REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kto ponosi odpowiedzialność za wady samochodu w leasingu?

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Wady w leasingu konsumenckim.
Wady w leasingu konsumenckim.

REKLAMA

REKLAMA

Samochód wzięty w leasing okazał się mocno „awaryjny”. Kto w związku z tym ponosi odpowiedzialność za wady pojazdu w leasingu konsumenckim? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz poniżej.

Problematyka występowania wad przedmiotu leasingu oraz kwestia odpowiedzialności za nie jest dość skomplikowana. Co do zasady firma leasingowa nie odpowiada wobec korzystającego (leasingodawcy) za wady, chyba że powstały one wskutek okoliczności za które odpowiedzialność ponosi.

REKLAMA

Takie ograniczenie odpowiedzialności leasingodawcy oznacza, że w większości przypadku odpowiedzialność poniesie ktoś inny. Najczęściej będzie to zbywca samochodu, który używa leasingobiorca.

Odpowiedzialność firmy leasingowej

Uregulowania ustawowe nie dają większych szans na pociągnięcie do odpowiedzialności za wady pojazdu firmy leasingowej. Są to marginalne przypadki. Przykładowo może to dotyczyć sytuacji, w której wady powstały w momencie, kiedy to przedmiot leasingu (samochód) nie został jeszcze wydany do używania klientowi.

Zobacz również serwis: Leasing konsumencki

REKLAMA

Podobnie będzie wtedy, gdy firma leasingowa zataiła ten fakt przed swoim klientem. Taką sytuację te należy rozpatrywać również pod kątem profesjonalnej działalności leasingodawcy, który powinien działać z należytą staranności (art. 355 Kodeksu cywilnego).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W tej mierze można stwierdzić, że firma leasingowa, prowadząca działalność w przedmiocie leasingu samochodów, ponosi odpowiedzialność za profesjonalną ocenę stanu samochodu. Kwestia zatajenia wady powinna być więc odnoszona do zakresu profesjonalnej wiedzy firm i jej zdolności do oceny stanu pojazdu.

Finansujący (czyli leasingodawca) nie odpowiada jednak wobec korzystającego za przydatność rzeczy do umówionego użytku.

Komu przysługuje rękojmia?

Tak znaczne ograniczenie odpowiedzialności firmy leasingowej nie oznacza jednak, że w takiej sytuacji leasingobiorca jest na straconej pozycji.

Na korzystającego przechodzą bowiem niemal wszystkie uprawnienia, jakie firma leasingowa ma w związku z nabyciem samochodu od zbywcy. Uprawnienia te (z wyłączeniem prawa do odstąpienia od umowy) przechodzą na leasingobiorcę z mocy ustawy, a więc niejako automatycznie. (art. 7098 ust. 2 Kodeksu cywilnego).

Tym samym korzystający z samochodu może się zwrócić z żądaniami wynikającymi z rękojmi bezpośrednio do osoby, która sprzedała samochód firmie leasingowej. 

Zobacz również: Czy leasing samochodu się opłaca?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cimoszewicz uniewinniony w sprawie potrącenia rowerzystki

Sąd Rejonowy w Hajnówce uniewinnił Włodzimierza Cimoszewicza od zarzutu potrącenia rowerzystki na przejściu. Postępowanie w sprawie wykroczenia dotyczącego opuszczenia miejsca zdarzenia zostało umorzone z powodu przedawnienia orzekania.

5 390 zł miesięcznie stypendium dla młodych naukowców. Kto otrzyma w 2024 r.?

Ministerstwo Nauki przyznało stypendia 228 wybitnym młodym naukowcom, reprezentującym 53 różne dyscypliny naukowe i artystyczne. Laureaci konkursu otrzymają stypendia w wysokości 5 390 zł miesięcznie przez 3 lata. 

NSA: świadczenie pielęgnacyjne 54 800 zł, a nie 2988 zł

Tyle gminę kosztuje trzy lata upierania się przy odmowie uznania stałej opieki nad staruszkiem 86 lat. 54 800 zł (niestety bez odsetek). Procesy przed WSA i NSA trwały tak długo, że skumulowała się znaczna kwota zaległego świadczenia pielęgnacyjnego. MOPS i SKO uznały, że staruszek nie wymaga opieki (stałej) bo potrafi przejść z pokoju do pokoju. I da radę zrobić sobie herbatę. NSA miał inne zdanie.

Whistleblowing jako wsparcie organizacji

Wiele podmiotów sektora prywatnego i publicznego stanie przed dylematem: Czy potraktować wdrożenie systemu wyłącznie jako koszt związany z obowiązkiem prawnym, czy jako szansę na poprawę bezpieczeństwa i doskonalenie organizacji?

REKLAMA

MRPiPS odpowiada: „Stare” i „nowe” świadczenie pielęgnacyjne a 1500 zł od 1 października 2024 r.

Ministerstwo pracy potwierdziło możliwość łączenia „nowego” świadczenia pielęgnacyjnego z nowymi świadczeniami (od 1 października 2024 r.) 1500 zł z programu Aktywni Rodzice.

Pracownicy: Źle przyznawane dodatki do wynagrodzeń. Od 1 lipca dalej poniżej pensji minimalnej brutto

W dalszym ciągu wynagrodzenia pracowników samorządowych są poniżej pensji minimalnej. Nie zmieni się to od 1 lipca. Do pieniędzy z budżetu na pensje muszą się dorzucić poszczególne JTS. Dalej tylko 50-150 zł daje awans. No i RIO wykrywa błędy w przyznawaniu dodatków (zaznaczając, że na szczęście nie błędy nie są masowe).

Rząd zaprzecza: 800 plus, 13. i 14. emerytura, cięcia w pomocy społecznej i zasiłkach [unijna procedura nadmiernego deficytu]

Polska może być objęta procedurą nadmiernego deficytu. Pojawiły się obawy, że spowoduje to ograniczenia programów wspierających rodziców, emerytów i osoby uboższe. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zaprzeczyła takim pogłoskom. 

Parkowanie na chodnikach. Szykują się zmiany, ale czy już w 2025 r.? W sprawie działa Rzecznik Praw Obywatelskich.

Czy nadchodzi koniec parkowania na chodnikach? Ta sprawa niezmiennie budzi emocje. Zainteresował się nią Rzecznik Praw Obywatelskich. Aktywiści proponują na postój pojazdu na drodze dla pieszych tylko w miejscach wyznaczonych.

REKLAMA

Prezydent podpisał ustawę o ochronie sygnalistów

Prezydent podpisał ustawę o ochronie sygnalistów. Sygnalista, po powzięciu informacji o naruszeniu prawa w zakresie objętym ustawą, będzie mógł dokonać jego zgłoszenia.

W Warszawie nie kupisz alkoholu między 22.00 a 6.00? Czy będzie protest

Warsaw Enterprise Institute i Fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju rozpoczęły zbiórkę podpisów przeciwko inicjatywie nocnego zakazu sprzedaży alkoholu w Warszawie. Petycja jest odpowiedzią na konsultacje miejskie, które rozpoczął urząd miasta stołecznego Warszawy w sprawie nocnej prohibicji.

REKLAMA