REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dla kogo 300,00 zł dodatku na dziecko? A na pełnoletniego ucznia i studenta niemal 1100,00 zł. Sprawdź zasady.

świadczenie rodzinne 800 plus kindergeld dodatek dyferencyjny
Dla kogo 300,00 zł dodatku na dziecko? A na pełnoletniego ucznia i studenta niemal 1100,00 zł. Sprawdź zasady.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Aby rodzice mogli skorzystać z dodatku dyferencyjnego,  dziecko nie musi mieszkać na terenie Niemiec. Wystarczy, że jedno z rodziców jest aktywne zawodowo w tym kraju.

Kto może ubiegać się o wypłatę dodatku dyferencyjnego?

Program Rodzina 800 plus to program wsparcia rodzin w częściowym pokryciu wydatków związanych z wychowywaniem dziecka, w tym z opieką nad nim i zaspokojeniem jego potrzeb życiowych. W związku z szalejącą inflacją i spadkiem siły nabywczej świadczenia, które przed 1 stycznia 2024 r. wynosiło 500 zł, podjęto decyzję o podwyższeniu jego kwoty do 800 zł. To oczywiście ucieszyło pobierających świadczenie rodziców. Jednak wśród nich jest taka grupa, która ma jeszcze większe powody do radości. Obok 800 plus mogą bowiem ubiegać się także o wypłatę dodatku dyferencyjnego, czyli świadczenia, które jest wypłacane wówczas, gdy rodzina ma prawo korzystać zarówno z niemieckiego zasiłku Kindergeld, jak i polskiego świadczenia wychowawczego 800 plus. Można powiedzieć, że stanowi on formę wyrównania różnicy pomiędzy wysokością tych dwóch świadczeń. Dodatek ten przysługuje w sytuacji, gdy jedno z rodziców pracuje na terenie Niemiec, czy to na podstawie umowy o pracę, czy też w formie prowadzenia działalności gospodarczej, a nawet, gdy pobiera zasiłek dla bezrobotnych czy emeryturę, a drugie jest aktywne zawodowo w Polsce (umowa o pracę, umowa zlecenia, działalność gospodarcza, zasiłek dla bezrobotnych, zasiłek macierzyński). Co niezmiernie ważne, aby móc skorzystać z tego dodatku, dziecko nie musi mieszkać na terenie Niemiec, a jego rodzice nie muszą być małżeństwem. Wystarczające jest to, że jedno z rodziców jest aktywne zawodowo na terenie Niemiec.

REKLAMA

Jaka jest wysokość dodatku?

Wysokość dodatku dyferencyjnego to różnica między wysokością Kindergeld, który wynosi 250 euro, a wysokością świadczenia pobieranego w Polsce, czyli 800 zł. W zależności od bieżącego kursu euro, kwota ta może być różna. Przy założeniu, że wynosi on 4,35 zł, rodzice uzyskają 287,50 zł dodatku miesięcznie, co wynika z wyliczenia: (250 x 4,35) – 800 = 287,50 zł
Warto zwrócić uwagę na to, że świadczenie Kindergeld, inaczej niż 800 plus, przysługuje również na pełnoletnie dzieci, które kontynuują naukę (np. studiują lub rozpoczęły praktyki zawodowe) – aż do ukończenia 25 roku życia. Oznacza to że po uzyskaniu przez dziecko pełnoletniości, gdy kończy się prawo do pobierania świadczenia 800 plus, dziecko będzie miało prawo do pobierania niemieckiego świadczenia w pełnej wysokości, czyli 250 euro (prawie 1100,00 zł). Na pełnoletnie dziecko można otrzymać zasiłek także w innej sytuacji – gdy dziecko nie ukończyło jeszcze 21 lat i jest bezrobotne albo wysokość jego dochodów nie przekroczyła 8000 euro rocznie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rewolucja w Policji?: Szkolenia 100% stacjonarne są historią? Szkolenia hybrydowe! Pierwsze zawodowe podoficerskie

Od 20 maja do 10 czerwca szkolenia hybrydowe policjantów. W Krakowie. Wdrożenie tego rozwiązania w całej Polsce zostałoby (prawdopodobnie) przyjęte z zadowoleniem przez mundurowych.

8 tys. zł dotacji do wzięcia. Rusza pilotażowy projekt wsparcia cyfryzacji mikro- oraz małych i średnich firm

8 tys. zł dotacji do wzięcia przez 195 przedsiębiorstw. Bank Światowy wybrał Koalicję na rzecz Polskich Innowacji (KPI) do wdrożenia w Polsce pilotażowego projektu wsparcia cyfryzacji mikro- oraz małych i średnich firm. Nabór do projektu rozpocznie się 23 maja 2024 r.

Zmiany dla rolników. Oznaczanie graficzne składników pochodzących od owadów i gotowe strefy produkcji rolniczej. Propozycje Kukiz'15 i PiS

W środę poseł Jarosław Sachajko z partii Kukiz’15 ogłosił trzy nowe projekty ustaw, które zostaną złożone przez klub PiS i koło Kukiz’15. 

Od 1100 zł do 4400 zł – tyle możesz dostać na uzyskanie wykształcenia wyższego. Sprawdź kiedy złożyć wniosek i kto ma szansę.

Od 1100 zł do 4400 zł – takie dofinansowanie można dostać na uzyskanie wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski na przyszły rok akademicki można już składać. Jednak trzeba spełnić określone warunki.

REKLAMA

Działalność socjalna pracodawców a opodatkowanie

Działalność socjalna pracodawców a opodatkowanie. Czy świadczenia socjalne, otrzymywane przez pracownika z zakładowego funduszu socjalnego (ZFŚS), podlegają opodatkowaniu? Co mówi prawo podatkowe w tym zakresie?

Darowizna pieniędzy od babci lub dziadka. Czy podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?

Czy darowizna pieniędzy od babci lub dziadka podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn? To zależy od kilku czynników określonych precyzyjnie przez ustawodawcę. Sprawdźmy, kiedy taka darowizna środków pieniężnych w gotówce jest zwolniona z podatku, a kiedy może zostać opodatkowana.

Wybory do europarlamentu 2024. Osoby niepełnosprawne powinny pamiętać o tych terminach

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca 2024 r. Wyborcy niepełnosprawni i seniorzy muszą jednak wcześniej dopełnić niezbędnych formalności, jeśli chcą skorzystać z przysługujących im uprawnień. Mają na to kilka najbliższych dni.

Dodatek do bonu energetycznego 300-1200 zł. Senat obniża jedną z 4 opłat za prąd. Obniżka dla rodziny od 15,96 zł do 89,4 zł

Oszczędność dla rodziny od 15,96 zł do 89,4 zł dotyczy okresu od 1 lipca 2024 r. do końca grudnia 2024 r. I wynika z zawieszenia opłaty mocowej. Taka propozycja powstała w Senacie. Będzie niedługo głosowana.

REKLAMA

6 tys. zł za miesiąc szkolenia wojskowego. MON podało trzy wakacyjne terminy, pierwszy rusza już od 10 czerwca

6 tys. zł za miesiąc szkolenia wojskowego. Wojsko Polskie zaplanowało trzy terminy szkoleń w ramach programu „Wakacje z wojskiem”. Każdy termin obejmuje 27 dni. Pierwsze szkolenia MON zaplanowało w terminie od 10 czerwca do 6 lipca. Kto może skorzystać z tego szkolenia wojskowego, jak się zgłosić?

2 tys. zł dla jednoosobowych działalności gospodarczych. Premier Tusk ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2 tys. zł dla jednoosobowych działalności gospodarczych oraz dofinansowanie części wynagrodzeń pracowników. "Od czwartku przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku pożaru hali targowej przy ul. Marywilskiej w Warszawie mogą się zgłaszać do ZUS o pomoc" - poinformował premier Donald Tusk. Jak dodał, w przygotowaniu są również m.in. zwolnienia podatkowe.

REKLAMA