Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Przemoc domowa; niebieskie karty
Przemoc domowa; niebieskie karty
Fotolia
Celem procedury Niebieskiej Karty jest dokumentowanie i zapobieganie występowaniu przemocy domowej. Podstawą prawną wprowadzenia procedury jest art. 9d ust. 5 ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Na jej mocy wydane zostało rozporządzenie z dnia 13 września 2011r. w sprawie procedury „Niebieskiej Karty” oraz wzorów stosowanych w niej formularzy.

Procedura ta wszczynana jest w razie podejrzenia występowania przemocy domowej w rodzinie. Uprawnionymi do tego podmiotami są: przedstawiciele jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, policji, oświaty bądź ochrony zdrowia.

Niebieska Karta A

Wszczęcie postępowania następuje z chwilą wypełnienia formularza „Niebieska Karta – A”. Powinien on być wypełniany w obecności osoby, co do której zachodzi podejrzenie, że jest ofiarą przemocy. Jeżeli zaś, takie wypełnienie nie jest możliwe w jej obecności ze względu na stan zdrowia czy też jego zagrożenie, należy niezwłocznie po ustaniu tych przyczyn wypełnić formularz w jej obecności. 

Może się okazać, że wypełnienie karty wszczynającej postępowanie jest zupełnie niemożliwe przy tej osobie. W takiej sytuacji  karta jest wypełniana pod jej nieobecność.

W związku z  rozpoczęciem procedury, podejmowane są działania interwencyjne, które mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa osobie, w stosunku do której zachodzi podejrzenie, że jest ofiarą przemocy. Przeprowadzenie rozmowy z nią odbywa się w warunkach zapewniających swobodną  wypowiedź. Jeżeli istnieje przypuszczenie, że przemoc stosowana jest wobec dziecka, rozmowa taka przeprowadzana jest w obecności rodzica, opiekuna prawnego bądź faktycznego.

Obecność taka nie jest dopuszczalna w sytuacji, gdy zachodzi podejrzenie, że jedna z tych osób stosuje agresję wobec dziecka. Wówczas rozmowa   przeprowadzana jest  w obecności pełnoletniej osoby najbliższej, wymienionej w art. 115§11 kodeksu karnego. Powinien brać w niej udział również psycholog.

Niebieska Karta B

Po wypełnieniu formularza A, w którym ofiara, m.in., wskazuje, jakich form przemocy, uszkodzeń ciała czy też mienia doświadczyła, a także jak długo trwa zaistniała sytuacja, przekazywany jest  do wypełnienia formularz „Niebieska Karta – B”, który zawiera pouczenie. Zawiera ono ogólne informacje dotyczące przemocy, jak też i zalecenia, jakie działania należy podjąć w związku ze stosowaną przemocą. Informator ten, jeżeli istnieje podejrzenie, że pokrzywdzonym jest dziecko, przekazywany jest rodzicowi, opiekunowi, bądź osobie, która zgłosiła podejrzenie, że w danej rodzinie stosowana jest przemoc. Nie jest on przekazywany podejrzanemu sprawcy. 

Procedurę Niebieskiej Karty można podzielić na dwa etapy. Pierwszy z nich, omówiony powyżej, to spotkanie z przedstawicielem odpowiednich służb, podczas którego wypełniony zostaje formularz A.

Niebieska Karta C

Etapem drugim jest przekazanie w terminie 7 dni od wszczęcia procedury wypełnionego formularza zespołowi interdyscyplinarnemu bądź też grupie roboczej. Członkowie zespołu/grupy roboczej zwołują posiedzenie, na którym dokonują analizy zaistniałej sytuacji. Na posiedzeniu takim powinna być obecna osoba dotknięta przemocą w rodzinie, jednakże jej nieobecność nie wpływa na przebieg prac zespołu.

Jeśli dziecko jest ofiarą przemocy, nie uczestniczy w posiedzeniu. Na takim spotkaniu wypełniany jest formularz – Niebieska Karta C, zawierający weryfikację danych osoby, co do której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą w rodzinie, a także osoby, która miałaby ją stosować. Ponadto zawiera on diagnozę sytuacji ofiary (w tym m.in. sytuację rodzinną, zawodową, ekonomiczną, mieszkaniową czy zdrowotną).

Niebieska Karta D

Wobec  podejrzanego sprawcy przemocy – wypełnia się Niebieską Kartę D. Formularz ten zawiera pytania o uprzednią karalność, dozór kuratora sądowego, nadużywanie alkoholu, środków odurzających, substancji psychotropowych lub leków, leczenie odwykowe, a także o opinię co do jej sytuacji rodzinnej oraz podjęte działania polegające, m.in., na udziale w oddziaływaniach korekcyjno-edukacyjnych, dobrowolnym poddaniu się leczeniu odwykowemu, złożeniu wniosku do sądu w celu uruchomienia procedury zobowiązania do leczenia odwykowego.

Jeżeli istnieje podejrzenie popełnienia przestępstwa, zgromadzone dokumenty przekazywane są organom właściwym do przeprowadzenia postępowania przygotowawczego.

Zakończenie procedury Niebieskiej Karty

Procedura Niebieskiej Karty kończy się z chwilą ustania przemocy w rodzinie i uzasadnionego przypuszczenia o zaprzestaniu dalszego jej stosowania oraz po zrealizowaniu indywidualnego planu pomocy bądź też wydania rozstrzygnięcia o braku zasadności podejmowania działań. W związku z zakończeniem procedury przewodniczący zespołu interdyscyplinarnego sporządza protokół, który zawiera dane osób, będących podmiotami procedury, czas jej trwania oraz opis podjętych działań.

O zakończeniu całej procedury zawiadamia się wszystkie podmioty, które w niej uczestniczyły.

Poszerzaj swoją wiedzę z naszej publikacji
Zmiany w zasiłkach i ubezpieczeniach ZUS – rewolucja w rozliczeniach
Zmiany w zasiłkach i ubezpieczeniach ZUS – rewolucja w rozliczeniach
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  28 paź 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Do kogo należy zwierzę po rozstaniu?
  Rozstanie pociąga za sobą wiele konsekwencji. Jedną z dość istotnych wówczas kwestii pozostaje decyzja z kim pozostanie wspólne zwierzę.
  TSUE zdecydował o karze dla Polski dotyczącej Izby Dyscyplinarnej SN
  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zdecydował, iż Polska musi zapłacić Komisji Europejskiej karę 1 mln euro dziennie.
  Z życia dewelopera: Odpowiedzialność karna na gruncie ustawy deweloperskiej
  Ustawa deweloperska nakłada na inwestorów bardzo wiele obowiązków związanych z realizacją przedsięwzięcia deweloperskiego. Za niedopełnienie niektórych z nich ustawodawca przewidział nawet konsekwencje karne.
  Renta rodzinna z ZUS - ostatnie dni na dostarczenie zaświadczenia
  Studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z ZUS, do końca października mają czas na dostarczenie zaświadczenia z uczelni.
  Nieuzasadniony wpis na listę dłużników a dobra osobiste
  Sąd Najwyższy rozstrzygnie czy dokonanie przez pomyłkę banku wpisu osoby trzeciej na listę dłużników narusza jej dobra osobiste.
  Ustawa o obronie ojczyzny - zaprezentowano założenia projektu
  Założenia projektu nowej ustawy "o obronie ojczyzny" zaprezentowali wicepremier ds. bezpieczeństwa Jarosław Kaczyński i szef MON Mariusz Błaszczak. O potrzebie uchwalenia nowych przepisów mówił premier Mateusz Morawiecki.
  W ZUS przygotowania do obsługi programu "Rodzina 500 plus"
  Trwają przygotowania do obsługi programu "Rodzina 500 plus" przez ZUS. Co zmieni się od przyszłego roku?
  Nielegalne przekraczanie granicy - nowe przepisy
  Nowelizacja przepisów dotyczących nielegalnego przekraczania granicy weszła w życie. Co się zmieniło?
  Stoki narciarskie tylko dla zaszczepionych? RPO interweniuje
  Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje w sprawie ograniczeń dla niezaszczepionych w dostępie do biletów na skoki narciarskie.
  Święto Zmarłych i Zaduszki w różnych częściach świata
  Święto Zmarłych i Zaduszki w różnych częściach świata często są szczególnym czasem poświęconym bliskim, którzy już odeszli.
  Zakaz eksmisji w czasie COVID-19 do zmiany
  O zmianę prawa o eksmisji z lokalu w czasie COVID-19 wystąpił Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało o rozpoczęciu prac legislacyjnych.
  Zadłużenie emerytów spada
  Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, iż sytuacja finansowa emerytów poprawia się. Co pomaga seniorom w spłacie zadłużenia?
  Zmiany w 500 plus w 2022 r. - ustawa podpisana
  Zmiany w 500 plus już w 2022 r. Prezydent podpisał nowelizację ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci.
  Skutki niedoręczenia aktu oskarżenia
  Zdarza się, że akt oskarżenia nie zostaje doręczony oskarżonemu. Jakie są skutki takiej sytuacji?
  Badanie: Konsumenci coraz mocniej patrzą na ceny
  Z badania pracowni Kantar wynika, iż konsumenci wciąż są przeważnie rozważni i pragmatyczni. Coraz mocniej jednak patrzą na ceny.
  Zrzut ekranu - czy może być dowodem w sądzie?
  W sprawie wartości dowodowej zrzutów ekranowych orzekł Sąd UE. Czy użytą w wyroku argumentację można odnieść także do innych sporów?
  Zadośćuczynienie za uszkodzenie ciała przez produkt niebezpieczny
  Czy możliwe jest zadośćuczynienie za uszkodzenie ciała przez produkt niebezpieczny? Uchwałę w tej kwestii wydał Sąd Najwyższy.
  Rezolucja PE w sprawie wyroku TK
  Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie wyroku polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Co znalazło się w tym dokumencie?
  Wnioski o ochronę międzynarodową - MSWiA odpowiada RPO
  Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich nieprzyjmowanie wniosków o ochronę międzynarodową w strefie przygranicznej to naruszenie prawa. Jaka jest odpowiedź Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji?
  Zarzuty za przestępstwa z nienawiści - jakie statystyki?
  Prokuratura Krajowa przekazała Rzecznikowi Praw Obywatelskich dane statystyczne dotyczące przestępstw z nienawiści.
  Zaostrzenie kar za wykroczenia drogowe - poprawki w projekcie
  Sejmowa podkomisja zarekomendowała wprowadzenie szeregu zmian do projektu noweli zaostrzającej kary dla sprawców wykroczeń drogowych.
  300 plus - coraz mniej czasu na złożenie wniosku
  Wniosek o wypłatę 300 plus można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną. Do kiedy należy dopełnić formalności?
  Minimalna emerytura w 2022 roku - ile wyniesie?
  Minimalna emerytura w 2022 roku to ponad 1300 zł? O waloryzacji mówiła w radiowej Jedynce minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg
  Rękojmia za wady towarów – nowe przepisy od 2022 roku
  Rękojmia za wady towarów. 1 stycznia 2022 r. mija termin implementacji przez państwa członkowskie UE dyrektywy 2019/771 z 20 maja 2019 r. w sprawie niektórych aspektów umów sprzedaży towarów. Dyrektywa ma głównie eliminować bariery prawne na rynku wewnętrznym Unii oraz wzmocnić ochronę konsumentów w odniesieniu do umów sprzedaży. Jej przepisy zostały utrzymane w ramach harmonizacji maksymalnej. Jest to istotne, ponieważ państwa członkowskie nie mają obecnie co do zasady swobody we wprowadzaniu surowszych lub łagodniejszych norm prawnych w celu zapewnienia innego poziomu ochrony konsumentów. Dyrektywa przewiduje m.in.: rozszerzenie ochrony przewidzianej w dyrektywie na podmioty ją nieobjęte lub ustanowienie dodatkowych środków prawnych pozwalających na podwyższenie ochrony konsumentów. Dyrektywa wprowadza szereg nowych rozwiązań, na które warto się przygotować.
  Z życia dewelopera: Prospekt informacyjny do umowy deweloperskiej
  Czym jest prospekt informacyjny do umowy deweloperskiej? Co powinien zawierać i jak go przygotować?