Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu ustrój majątkowy. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące ustrój majątkowy.
Nabycie do majątku osobistego w trakcie trwania małżeństwa
Aktualizacja: 28.04.2014
Nabycie lokalu do majątku osobistego w trakcie trwania małżeństwa zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym jest dopuszczalne. Kiedy i na jakich zasadach małżonek może nabyć lokal do majątku osobistego? »
Wspólne rozliczenie rozwodników
Aktualizacja: 18.02.2014
Na gruncie ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), tj. ustawy o PIT możliwe jest wspólne rozliczenie rozwodników (byłych małżonków). Kiedy i po spełnieniu jakich warunków możemy skorzystać z preferencyjnego rozliczenia podatku PIT – wspólnego rozliczenia rozwodników? »
Przymusowy ustrój majątkowy małżonków
Aktualizacja: 19.09.2013
Wprowadzenie przymusowego ustroju majątkowego polega na ustanowieniu przez sąd rozdzielności majątkowej. Ustanie jej powstaje na mocy orzeczenia sądu bądź w niektórych sytuacjach z mocy prawa. Pomimo ustanowienia przymusowego ustroju ustawodawca dopuszcza możliwość zawarcia małżeńskiej umowy majątkowej. »
Nakaz wypłaty wynagrodzenia drugiemu małżonkowi
Aktualizacja: 09.02.2012
W małżeństwie na obu małżonkach spoczywa obowiązek zaspokajania potrzeb materialnych rodziny. Jeżeli jedna ze stron uchyla się od tego obowiązku możemy wystąpić do sądu o wydanie nakazu wypłaty wynagrodzenie drugiemu małżonkowi. »
Jak kształtuje się ustrój majątkowy w wyniku ubezwłasnowolnienia?
Aktualizacja: 31.08.2011
Rozdzielność majątkowa powstaje z mocy prawa, w razie ubezwłasnowolnienia lub ogłoszenia upadłości jednego z małżonków. W razie uchylenia ubezwłasnowolnienia, a także umorzenia, ukończenia lub uchylenia postępowania upadłościowego, między małżonkami powstaje ustawowy ustrój majątkowy. »
Czy ustrój majątkowy ma wpływ na zaspokajanie potrzeb rodziny?
Aktualizacja: 31.08.2011
Zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oboje małżonkowie obowiązani są, każdy według swych sił oraz swych możliwości zarobkowych i majątkowych, przyczyniać się do zaspokajania potrzeb rodziny, którą przez swój związek założyli. Zadośćuczynienie temu obowiązkowi może polegać także, w całości lub w części, na osobistych staraniach o wychowanie dzieci i na pracy we wspólnym gospodarstwie domowym. »
Jak ustanowić rozdzielność majątkową w małżeństwie?
Aktualizacja: 25.08.2011
Coraz częściej wśród małżeństw z krótkim stażem można zaobserwować odchodzenie od ustawowej wspólności majątkowej na rzecz ustrojów majątkowych umownych, przede wszystkim rozdzielności majątkowej. »
Ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej - na czym polega
Aktualizacja: 25.08.2011
Zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, (zw. dalej KRO) z mocy ustawy powstaje między małżonkami ustrój wspólności majątkowej, oczywiście jeżeli wcześniej małżonkowie nie zawarli umowy majątkowej małżeńskiej. »
Separacja a stosunki majątkowe małżonków
Aktualizacja: 02.08.2011
Skutkiem orzeczenia separacji jest także zniesienie z mocy prawa między małżonkami przymusowego ustroju majątkowego, który powstaje z chwilą zawarcia małżeństwa, pod warunkiem, że wcześniej małżonkowie nie dokonali zniesienia wspólności majątkowej poprzez umowę w formie aktu notarialnego bądź uzyskali rozdzielność majątkową wskutek orzeczenia sądu. »
Aktualizacja: 25.08.2011
Mąż Pani Marianny Sz. prowadzi hulaszczy tryb życia, uprawia hazard, nadużywa alkoholu, wraca późno do domu, trwoni majątek itd. Co może zrobić Pani Marianna? »
Aktualizacja: 01.04.2014
Jednym ze skutków zawarcia małżeństwa jest powstanie majątku wspólnego małżonków. Majątek ten powstaje z mocy ustawy. W pewnych okolicznościach małżonkowie mogą jednak go podzielić. »
Aktualizacja: 03.02.2010
W chwili zwierania związku małżeńskiego między małżonkami z mocy prawa powstaje wspólność majątkowa. Jednakże małżonkowie mogą to zmienić i ustanowić między sobą inny ustrój majątkowy. »
Kiedy powstaje rozdzielności majątkowa między małżonkami?
Aktualizacja: 02.08.2011
Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami, z mocy ustawy, wspólność majątkowa. Nazywana jest wspólnością ustawową. Przedmioty majątkowe nabyte w czasie trwania małżeństwa przez oboje małżonków lub przez jedno z nich stanowią majątek wspólny. »
Umowę majątkową małżonków dopuszcza prawie każde państwo
Aktualizacja: 02.08.2011
Po wstąpieniu w związek małżeński w Polsce pomiędzy małżonkami powstaje majątkowa wspólność ustawowa. Podobnie jest w innych krajach europejskich, jednak nie we wszystkich. W ustawodawstwie UE często występuje także rozdzielność majątkowa. »
Powikłania po szczepieniach przeciwko COVID–19. Państwo wypłaci odszkodowanie