| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Majątek > Jak kształtuje się ustrój majątkowy w wyniku ubezwłasnowolnienia?

Jak kształtuje się ustrój majątkowy w wyniku ubezwłasnowolnienia?

Rozdzielność majątkowa powstaje z mocy prawa, w razie ubezwłasnowolnienia lub ogłoszenia upadłości jednego z małżonków. W razie uchylenia ubezwłasnowolnienia, a także umorzenia, ukończenia lub uchylenia postępowania upadłościowego, między małżonkami powstaje ustawowy ustrój majątkowy.

Skutek w postaci ustanowienia rozdzielności majątkowej powstaje z chwilą uprawomocnienia się postanowienia ubezwłasnowolnieniu, przy czym nie ma znaczenia czy mamy do czynienia z ubezwłasnowolnieniem całkowitym czy częściowym. Rozdzielność majątkowa powstała na mocy ubezwłasnowolnienia obowiązuje przez cały czas trwania ubezwłasnowolnienia.

Skutek w postaci rozdzielności majątkowej następuje niezależnie od tego, czy małżonków obowiązywał ustawowy czy umowny ustrój majątkowy.

Przepis ten ma zastosowanie zarówno do ubezwłasnowolnienia całkowitego, jak i częściowego.

Uchylenie ubezwłasnowolnienia

Dopiero z chwilą uchylenia ubezwłasnowolnienia następuje powrót do ustawowego ustroju majątkowego. Do tego czasu rozdzielność majątkowa nie może zostać wyłączona na mocy umowy majątkowej. Niezależnie od tego, jaki ustrój majątkowy obowiązywał małżonków przed ubezwłasnowolnieniem z chwilą uchylenia ubezwłasnowolnienia powstaje między małżonkami ustawowy ustrój majątkowy i małżonkowie mogą kształtować między sobą stosunki majątkowe.

Zobacz serwis: Majątek

Rozdzielność majątkowa a najem lokalu

Małżonkowie bez względu na istniejące między nimi stosunki majątkowe są najemcami lokalu, jeżeli nawiązanie stosunku najmu lokalu mającego służyć zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych założonej przez nich rodziny nastąpiło w czasie trwania małżeństwa. Jeżeli między małżonkami istnieje rozdzielność majątkowa, do wspólności najmu stosuje się odpowiednio przepisy o wspólności ustawowej.

Ustanie wspólności ustawowej w czasie trwania małżeństwa nie pociąga za sobą ustania wspólności najmu lokalu. Jednakże sąd, stosując odpowiednio przepisy o zniesieniu wspólności majątkowej, może z ważnych powodów na żądanie jednego z małżonków znieść wspólność najmu lokalu.

Zobacz także: Czy rozdzielność majątkowa pozbawia renty rodzinnej?

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Stasiewski

Doradca podatkowy, biegły rewident

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »