REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Mediacje fot. Fotolia
Mediacje fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Mediacja w sprawach rodzinnych bardzo często wiąże się z silnymi, niejednokrotnie negatywnymi emocjami. Niezwykle istotną rolą prowadzącego posiedzenia mediacyjne jest motywowanie do budowania pozytywnych emocji i relacji między sobą.

 Rodzina w mediacji

REKLAMA

Każda rodzina ma własną strukturę i tworzy system rodzinny. Oznacza to, że jest złożona z pojedynczych jednostek, które pozostają w interakcji podczas wspólnego życia. W literaturze podkreślany jest jednak fakt, że są one więcej niż tylko sumą. Tworzą odrębną całość, która odróżnia je od  innych systemów.

REKLAMA

Pracując z rodziną w ujęciu systemowym szczególną uwagę zwraca się na komunikację i relacje jakie w niej panują. Działania jakie podejmują jej członkowie można zrozumieć obserwując ich interakcje z całą rodziną. System rodzinny dzieli się na mniejsze podsystemy, w które włączeni są członkowie rodziny i w których zmiana powoduje również przekształcenia w innych podsystemach. Diagnoza w rodzinie i pomoc w rozwiązywaniu problemów jakie dotykają człowieka jest niemożliwa bez poznania i zrozumienia jego relacji z najbliższymi oraz bez obserwacji środowiska w którym żyje. System rodzinny dąży do zachowania homeostazy czyli równowagi oznaczającej stałe, dające się powtarzać wzorce zachowań wszystkich członków rodziny. Charakteryzuje się także dążeniem do utrzymania prawidłowych relacji w rodzinie (koherencja) oraz równowagi i stabilności całego systemu. Jeśli systemowi, w którym żyje rodzina grozi destabilizacja, członkowie podejmują działania mające na celu utrzymanie jego trwałości.

Zobacz również: Rozwód przed sądem czy mediacja?

REKLAMA

Posiadając wiedzę na temat funkcjonowania systemu rodzinnego mediator jest w stanie uświadomić i pokazać stronom ich wzajemne zależności oraz dotychczasowy sposób komunikowania się w rodzinie. To pozwala im lepiej zrozumieć własne zachowania i motywacje oraz skoncentrować się na próbie wspólnego rozwiązania zaistniałego problemu. Wówczas zamiast wzajemnych oskarżeń jest szansa na wspólne propozycje rozwiązań konfliktu.

Konflikty rodzinne im głębsze, tym więcej niosą ze sobą emocji. Mechanizmem obronnym człowieka w takich sytuacjach jest indywidualna reakcja na konflikt. Różni się ona między innymi w zależności od indywidualnych cech strony lub wybranej  przez nią strategii. W małżeństwie wyróżnić można podstawowe style reakcji na konflikt. Jednym z nich jest przekierowanie uwagi na dziecko. Małżonek ogranicza swą funkcję w rodzinie do wypełniania roli matki lub ojca, jednocześnie przestając funkcjonować w podsystemie, jaki do tej pory tworzył z drugą stroną.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wejście w konflikt to reakcja skoncentrowana na wzajemnym ataku i walce. Inną często spotykaną formą zachowania jest utrzymywanie przez jedną lub obie strony dystansu emocjonalnego. Może być on fizyczny lub psychiczny. Jest spowodowany lękiem przed bliskimi kontaktami. Partnerzy podobnie jak w przypadku przekierowania zainteresowania na dzieci, koncentrują się na wypełnianiu innej roli społecznej. Przykładem może być całkowite zaangażowanie się w sprawy zawodowe lub wejście w relacje pozamałżeńskie.

W przypadku konfliktów małżeńskich, jedna ze stron może również zdecydować o rezygnacji z własnych potrzeb i celów na rzecz drugiej lub zaproponować kompromis. Taka reakcja strony  często wynika z bezsilności i wyczerpania zasobu sił w przypadku ostrego lub przewlekłego konfliktu, lub też lęku przed rozpadem więzi rodziny.

Mediacja w sprawach rodzinnych bardzo często wiąże się z silnymi, niejednokrotnie negatywnymi emocjami. Sprawy związane z podjęciem decyzji o rozstaniu małżonków są coraz bardziej powszechne w mediacji. Rozwód, jak wynika ze skali opracowanej przez psychiatrów T. Holmesa i R. Rahe’a zajmuje drugie miejsce pod względem najbardziej stresujących wydarzeń w życiu człowieka. Wywołuje negatywne emocje, takie jak złość czy rozczarowanie, często  również chęć odwetu.  Dlatego też istotną rolę w tym czasie odgrywa mediator, którego zadaniem jest pomoc stronom w opanowaniu emocji, które uniemożliwiają podjęcie rozmów i negocjacji oraz zakłócają porządek spotkania. Osoba mediatora stara się ukierunkować uczestników mediacji na poszukiwanie rozwiązań, aktywizować ich i zachęcić do zaangażowania we wspólne sprawy.

Polecamy serwis: Mediacja

W mediacji konfliktu rodzinnego istotne jest utrzymanie równowagi sił między stronami. To także zadanie mediatora. Niezwykle istotną rolą prowadzącego posiedzenia mediacyjne jest motywowanie do budowania pozytywnych emocji i relacji między sobą.

W mediacjach, które dotyczą rozwodu i ustalenia zasad opieki nad dzieckiem, mediator musi uświadomić rodzicom, że najważniejsze jest dobro małoletniego. Jego obowiązkiem jest ochrona interesów i dobra dziecka. Mediator musi także dbać o to, by przyjęte przez rodziców ustalenia i porozumienie uwzględniały i szanowały potrzeby dziecka. Zdarza się, że małżonkowie podejmując decyzję o rozstaniu skupiają się tylko na sprawach związanych z zakończeniem związku, nie koncentrując się na sytuacji dziecka. Dlatego ważne jest, aby mediator dokładnie znał potrzeby małoletnich  i mógł ukierunkować rodziców przede wszystkim na interesy dziecka.

Dodatkową, lecz niezmiernie istotną rolą mediatora jest edukowanie. Mediator „edukuje” strony przez używanie określonego tonu, narzędzi efektywnej komunikacji, stworzenie przyjaznej i bezpiecznej atmosfery, równe traktowanie oraz danie szansy pełnego wypowiedzenia się każdej z nich, co powoduje, że zaczynają dostosowywać się do atmosfery mediacji. W ten sposób strony mają szansę zmienić podejście do konfliktu  oraz wzmocnić relacje między sobą, a także wykorzystać te umiejętności   w przyszłości.  Mediator realizuje w ten sposób także cele ogólnospołeczne, polegające na zrozumieniu przez strony, że każdy problem i konflikt może być rozwiązany przez konstruktywny dialog, co w konsekwencji sprzyja tworzeniu społeczeństwa otwartego.

Rola nauczyciela ma także zastosowanie w edukacji i uświadomienie stronom mechanizmów zachowań występujących w rodzinie.

Cybulko A., Siedlecka-Andrychowicz A., op. cit. s. 171.

Katarzyna Meler

Zobacz również serwis: Rozwody

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Za 1,5 promila alkoholu we krwi utracisz auto? Bodnar: Decyzje będą należały do sądów

Minister sprawiedliwości, Adam Bodnar, podkreślił, że decyzje o ewentualnej konfiskacie aut nietrzeźwych kierowców będą w większym stopniu należeć do sądów. Szef MS przypomniał, że projekt nowelizacji, przewidujący zniesienie obligatoryjności orzekania, trafił do prac legislacyjnych rządu.

Matczyna emerytura 2024 – ile wynosi? Kto i jak może otrzymać? [ZUS wyjaśnia]

Obecnie blisko 60 tysięcy osób w Polsce otrzymuje co miesiąc „matczyną emeryturę” z ZUS-u Maksymalna kwota comiesięcznych wypłat z ZUS - wynosi od marca tego roku tyle, co gwarantowana minimalna emerytura, czyli 1780,96 zł brutto. 

Konfederacja Lewiatan: Polsce grożą kary finansowe. Ceny maksymalne energii elektrycznej niezgodne z prawem UE

Polsce grozi ryzyko wszczęcia przez Komisję Europejską postępowania i nałożenia kar finansowych. Wszystko to przez niezgodne z prawem Unii Europejskiej wprowadzenie cen maksymalnych sprzedaży energii elektrycznej.

Bon energetyczny 2024 - dla kogo, ile będzie wynosił? Kryteria dochodowe to 2500 zł albo 1700 zł na osobę

Bon energetyczny będzie świadczeniem pieniężnym dla gospodarstw domowych, których dochody nie przekraczają 2500 zł na osobę w gospodarstwie jednoosobowym albo 1700 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym. Bon energetyczny ma być wypłacany już od lipca 2024 r.

REKLAMA

Premier Tusk: babciowe można zamienić na dziadkowe, ciociowe, koleżankowe. To pieniądze dla młodej mamy, która chce pójść do pracy - na opiekuna dla dziecka

Potocznie zwane "babciowe" to po prostu pieniądze dla młodej mamy, która chce wrócić do pracy, ale musi znaleźć opiekuna. Może je zamienić na dziadkowe, ciociowe, koleżankowe - powiedział premier Donald Tusk, odpowiadając na pytanie, czy dziadkowie na to nie zasługują.

Majówka 2024 - ceny noclegów. Powinno być taniej niż w zeszłym roku. Jest kilka powodów. Ile trzeba (średnio) zapłacić za nocleg?

Koszt wyjazdu na majówkę w 2024 roku nie powinien już tak obciążyć portfela statystycznego Polaka jak w zeszłym roku. Wtedy stawki w ciągu roku rosły średnio o 20%. Dziś w większości kurortów wolnych pokoi jest więcej, a dzięki temu średnie stawki są odrobinę chociaż niższe niż przed rokiem.

Emerytura to prawo a nie obowiązek. ZUS: można sporo zyskać przechodząc na emeryturę później: Ulga podatkowa i wyższa emerytura

Jak wiadomo nie każdy senior przechodzi od razu na emeryturę po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn). Wiele osób ma tego świadomość i - jeżeli tylko rodzaj pracy i zdrowie na to pozwalają - przechodzą na emeryturę później wiedząc, że dłuższa aktywność zawodowa i dłuższy okres płacenia składek przekładają się na wyższą emeryturę. ZUS wskazuje, że są też i dodatkowe korzyści z dłuższej pracy w postaci ulgi zwalniającej z podatku. 

Podatek od posiadania psa w 2024 roku - zostało mało czasu na zapłacenie tej daniny!

Podatek od posiadania psa trzeba zwykle opłacać do 30 kwietnia każdego roku. W przypadku gdy podatnik staje się właścicielem pupila w trakcie roku kalendarzowego, wtedy daninę należy uiścić najczęściej w ciągu 2 miesięcy od daty wejścia w posiadanie czworonoga. Warto mieć na uwadze, że nieuiszczenie podatku od psa może skutkować nałożeniem kary pieniężnej.

REKLAMA

Matura 2024. Co trzeba umieć na maturę z polskiego? Wymagania egzaminacyjne

Matura coraz bliżej. Jakie są wymagania egzaminacyjne na egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym, a jakie na rozszerzonym? Jakie lektury trzeba znać? 

Dziemianowicz-Bąk: Świadczenie "babciowe" wejdzie w życie w IV kw. 2024 r.

Świadczenie "babciowe", czyli ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" wejdzie w życie w IV kw. 2024 r., poinformowała dzisiaj minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

REKLAMA