Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu śmierć. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące śmierć.
Zasiłek pogrzebowy z ZUS - ile i dla kogo?
Aktualizacja: 25.11.2019
Zasiłek pogrzebowy z ZUS to inaczej zwrot poniesionych kosztów pogrzebu. Czym są koszty pogrzebu? Komu przysługuje zasiłek pogrzebowy? Ile wynosi jego wysokość? »
Czy można pochować zmarłego na własnej działce?
Aktualizacja: 22.11.2019
Czy zgodnie z polskim prawem można pochować kogoś na własnej działce? Czy prawo przewiduje pochówek poza cmentarzem np. w ogrodzie osoby zmarłej? »
Atak serca podczas współżycia w podróży służbowej może być wypadkiem przy pracy
Aktualizacja: 12.09.2019
Sąd Apelacyjny we Francji stwierdził, że atak serca podczas współżycia w podróży służbowej może zostać uznany za wypadek przy pracy. »
Porzucenie pracownika z Ukrainy na śmierć - sprawę bada RPO
Aktualizacja: 26.06.2019
Rzecznik Praw Obywatelskich bada sprawę porzucenia obywatela Ukrainy przez polskiego pracodawcę w lesie, gdzie cudzoziemiec zmarł. Podejrzewa się, że pracodawca nie przestrzegał prawa w zakresie legalności zatrudnienia cudzoziemców. »
PPK a śmierć pracownika - co stanie się z pieniędzmi?
Aktualizacja: 05.08.2019
Ustawa o PPK reguluje sytuację śmierci pracownika. Co stanie się ze środkami zgromadzonymi w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych po śmierci uczestnika? »
Renta rodzinna 2019 – dokumenty
Aktualizacja: 06.03.2019
Renta rodzinna przysługuje najbliższym osoby zmarłej, jak: mąż, żona, dziecko, wnuki. ZUS przyznaje rentę na wniosek osoby uprawnionej. Jakie dokumenty należy złożyć w 2019 roku, aby uzyskać rentę rodzinną? Jaka jest wysokość renty rodzinnej? »
Urlop okolicznościowy – pogrzeb wujka lub cioci
Aktualizacja: 19.12.2018
Urlop okolicznościowy przysługuje pracownikowi w wymiarze 1 dnia bądź 2 dni w przypadku śmierci osób bliskich. Czy w celu wzięcia udziału w pogrzebie wujka lub cioci można liczyć na wolne od pracy? Jaka jest podstawa prawna? »
Zasiłek pogrzebowy w krajach Unii Europejskiej
Aktualizacja: 12.12.2018
Zasiłek pogrzebowy przysługuje co do zasady w razie śmierci ubezpieczonej osoby z bliskiej rodziny. Celem wypłaty świadczenia jest pokrycie kosztów pogrzebu. Nie wszystkie państwa Unii Europejskiej wypłacają zasiłek pogrzebowy. Co należy zrobić, aby otrzymać zasiłek w krajach UE? »
Dziedziczenie ustawowe – kodeksowa kolejność dziedziczenia
Aktualizacja: 03.12.2018
Dziedziczenie ustawowe jest obok dziedziczenia testamentowego formą dziedziczenia. Z dziedziczeniem ustawowym mamy do czynienia w przypadku braku testamentu. Do dziedziczenia ustawowego powołane są osoby określone w ustawie Kodeks Cywilny w art. 931-940. W jakich częściach poszczególne osoby dziedziczą spadek? »
Zadośćuczynienie osobom bliskim w wyniku wypadku obywatela Ukrainy
Aktualizacja: 13.11.2018
Czy bliskim przysługuje zadośćuczynienie, jeżeli zmarłym w wyniku wypadku w Polsce jest Ukrainiec, Białorusin, Rosjanin? Jakie przepisy regulują takie sytuacje? »
Urlop okolicznościowy z powodu śmierci babci lub dziadka męża/żony
Aktualizacja: 05.11.2018
Kodeks pracy nie reguluje kwestii urlopu okolicznościowego. Urlop okolicznościowy z powodu śmierci babci lub dziadka przewiduje natomiast rozporządzenie. Czy można otrzymać urlop z tytułu śmierci babci lub dziadka małżonka? Ile dni urlopu okolicznościowego można otrzymać? Jak złożyć wniosek o urlop okolicznościowy? »
Zaprzeczenie ojcostwa po śmierci dziecka będzie możliwe
Aktualizacja: 09.10.2017
W listopadzie 2013 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy, które nie pozwalają na zaprzeczenie ojcostwa po śmierci dziecka są niekonstytucyjne. Ministerstwo przygotowało projekt zmian w tym zakresie. »
Zmiana zasad orzekania o śmierci mózgu przez lekarzy w 2017 r.
Aktualizacja: 04.04.2017
Nowelizacja w sprawie zasad orzekania o śmierci mózgu przez lekarzy została podpisana przez Prezydenta. Do tej pory prawo przewidywało procedurę z udziałem 3 lekarzy, natomiast zgodnie ze zmianami, aby stwierdzić śmierć mózgu wymagana będzie opinia dwóch lekarzy. »
Co grozi za pomoc w popełnieniu samobójstwa?
Aktualizacja: 03.02.2017
Za pomoc innej osobie w samobójstwie lub namawianie jej do targnięcia się na własne życie grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Kodeks karny nie przewiduje w żadnym wypadku możliwości nadzwyczajnego złagodzenia kary ani odstąpienia od jej wymierzenia. »
Aktualizacja: 01.02.2017
Eutanazja w Polsce jest nielegalna. Zakazane jest zarówno zabójstwo człowieka na jego żądanie i pod wpływem współczucia, jak i pomoc w samobójstwie. Grozi za nie kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. »
Ekspert w zakresie prawa gospodarczego (prawa spółek, prawa bankowego, odpowiedzialności odszkodowawczej oraz handlu międzynarodowego).
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »