| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Majątek > Jak ustanowić rozdzielność majątkową w małżeństwie?

Jak ustanowić rozdzielność majątkową w małżeństwie?

Coraz częściej wśród małżeństw z krótkim stażem można zaobserwować odchodzenie od ustawowej wspólności majątkowej na rzecz ustrojów majątkowych umownych, przede wszystkim rozdzielności majątkowej.

Zawarcie umowy

Rozdzielność majątkowa powstaje na podstawie umowy zwanej intercyzą. Aby zapewnić sobie rozdzielność majątkową od początku trwania małżeństwa należy zawrzeć intercyzę jeszcze przed zawarciem małżeństwa. Umowa jest odwoływalna w każdej chwili. Do jej ważności niezbędna jest odpowiednia forma, mianowicie musi zostać sporządzona przez notariusza w formie aktu notarialnego. W innej formie nie wywoła skutków prawnych.
Również podczas trwania małżeństwa można ustanowić rozdzielność majątkową. Musi to być decyzja obojga małżonków. Istnieje wymóg formy notarialnej tej umowy.

Wyrównanie dorobków

Jednym z rodzajów rozdzielności jest rozdzielność majątkowa z wyrównaniem dorobków. Dorobkiem jest wzrost wartości majątku. Po ustaniu rozdzielności małżonkowie mają prawo do wyrównania dorobków. Sprawy tego typu rozstrzyga sąd.

Zobacz również: Zobowiązania małżonka - czyja odpowiedzialność?

Sądowe ustanowienie rozdzielności

Przy zaistnieniu ważnych powodów małżonek może wystąpić do sądu o ustanowienie rozdzielności majątkowej, jest to możliwe nawet w przypadku sprzeciwu współmałżonka. Takie wystąpienie małżonka nie musi wiązać się z separacją czy też pozwem rozwodowym. Ważnymi powodami, na które można się powołać jest np. alkoholizm czy trwonienie wspólnego majątku. Ważny powód musi być okolicznością zawinioną.

Rozwód i separacja

Rozwód prowadzi do ustania wspólności majątkowej z mocy prawa, chyba że już wcześniej została ona umownie zniesiona. W tym samym wyroku możliwe jest podzielenie majątku wypracowanego wspólnie w czasie trwania małżeństwa. Nie ma możliwości podziału majątku wspólnego podczas trwania wspólności majątkowej. W przypadku separacji jej orzeczenie również z mocy prawa powoduje ustanie rozdzielności majątkowej, oznacz to że nie trzeba dodatkowo składać wniosku o rozdzielność majątkową. Gdy separacja zostaje zniesiona małżonkowie wracają do wspólności ustawowej, która może zostać zmieniona na skutek zgodnego wniosku małżonków o rozdzielność majątkową. 

Zobacz również serwis: Małżeństwo

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Poniewierka Kancelaria Radcy Prawnego

Kancelaria Radców Prawnych i Mediatorów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »