzieży, będzie mogła liczyć na mniejszy wymiar kary i łagodniejszą kwalifikacje prawną.

Podczas prac nadzwyczajnej komisji sejmowej, głos zabierali posłowie o różnych poglądach na sprawę. Opcję podwyższenia wspomnianej granicy zaproponowało Ministerstwo Sprawiedliwości. Początkowo optowano za kwotą 1000 złotych, popieraną przez policję i prokuraturę.  Zwolennicy wskazują, iż dzisiejsza niższa granica, wpływa de facto na większą ilość penalizowanych zachowań, gdyż sprawy, których przedmiotem są kradzieże o niskiej wartości skradzionego mienia, są przez prokuratorów najczęściej umarzane, ze względu na ich małą szkodliwość społeczną.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Wyższe kary grzywny dla skazanych

Nie zabrakło również zwolenników utrzymania stawki w wysokości 250 złotych. Podkreślali oni, iż zwiększenie jej wymiaru, może wpłynąć na poczucie bezkarności i wzrost przestępczości.

Ostatecznie, wartość przedmiotu kradzieży, warunkująca zakwalifikowanie kradzieży jako przestępstwa lub wykroczenia, została podwyższona do jednej czwartej płacy minimalnej. Zaproponowano, aby kwota ta podlegała waloryzacji wraz ze zmianą stawki płacy. Obecnie jest to 400 złotych, w przyszłym roku będzie to już 420 złotych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od 1 maja 2024 r. MSWiA zrównuje pensje startowe w policji i wojsku. Min. M. Kierwiński zrealizował deklaracje [projekt rozporządzenia]

Minister M. Kierwiński zrealizował deklaracje sprzed miesiąca - uposażenia policjantów i żołnierzy na początku służby będą zrównane ze sobą. MSWiA uznał, że 6000 zł brutto (ze stałymi dodatkami) otrzyma kursant w policji (podobnie jak szeregowy w wojsku).

Bon senioralny 2024 - od kiedy? Co już wiemy o bonie senioralnym?

Kiedy wejdzie w życie bon senioralny? Założenia ustawy o bonie senioralnym będą poddane konsultacjom międzyresortowym i publicznym w III kwartale 2024 roku - powiedziała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz. Zapowiedziała też działania na rzecz przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu seniorów.

6000 zł po maturze, już w te wakacje! Wojsko zapłaci za miesiąc szkolenia

Kwotę wysokości 6000 zł za miesiąc szkolenia będzie można uzyskać w te wakacje, w ramach specjalnej edycja Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej, skierowanej do młodych. Wojsko przygotowało trzy terminy. Osoby, które ukończyły szkoły średnie i ponadpodstawowe mogą się zgłosić i zarobić.

Bon energetyczny - jest projekt ustawy! Od 300 zł do 1200 zł dla gospodarstwa domowego już od lipca 2024 r.

Projekt ustawy o bonie energetycznym zakłada wprowadzenie od lipca 2024 r. bonu energetycznego. Będzie to wsparcia dla odbiorców energii zagrożonych zjawiskiem ubóstwa energetycznego. Beneficjent będzie mógł otrzymać świadczenie pieniężne po spełnieniu kryterium dochodowego. Wysokość świadczenia będzie zróżnicowana kwotowo (od 300 zł do 1200 zł), w zależności od liczby osób w gospodarstwie domowym.

REKLAMA

Ukradł auto w cenie kawalerki. Policja zatrzymała 22-letniego obywatela Ukrainy

Funkcjonariusze wydziału do walki z przestępczością samochodową we współpracy z policjantami z wrocławskiej drogówki zatrzymali 22-letniego obywatela Ukrainy. Mężczyzna poruszał się skradzionym tego samego dnia jeepem wrangler o wartości blisko 250 tys. zł, który został skradziony w Berlinie.

44-latek był poszukiwany 4 listami gończymi m.in. za przemyt narkotyków i przestępstwa akcyzowe. "Łowcy głów" po 6 latach schwytali mężczyznę

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji (KWP) w Lublinie, współpracując z kryminalnymi z Komendy Miejskiej Policji (KMP) i I Komisariatu Policji (KP) w Lublinie, zatrzymali 44-letniego mężczyznę. Był on poszukiwany na podstawie czterech listów gończych i dwóch nakazów. 

Za 1,5 promila alkoholu we krwi utracisz auto? Bodnar: Decyzje będą należały do sądów

Minister sprawiedliwości, Adam Bodnar, podkreślił, że decyzje o ewentualnej konfiskacie aut nietrzeźwych kierowców będą w większym stopniu należeć do sądów. Szef MS przypomniał, że projekt nowelizacji, przewidujący zniesienie obligatoryjności orzekania, trafił do prac legislacyjnych rządu.

Matczyna emerytura 2024 – ile wynosi? Kto i jak może otrzymać? [ZUS wyjaśnia]

Obecnie blisko 60 tysięcy osób w Polsce otrzymuje co miesiąc „matczyną emeryturę” z ZUS-u Maksymalna kwota comiesięcznych wypłat z ZUS - wynosi od marca tego roku tyle, co gwarantowana minimalna emerytura, czyli 1780,96 zł brutto. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Polsce grożą kary finansowe. Ceny maksymalne energii elektrycznej niezgodne z prawem UE

Polsce grozi ryzyko wszczęcia przez Komisję Europejską postępowania i nałożenia kar finansowych. Wszystko to przez niezgodne z prawem Unii Europejskiej wprowadzenie cen maksymalnych sprzedaży energii elektrycznej.

Bon energetyczny 2024 - dla kogo, ile będzie wynosił? Kryteria dochodowe to 2500 zł albo 1700 zł na osobę

Bon energetyczny będzie świadczeniem pieniężnym dla gospodarstw domowych, których dochody nie przekraczają 2500 zł na osobę w gospodarstwie jednoosobowym albo 1700 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym. Bon energetyczny ma być wypłacany już od lipca 2024 r.

REKLAMA