REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sejm

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Projekt zmian w składce zdrowotnej. Już wiemy kiedy trafi do Sejmu

Projekt zmian składki zdrowotnej i uproszczenia sposobu jej wyliczania powinien trafić do Sejmu po wakacjach. Natomiast jeszcze przed wakacjami sejmowymi minister finansów Andrzej Domański ma spotkać się z Lewicą w celu ostatecznego uzgodnienia propozycji zawartych w projekcie.

Pilne – zakaz handlu w niedzielę! Sejm wciąż pracuje nad nową liczbą niedziel handlowych w roku, kiedy deczyzja

Ostatecznie w czwartek 14 czerwca 2024 r.  odbyło się w Sejmie pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy w sprawie liberalizacji przepisów o zakazie handlu w niedzielę. Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami, jedynie w 7 z 52 niedziel w 2024 możemy swobodnie robić zakupy. Sejm może zdecydować, że będzie ich więcej niż 26.

Sejm na żywo 17 czerwca 2024 r. Komisja śledcza ds. Pegasusa [Transmisja online]

Komisja śledcza ds. Pegasusa ma dziś przesłuchać byłego dyrektora Departamentu Porządku i Bezpieczeństwa Najwyższej Izby Kontroli Marka Bieńkowskiego.

Wkrótce posiedzenie Sejmu. Czy zwiększą się wynagrodzenia pracowników sklepów? Czy Sejm uchyli zakaz handlu w niedzielę?

Na najbliższym posiedzeniu Sejm zajmie się projektem nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta. Projekt zostanie rozpatrzony 12 czerwca 2024 r. Czy zakaz handlu w niedziele zostanie uchylony? Czy wynagrodzenia pracowników handlu będą wyższe?

REKLAMA

Spór o Trybunał Konstytucyjny. Jest orzeczenie ws. uchwały Sejmu

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że uchwała Sejmu z 6 marca dotycząca usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego jest niezgodna z konstytucją. Wniosek o zbadanie konstytucyjności tej uchwały złożyli posłowie PiS.

Wszystkie projekty konsultowane internetowo. Czy to przyspieszy prace nad aktami prawnymi w Polsce?

Prezydium Sejmu przygotowało zmiany w regulaminie izby. Czy prace w Sejmie staną się bardziej dostępne dla obywateli?

Nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy uchwalona przez Sejm

Nowe przepisy zakładają m.in. przedłużenie Ukraińcom legalności pobytu. Teraz nowelizacją zajmie się Senat.

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

REKLAMA

Przesunięcie wdrożenia KSeF na 1 lutego 2026 r. Ustawa uchwalona

Sejm uchwalił ustawę, która przesuwa wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 r. Zmiana ta ma pozwolić na lepsze przygotowanie podatników do obowiązkowego e-fakturowania.

Co z podwyżką renty socjalnej? Są poprawki do obywatelskiego projektu

W Sejmie trwają prace nad obywatelskim ustawy w sprawie podwyższenia renty socjalnej. Przyjęte przez sejmową podkomisję poprawki zakładają wprowadzenie dodatku zamiast podwyższenia renty socjalnej. Zaproponowano też nowy termin wejścia w życie ustawy.

Sejm na żywo 7 maja 2024 r. Komisja śledcza ds. wyborów kopertowych. Adam Bielan [Transmisja ONLINE]

Transmisja online: Komisja Śledcza do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 r. w formie głosowania korespondencyjnego (SKGK).

Marszałek Hołownia: jestem absolutnie przekonany, że teraz idzie czas flagi

Te czasy flagi, bo jestem absolutnie przekonany, że teraz idzie czas flagi, pokazują, że jak mamy flagę to mamy siebie, nawzajem. Flaga była po to, żeby ludzie gromadzili się wokół; dzisiaj tego bycia ze sobą bardzo nam trzeba - powiedział marszałek Sejmu Szymon Hołownia w Dzień Flagi RP.

Trzydniowe posiedzenie Sejmu. Harmonogram obrad w dniach 24-25-26 kwietnia 2024 roku

W dniu 24 kwietnia Sejm rozpoczyna trzydniowe posiedzenie. Jak będzie przebiegał plan obrad? Jakie projekty ustawa będą procedowane przez parlamentarzystów? Pełny harmonogram obrad Sejmu w dniach 24-25-26 kwietnia 2024 roku.

Projekt ustawy wiatrakowej wraca do Sejmu. "Mamy konsensus w sprawie odległości 500 m od farm wiatrowych do zabudowań. Nie przewidujemy wpisania norm hałasu"

Projektu ustawy wiatrakowej już wkrótce ma powrócić do Sejmu. "Termin do końca czerwca jest aktualny. Projekt zyskał już akceptację kierownictwa ministerstwa, niebawem trafi do konsultacji międzyresortowych - powiedział w wywiadzie dla dzisiejszego wydania "Dziennika Gazety Prawnej" wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka.

Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o tytoń do żucia, tytoń do nosa

Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o pozostałe wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi np. tytoń do żucia, tytoń do nosa.

Wakacje kredytowe w 2024 r. Sejm podjął ważną decyzję dla kredytobiorców

W piątek Sejm uchwalił nowelę ustawy o wsparciu kredytobiorców. Nowelizacja zakłada przedłużenie tzw. wakacji kredytowych na 2024 rok. To oznacza, że raty kredytu mieszkaniowego będzie można zawiesić dwukrotnie w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia oraz dwukrotnie między 1 września a 31 grudnia.

Czego dotyczą projekty zmian w prawie aborcyjnym?

W Sejmie zakończyła się debata nad czterema projektami ustaw dotyczącymi zmian w prawie aborcyjnym. Na piątek 12 kwietnia zaplanowano głosowania w sprawie dalszych prac nad projektami.

Rada Ochrony Pracy: Marszałek Sejmu Szymon Hołownia wręczył akty powołania członkom Rady

27 marca 2024 r. Szymon Hołownia, marszałek Sejmu RP, powołał nową Radę Ochrony Pracy. Akty powołania na nową kadencję odebrało 25 członków Rady.

Wakacje od ZUS 2024. Jeden miesiąc ulgi od składek dla mikroprzedsiębiorcy

Sejm wysłuchał informacji bieżącej w sprawie wprowadzenia tzw. wakacji od składek ZUS dla mikroprzedsiębiorstw w dniu 21 marca. Ustawa w tej sprawie ma wejść w życie jeszcze w 2024 roku.

Renta socjalna: Ustawa powinna być procedowana jak najszybciej – mówi marszałek Sejmu Szymon Hołownia

Obywatelski projekt nowelizacji ustawy o rencie socjalnej zakłada zwiększenie tej renty do wysokości minimalnego wynagrodzenia. Zdaniem marszałka Sejmu Szymona Hołowni projekt ustawy powinien być procedowany jak najszybciej.

Dziś w Sejmie debata nad projektem uchwały ws. Trybunału Konstytucyjnego. "Sejm RP apeluje do sędziów TK o rezygnację"

Dzisiaj Sejm rozpoczął debatę nad projektem uchwały ws. Trybunału Konstytucyjnego. "Sejm RP apeluje do sędziów TK o rezygnację, a tym samym o przyłączenie się do procesu demokratycznych przemian" - czytamy w projekcie. Uchwała to jeden z czterech aktów prawnych zakładających kompleksową reformę Trybunału Konstytucyjnego.

"Trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji na najbliższym posiedzeniu Sejmu [6-8 marca]

Na najbliższym posiedzeniu Sejmu zostanie zaprezentowany "trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji RP.

Sejm za nowelizacją Prawa farmaceutycznego zakładającą dostępność bez recepty tzw. tabletki dzień po

Uchwalona przez Sejm nowelizacja Prawa farmaceutycznego zakłada dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych - octanu uliprystalu - dla osób powyżej 15 lat.

Pegasus - komisja śledcza online 19 lutego 2024 r. [transmisja]

Komisja śledcza - Pegasus [19 lutego 2024 r. transmisja na żywo]

Pegasus - komisja śledcza. Kiedy drugie posiedzenie?

W dniu 19 lutego odbyło się pierwsze posiedzenie sejmowej komisji śledczej ds. Pegasusa, na której został przyjęty m.in. plan pracy. "Drugie posiedzenie komisji powinno odbyć się w terminie nie dłuższym niż 2-3 tygodnie od pierwszego” - zapowiedział przewodnicząca komisji ds. Pegasusa Magdalena Sroka

Sejm przedłużył do 30 czerwca 2024 r. ustawę o pomocy dla obywateli Ukrainy

Sejm 9 lutego 2024 r. przegłosował przedłużenie do 30 czerwca 2024 r. szczególnych uprawnień obywateli Ukrainy, wynikających z ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Oznacza to wydłużenie do połowy bieżącego roku legalności pobytu i pracy Ukraińców przybyłych do Polski w związku z wojną toczącą się w ich kraju, a także utrzymanie dotychczas przysługujących im świadczeń.

Wiemy jak liczyć rentę wdowią. Nie od razu 50% świadczenia zmarłego. Trzeba poczekać

W 2024 r. i w 2025 r. krocząca renta wdowia nie od razu wyniesie 50%: przez pierwsze pół roku wypłata 15% świadczenia po zmarłym współmałżonku, a przez drugie pół roku 20%.

Od kiedy renta wdowia? MRPiPS o możliwym terminie wdrożenia nowych przepisów

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zakłada techniczną i finansową możliwość wdrożenia renty wdowiej po ok. 6 miesiącach od ewentualnego przyjęcia projektu przez Sejm - poinformowała szefowa resortu Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. 

7 lutego 2024 r. Sejm rusza z rentą wdowią. Przepadnie limit 10 093,26 zł? Uda się tak jak z rentą socjalną 4300 zł?

W Sejmie 7 lutego 2024 roku pierwsze czytanie ustawy o rencie wdowiej. 25 stycznia 2024 roku w Sejmie było słynne pierwsze czytanie ustawy o rencie socjalnej (podwyżka do 4300 zł). Czy renta wdowia też odniesie sukces legislacyjny?

Sejm na żywo. Transmisja obrad w dniu dzisiejszym

Sejm na żywo. Oglądaj dzisiejszą transmisję obrad z posiedzenia Sejmu.

Emerytury stażowe. Projekt obywatelski na najbliższym posiedzeniu Sejmu

Obywatelski projekt ustawy w sprawie emerytur stażowych zakłada możliwość przejścia na emeryturę stażową, z chwilą, gdy kobieta ma 35 lat składkowych i nieskładkowych, a mężczyzna 40 lat. 

W 2024 r. renta wdowia do 10 000 zł? Taki limit dla łączenia emerytur i rent w Sejmie [druk sejmowy nr 32]

Wdowa otrzyma w 2024 roku prawo do połowy świadczeń "ZUSowskich" zmarłego męża. Projekt ustawy przewiduje limit około 10 000 zł wypłaty dla połączonych świadczeń. To dużo, czy mało? I czy rząd D. Tuska rzeczywiście, to wprowadzi.

Emerytury stażowe: Kobieta 35 lat składkowych i nieskładkowych, a mężczyzna 40 lat [nowy projekt w Sejmie]

W sejmie nowy projekt o emeryturach stażowych. Złożyła go Lewica. 

Kadencja Sejmu zawsze musi trwać 4 lata? Trzy przypadki, kiedy możliwe są przedterminowe wybory

Kadencja Sejmu trwa cztery lata. Taka sama jest też kadencja Senatu. Konstytucja przewiduje jednak trzy przypadki, w których kadencja Sejmu i Senatu może ulec skróceniu. Kiedy może nastąpić rozwiązanie parlamentu? 

Sejm uchwalił ustawę budżetową na 2024 rok

Zgodnie z ustawą dochody państwa mają wynieść blisko 682,4 mld zł. Teraz ustawą zajmie się Senat.

Marszałek Sejmu: Sejm potrzebuje tylko 231 posłów. Co na to Trybunał Konstytucyjny? Co jeżeli budżet jest niekonstytucyjny?

W Sejmie politycy rządu i opozycji wolno przygotowują się do pojedynku przed Trybunałem Konstytucyjnym o to, czy budżet na 2024 r. jest zgodny z Konstytucją w sytuacji niemożności głosowania przez M. Kamińskiego i M.Wąsika. Od wczoraj politycy PIS sygnalizują niekonstytucyjność budżetu. Dziś odniósł się do tych zarzutów marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Komisja śledcza ds. Pegasusa powołana przez Sejm

Sejm powołał komisję śledczą ds. czynności operacyjno-rozpoznawczych z użyciem Pegasusa. Zakres prac tej komisji obejmie okres od 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

W Sejmie drugie czytanie projektu budżetu na 2024 rok

Projekt przewiduje m.in. środki na realizację programu „Aktywny rodzic” i kontynuację programów społecznych. Jaki jest harmonogram prac nad ustawą?

Sejm rozszerzy listę szczęściarzy z podwyżką 20% w 2024 r.? Jednak takich podwyżek na pewno nie dostaną posłowie

To budżety Kancelarii Sejmu i Senatu mają być zwiększone o środki na 20% wzrost wynagrodzeń pracowników. Takie podwyżki otrzymali policjanci, żołnierze i celnicy. Ale są to podwyżki kwoty bazowej a nie całej pensji. Realna podwyżka dla mundurowych, to 10%. Są więc niezadowoleni.

Grzegorz Braun użył gaśnicy w Sejmie. Jest zawiadomienie do prokuratury

Do Prokuratury Krajowej został skierowany wniosek o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez posła Grzegorza Brauna (Konfederacja). Wniosek wystosował Szefa Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki. Chodzi o zgaszenie przez Brauna świec chanukowych za pomocą gaśnicy.

E-doręczenia. Sejm zmienił ustawę o doręczeniach elektronicznych

E-doręczenia. Sejm znowelizował dzisiaj ustawę o doręczeniach elektronicznych, przesuwając termin uruchomienia rozwiązań umożliwiającym powszechne doręczanie i odbieranie korespondencji z wykorzystaniem usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego.

Sejm 12 grudnia 2023 r. NA ŻYWO. Exposé Donalda Tuska. Głosowanie nad wotum zaufania. Obrady [TRANSMISJA]

Transmisja online obrad Sejmu w dniu 12 grudnia 2023 r. Co się dzieje?  Exposé Donalda Tuska i głosowanie nad wotum zaufania. Obejrzyj transmisję. 

Dzisiaj w Sejmie expose Tuska i głosowanie nad wotum zaufania

Sejm udzielił wotum zaufania rządowi premiera Donalda Tuska. Dzisiaj premier Donald Tusk wygłosił w Sejmie swoje expose, w którym przedstawił program działania swojego rządu oraz skład Rady Ministrów. Oglądaj transmisję online z dzisiejszych obrad Sejmu!

Donald Tusk wybrany prezesem Rady Ministrów. Większość rządowa liczy 248 posłów

Sejm w poniedziałek 11 grudnia 2023 r. wybrał Donalda Tuska na prezesa Rady Ministrów. Za głosowało 248 posłów, przeciw – 201. 

Ministrowie w rządzie Tuska

Do Sejmu wpłynął wniosek premiera Donalda Tuska o wybór składu Rady Ministrów. LISTA MINISTRÓW

Rząd Morawieckiego nie otrzymał wotum zaufania. Za byli posłowie PiS i Kukiz15; przeciw – KO, PSL–TD, Polski2050–TD, Lewicy i Konfederacji

Sejm w poniedziałek 11 grudnia 2023 r. nie udzielił wotum zaufania rządowi premiera Mateusza Morawieckiego. Gabinet poparło w głosowaniu 187 posłów PiS i trzech posłów Kukiz’15; przeciw byli wszyscy posłowie KO, PSL–TD, Polski 2050 –TD, Lewicy i Konfederacji.

Morawiecki: klin podatkowy w Polsce jest najniższy wśród wszystkich unijnych krajów OECD

Klin podatkowy w Polsce w większości kategorii jest najniższy wśród wszystkich unijnych krajów OECD - powiedział dzisiaj w Sejmie premier Mateusz Morawiecki, odpowiadając na pytania posłów. Wskazał także, że w ostatnich ośmiu latach samorządy odnotowały przyrosty z tytułu PIT i CIT.

Dzisiaj w Sejmie expose Morawieckiego i wybór nowego premiera

Sejm wybrał Donalda Tuska na prezesa Rady Ministrów. Dzisiaj rano w Sejmie premier Mateusz Morawiecki wygłosił expose, nie uzyskał jednak większości, doszło więc do tzw. drugiego kroku konstytucyjnego, w którym Sejm wybrał nowego premiera. Oglądaj transmisję online z dzisiejszych obrad Sejmu!

11 grudnia w Sejmie. "Demokratycznych emocji nie zabraknie"

11 grudnia w Sejmie. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia: "Demokratycznych emocji z pewnością nie zabraknie. Ważne dni dla Polskiej demokracji".

Zamrożenie cen prądu 2024. Jest ustawa!

Zamrożeniem cen prądu do połowy 2024 roku. Sejm przyjął ustawę o zmianie ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła oraz niektórych innych ustaw, której celem jest zamrożenie cen prądu, gazu i ciepła do połowy 2024 r. Teraz ustawa trafi do Senatu.

REKLAMA