| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Majątek > Nakaz wypłaty wynagrodzenia drugiemu małżonkowi

Nakaz wypłaty wynagrodzenia drugiemu małżonkowi

W małżeństwie na obu małżonkach spoczywa obowiązek zaspokajania potrzeb materialnych rodziny. Jeżeli jedna ze stron uchyla się od tego obowiązku możemy wystąpić do sądu o wydanie nakazu wypłaty wynagrodzenie drugiemu małżonkowi.

Co zrobić kiedy nasz małżonek nie przyczynia się do zaspokajania majątkowych potrzeb rodziny? Kiedy druga osoba nie chce płacić wspólnych rachunków ani finansować potrzeb dzieci i rodziny. Różne mogą być powody takiej sytuacji. Może to być uzależnienie, hazard, nie dogadywanie się małżonków uniemożliwiające normalne funkcjonowanie całej rodziny. Musimy pamiętać, że w takiej sytuacji nie wszystkie obowiązki muszą przejść na nas. Możemy zgłosić wniosek w sądzie o wydanie nakazu wypłaty wynagrodzenia drugiemu małżonkowi.

Zobacz: Jak rozliczyć i udokumentować delegacje pracowników w pkpir?

Na obu małżonkach spoczywa obowiązek współdziałania dla dobra rodziny. Pamiętać należy, że obowiązek zaspokajania potrzeb rodziny polega nie tylko na finansowaniu jej, lecz również na osobistym wkładzie w wychowanie dzieci i pracę w gospodarstwie domowym. Tak więc jeżeli jeden z małżonków nie pracuje, lecz w domu wychowuje dzieci, spełnia swój obowiązek zaspokajania potrzeb rodziny.

Najczęściej z sytuacją wydawania takich nakazów mamy do czynienia w przypadku nie wywiązywania się jednego z małżonków z obowiązku alimentacyjnego na rzecz dzieci lub drugiego małżonka.

Warunki wydania nakazu.

Z wnioskiem do sądu może wystąpić jedynie małżonek osoby nie wywiązującej się ze swoich obowiązków. Nie może tego zrobić ani konkubina, ani inny członek rodziny, nawet jeżeli prowadzą wspólne gospodarstwo domowe.

Małżonkowie muszą pozostawać we wspólnym pożyciu. Tak więc separacja sądowa wyklucza możliwość ubiegania się o wydanie nakazu przez sąd.

Jaki sąd

Wniosek o wydanie nakazu wypłacania wynagrodzenia drugiemu małżonkowi należy złożyć w sądzie rodzinnym.

Zakres nakazu

Nakaz wypłaty wynagrodzenia drugiemu małżonkowi dotyczyć może całości lub części tego wynagrodzenia. Odnosi się on nie tylko do podstawy pensji, ale również do wszelkich premii i innych świadczeń związanych ze stosunkiem pracy.

Małżonek, który uzyskał stosowny nakaz sądu musi zgłosić się z nim nie do komornika, lecz bezpośrednio do pracodawcy drugiego małżonka. W stosunku do pracodawcy uprawniony małżonek nie ma żadnych możliwości przymuszenia go do wykonywania orzeczenia sądu, jednak nie jest zdany na jego łaskę.

Pracodawca, który nie wykonuje nakazu sądu naraża się odpowiedzialność odszkodowawczą w stosunku do uprawnionego małżonka. Małżonek, który uzyskał nakaz sądu wskutek nie wykonywania przez pracodawcę nakazu ponosi bowiem szkodę.

W każdym czasie, w związku ze zmianą okoliczności, możliwa jest zmiana zakresu nakazu na większą, lub mniejszą oraz całkowite cofnięcie nakazu

Zobacz: Umowa o dzieło a umowa o pracę

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Dwojewski

Prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy i prawa oświatowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »