REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Unia Europejska, Emerytura

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wydłużony wiek emerytalny a ochrona stosunku pracy

Wydłużenie wieku emerytalnego wprowadziło niepewność co do ochrony przed zwolnieniem pracowników będących w wieku przedemerytalnym. W jaki sposób wydłużenie wieku emerytalnego wpłynęło na moment rozpoczęcia ochrony przed zwolnieniem?

Najniższa emerytura w 2013 roku

Każdy polski emeryt może liczyć na coroczną podwyżkę swojej emerytury lub renty. Waloryzacja rent i emerytur rozpoczyna się zawsze po 1 marca danego roku. Ile będzie wynosić najniższa emerytura w 2013 roku?

Emerytura rolnicza 2013

W 2013 r. emerytura rolnicza przysługuje osobom, które osiągnęły wiek emerytalny i podlegały ubezpieczeniu przez okres co najmniej 25 lat.

Zmiany w Kodeksie postępowania karnego

Nowelizacja kodeksu postępowania karnego zobowiąże sądy oraz prokuratorów do zwracania się o informację co do prowadzonych postępowań karnych przez inne państwa członkowskie Unii Europejskiej.

REKLAMA

Rzym III bez Polski

Na podstawie unijnego rozporządzenia, zwanego Rzym III małżonkowie mają możliwość wyboru prawa, które ma być zastosowane do ich rozwodu, czy separacji. Akt ten od 21 czerwca 2012 r. obowiązuje w Belgii, Bułgarii, Niemczech. Francji, Portugalii, Hiszpanii, Włoszech, Malcie, Łotwie, Luksemburgu, Węgrzech, Austrii, Rumunii i Słowenii.

RON, MON i DON - liczba oktanowa paliwa

Zdarza się, że w zależności od kraju czy regionu na świecie paliwo istotnie różni się pod względem liczby oktanowej. Z czego wynika ta różnica? Czy różnica w jakości paliwa na świecie jest aż tak duża?

Wysokość emerytury w 2013 r.

Od 1 stycznia 2013 r. wysokość emerytury jest ustalana według nieco zmienionych zasad. Wynikają one z potrzeby wydłużenia okresów składkowych i nieskładkowych kobiet oraz możliwości pobierania tzw. emerytury częściowej.

Dopuszczalna kwota przychodu w 2013 r.

Dopuszczalna kwota przychodu w 2013 roku, tak jak w latach poprzednich ustalana jest jako 25% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w roku kalendarzowym poprzedzającym termin waloryzacji, ogłoszonego przez Prezesa GUS do celów emerytalnych.

REKLAMA

Waloryzacja emerytur w 2013 r.

Waloryzacja emerytur w 2013 r. w praktyce będzie oznaczała podwyższenie świadczeń najbiedniejszych emerytów o ok. 30, najbogatszych zaś przewidywalnie o 200 zł. Na informacje o waloryzacji emerytur co roku oczekuje 10 milionów osób.

Poświadczenia spadkowego dokonamy w całej Europie

Europejskie Poświadczenie Spadkowe ma ułatwić wykazywanie praw do spadku we wszystkich państwach członkowskich Unii.

Niebieska karta UE

Niebieska Karta UE to zezwolenie udzielane obywatelowi państwa trzeciego przez państwo członkowskie w celu podjęcia na jego terytorium zatrudnienia na okres dłuższy niż 3 miesiące w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji.

Państwa UE uzyskają więcej informacji o podatnikach

Zmiany w Ordynacji podatkowej spowodują, iż zakres informacji podatkowych podlegających wymianie między państwami wspólnoty będzie większy niż dotychczas.

Na czym polega swoboda przedsiębiorczości?

Istotą swobody przedsiębiorczości jest umożliwienie prowadzenia działalności gospodarczej obywatelom jednego państwa członkowskiego UE w innym państwie członkowskim.

Komisja Europejska mobilnie o prawach pasażerów

Komisja Europejska przygotowała aplikację na smartfony, wyjaśniającą podróżującym ich prawa w trudnych sytuacjach. To część kampanii "Prawa pasażera w zasięgu ręki".

Wymiar emerytur osób zatrudnionych za granicą niezgodny z Konstytucją

Różnicowanie osób otrzymujących emerytury z pracy za granicą od tego, czy przed wyjazdem były zatrudnione w kraju, jest niezgodne z konstytucyjną zasadą równości - orzekł Trybunał Konstytucyjny.

Wysokość emerytur i rent w 2013 r.

Emerytury i renty powinny wzrosnąć od marca 2013 r. O przyszłorocznym wskaźniku waloryzacji zdecyduje inflacja i płaca realna w roku bieżącym.

Pomoc domowa we Włoszech - prawo, formalności

Warunki zatrudnienia obywateli Unii Europejskiej w charakterze pomocy domowej są takie same jak dla obywateli Włoch. Przed podjęciem pracy najlepiej jest zawrzeć na piśmie ustalone warunki zatrudnienia.

Reforma postępowania karnego uprości procedurę w UE

Po zmianie kodeksu postępowania karnego każde z państw członkowskich UE będzie mogło - po dokonaniu uzgodnień z innym państwem - przekazać do dalszego prowadzenia wszczęte postępowanie karne, a tym samym zakończyć to, które samo prowadziło.

Ustawa o reformie emerytalnej podpisana przez Prezydenta

Zrównanie i wydłużenie wieku emerytalnego do 67 r. życia przewiduje nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Nowe przepisy wejdą w życie najprawdopodobniej 1 stycznia 2013 r.

Nowe przepisy emerytalne wejdą w życie na początku 2013 r.

Na podpis prezydenta czeka nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych uchwalona przez Sejm 11 maja 2012 r. Senat nie zgłosił do niej żadnych poprawek, więc 1 stycznia 2013 roku wejdą w życie nowe zasady przechodzenia na emerytury.

UE: Rozpad strefy euro nieunikniony?

Europa przygotowuje się na wypadek rozpadu strefy euro po ogłoszeniu bankructwa Grecji. Przygotowania do rozpadu strefy euro rozpoczęły także europejskie kraje spoza niej, a nawet spoza Unii Europejskiej.

Roaming 2012: od lipca zapłacimy mniej

Wraz z dniem 1 lipca obniżeniu ulegają stawki za usługi roamingowe na ternie Unii Europejskiej.

Wakacyjna praca we Włoszech - o czym pamiętać?

Przed wyjazdem do sezonowej pracy we Włoszech powinniśmy poznać ogólne informacje dotyczące praw pobytowych.

Wiek emerytalny 2013

Od 2013 r. wiek emerytalny będzie stopniowo podwyższany, by docelowo wynieść 67 lat.

Projekt Unii Europejskiej w celu poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach

W Europie Środkowej odnotowuje się zdecydowanie wyższą liczbę wypadków śmiertelnych przypadających na milion mieszkańców niż w Europie Zachodniej. Unia Europejska postanowiła to zmienić. Jak? Tego dowiecie się poniżej.

Wiek emerytalny podwyższony do 67 lat

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o emeryturach i rentach, a tym samym podwyższył wiek emerytalny do 67 lat.

67 lat - nowy wiek emerytalny przyjęty przez Sejm

Wydłużanie wieku emerytalnego do 67 roku życia począwszy od 1 stycznia 2013 r. przewiduje nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Wypowiedzenie umowy z winy pracownika

Czy popełnienie przestępstwa przez pracownika pociąga za sobą konsekwencję w postaci zwolnienia go z pracy? Kiedy pracodawca może wypowiedzieć umowę bez wypowiedzenia z winy pracownika?

Uregulowania międzynarodowe w zwalczaniu korupcji

W niniejszym artykule przedstawiono najważniejsze regulacje dotyczące zwalczania korupcji z punktu widzenia funkcjonowania polskich przedsiębiorstw na rynku międzynarodowym.

Projekt reformy emerytalnej przyjęty przez rząd

Zgodnie z projektem Rady Ministrów, wiek emerytalny zostanie wydłużony do 67 roku życia. Drugi z przyjętych projektów nowelizacji ustawy emerytalnej zakłada ograniczenie przywilejów służb mundurowych.

Reforma emerytalna: co z sędzią i prokuratorem?

Ministerstwo Sprawiedliwości chce, by kwestię wieku emerytalnego sędziów i prokuratorów rozstrzygała osobna ustawa. Przedstawiciele tych zawodów później przechodziliby w stan spoczynku dopiero od 2013 r.

Nowe uprawnienia dla weteranów działań poza granicami kraju

W dniu 30 marca weszły w życie przepisy ustawy o weteranach działań poza granicami kraju. Nowe przepisy przyznają weteranom prawa do świadczeń z opieki zdrowotnej oraz pomocy socjalnej.

Obywatele Unii Europejskiej wystąpią z inicjatywami

Komisja Europejska uruchomiła inicjatywy obywatelskie. Od 30 marca 2012 r. milion obywateli może zwrócić się do Komisji o zajęcie się istotną dla nich kwestią.

Kompromis w sprawie reformy emerytalnej

PSL zgodziło się na podniesienie wieku emerytalnego do 67 lat dla kobiet i mężczyzn. Kompromis w koalicji przewiduje też wprowadzenie tzw. emerytur częściowych.

Procedura ekstradycyjna w UK

Czy możliwe jest zakwestionowanie Europejskiego Nakazu Aresztowania oraz skuteczna z nim walka? Przyjrzyjmy się z bliska podstawowym zagadnieniom dotyczącym ekstradycji polskiego obywatela z Wielkiej Brytanii.

Dla kogo emerytura częściowa?

Rząd chce wprowadzenia emerytury częściowej dla pracowników w podeszłym wieku, którzy stracili pracę.

Marcowa waloryzacja emerytur 2012

Od 1 marca 2012 roku wzrosła rośnie wysokość wszystkich świadczeń emerytalnych wypłacanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Emerytury wzrosły o jednakową kwotę 71 zł.

Kiedy zgłaszać wniosek o wyższą emeryturę?

Wniosek o wyższą emeryturą należy złożyć do organu ZUS, który wypłaca świadczenie. Jeżeli emeryt pozostaje w ubezpieczeniu należy to zrobić nie wcześniej niż po zakończeniu kwartału kalendarzowego. Przez kwartał należy rozumieć trzy kolejne miesiące danego roku.

ME 2012: zawieranie umów w walucie Euro

Euro 2012 poza emocjami piłkarskimi przyniesie ze sobą możliwość zarobku na przebywających u nas zagranicznych kibicach. Turniej o mistrzostwo Europy zgromadzi wielu kibiców przede wszystkim z Europy, często posługujących się walutą Euro. Jak zawierać umowy w europejskiej walucie?

Czym jest emerytura firmowa?

Emerytura firmowa jest świadczeniem wypłacanym w ramach pracowniczych programów emerytalnych. Zapewnia ona dodatkowe finansowe zabezpieczenie emeryta. Mogą z niej skorzystać tylko te osoby, które przystąpiły do PPE.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym?

Polskie przepisy gwarantują kompleksową ochronę pracownika, któremu brakuje nie więcej niż cztery lata do emerytury. Osoby takiej pracodawca nie może zwolnić, ani zmienić jej warunków umowy. Pracodawca, dokonujący restrukturyzacji zatrudnienia może rozstać się z pracownikiem tylko w drodze porozumienia stron lub z przyczyn uzasadniających zwolnienie bez zachowania okresu wypowiedzenia.

Zużycie sprzętu elektrycznego i elektronicznego

Przyjęta nowelizacja dyrektywy w sprawie zużytego sprzętu elektrycznego oraz elektronicznego przewiduje m.in. dodatkowe narzędzia do walki z nielegalnym eksportem zużytego sprzętu. Nowelizacja oznacza konieczność zmian w polskim ustawodawstwie.

Nowe kwoty dodatków do emerytur i rent

1 marca 2012 r. ulegają zmianie kwoty dodatków do emerytur i rent.

Przywileje emerytalne dla ubezpieczonych w KRUS

Ubezpieczeni w KRUS będą mieli pięcioletni okres przejściowy na przechodzenie na wcześniejszą emeryturę. Takie zmiany przewiduje skierowany do konsultacji społecznych projekt nowelizacji ustawy emerytalnej.

Stabilna sprzedaż Volkswagena na początku roku

Z początkiem roku wzrosła sprzedaż nowych samochodów osobowych Volkswagena na świecie. W styczniu 2012 r. nowe pojazdy odebrało 419,200 klientów, w porównaniu z rokiem ubiegłym (styczeń 2011 – 418,600) jest to wzrost o 0,1%. Natomiast dział samochodów użytkowych zanotował sprzedaż wyższą o 10,5% (styczeń 2012 – 39,500, styczeń 2011 – 35,700).

Zawieszenie i zmniejszenie świadczeń emerytów i rencistów

W niektórych przypadkach świadczenia emerytów i rencistów mogą być zmniejszone a nawet zawieszone. Jest to uzależnione od wysokości wynagrodzenia jakie emeryt/rencista uzyskuje poza otrzymywaniem emerytury/renty.

Najniższe emerytury i renty w 2012 roku

Jaką wysokość mają najniższe emerytury i renty w 2012 roku?

Podział składki na ubezpieczenie emerytalne w 2012 roku

Składka emerytalna jest dzielona pomiędzy ZUS i OFE. Jak wygląda ten podział?

Dłuższy staż ubezpieczeniowy dla kobiet

Kobiety, które mają mniej lat składkowych i nieskładkowych będą później przechodziły na emeryturę. Takie zmiany chce wprowadzić rząd.

Umowa uaktywniająca a inny tytuł do ubezpieczeń

Niania zawierająca umowę uaktywniającą z własnym pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy lub wykonująca taką umowę na rzecz własnego pracodawcy, podlega ubezpieczeniom jako pracownik. W niniejszym artykule omawiamy wybrane zbiegi tytułów ubezpieczeń.

REKLAMA