REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dla kogo 300,00 zł dodatku na dziecko? A na pełnoletniego ucznia i studenta niemal 1100,00 zł. Sprawdź zasady.

świadczenie rodzinne 800 plus kindergeld dodatek dyferencyjny
Dla kogo 300,00 zł dodatku na dziecko? A na pełnoletniego ucznia i studenta niemal 1100,00 zł. Sprawdź zasady.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Aby rodzice mogli skorzystać z dodatku dyferencyjnego,  dziecko nie musi mieszkać na terenie Niemiec. Wystarczy, że jedno z rodziców jest aktywne zawodowo w tym kraju.

Kto może ubiegać się o wypłatę dodatku dyferencyjnego?

Program Rodzina 800 plus to program wsparcia rodzin w częściowym pokryciu wydatków związanych z wychowywaniem dziecka, w tym z opieką nad nim i zaspokojeniem jego potrzeb życiowych. W związku z szalejącą inflacją i spadkiem siły nabywczej świadczenia, które przed 1 stycznia 2024 r. wynosiło 500 zł, podjęto decyzję o podwyższeniu jego kwoty do 800 zł. To oczywiście ucieszyło pobierających świadczenie rodziców. Jednak wśród nich jest taka grupa, która ma jeszcze większe powody do radości. Obok 800 plus mogą bowiem ubiegać się także o wypłatę dodatku dyferencyjnego, czyli świadczenia, które jest wypłacane wówczas, gdy rodzina ma prawo korzystać zarówno z niemieckiego zasiłku Kindergeld, jak i polskiego świadczenia wychowawczego 800 plus. Można powiedzieć, że stanowi on formę wyrównania różnicy pomiędzy wysokością tych dwóch świadczeń. Dodatek ten przysługuje w sytuacji, gdy jedno z rodziców pracuje na terenie Niemiec, czy to na podstawie umowy o pracę, czy też w formie prowadzenia działalności gospodarczej, a nawet, gdy pobiera zasiłek dla bezrobotnych czy emeryturę, a drugie jest aktywne zawodowo w Polsce (umowa o pracę, umowa zlecenia, działalność gospodarcza, zasiłek dla bezrobotnych, zasiłek macierzyński). Co niezmiernie ważne, aby móc skorzystać z tego dodatku, dziecko nie musi mieszkać na terenie Niemiec, a jego rodzice nie muszą być małżeństwem. Wystarczające jest to, że jedno z rodziców jest aktywne zawodowo na terenie Niemiec.

REKLAMA

Jaka jest wysokość dodatku?

Wysokość dodatku dyferencyjnego to różnica między wysokością Kindergeld, który wynosi 250 euro, a wysokością świadczenia pobieranego w Polsce, czyli 800 zł. W zależności od bieżącego kursu euro, kwota ta może być różna. Przy założeniu, że wynosi on 4,35 zł, rodzice uzyskają 287,50 zł dodatku miesięcznie, co wynika z wyliczenia: (250 x 4,35) – 800 = 287,50 zł
Warto zwrócić uwagę na to, że świadczenie Kindergeld, inaczej niż 800 plus, przysługuje również na pełnoletnie dzieci, które kontynuują naukę (np. studiują lub rozpoczęły praktyki zawodowe) – aż do ukończenia 25 roku życia. Oznacza to że po uzyskaniu przez dziecko pełnoletniości, gdy kończy się prawo do pobierania świadczenia 800 plus, dziecko będzie miało prawo do pobierania niemieckiego świadczenia w pełnej wysokości, czyli 250 euro (prawie 1100,00 zł). Na pełnoletnie dziecko można otrzymać zasiłek także w innej sytuacji – gdy dziecko nie ukończyło jeszcze 21 lat i jest bezrobotne albo wysokość jego dochodów nie przekroczyła 8000 euro rocznie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. Premier Tusk: w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok

Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. - Płaca minimalna będzie podniesiona o tyle, co wymaga ustawa w związku z inflacją, czyli blisko 5 proc., w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok - powiedział premier Donald Tusk. Podkreślił, że w tej chwili państwo musi zadbać o bezpieczeństwo szczególnie małych i średnich firm.

Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

Pigułka "dzień po" - wykaz aptek [mapa interaktywna]

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej - pigułka "dzień po". Wykaz jest aktualizowany we wszystkie dni robocze.

REKLAMA

Jak wnioskować o emeryturę

Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jakie dokumenty wypełnić? Ile się czeka na decyzję? Podpowiadamy. 

MRiRW: Zmiany w Zielonym Ładzie wchodzą w życie 25 maja 2024 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 25 maja 2024 r. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie to zostało opublikowane 24 maja 2024 r. w Dzienniku Urzędowym UE.

Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

REKLAMA

Tragedia w Raciborzu. Pobita i zgwałcona 46-latka nie żyje. 26-latce i 37-latkowi grozi dożywocie

We wtorek wieczorem, dyżurny raciborskiej komendy odebrał zgłoszenie o znalezieniu zwłok kobiety na ulicy Nowomiejskiej w Raciborzu, przy rzece Odrze. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że to ciało 46-latki, która przebywała w Raciborzu od kilku miesięcy.

Świadectwo z czerwonym paskiem 2024 r. Jaka średnia? Czy można mieć na świadectwie 3?

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Jaką trzeba mieć ocenę z zachowania? 

REKLAMA