REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niepoczytalność

main image
Niepoczytalność to brak możliwości rozpoznania przez sprawcę znaczenia czynu lub brak możliwości pokierowania swoim zachowaniem.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Istota

Niepoczytalność jest stanem psychicznym, wywołanym chorobą psychiczną, niedorozwojem psychicznym lub innymi zakłóceniami stanu psychicznego. Stan niepoczytalności wyłącza ponoszenie odpowiedzialności karnej za czyny popełnione w takim stanie.

Zgodnie z Kodeksem karnym, nie popełnia przestępstwa, kto z powodu choroby psychicznej, upośledzenia umysłowego lub innego zakłócenia czynności psychicznych, nie mógł w czasie czynu rozpoznać jego znaczenia lub pokierować swoim postępowaniem. Jeżeli w czasie popełnienia przestępstwa zdolność rozpoznania znaczenia czynu lub kierowania postępowaniem była w znacznym stopniu ograniczona, sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary.

Wprowadzenie się w stan niepoczytalności

Jeżeli sprawca sam wprowadza się w stan niepoczytalności, np. przez wypicie alkoholu lub użycie narkotyków, to przy takich okolicznościach nie stosuje się przepisów o wyłączeniu odpowiedzialności, o ile przewidywał lub mógł przewidzieć, że doprowadzi się do takiego stanu.

Złagodzenie kary

Jeżeli poczytalność jest jedynie ograniczona ma to znaczenie przy wymierzaniu kary. Popełnienie przestępstwa w stanie w znacznym stopniu ograniczonej poczytalności jest podstawą fakultatywnego nadzwyczajnego złagodzenia kary.

Zobacz serwis: Postępowanie karne

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA