reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Aktualności > Nowy limit przestępstwa kradzieży

Nowy limit przestępstwa kradzieży

Nowy limit przestępstwa kradzieży może być wynikiem głosowania sejmu. Posłowie z nadzwyczajnej komisji sejmowej, zgodzili się bowiem na podwyższenie kwoty, od której drobną kradzież traktuje się jak przestępstwo, a nie jak wykroczenie.

W obecnym stanie prawnym, kradzież lub przywłaszczenie cudzej rzeczy ruchomej, której wartość nie przekracza 250 złotych jest wykroczeniem i penalizowana jest przez kodeks wykroczeń. Wykroczenie to podlega karze aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny. Kodeks karny zaś, penalizuje zabranie w celu przywłaszczenia cudzej rzeczy ruchomej, karą od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności, wskazując jednocześnie, iż w przypadkach mniejszej wagi, sprawca kradzieży podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo karze pozbawienia wolności do roku. Kradzież z włamaniem zaś, podlega na mocy kodeksu karnego, karze pozbawienia wolności od roku do lat 10. Granicą, która pozwala na zakwalifikowanie czynu jako przestępstwa lub występku, jest więc kwota, wyrażająca wartość przedmiotu kradzieży i w aktualnym stanie prawnym wynosi 250 złotych.

Polecamy również: Jakie zmiany w procedurze karnej?

Pracujący nad zmianą kodeksu karnego posłowie nadzwyczajnej komisji sejmowej, zmienili kwotę, od której drobną kradzież traktuje się surowiej z 250 złotych na 400 złotych. Zmiana ta znajdzie się w sprawozdaniu z prac komisji nadzwyczajnej. Jeśli zmiany te zostaną przyjęte przez sejm, z nową, wyższą kwotą, wyrażającą wartość przedmiotu kradzieży, pozwalająca na zakwalifikowanie jej jako przestępstwa, a nie występku, będziemy mieć do czynienia od 2015 roku.

Nowa regulacja wpłynie na wymiar kary grożącej sprawcom drobnych kradzieży. Większa ilość sprawców kradzieży, będzie mogła liczyć na mniejszy wymiar kary i łagodniejszą kwalifikacje prawną.

Podczas prac nadzwyczajnej komisji sejmowej, głos zabierali posłowie o różnych poglądach na sprawę. Opcję podwyższenia wspomnianej granicy zaproponowało Ministerstwo Sprawiedliwości. Początkowo optowano za kwotą 1000 złotych, popieraną przez policję i prokuraturę.  Zwolennicy wskazują, iż dzisiejsza niższa granica, wpływa de facto na większą ilość penalizowanych zachowań, gdyż sprawy, których przedmiotem są kradzieże o niskiej wartości skradzionego mienia, są przez prokuratorów najczęściej umarzane, ze względu na ich małą szkodliwość społeczną.

Zobacz także: Wyższe kary grzywny dla skazanych

Nie zabrakło również zwolenników utrzymania stawki w wysokości 250 złotych. Podkreślali oni, iż zwiększenie jej wymiaru, może wpłynąć na poczucie bezkarności i wzrost przestępczości.

Ostatecznie, wartość przedmiotu kradzieży, warunkująca zakwalifikowanie kradzieży jako przestępstwa lub wykroczenia, została podwyższona do jednej czwartej płacy minimalnej. Zaproponowano, aby kwota ta podlegała waloryzacji wraz ze zmianą stawki płacy. Obecnie jest to 400 złotych, w przyszłym roku będzie to już 420 złotych.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Iwona Kowalska-Matis

Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama