REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Obowiązek odśnieżania spoczywa na właścicielach przyległych nieruchomości.
Obowiązek odśnieżania spoczywa na właścicielach przyległych nieruchomości.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Za odśnieżanie chodników nie jest odpowiedzialna gmina. Obowiązek odśnieżania spoczywa na właścicielach przyległych nieruchomości. Warto o tym pamiętać, jeśli chce się uniknąć mandatu.

Kwestie utrzymania porządku w gminie reguluje ustawa z 13 września 1996 r. o utrzymaniu porządku w gminach. To w ej ustawie znajdziemy niezbędne informacje na temat zadań własnych gminy w zakresie utrzymania porządku.

REKLAMA

Warto zaznaczyć, że gmina odpowiedzialna jest za wiele istotnych zagadnień dotyczących zachowania czystości na swoim obszarze. Wystarczy wymienić tym miejscu obowiązek odbioru nieczystości oraz nieczystości płynnych, obowiązek utrzymania schronisk dla psów, obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa przed bezpańskimi zwierzętami.

Odśnieżanie chodników

Odśnieżanie chodników nie należy do zdań gminy. Obowiązek utrzymania czystości na chodnikach należy do właścicieli przyległych nieruchomości. I to właśnie oni odpowiadają za uprzątnięcie śniegu z chodników a także za wypadki jakie mają miejsce na trotuarze na skutek nie odśnieżenia.

Warto również wiedzieć, że gmina nie pokrywa wydatków na narzędzia niezbędne do odśnieżania, jak również kosztów poniesionych na zakup soli i piasku do posypywania chodników.

Bez decyzji

Jak już zostało to powiedziane obowiązek odśnieżania wynika wprost z ustawy. Nie potrzeba zatem żadnej decyzji administracyjnej, która nakazywałaby uprzątnięcie chodnika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kto nie musi sprzątać

REKLAMA

Nie wszyscy muszą sprzątać chodniki. Zwolnieni są z tego właściciele nieruchomości przylegających do parkingów. Jeżeli bowiem na chodniku są płatne miejsca postojowe, a podmiotem pobierającym opłaty jest gmina, wtedy właściciele nieruchomości nie muszą odśnieżać i utrzymywać porządku na chodnikach.

Trzeba również dodać, że nie tylko właściciele nieruchomości zobowiązani są do usuwania śniegu i lodu. Ten sam obowiązek dotyczy użytkowników wieczystych, współwłaścicieli, a także osób faktycznie władających nieruchomością.

Kary

Jeżeli właściciel (lub inna osoba zobowiązana) nie wywiązuje się z obowiązku uprzątnięcia chodnika. Wtedy może być na nią nałożona grzywna. Maksymalna wysokość grzywny to 1.500 zł. Stanowi o tym art. 117 kodeksu wykroczeń. Najczęściej tego rodzaju kary nakładane są w drodze mandatu przez strażników miejskich.

Podsumowanie

Jak zatem widać właściciele nieruchomości nie otrzymują żadnych korzyści za sprzątanie chodników, muszą natomiast ponosić dodatkowe koszty (narzędzia, piasek, sól). Jeżeli natomiast nie będą wykonywać swoich obowiązków mogą zostać ukarani grzywną lub nagany.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
12 rat dla powodzian. Rząd pomoże spłacić kredyt hipoteczny

Rząd zapowiedział możliwości wsparcia dla kredytobiorców poszkodowanych w wyniku powodzi. Rozwiązanie zakłada, że Fundusz Wsparcia Kredytobiorców spłaci 12 rat kredytu hipotecznego dla powodzian. Rząd pracuje też nad wprowadzeniem ulg dla powodzian w spłatach także innych zobowiązań – nie tylko tych hipotecznych.

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, który rodzic może dostać te pieniądze. Sprawdź zasady

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, że każdy może dostać te pieniądze. Jest to informacja szczególnie istotna dla osób z terenów dotkniętych powodzią, na których zajęcia w przedszkolach i szkołach zostały zawieszone.

ZUS: Świadczenia na zalanych terenach wypłacane są na bieżąco

Rzecznik Prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych na bieżąco wypłaca świadczenia na terenach dotkniętych powodzią, w tym 14 emerytury. Obecnie około 85 proc. emerytów w ZUS otrzymuje emeryturę bezpośrednio na rachunek bankowy

MON: Ubrać szpiega - kwoty na zakup cywilnego ubrania przez funkcjonariuszy Służby Wywiadu Wojskowego

Zmieni się wysokość równoważnika pieniężnego i kwota na zakup ubrania typu cywilnego w zamian za umundurowanie przyznawanego funkcjonariuszom Służby Wywiadu Wojskowego. W Ministerstwie Obrony Narodowej trwają prace nad nowelizacją przepisów.

REKLAMA

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? MEN stawia sprawę jasno

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? Ministerstwo Edukacji Narodowej stawia sprawę jasno. Założenia dotyczące profilu absolwenta przedszkola i szkoły podstawowej są już przygotowane.

Lex Kamilek: Niespójne przepisy powodują problemy organizacyjne w szkołach. Środowisko pedagogiczne skupia się na biurokracji

Ustawa Kamilka, lub inaczej lex Kamilek, wywołała pewne zamieszanie w kręgach m.in. nauczycieli i dyrektorów szkół. Ich wątpliwości budzi m. in. przepis o konieczności przedstawienia zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego. Ten fragment ustawy pozostawia szerokie pole do interpretacji.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r. Kto może liczyć na wcześniejszą emeryturę w 2025 r.? Czy pracownik musi osiągnąć powszechny wiek emerytalny, by uzyskać prawo do emerytury? Co z emeryturami stażowymi?

Zmiany w wypłatach emerytur. Niektórzy szybciej dostaną pieniądze. Może się zmienić sposób wypłaty. Sprawdź zasady.

Zmiany w procesie wypłat emerytur. Wiele osób szybciej dostanie pieniądze. Może się też zmienić sposób wypłaty. Wcześniejsza wypłata i specjalne punkty poboru świadczeń – sprawdź, czy to dotyczy również ciebie.

REKLAMA

Większość Polaków nie liczy na godne życie z emerytury. Przygnębiające wyniki badania

W argumenty o odkładaniu na godną, państwową emeryturę nie wierzy blisko 3/4 Polaków. Ich zdaniem waloryzacja emerytur nigdy nie dogoni wzrostu realnych cen. Polacy nie wierzą też w argumenty rządu za wprowadzeniem pełnego ozusowania umów o dzieło i zleceń.

Rząd jednak wprowadzi zakaz podwyższania cen? Od kiedy, czy dla wszystkich i na jak długo? Sprawdź, jakie rozwiązania są dopuszczalne

Rząd jednak wprowadzi zakaz podwyższania cen? Od kiedy, czy dla wszystkich i na jak długo? Na terenach poszkodowanych przez powódź trwają spekulacje cen. Rząd apeluje do przedsiębiorców i zapowiada konsekwencje.

REKLAMA