REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nieruchomość, Odśnieżanie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Świadectwo energetyczne dla budynku

Nowelizacja prawa budowlanego z dnia 27 sierpnia 2009 wprowadziła zmiany dotyczące świadectwa energetycznego. Od 1 stycznia 2010 r. wszystkie sprzedawane lub wynajmowane mieszkania powinny posiadać świadectwo energetyczne.

Nabywanie gruntów w Polsce przez cudzoziemców

Statystyki wskazują, że zniesienie barier związanych z nabywaniem nieruchomości przez cudzoziemców w Polsce nie spowodowało gwałtownego wzrostu zainteresowania ze strony obcokrajowców. Od kilku lat sprzedaż utrzymuje się na podobnym poziomie.

Zimowe obowiązki właścicieli nieruchomości

Trwająca zima dała się większości z nas we znaki. Padający śnieg zakłóca nie tylko ruch komunikacyjny ale także korzystanie z nieruchomości. Aby zapewnić bezpieczeństwo obiektów budowlanych w okresie zimowym warto zapoznać się z obowiązkami jakie wynikają z zarządu nieruchomościami w okresie zimowym.

Najem okazjonalny - nowa instytucja w prawie cywilnym

Od 28 stycznia 2010 roku na rynku najmu istnieje możliwość zawarcia umowy najmu okazjonalnego. Nową formę najmu wprowadziła ustawa z 17 grudnia 2009 roku o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów. Kto może skorzystać z nowej formy najmu? W jaki sposób zawrzeć umowę i jak zabezpieczyć interesy właściciela oraz lokatora.

REKLAMA

Obowiązek odśnieżania dachów

Niesprzyjające warunki atmosferyczne i nasilające się opady śniegu powodują utrudnienia w poruszaniu się przechodniów na terenie miast. Zwisające z dachów, balkonów sople stanowią zagrożenie dla ludzi i mogą powodować wypadki w postaci poważnych obrażeń ciała lub mienia, a zalegający na dachach śnieg bądź lód zawalenie budynków.

Ustanowienie nieodpłatnej służebności może drogo kosztować

Służebność nieodpłatna nie jest wolna od podatku od spadków i darowizn. W przypadku służebności bezterminowych jest naliczany podatek w wysokości do 40 proc. wartości rzeczy. Aby uniknąć płacenia tego podatku, wystarczy ustalić opłatę za służebność.

Wykup mieszkań spółdzielczych w 2010 roku

Wielu spółdzielców obawiało się, że z końcem 2009 roku utracą możliwość wykupu mieszkania „za złotówkę”. Sejm zrobił im jednak miłą niespodziankę uchwalając w ostatnich dniach grudnia zeszłego roku przepisy umożliwiające dalszy wykup mieszkań na preferencyjnych warunkach. Warto z nich skorzystać.

Co to jest obowiązek meldunkowy

Obowiązek meldunkowy polega przede wszystkim na rejestracji danych na temat pobytu poszczególnych osób. Ciąży on na każdym polskim obywatelu.

REKLAMA

Nowe zasady preferencyjnego wykupu mieszkań spółdzielczych

30 grudnia 2009 roku przestają obowiązywać preferencyjne przepisy umożliwiające przekształcanie wykup mieszkań spółdzielczych „za złotówkę”. Jednak istnieje spora szansa, że koniec roku nie zmieni sytuacji spółdzielców aż tak diametralnie jak się wydawało.

Co należy wiedzieć o podatku leśnym?

Podatek leśny pod bardzo wieloma względami przypomina podatek rolny. Inny jest w tym wypadku jednak przedmiot opodatkowania. Zgodnie z przepisami ustawy o podatku leśnym opodatkowaniu podlega posiadanie gruntów leśnych.

Dom na gruncie małżonka

Jeden z małżonków otrzymał w spadku działkę. Małżonkowie przeznaczyli ją pod budowę domu, sfinansowaną ze środków pochodzących ze wspólnego majątku. Czy w tych okolicznościach prawo własności nieruchomości przysługuje małżonkom wspólnie?

Zasiedzenie nieruchomości - poradnik

Zasiedzenie jest jednym ze sposobów nabycia własności nieruchomości. Po odpowiednio długim okresie, posiadacz samoistny może domagać się przed sądem uznania, że w stosunku do danej nieruchomości przysługuje mu prawo własności, które niejako zostało odebrane właścicielowi z uwagi na brak wykonywania przez niego uprawnień właścicielskich. Niniejszy poradnik przedstawia zarówno zagadnienia teoretyczne jak i praktyczne związane z tą instytucją.

Przekroczenie granic sąsiedniego gruntu przy wznoszeniu budynku

Realizacja inwestycji budowlanej może stwarzać okazję do naruszenia cudzego prawa własności.

Budynek jako odrębna nieruchomość

W artykule 46 § 1 KC zdefiniowano pojęcie nieruchomości.  Ustawodawca wyróżnia w tym przepisie trzy rodzaje nieruchomości: gruntową, budynkową oraz lokalową.

Ustalenie numeru porządkowego nieruchomości

Każda nieruchomość ma swój numer porządkowy. Nadawanie numeru porządkowego należy do zadań własnych gminy. Obowiązek taki wynika z prawa geodezyjnego.

Sprzedaż nieruchomości

Nieruchomości są specyficznym i bardzo ważnym dobrem. Dlatego też obrót nieruchomościami jest bardzo sformalizowany. Sprzedając nieruchomość nie unikniemy wizyty u notariusza.

Czy gmina może przekazać budynek lokatorski nowemu właścicielowi z lokatorami?

Nieuwzględnienie nabycia nieruchomości w księdze wieczystej grozi grzywną

O ile nieruchomość nie jest nabyta w drodze umowy sporządzanej przed notariuszem – zgłoszenia nabycia własności w księdze wieczystej spoczywa na nabywcy.

Zakup nieruchomości tylko o notariusza

Planując sprzedaż, lub kupno nieruchomości musimy udać się do kancelarii notarialnej. Należy pamiętać, że przeniesienie własności nieruchomości bez zachowania formy aktu notarialnego jest nie ważne.

Przerwanie biegu zasiedzenia

Aby skutecznie zasiedzieć nieruchomość należy ją posiadać przez określony okres czasu (obecnie 20 lub 30 lat), bieg tego terminu ulega jednak przerwaniu w wyniku działań podjętych przez wnioskodawcę.

Czy budowa obiektu rekreacyjnego bez zezwolenia to samowola budowlana?

Budowa obiektu rekreacyjnego bez pozwolenia na terenie, dla którego nie było planu zagospodarowania przestrzennego, a co do którego wedle faktów znanych organowi administracji można było domniemywać, iż jest to teren budownictwa rekreacyjnego nie stanowi samowoli budowlanej.

Bardziej liberalne prawo budowlane

Z dniem 8 lipca 2009 r. wchodzą w życie nowe warunki techniczne dotyczące usytuowania na działce budynków oraz innych obiektów. Dzięki dość precyzyjnym zapisom nowe prawo ogranicza uznaniowość organów administracyjnych w przypadku sytuowania budynku przy granicy działki. Nowe przepisy wydają się być bardziej liberalne i przyjazne inwestorom, lecz mogą być niekiedy krzywdzące dla sąsiadów.

Umowa przedwstępna u notariusza

Mam zamiar kupić działkę pod dom. Jaka jest przewaga umowy przedwstępnej podpisywanej notarialnie nad podpisywaną zwyczajnie?

Pełnomocnictwo u notariusza

Jeżeli chcemy udzielić pełnomocnictwa do sprzedaży lub kupna nieruchomości, to udajemy się do notariusza w celu spisania aktu notarialnego pełnomocnictwa.

Obrót nieruchomościami bez świadectwa energetycznego

Notariusze nie mogą uzależnić sporządzenia aktu notarialnego od przedstawienia świadectwa energetycznego budynku lub lokalu.

Forma płatności za nieruchomość

Jak technicznie zorganizować płatność za nieruchomość? Czy jest możliwe zrobienie przelewu, czy muszę przynieść osobiście pieniądze do kancelarii notarialnej?

Czy o wywłaszczenie nieruchomości musi wnioskować gmina

Nikt inny oprócz gminy, a konkretnie zarządu Gminy nie może wnosić o wszczęcie procedury postępowania wywłaszczeniowego. Mówi o tym art. 49 ust. 1 ustawy z dnia 29 kwietnia 1985r. o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości

Rodzinne ogródki działkowe

Rodzinne ogródki działkowe (dawniej pracownicze ogródki działkowe) to specyficzny sposób użytkowania gruntu, wywodzący się jeszcze z okresu PRL.

Podatek od sprzedaży wspólnej nieruchomości

Osoby pozostające w nieformalnym związku mogą być współwłaścicielami nieruchomości. O ile nie sprawia to problemu w trakcie korzystania z niej – mogą się pojawić w trakcie sprzedaży – w zakresie podatku dochodowego.

Przyznanie lokalu socjalnego

Osoby starające się o przyznanie lokalu socjalnego powinny zapoznać się z podstawowymi kwestiami dotyczącymi takiego postępowania. Jest ono bowiem bardzo czasochłonne, a żeby otrzymać lokal socjalny z zasobów komunalnych, trzeba spełniać wiele warunków.

Budowy nie wymagające pozwolenia

Przed rozpoczęciem budowy inwestor powinien uzyskać pozwolenie na budowę. Pozwolenie takie zgodnie z przepisami prawa budowlanego wydaje starosta powiatowy. Są jednak pewne rodzaje budów które nie wymagają pozwolenia.

Ograniczone prawa rzeczowe na nieruchomości

Nieruchomość może być obciążona licznymi prawami osób trzecich- te najpoważniejsze zawsze muszą być one ujawnione w rejestrach.

Czy darowizna nieruchomości może być zwolniona z podatku?

Można spotkać się jeszcze czasem ze stanowiskiem (błędnym) że zwolnienie z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn nie obejmuje mieszkań. Wręcz przeciwnie.

Sprzedaż nieruchomości uzyskanej w darowiźnie

Utarło się (głównie z powodu starych przepisów), że od otrzymania darowizny nieruchomości do momentu jej sprzedaży musi minąć 5 lat. Nie jest to jednak zawsze konieczne.

Tabliczka z numerem domu

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, iż nie posiadanie tabliczki z numerem domu jest zagrożone karą grzywny. Tabliczka na domu w założeniu ma pomagać różnego rodzaju służbom oraz samym mieszkańcom domu.

Stwierdzenie zasiedzenia

Nieruchomość (a w pewnych wypadkach również ruchomość) można zasiedzieć. Jest to jeden ze sposobów nabycia prawa własności. Zasiedzenie musi być stwierdzone przez sąd w drodze postępowania nieprocesowego.

Hipoteka bankowa- szczególny rodzaj hipoteki

Hipoteka bankowa uregulowana jest w prawie bankowym. Jest hipoteka umowną. Jest określana jako przywilej banku i charakteryzuje się szczególnymi uregulowaniami.

Nadal można wykupić mieszkania za złotówkę

W listopadzie 2007 roku uzyskałam z mojej spółdzielni mieszkaniowej przekształcenie prawa lokatorskiego na prawo własnościowe. Z uwagi na brak unormowań dotyczących gruntu do chwili obecnej nie mogłam przekształcić prawa spółdzielczego w odrębną własność. Z informacji które przekazała mi Spółdzielnia wynika, że sprawa gruntu będzie uregulowana w ciągu dwóch miesięcy , lecz według spółdzielni do niczego mnie to nie upoważnia, gdyż żaden notariusz nie sporządzi aktu notarialnego a Sądy odmawiają wpisu do Księgi Wieczystej. Ponadto wszystkie akty zawarte w wyniku znowelizowanej ustawy o spółdzielczości tzw. wykup za 1 zł są z mocy prawa nie ważne jak również moja umowa o przekształceniu prawa na prawo własnościowe. Czy stanowisko spółdzielni jest prawidłowe, twierdzi że opiera się wyrok Trybunały Konstytucyjnego.

Nieruchomość nabyta przez jednego z małżonków stanowi część majątku wspólnego

W akcie notarialnym i księdze wieczystej nieruchomości figuruję tylko mój mąż. Z uwagi na to, że zarabiał spore pieniądze za zgromadzone środki kupił mieszkanie – wskazując, iż pieniądze pochodzą z jego majątku osobistego (co nie było prawdą- dorobił się dopiero po ślubie). Czy mam jakieś prawo do tego lokalu- tylko mąż figuruje w księdze wieczystej- jesteśmy już po rozwodzie- a przed sprawą o podział majątku.

Jak zawrzeć umowę sprzedaży nieruchomości?

Często zdarza się, że chcemy sprzedać albo kupić mieszkanie albo działkę. Nie wiemy jednak jaką umowę wtedy zawrzeć. Co powinno się w niej znaleźć. Tymczasem umowę taką możemy zawrzeć tylko i wyłącznie przed notariuszem. I to właśnie on powinien zadbać aby umowa została spisana poprawnie.

Sprzedaż odziedziczonej nieruchomości bez podatku

Mieszkania odziedziczone przed 1 stycznia 2007 są zwolnione przy sprzedaży od podatku dochodowego. Mieszkania odziedziczone później są już podczas sprzedaży opodatkowane.

Rozliczenie podatku od sprzedaży nieruchomości w zeznaniu rocznym

Odśnieżanie chodników

Za odśnieżanie chodników nie jest odpowiedzialna gmina. Obowiązek odśnieżania spoczywa na właścicielach przyległych nieruchomości. Warto o tym pamiętać, jeśli chce się uniknąć mandatu.

Podatek od nieruchomości

Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych nakłada na właścicieli nieruchomości specyficzny podatek. Jego wysokość określa wójt a sam podatek jest przychodem gminy.

Opodatkowanie dofinansowania wymiany okien przez spółdzielnię

Planuję wymianę okien w mieszkaniu spółdzielczym. Spółdzielnia oferuje mi zwrot części kosztów z funduszu remontowego- czy zapłacę podatek dochodowy?

Nieruchomość

Granice własności nieruchomości, wyznaczone przez jej społeczno-gospodarcze przeznaczenie, obejmują przestrzeń nad i pod jego powierzchnią. W granicach własności nieruchomości gruntowych pozostają także powierzchniowe wody stojące oraz wody w studniach i rowach. Wody płynące stanowią własność Skarbu Państwa.

Nieruchomość

Granice własności nieruchomości, wyznaczone przez jej społeczno-gospodarcze przeznaczenie, obejmują przestrzeń nad i pod jego powierzchnią. W granicach własności nieruchomości gruntowych pozostają także powierzchniowe wody stojące oraz wody w studniach i rowach. Wody płynące stanowią własność Skarbu Państwa.

Ustalenie numeru ewidencyjnego nieruchomości

Przed wystąpieniem o wypis z ewidencji gruntów i budynków warto uzyskać informację o numerze porządkowym działki. Takiej informacji należy szukać we właściwym urzędzie gminy.

Jak zmienić użytkowanie wieczyste we własność

Własność jest silniejszym prawem niż użytkowanie wieczyste. Dlatego też warto wystąpić o przekształcenie użytkowania wieczystego na prawo własności.

Kiedy i jak uzyskać decyzję o warunkach zabudowy?

Aby móc rozpocząć budowę niezbędna jest określenie warunków zabudowy. Jeżeli dla danego gruntu nie ma planu zagospodarowania przestrzennego wtedy musimy wystąpić z wnioskiem o wydanie stosownej decyzji.

REKLAMA