REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pasażer opóźnionego lub odwołanego lotu ma prawo do odszkodowania

Odwołany, opóźniony lot/ fot. Fotolia
Odwołany, opóźniony lot/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

„Pasażerowie uprawnieni są do odszkodowania, jeżeli ich lot opóźnił się w miejscu lądowania o więcej niż 3 godziny lub został odwołany. Ważna jest również przyczyna zmiany planu podróży" - mówi Joanna Sołtan, ekspert Europejskiego Centrum Konsumenckiego.

Wioleta Matela-Marszałek, Infor.pl: Co kryje się pod pojęciem „odszkodowania za opóźniony/odwołany lot”?

REKLAMA

Joanna Sołtan, ekspert Europejskiego Centrum Konsumenckiego: Odszkodowanie jest zryczałtowaną formą rekompensaty, jaka przysługuje pasażerom opóźnionych i odwołanych lotów, którzy dowiedzieli się o zmianie na mniej niż 14 dni przed zaplanowaną podróżą.

W jakich sytuacjach można ubiegać się o pieniądze?

Pasażerowie uprawnieni są do odszkodowania, jeżeli ich lot opóźnił się w miejscu lądowania o więcej niż 3 godziny lub został odwołany. Ważna jest również przyczyna zmiany planu podróży, jeżeli lot został opóźniony/odwołany z powodu nadzwyczajnych okoliczności takich jak np. złe warunki pogodowe czy destabilizacja polityczna, linia lotnicza może być zwolniona z wypłaty odszkodowania. Do tej pory do nadzwyczajnych okoliczności należały również strajki, ostatni wyrok Trybunału Sprawiedliwości zmienił jednak dotychczasową praktykę. Wynika z niego, że nie każdy strajk automatycznie i koniecznie zostanie uznany za nadzwyczajną okoliczność, w szczególności ten, który dotyczy protestu załogi, a tym samym wpisuje się w ryzyko prowadzenia działalności przez linię lotniczą. Przyczyn opóźnienia lub odwołania może być kilka, dlatego każda sytuacja wymaga indywidualnej oceny.

Czy warto starać się o rekompensatę? Na jakie kwoty możemy liczyć?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pasażer może liczyć na odszkodowanie w wysokości od 250 do 600 euro. Kwota uzależniona jest od długości lotu. Jeżeli szkoda, jaką poniósł konsument jest wyższa niż wysokość odszkodowania, może on domagać się wyrównania strat na podstawie Konwencji Montrealskiej, wówczas musi jednak udowodnić poniesione straty (np. koszt zarezerwowanego noclegu).

Wiele firm oferuje swoją pomoc przy uzyskaniu odszkodowania. Wiąże się to jednak z odpłatnością. Można to zrobić bezpłatnie?

Pasażer ubiegając się o odszkodowanie może liczyć na bezpłatną pomoc i poradę. Jeżeli stara się o odszkodowanie od zagranicznego przewoźnika może się zwrócić do Europejskiego Centrum Konsumenckiego w Polsce należącego do ECC-Net. Pomocy w tym zakresie udziela również Komisji Ochrony Praw Pasażerów przy Urzędzie Lotnictwa Cywilnego.

Czy konsumenci są świadomi swoich pasażerskich praw? Jak wielu z nich korzysta ze swoich uprawnień?

Jednym z głównych celów ECK jest m.in. promocja i edukacja konsumentów w zakresie ochrony praw pasażerów. Dzięki corocznym akcjom tj. Wakacyjne latanie, wykładom/webinarom organizowanym dla konsumentów, a także promocji praw pasażerów w mediach tradycyjnych oraz społecznościowych konsumenci stają się bardziej świadomi przysługujących im praw. Potwierdzają to również dane statystyczne, bowiem problemy z lotem stanowią główną część skarg zgłaszanych do Europejskiego Centrum Konsumenckiego. W 2017 r. było ich około 200 więcej niż w roku 2016.

Dziękuję za rozmowę

Polecamy serwis: Prawa konsumenta

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
2300 zł dla rodziców najmłodszych dzieci. Już od 1 października 2024 r. Sprawdź, jak dostać świadczenia.

2300 zł dla rodziców najmłodszych dzieci już od 1 października 2024 r. Rząd pracuje nad nowym programem. Przy uwzględnieniu 800 plus, zapewni on 2300 zł wsparcia co miesiąc.

Opłata za psy i inne zwierzęta domowe wzrośnie o połowę. Jest projekt rozporządzenia

Zwiększą się koszty utrzymania zwierząt domowych. Właściciele, którzy chcą podróżować ze swoimi pupilami, będą musieli uiścić wyższą opłatę.

Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do niektórych emerytur i rent

Od 1 czerwca 2024 r. zmienią się tzw. progi graniczne, o których powinni pamiętać pracujący seniorzy. W przeciwnym razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi lub zmniejszy świadczenie. Limity nie dotyczą jednak wszystkich emerytów i rencistów.

Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

REKLAMA

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Sprawdź, kto skorzysta z wakacyjnej AktywAKCJI. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Aktywnie w żłobku - dla kogo nowe świadczenie? 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko

Aktywnie w żłobku - dla kogo? To nowe świadczenie w wysokości 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko ma przysługiwać na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowaną przez dziennego opiekuna. Na jakich warunkach będzie przyznawane?

Co ukrywał w domu Zbigniew Ziobro? Ruszy śledztwo

Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi, ogłosił, że prokuratura rozpoczyna śledztwo w związku z ukryciem akt nadzoru wytworzonych w byłej Prokuraturze Generalnej. Dokumenty te dotyczą nadzoru nad postępowaniem prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Ostrowcu Świętokrzyskim w sprawie narażenia ojca byłego ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry, na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Za taki czyn grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

REKLAMA

Umowa zlecenia wliczana do stażu pracy? Ważne zmiany w Kodeksie pracy

To będzie ważna nowelizacja. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce dodać do kodeksu pracy nowy przepis, zgodnie z którym do stażu pracy będzie się liczyły m.in. okresy wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia i prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej. Projekt nowelizacji ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów i wpłynąć do Sejmu w III kwartale 2024 r. 

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi niemal 50 000 zł. Ile najniższa i od czego to zależy?

Najniższa emerytura wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynosi zaledwie 1 grosz. Wysokość emerytur i tzw. emerytury groszowe budzą sporo wątpliwości. Od czego zależy wysokość świadczeń?

REKLAMA