reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Ubezpieczenia > Ubezpieczenia finansowe > Czym jest ubezpieczenie leasingu?

Czym jest ubezpieczenie leasingu?

Leasing, podobnie jak kredyt bankowy jest produktem finansowym. Wobec skutków, jakie może pociągać za sobą, nieregularne regulowanie rat, warto pomyśleć o ubezpieczeniu.

Po co ubezpieczenie?

W polskim systemie prawa umowa leasingu jest regulowana przez Kodeks cywilny w art. 7091 - 70918. Leasing jest produktem finansowym, który podobnie jak kredyt bankowy, można ubezpieczyć. Ubezpieczenie zabezpiecza spłatę leasingu na wypadek choroby leasingobiorcy, jego niezdolności do pracy lub innych zdarzeń losowych.

Ubezpieczając spłatę leasingu przedsiębiorca zapewnia sobie pełne bezpieczeństwo finansowe, płacąc miesięczną ratę leasingową powiększoną o niewielką składkę ubezpieczeniową. W przypadku niezdolności do pracy i związanego z tym zaprzestania spłat rat leasingowych, firma ubezpieczeniowa zobowiązuje się do spłaty rat leasingowych.

Zobacz również serwis: Leasing konsumencki

Jak do tej pory nie można ubezpieczyć się od utraty płynności finansowej choćby krótkotrwałej.

Dlaczego należy się ubezpieczyć?

Jeśli samodzielnie prowadzimy przedsiębiorstwo i obawiamy się choroby, czy innych zdarzeń losowych, warto się zainteresować takim produktem. Leasingobiorcy często nie zdają sobie sprawy z konsekwencji niespłacenia rat leasingowych.

Jeśli nie jesteśmy w stanie przez dwa, trzy (według Kodeksu cywilnego – zalegamy z zapłatą co najmniej jednej raty) miesiące spłacać wymaganych rat, firma leasingowa wysyła wezwanie z ustalonym, dodatkowym terminem zapłaty w którym informuje, iż w przypadku niedotrzymania tego terminu może ona wypowiedzieć nam umowę leasingu ze skutkiem natychmiastowym.

Zobacz: Pomoc prawna

Wypowiedzenie umowy

Od tego momentu korzystający ma z reguły 7 dni na uregulowanie zobowiązania. Po tym terminie leasingodawca wypowiada umowę leasingu, co wiąże się z koniecznością zwrotu przedmiotu leasingu. Leasingobiorca na mocy umowy zobowiązany jest także do spłaty wszystkich rat leasingowych i innych opłat, bez względu na to czy korzysta ze sprzętu czy nie, pomniejszonych o korzyści, jakie finansujący uzyskał wskutek ich zapłaty przed umówionym terminem i rozwiązania umowy leasingu (art. 70915).

W przypadku niezastosowania się do wezwania sprawa trafia do sądu w postępowaniu nakazowe. Najczęściej umowa leasingu zabezpieczana jest wekslem in blanco ,w takim przypadku weksel ten jest wypełniany, a kwota zobowiązania powiększana jest o koszty administracyjne, a także odsetki od niespłaconych rat leasingowych.

Po zakończeniu postępowania sądowego sprawę może przejąć komornik.

Zobacz również serwis: W sądzie

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autorzy:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Nie można ubezpieczyć się od utraty płynności finansowej choćby krótkotrwałej.
Nie można ubezpieczyć się od utraty płynności finansowej choćby krótkotrwałej.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dowson Holdings Limited

Optymalizacja podatkowa, konta i spółki zagraniczne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama