Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu prawo. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące prawo.
Nowe zasady i sposoby doręczania przesyłek pocztowych
Aktualizacja: 07.07.2020
W celu przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2 praktycznie w każdej instytucji publicznej wprowadzono środki mające na celu znaczące ograniczenie bezpośrednich kontaktów społecznych, w tym wymianę dokumentów. Tego rodzaju rozwiązanie zostało przez ustawodawcę przewidziane również w odniesieniu do usług świadczonych przez operatorów pocztowych, aby zminimalizować ryzyko zakażenia się wirusem. »
Jak napisać skuteczny testament?
Aktualizacja: 26.05.2020
Dla wielu ludzi sporządzenie ważnego testamentu wydaje się prostą czynnością. Jednak często spisanie ostatniej woli bez konsultacji z adwokatem powoduje, że już na pierwszy rzut oka okazuje się, że testament nie będzie ważny w świetle prawa, gdyż nie zachowuje wymagań w kwestii formy lub treści. Wtedy rozporządzenie majątkiem spadkodawcy może nie być przeprowadzone w zgodzie z jego ostatnią wolą. Wbrew pozorom, testament jest pismem ściśle sformalizowanym i wymaga zachowania odpowiednich warunków. »
Osoby na kwarantannie muszą mieć specjalną aplikację i robić sobie „selfie”
Aktualizacja: 03.04.2020
Na mocy ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, za naruszenie obowiązków związanych z walką z koronawirusem grozi kara administracyjna do 30 000 zł. Jako wykroczenie traktowane jest także niekorzystanie ze specjalnej aplikacji podczas odbywania kwarantanny. »
Czy biuro rachunkowe może być prowadzone w formie działalności nierejestrowanej?
Aktualizacja: 06.06.2020
Działalność gospodarcza, która polega na świadczeniu usług w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych, nie może być prowadzona w formie działalności nierejestrowanej. Prowadzenie biura rachunkowego jest działalnością gospodarczą w rozumieniu ustawy Prawo przedsiębiorców. »
Prawa klientów i pracowników biur rachunkowych w zakresie RODO
Aktualizacja: 06.06.2020
Biuro rachunkowe jako administrator danych musi pamiętać, że osoby, których dane są przetwarzane, mają określone uprawnienia wymienione w rozdziale III RODO. »
Badania genetyczne - potrzebne są odpowiednie przepisy
Aktualizacja: 18.10.2019
W Polsce brakuje odpowiednich uregulowań prawnych związanych z zasadami przeprowadzania badań genetycznych, przechowywania materiału DNA oraz bezpieczeństwa danych genetycznych. Taka sytuacja przyczynia się m.n. do niewystarczającej ochrony informacji o pacjentach. »
Stwierdzenie nabycia spadku a dział spadku
Aktualizacja: 13.09.2019
Sprawy spadkowe w związku ze swoją specyfiką są często bardzo trudne dla członków rodziny zmarłego, nie tylko dlatego, że dotyczą zmarłej ukochanej osoby, a także dlatego, że często powodują konflikt wśród członków rodziny, którzy mają prawo do dziedziczenia, czy to na podstawie ustawy czy zgodnie z testamentem. Uregulowaniu tego prawa można dokonać przez notarialne poświadczenie dziedziczenia lub przez stwierdzenie nabycia spadku. »
Wyższe opłaty sądowe i koszty dochodzenia roszczeń
Aktualizacja: 16.09.2019
Jeżeli przed wakacjami sprawdzałeś koszty dochodzenia roszczeń i stwierdziłeś, że dasz jeszcze czas swojemu dłużnikowi, to ten czas wykorzystał ustawodawca i zmienił zasady gry. Zmiany, które weszły w życie 21 sierpnia 2019 roku, rozpoczynają zmiany w procedurze cywilnej, większość zmian w przepisach dotyczących dochodzenia roszczeń przez przedsiębiorców wejdzie w życie dopiero 7 listopada 2019 roku, ale opłaty sądowe zmieniają się już teraz. »
IX Law Summit - 12 września 2019 r. w Warszawie
Aktualizacja: 08.07.2019
Zapraszamy do dyskusji z ekspertami na temat marketingu i sprzedaży usług prawniczych oraz nowych technologii usprawniających funkcjonowanie kancelarii prawniczej, podczas konferencji: IX LAW SUMMIT - 12 września 2019 r. w Warszawie. Portal Infor.pl jest patronem medialnym wydarzenia. »
Aktualizacja: 08.07.2019
Skarga pauliańska jako instrument prawnej ochrony dłużnika jest stosowana od wieków. W związku jednak ze zmieniającymi się realiami dla swej skuteczności wymaga doprecyzowania istniejących przepisów. Jakkolwiek umowa darowizny z jednoczesnym ustanowieniem służebności na rzecz darczyńcy zawarta z pokrzywdzeniem wierzyciela może być uznana za bezskuteczną na podst. art. 527-534 Kodeksu cywilnego to jednak fragmentaryczne uregulowanie kodeksowe w połączeniu z niejednolitym orzecznictwem stwarza liczne problemy praktyczne. »
Lex Empirica – wygraj płatny staż w jednej z najlepszych kancelarii prawnych
Aktualizacja: 17.04.2019
Już po raz siódmy młodzi adepci zawodów prawniczych mają okazją rywalizować o płatny staż w jednej z największych kancelarii prawnych na Śląsku – Ślązak, Zapiór i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych. Prestiżowy konkurs wiedzy prawniczej „Lex Empirica" został zainagurowany w marcu. Eliminacje pisemne potrwają tylko do 26 kwietnia, a już 22 maja odbędzie gala finałowa, podczas której laureaci wcielą się w rolę pełnomocnika procesowego. »
Nieruchomość obciążona hipoteką podczas podziału majątku małżonków - stanowisko Sądu Najwyższego
Aktualizacja: 12.04.2019
Jeśli podczas trwania małżeństwa małżonkowie trwają w ustroju wspólności majątkowej małżeńskiej to po rozwodzie następuje podział ich majątku co do zasady w równych udziałach. Podział majątku wspólnego może być dokonany przed rozwodem, w trakcie sprawy rozwodowej, w czasie rozwodu, ale w osobnej sprawie oraz po rozwodzie. »
„LEX EMPIRICA” 2019 - siódma edycja konkursu wiedzy prawnicznej
Aktualizacja: 25.03.2019
Teoria to nie wszystko! Chcesz się przekonać, jak naprawdę wygląda praca prawnika? Zdobyć doświadczenie wraz z wynagrodzeniem? »
Escape room pod szczególnym nadzorem
Aktualizacja: 11.01.2019
W związku z dużym zainteresowaniem mediów i aktywnością państwa właściciele escape roomów mogą spodziewać się w najbliższym czasie dodatkowych obciążeń oraz konieczności dostosowania działalności do wszelkich wymogów określonych w przepisach. A prawidłowe stosowanie przepisów w tym zakresie stanowi wyzwanie nawet dla osób obcujących z nimi na co dzień, nie wspominając już o osobach które nie mają regularnej styczności z prawem. »
Milczące załatwienie sprawy - problem ze stosowaniem nowych przepisów
Aktualizacja: 09.01.2019
Tryb milczącego załatwienia sprawy miał być szerzej wykorzystywany po wejściu w życie nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego z 2017 r. W praktyce jednak przedmiotowe przepisy nie są stosowane. »
Powikłania po szczepieniach przeciwko COVID–19. Państwo wypłaci odszkodowanie