REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czym jest ubezpieczenie leasingu?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Krzysztof Konopka
KM-LEX
Nie można ubezpieczyć się od utraty płynności finansowej choćby krótkotrwałej.
Nie można ubezpieczyć się od utraty płynności finansowej choćby krótkotrwałej.

REKLAMA

REKLAMA

Leasing, podobnie jak kredyt bankowy jest produktem finansowym. Wobec skutków, jakie może pociągać za sobą, nieregularne regulowanie rat, warto pomyśleć o ubezpieczeniu.

Po co ubezpieczenie?

W polskim systemie prawa umowa leasingu jest regulowana przez Kodeks cywilny w art. 7091 - 70918. Leasing jest produktem finansowym, który podobnie jak kredyt bankowy, można ubezpieczyć. Ubezpieczenie zabezpiecza spłatę leasingu na wypadek choroby leasingobiorcy, jego niezdolności do pracy lub innych zdarzeń losowych.

REKLAMA

Ubezpieczając spłatę leasingu przedsiębiorca zapewnia sobie pełne bezpieczeństwo finansowe, płacąc miesięczną ratę leasingową powiększoną o niewielką składkę ubezpieczeniową. W przypadku niezdolności do pracy i związanego z tym zaprzestania spłat rat leasingowych, firma ubezpieczeniowa zobowiązuje się do spłaty rat leasingowych.

Zobacz również serwis: Leasing konsumencki

Jak do tej pory nie można ubezpieczyć się od utraty płynności finansowej choćby krótkotrwałej.

Dlaczego należy się ubezpieczyć?

Jeśli samodzielnie prowadzimy przedsiębiorstwo i obawiamy się choroby, czy innych zdarzeń losowych, warto się zainteresować takim produktem. Leasingobiorcy często nie zdają sobie sprawy z konsekwencji niespłacenia rat leasingowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli nie jesteśmy w stanie przez dwa, trzy (według Kodeksu cywilnego – zalegamy z zapłatą co najmniej jednej raty) miesiące spłacać wymaganych rat, firma leasingowa wysyła wezwanie z ustalonym, dodatkowym terminem zapłaty w którym informuje, iż w przypadku niedotrzymania tego terminu może ona wypowiedzieć nam umowę leasingu ze skutkiem natychmiastowym.

Zobacz: Pomoc prawna

Wypowiedzenie umowy

REKLAMA

Od tego momentu korzystający ma z reguły 7 dni na uregulowanie zobowiązania. Po tym terminie leasingodawca wypowiada umowę leasingu, co wiąże się z koniecznością zwrotu przedmiotu leasingu. Leasingobiorca na mocy umowy zobowiązany jest także do spłaty wszystkich rat leasingowych i innych opłat, bez względu na to czy korzysta ze sprzętu czy nie, pomniejszonych o korzyści, jakie finansujący uzyskał wskutek ich zapłaty przed umówionym terminem i rozwiązania umowy leasingu (art. 70915).

W przypadku niezastosowania się do wezwania sprawa trafia do sądu w postępowaniu nakazowe. Najczęściej umowa leasingu zabezpieczana jest wekslem in blanco ,w takim przypadku weksel ten jest wypełniany, a kwota zobowiązania powiększana jest o koszty administracyjne, a także odsetki od niespłaconych rat leasingowych.

Po zakończeniu postępowania sądowego sprawę może przejąć komornik.

Zobacz również serwis: W sądzie

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nie domagałbym się "sprawiedliwości" co do emerytury z ZUS, gdyby moja pełna policyjna emka była składową niepełnej służby w połączeniu z przeliczonym cywilem

Do redakcji Infor.pl stale wpływają listy od policjantów, żołnierzy, emerytowanych funkcjonariuszy innych służb o bolączkach systemu emerytalnego. Publikujemy:

Pomysł naprawy emerytur policjanci i żołnierze i innych mundurowych na służbie przed 1999 r.

Dlaczego trzeba naprawić? Żołnierz albo policjant, który rozpoczął służbę np. w 1992 r. i od np. 2011 r. jest na np. emeryturze policyjnej i jednocześnie pracuje w cywilu, nie skorzysta ze składek odprowadzonych do ZUS. W niewielkim zakresie składki mogą podnieść emeryturę policyjną, ale nie ma możliwości otrzymania ze składek odprowadzonych do ZUS emerytury cywilnej. Taka możliwość istnieje dla mundurowych rozpoczynających służbę od 1999 r. Jak to naprawić? Czytelnik przesłał swoje propozycje.

Najnowszy sondaż prezydencki 2 tura 2025 [WYBORY]

Oto najnowszy sondaż prezydencki infor.pl dla 2 tury wyborów 2025 r. Jakie były wyniki sondaży dla drugiej tury pomiędzy Trzaskowskim i Nawrockim? Kto wygra wybory prezydenckie 2025 według sondaży?

Trzaskowski u Mentzena - kiedy? [NA ŻYWO YOUTUBE]

Kiedy Rafał Trzaskowski będzie u Sławomira Mentzena na kanale YouTube? Czy podpisze 8 punktów deklaracji Mentzena? Rozmowa odbywa się w serii "Mentzen grilluje".

REKLAMA

Niestety jestem karany za PESEL. Wstąpiłem do wojska przed 1999 r., po przejściu na emeryturę wojskową 10 lat odprowadzałem składki do ZUS

Kara za PESEL polega na tym, że nasz czytelnik przez PESEL nie może odebrać swoich składek w ZUS (odebrać w formie emerytury cywilnej - drugiej emerytury równolegle wypłacanej do emerytury mundurowej). Czytelnik przepracował jako cywil sporo lat, ZUS pobrał składki, ale nie odda tych pieniędzy w formie emerytury. Przy czym innym emerytom mundurowym (o innym PESELu) ZUS odda.

Renta wdowia: ZUS rusza z decyzjami, już wkrótce wszystko będzie jasne

Prezes ZUS zapowiedział, że od 13 czerwca rozpocznie się automatyczne wydawanie decyzji w sprawie renty wdowiej. Z dotychczasowych danych wynika, że aż 75% złożonych wniosków rokuje pozytywnie. Problemy pojawiają się w co piątym przypadku – brakuje danych o drugim świadczeniu. Część wniosków zostanie też odrzucona.

4 sposoby oszustw „na ZUS”. Jak się nie dać oszukać? Emeryt i rencista musi wiedzieć, czego pracownik ZUS nie ma prawa zrobić

Podszywanie się pod pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych to niestety coraz częstsza metoda oszustów, by wyłudzać pieniądze lub dane osobowe. ZUS ostrzega swoich klientów i zachęca, by próby oszustw zgłaszali na policję. Jakie są najczęstsze sposoby (typy) takich oszustw? Wyjaśnia Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

Nawrocki u Mentzena - kiedy? [NA ŻYWO YOUTUBE]

Karol Nawrocki będzie u Sławomira Mentzena na kanale youtube już dziś o godzinie 13:00. Oto link do rozmowy na żywo "Mentzen grilluje: Karol Nawrocki".

REKLAMA

5. punkt deklaracji Mentzena groźny dla Polski? Opinia wiceszefa MON

Wiceszef MON ocenia, że 5. punkt deklaracji Mentzena jest groźny dla Polski. To jedno z głównych żądań Putina. Czy Ukraina powinna być w NATO?

Pozew o podwyższenie alimentów [WZÓR]

Rolą alimentów jest zaspokajanie usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego, w szczególności małoletniego dziecka. Kiedy można żądać podwyższenia alimentów? Jak wnieść o podwyższenie alimentów? Co powinno znaleźć się w pozwie?

REKLAMA