REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sejm

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

M. Kamiński nie stawił się na komisji śledczej ds. wiz 18 kwietnia 2024 r. [Transmisja online]

Transmisja online z obrad sejmowej komisji śledcze ds. wiz [18 kwietnia 2024 r.]

Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o tytoń do żucia, tytoń do nosa

Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o pozostałe wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi np. tytoń do żucia, tytoń do nosa.

Wakacje kredytowe w 2024 r. Sejm podjął ważną decyzję dla kredytobiorców

W piątek Sejm uchwalił nowelę ustawy o wsparciu kredytobiorców. Nowelizacja zakłada przedłużenie tzw. wakacji kredytowych na 2024 rok. To oznacza, że raty kredytu mieszkaniowego będzie można zawiesić dwukrotnie w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia oraz dwukrotnie między 1 września a 31 grudnia.

Czego dotyczą projekty zmian w prawie aborcyjnym?

W Sejmie zakończyła się debata nad czterema projektami ustaw dotyczącymi zmian w prawie aborcyjnym. Na piątek 12 kwietnia zaplanowano głosowania w sprawie dalszych prac nad projektami.

REKLAMA

Rada Ochrony Pracy: Marszałek Sejmu Szymon Hołownia wręczył akty powołania członkom Rady

27 marca 2024 r. Szymon Hołownia, marszałek Sejmu RP, powołał nową Radę Ochrony Pracy. Akty powołania na nową kadencję odebrało 25 członków Rady.

Wakacje od ZUS 2024. Jeden miesiąc ulgi od składek dla mikroprzedsiębiorcy

Sejm wysłuchał informacji bieżącej w sprawie wprowadzenia tzw. wakacji od składek ZUS dla mikroprzedsiębiorstw w dniu 21 marca. Ustawa w tej sprawie ma wejść w życie jeszcze w 2024 roku.

Renta socjalna: Ustawa powinna być procedowana jak najszybciej – mówi marszałek Sejmu Szymon Hołownia

Obywatelski projekt nowelizacji ustawy o rencie socjalnej zakłada zwiększenie tej renty do wysokości minimalnego wynagrodzenia. Zdaniem marszałka Sejmu Szymona Hołowni projekt ustawy powinien być procedowany jak najszybciej.

Dziś w Sejmie debata nad projektem uchwały ws. Trybunału Konstytucyjnego. "Sejm RP apeluje do sędziów TK o rezygnację"

Dzisiaj Sejm rozpoczął debatę nad projektem uchwały ws. Trybunału Konstytucyjnego. "Sejm RP apeluje do sędziów TK o rezygnację, a tym samym o przyłączenie się do procesu demokratycznych przemian" - czytamy w projekcie. Uchwała to jeden z czterech aktów prawnych zakładających kompleksową reformę Trybunału Konstytucyjnego.

REKLAMA

"Trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji na najbliższym posiedzeniu Sejmu [6-8 marca]

Na najbliższym posiedzeniu Sejmu zostanie zaprezentowany "trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji RP.

Sejm za nowelizacją Prawa farmaceutycznego zakładającą dostępność bez recepty tzw. tabletki dzień po

Uchwalona przez Sejm nowelizacja Prawa farmaceutycznego zakłada dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych - octanu uliprystalu - dla osób powyżej 15 lat.

Pegasus - komisja śledcza online 19 lutego 2024 r. [transmisja]

Komisja śledcza - Pegasus [19 lutego 2024 r. transmisja na żywo]

Pegasus - komisja śledcza. Kiedy drugie posiedzenie?

W dniu 19 lutego odbyło się pierwsze posiedzenie sejmowej komisji śledczej ds. Pegasusa, na której został przyjęty m.in. plan pracy. "Drugie posiedzenie komisji powinno odbyć się w terminie nie dłuższym niż 2-3 tygodnie od pierwszego” - zapowiedział przewodnicząca komisji ds. Pegasusa Magdalena Sroka

Sejm przedłużył do 30 czerwca 2024 r. ustawę o pomocy dla obywateli Ukrainy

Sejm 9 lutego 2024 r. przegłosował przedłużenie do 30 czerwca 2024 r. szczególnych uprawnień obywateli Ukrainy, wynikających z ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Oznacza to wydłużenie do połowy bieżącego roku legalności pobytu i pracy Ukraińców przybyłych do Polski w związku z wojną toczącą się w ich kraju, a także utrzymanie dotychczas przysługujących im świadczeń.

Wiemy jak liczyć rentę wdowią. Nie od razu 50% świadczenia zmarłego. Trzeba poczekać

W 2024 r. i w 2025 r. krocząca renta wdowia nie od razu wyniesie 50%: przez pierwsze pół roku wypłata 15% świadczenia po zmarłym współmałżonku, a przez drugie pół roku 20%.

Od kiedy renta wdowia? MRPiPS o możliwym terminie wdrożenia nowych przepisów

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zakłada techniczną i finansową możliwość wdrożenia renty wdowiej po ok. 6 miesiącach od ewentualnego przyjęcia projektu przez Sejm - poinformowała szefowa resortu Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. 

7 lutego 2024 r. Sejm rusza z rentą wdowią. Przepadnie limit 10 093,26 zł? Uda się tak jak z rentą socjalną 4300 zł?

W Sejmie 7 lutego 2024 roku pierwsze czytanie ustawy o rencie wdowiej. 25 stycznia 2024 roku w Sejmie było słynne pierwsze czytanie ustawy o rencie socjalnej (podwyżka do 4300 zł). Czy renta wdowia też odniesie sukces legislacyjny?

Sejm na żywo. Transmisja obrad w dniu dzisiejszym

Sejm na żywo. Oglądaj dzisiejszą transmisję obrad z posiedzenia Sejmu.

Emerytury stażowe. Projekt obywatelski na najbliższym posiedzeniu Sejmu

Obywatelski projekt ustawy w sprawie emerytur stażowych zakłada możliwość przejścia na emeryturę stażową, z chwilą, gdy kobieta ma 35 lat składkowych i nieskładkowych, a mężczyzna 40 lat. 

W 2024 r. renta wdowia do 10 000 zł? Taki limit dla łączenia emerytur i rent w Sejmie [druk sejmowy nr 32]

Wdowa otrzyma w 2024 roku prawo do połowy świadczeń "ZUSowskich" zmarłego męża. Projekt ustawy przewiduje limit około 10 000 zł wypłaty dla połączonych świadczeń. To dużo, czy mało? I czy rząd D. Tuska rzeczywiście, to wprowadzi.

Emerytury stażowe: Kobieta 35 lat składkowych i nieskładkowych, a mężczyzna 40 lat [nowy projekt w Sejmie]

W sejmie nowy projekt o emeryturach stażowych. Złożyła go Lewica. 

Kadencja Sejmu zawsze musi trwać 4 lata? Trzy przypadki, kiedy możliwe są przedterminowe wybory

Kadencja Sejmu trwa cztery lata. Taka sama jest też kadencja Senatu. Konstytucja przewiduje jednak trzy przypadki, w których kadencja Sejmu i Senatu może ulec skróceniu. Kiedy może nastąpić rozwiązanie parlamentu? 

Sejm uchwalił ustawę budżetową na 2024 rok

Zgodnie z ustawą dochody państwa mają wynieść blisko 682,4 mld zł. Teraz ustawą zajmie się Senat.

Marszałek Sejmu: Sejm potrzebuje tylko 231 posłów. Co na to Trybunał Konstytucyjny? Co jeżeli budżet jest niekonstytucyjny?

W Sejmie politycy rządu i opozycji wolno przygotowują się do pojedynku przed Trybunałem Konstytucyjnym o to, czy budżet na 2024 r. jest zgodny z Konstytucją w sytuacji niemożności głosowania przez M. Kamińskiego i M.Wąsika. Od wczoraj politycy PIS sygnalizują niekonstytucyjność budżetu. Dziś odniósł się do tych zarzutów marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Komisja śledcza ds. Pegasusa powołana przez Sejm

Sejm powołał komisję śledczą ds. czynności operacyjno-rozpoznawczych z użyciem Pegasusa. Zakres prac tej komisji obejmie okres od 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

W Sejmie drugie czytanie projektu budżetu na 2024 rok

Projekt przewiduje m.in. środki na realizację programu „Aktywny rodzic” i kontynuację programów społecznych. Jaki jest harmonogram prac nad ustawą?

Sejm rozszerzy listę szczęściarzy z podwyżką 20% w 2024 r.? Jednak takich podwyżek na pewno nie dostaną posłowie

To budżety Kancelarii Sejmu i Senatu mają być zwiększone o środki na 20% wzrost wynagrodzeń pracowników. Takie podwyżki otrzymali policjanci, żołnierze i celnicy. Ale są to podwyżki kwoty bazowej a nie całej pensji. Realna podwyżka dla mundurowych, to 10%. Są więc niezadowoleni.

Grzegorz Braun użył gaśnicy w Sejmie. Jest zawiadomienie do prokuratury

Do Prokuratury Krajowej został skierowany wniosek o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez posła Grzegorza Brauna (Konfederacja). Wniosek wystosował Szefa Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki. Chodzi o zgaszenie przez Brauna świec chanukowych za pomocą gaśnicy.

E-doręczenia. Sejm zmienił ustawę o doręczeniach elektronicznych

E-doręczenia. Sejm znowelizował dzisiaj ustawę o doręczeniach elektronicznych, przesuwając termin uruchomienia rozwiązań umożliwiającym powszechne doręczanie i odbieranie korespondencji z wykorzystaniem usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego.

Sejm 12 grudnia 2023 r. NA ŻYWO. Exposé Donalda Tuska. Głosowanie nad wotum zaufania. Obrady [TRANSMISJA]

Transmisja online obrad Sejmu w dniu 12 grudnia 2023 r. Co się dzieje?  Exposé Donalda Tuska i głosowanie nad wotum zaufania. Obejrzyj transmisję. 

Dzisiaj w Sejmie expose Tuska i głosowanie nad wotum zaufania

Sejm udzielił wotum zaufania rządowi premiera Donalda Tuska. Dzisiaj premier Donald Tusk wygłosił w Sejmie swoje expose, w którym przedstawił program działania swojego rządu oraz skład Rady Ministrów. Oglądaj transmisję online z dzisiejszych obrad Sejmu!

Donald Tusk wybrany prezesem Rady Ministrów. Większość rządowa liczy 248 posłów

Sejm w poniedziałek 11 grudnia 2023 r. wybrał Donalda Tuska na prezesa Rady Ministrów. Za głosowało 248 posłów, przeciw – 201. 

Ministrowie w rządzie Tuska

Do Sejmu wpłynął wniosek premiera Donalda Tuska o wybór składu Rady Ministrów. LISTA MINISTRÓW

Rząd Morawieckiego nie otrzymał wotum zaufania. Za byli posłowie PiS i Kukiz15; przeciw – KO, PSL–TD, Polski2050–TD, Lewicy i Konfederacji

Sejm w poniedziałek 11 grudnia 2023 r. nie udzielił wotum zaufania rządowi premiera Mateusza Morawieckiego. Gabinet poparło w głosowaniu 187 posłów PiS i trzech posłów Kukiz’15; przeciw byli wszyscy posłowie KO, PSL–TD, Polski 2050 –TD, Lewicy i Konfederacji.

Morawiecki: klin podatkowy w Polsce jest najniższy wśród wszystkich unijnych krajów OECD

Klin podatkowy w Polsce w większości kategorii jest najniższy wśród wszystkich unijnych krajów OECD - powiedział dzisiaj w Sejmie premier Mateusz Morawiecki, odpowiadając na pytania posłów. Wskazał także, że w ostatnich ośmiu latach samorządy odnotowały przyrosty z tytułu PIT i CIT.

Dzisiaj w Sejmie expose Morawieckiego i wybór nowego premiera

Sejm wybrał Donalda Tuska na prezesa Rady Ministrów. Dzisiaj rano w Sejmie premier Mateusz Morawiecki wygłosił expose, nie uzyskał jednak większości, doszło więc do tzw. drugiego kroku konstytucyjnego, w którym Sejm wybrał nowego premiera. Oglądaj transmisję online z dzisiejszych obrad Sejmu!

11 grudnia w Sejmie. "Demokratycznych emocji nie zabraknie"

11 grudnia w Sejmie. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia: "Demokratycznych emocji z pewnością nie zabraknie. Ważne dni dla Polskiej demokracji".

Zamrożenie cen prądu 2024. Jest ustawa!

Zamrożeniem cen prądu do połowy 2024 roku. Sejm przyjął ustawę o zmianie ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła oraz niektórych innych ustaw, której celem jest zamrożenie cen prądu, gazu i ciepła do połowy 2024 r. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Zerowy VAT na żywność 2024. "Większość sejmowa nie chce tego rozwiązania"

Projekt ustawy o zerowym VAT na żywność w pierwszym półroczu 2024 roku jest gotowy, ale nowa większość sejmowa ma problem z jego przyjęciem, bo jest autorstwa naszego rządu; za ich podejście, niestety, zapłacą Polacy - powiedział dzisiaj premier Mateusz Morawiecki.

Ceny energii 2024. Zamrożenie cen kosztem jednej firmy

Ceny energii w 2024 roku. "Jestem za tym, by zamrozić ceny energii, ale nie można tego robić kosztem jednej narodowej firmy" - podkreślił prezes Orlenu Daniel Obajtek. Dodał, że wówczas część inwestycji Orlenu mogłaby być zagrożona.

Kiedy kolejne posiedzenie Sejmu? Grudzień 2023

Nadchodzące posiedzenia Sejmu RP, zaplanowane na 6 i 7, a także na 11 i 12 grudnia 2023 roku, zapowiadają się jako dni pełne istotnych wydarzeń i kluczowych decyzji. Zaczynając od środy, 6 grudnia, o godzinie 9:00, czeka nas szereg ważnych punktów porządku dziennego, które mogą mieć znaczący wpływ na kształtowanie polskiej polityki i społeczeństwa.

Podwyżki dla pielęgniarek coraz realniejsze. Sejm na poważnie wziął się do pracy nad projektem obywatelskim

Wszystkie kluby opowiedziały się w środę, podczas pierwszego czytania obywatelskiego projektu ustawy o sposobie ustalania wynagrodzenia pielęgniarek za dalszymi pracami nad nim w komisjach: zdrowia i finansów publicznych. Proponowane w nim zmiany dotyczą m.in. podwyższenia współczynnika pracy.

Ile ustaw zawetował prezydent Duda. Ile wet będzie w X kadencji Sejmu? Czy Sejm będzie w stanie przełamać weto prezydenta?

Prezydent ma prawo odmówić podpisania ustawy uchwalonej przez parlament i przekazać ustawę Sejmowi do ponownego rozpatrzenia. Sejm może wtedy uchwalić ustawę ponownie – ale to wymaga większości 276 głosów. Kształtująca się nowa większość parlamentarna dysponuje głosami 248 posłów. Czy jeśli prezydent Andrzej Duda zawetuje ustawę, Sejm będzie w stanie przełamać weto?

Zmian w ustawie wiatrakowej w Sejmie. Przedsiębiorcy apelują o należytą staranność w procesie stanowienia prawa

Zmian w ustawie wiatrakowej w Sejmie. "Choć dostrzegamy konieczność przyspieszenia w Polsce inwestycji w niskoemisyjne źródła energii, dziś apelujemy do posłów o refleksję i należytą staranność w procesie konsultowania i stanowienia prawa" – napisano w stanowisku ZPP nt. projektowanych zmian w ustawie wiatrakowej.

Projekt ustawy o finansowaniu in vitro do dalszych prac w Komisji Zdrowia

Sejm nie zgodził się na odrzucenie w pierwszym czytaniu obywatelskiego projektu ustawy, który wprowadza finansowanie procedury in vitro. 

Monika Horna-Cieślak wybrana przez Sejm na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka

Adwokatka Monika Horna-Cieślak została wybrana przez Sejm na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka. Zgodę na powołanie rzecznika musi jeszcze wyrazić Senat.

Przedłużenie 0 proc. VAT na żywność w 2024 r. "Marszałek Hołownia nie poddaje projektu pod obrady Sejmu"

Zamrażarka w gabinecie marszałka Sejmu jest aktywna - mówi szef klubu PiS Mariusz Błaszczak, zarzucając Szymonowi Hołowni, że nie poddaje pod obrady trzech projektów ustaw, dot. przedłużenia 0 proc. VAT na żywność, przedłużenia wakacji kredytowych i zamrożenia cen energii. Zaapelował też do Hołowni, by zachowywał więcej powagi kierując obradami Izby.

Do pracy z dzieckiem - posłanka z dzieckiem w Sejmie RP

Czy można przyjść z dzieckiem do pracy? To zależy od specyfiki i miejsca pracy. W Polsce takie praktyki stają się coraz bardziej popularne. Sprawa stała się ostatnio medialna, ponieważ jedna z posłanek przyszła do Sejmu RP z dzieckiem, twierdząc, że nie miała go z kim zostawić. 

Zamrożenie cen energii, gazu i ciepła w 2024 r. Do Sejmu trafił projekt ustawy

Do Sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy o zamrożeniu cen energii, gazu i ciepła. Przewiduje przedłużenie na 2024 r. funkcjonowania mechanizmów osłonowych m.in. dla gospodarstw domowych i tzw. odbiorców wrażliwych oraz gospodarstw rolnych.

Kiedy zaprzysiężenie rządu Donalda Tuska? "Musi być zgrane z kalendarzem prezydenta"

Zaprzysiężenie rządu Donalda Tuska. "12 grudnia i zdaje się, że 11 grudnia prezydent Andrzej Duda będzie w Szwajcarii z wizytą międzynarodową, więc to wszystko będzie musiało być zgrane z kalendarzem" - powiedział w Polsat News szef Gabinetu Prezydenta Marcin Mastalerek, pytany o termin ewentualnego zaprzysiężenia rządu Donalda Tuska.

Projekt ustawy obejmujący zakaz handlu w Wigilię wpłynął do Sejmu

W projekcie nowelizacji przewidziano zakaz handlu w Wigilię, która w tym roku przypada w niedzielę. Projekt zakłada, że handel będzie mógł się odbywać w niedzielę 10 grudnia do godz. 14.

REKLAMA