REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowa rachunku bankowego - WZÓR UMOWY

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Piotr Chmiel

REKLAMA

Przez umowę rachunku bankowego bank zobowiązuje się względem posiadacza rachunku, na czas oznaczony lub nieoznaczony, do przechowywania jego środków pieniężnych oraz, jeżeli umowa tak stanowi, do przeprowadzania na jego zlecenie rozliczeń pieniężnych.


UMOWA RACHUNKU BANKOWEGO

REKLAMA

zawarta w dniu ....................... r. w ........................., pomiędzy:

Bankiem ................................................................................. z siedzibą w ............................ –  Oddział w .............................. przy ul. ............................................................... nr ..................., reprezentowanym przez:

..............................................  – ..............................................

Dalszy ciąg materiału pod wideo

............................................... – ..............................................

zwanym dalej Bankiem,


a

........................................ zam. w ............................................ przy ul. ....................................... nr ............... legitymującym się dowodem osobistym nr ........................................................ wydanym przez ........................................................................

zwanym dalej Posiadaczem rachunku.


§ 1

1. Poprzez zawarcie niniejszej umowy Bank zobowiązuje się do otwarcia i prowadzenia rachunku bankowego w formie rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego (ROR) na rzecz Posiadacza rachunku, przechowywania na tym rachunku środków pieniężnych posiadacza rachunku i dokonywania na jego zlecenie rozliczeń pieniężnych.

2. Umowa niniejsza zawarta została na czas nieoznaczony.

3. Szczegółowe zasady otwierania i prowadzenia przez Bank rachunku oraz dysponowania nim przez Posiadacza rachunku zawiera „Regulamin otwierania i prowadzenia rachunków bankowych”, stanowiący integralną część niniejszej umowy.

4. Poprzez podpisanie niniejszej umowy Posiadacz rachunku potwierdza, że otrzymał tekst Regulaminu, o którym mowa w ust. 3, oraz oświadcza, że się z nim zapoznał i zobowiązał się do jego przestrzegania.

§ 2

1. Bank zobowiązany jest do niezwłocznego wykonywania dyspozycji Posiadacza rachunku z zastrzeżeniem postanowień ust. 4.

2. Bank zobowiązany jest do wykonywania dyspozycji Posiadacza rachunku, opatrzonej własnoręcznym podpisem zgodnym ze wzorem podpisu, stanowiącym załącznik nr 1 do niniejszej umowy

3. Dyspozycje, o których mowa w ust. 1, Bank zobowiązany jest wykonać nie później niż następnego dnia od dnia otrzymania dyspozycji –  do wysokości środków zgromadzonych na rachunku lub mających pokrycie w udzielonym przez Bank kredycie.

4. Bank zobowiązany jest do wykonywania obowiązków, o których mowa w ust. 1, przy zachowaniu wymogów bezwzględnie obowiązujących przepisów prawa.

§ 3

Posiadacz rachunku zobowiązuje się do dokonywania miesięcznych wpłat na rachunek bankowy o wysokości nie mniejszej niż  ........................... (słownie ..........................................................) złotych.

§ 4

1. Środki na rachunku oprocentowane są według zmiennej stopy procentowej, w wysokości obowiązującej dla rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych, ogłaszanej przez Bank.

2. W dniu podpisania niniejszej umowy stopa oprocentowania, o której mowa w ust. 1 wynosi ...................% w skali roku.

3. Odsetki na rachunku kapitalizowane są w okresach miesięcznych.

§ 5

1. Za prowadzenie rachunku oraz za wykonywanie dyspozycji Posiadacza rachunku, a także za przesłanie wyciągów bankowych Bank pobiera prowizje i opłaty w wysokości określonej w „Tabeli opłat i prowizji Banku”, która stanowi integralną część umowy.

2. O wszelkich zmianach w „Tabeli opłat i prowizji”, Bank zobowiązuje się poinformować Posiadacza rachunku pisemnie listem  wysłanym na 7 dni przed datą wejścia zmiany w życie.

3. Prowizje i opłaty Bank pobierać będzie z rachunku bezgotówkowo w ostatnim dniu miesiąca (dotyczy opłaty za prowadzenie rachunku) lub w dniu wykonania dyspozycji (w pozostałych przypadkach).

4. Posiadacz rachunku oświadcza, iż otrzymał tekst Tabeli, o której mowa w ust. 1 i przyjmuje ją do wiadomości.

§ 6

1. Posiadacz rachunku może upoważnić inną osobę do dysponowania środkami pieniężnymi zgromadzonymi na rachunku bankowym.

2. Upoważnienie wymaga formy pisemnej pod rygorem nieważności oraz złożenia przez osobę upoważnioną wzoru podpisu, który stanowić będzie załącznik do niniejszej umowy.

§ 7

1. Bank zobowiązuje się do przesyłania Posiadaczowi rachunku wyciągu z rachunku bankowego z ustaleniem salda raz w miesiącu.

2. Bank zobowiązany jest przedstawić na każde żądanie Posiadacza rachunku wyciągu z przeprowadzanych na rachunku operacji bankowych za dowolne okresy, za pobraniem opłaty według Tabeli, o której mowa w § 5 ust. 1.

§ 8

1. Umowa niniejsza może zostać rozwiązana za wypowiedzeniem ze skutkiem na koniec miesiąca następującego po miesiącu, w którym doręczyła drugiej stronie wypowiedzenie.

2. Z dniem rozwiązania umowy, następuje zamknięcie rachunku. W terminie ............. dni od tej daty Posiadacz rachunku zobowiązany jest pobrać środki pozostałe na rachunku lub zadysponować nimi w inny sposób.

§ 9

Posiadacz rachunku zobowiązany jest informować Bank o wszelkich zmianach danych podanych w komparycji niniejszej umowy najpóźniej siódmego dnia od zaistnienia tych zmian.

§ 10

W sprawach nie uregulowanych niniejszą umową zastosowanie mają postanowienia „Regulaminu otwierania i prowadzenia rachunków bankowych” oraz przepisy Prawa bankowego i Kodeksu cywilnego.

§ 11

Umowę sporządzono w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron.




..........................................          ...........................................
                   Bank                             Posiadacz rachunku

POBIERZ BEZPŁATNY WZÓR: Umowa rachunku bankowego

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
4 sposoby oszustw „na ZUS”. Jak się nie dać oszukać? Emeryt i rencista musi wiedzieć, czego pracownik ZUS nie ma prawa zrobić

Podszywanie się pod pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych to niestety coraz częstsza metoda oszustów, by wyłudzać pieniądze lub dane osobowe. ZUS ostrzega swoich klientów i zachęca, by próby oszustw zgłaszali na policję. Jakie są najczęstsze sposoby (typy) takich oszustw? Wyjaśnia Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

Nawrocki u Mentzena - kiedy? [NA ŻYWO YOUTUBE]

Karol Nawrocki będzie u Sławomira Mentzena na kanale youtube już dziś o godzinie 13:00. Oto link do rozmowy na żywo "Mentzen grilluje: Karol Nawrocki".

5. punkt deklaracji Mentzena groźny dla Polski? Opinia wiceszefa MON

Wiceszef MON ocenia, że 5. punkt deklaracji Mentzena jest groźny dla Polski. To jedno z głównych żądań Putina. Czy Ukraina powinna być w NATO?

Pozew o podwyższenie alimentów [WZÓR]

Rolą alimentów jest zaspokajanie usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego, w szczególności małoletniego dziecka. Kiedy można żądać podwyższenia alimentów? Jak wnieść o podwyższenie alimentów? Co powinno znaleźć się w pozwie?

REKLAMA

QUIZ Polscy prezydenci. Dasz radę zdobyć 10/10?
Ile lat w dniu wyborów musi mieć kandydat na prezydenta? Kto był pierwszym prezydentem RP? Ile lat trwa kadencja? Sprawdź swoją wiedzę o przed drugą turą wyborów.
Darowizna od matki w kwocie 4 mln złotych: Jak przekazać legalnie i bez podatku?

Darowizna na kwotę 4 milionów złotych może brzmieć jak zaproszenie do kontroli skarbowej. Tymczasem obowiązujące przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn nie tylko dopuszczają taką transakcję bez podatku, ale wręcz jasno określają, jak to zrobić legalnie i bezpiecznie. W najnowszej interpretacji indywidualnej skarbówka potwierdził, że nawet wielomilionowe darowizny mogą być zwolnione z podatku, jeśli spełnione zostaną trzy kluczowe warunki. Jakie? Sprawdzamy.

Zasiłek dla tracących świadczenie pielęgnacyjne (stare). Opiekunowie osób niepełnosprawnych (stopień znaczny) z problemem

Sądy wykryły trzecią lukę w przepisach o świadczeniu wspierającym. Pierwsza luka dotyczy wątpliwości, czy opiekunowie osób niepełnosprawnych powinni oddawać świadczenie pielęgnacyjne (stare) za okres rozpatrywania wniosku o określenie poziomu potrzeby wsparcia (liczba punktów w WZON po teście sprawności). Druga luka dotyczy utraty ubezpieczenia zdrowotnego przez opiekunów za okres rozpatrywania wniosku przez WZON. I teraz jest odkryta trzecia luka.

Świadczenie wspierające i pielęgnacyjne do poprawy. Trzy wady przepisów

Prawie 1,5 roku obowiązywania ustawy o świadczeniu wspierających pokazało trzy słabe punkty tej ustawy. Są to 1) zwroty świadczenia pielęgnacyjnego 2) składki ubezpieczeniowe (zdrowotna i emerytalna) na rzecz opiekuna 3) zasiłek dla bezrobotnych dla opiekuna (daje czas na dostosowanie się do rynku pracy po utracie świadczenia pielęgnacyjnego.

REKLAMA

Więzi rodzinne w świetle ochrony dóbr osobistych

Więzi rodzinne opierają się na emocjach i wspólnie budowanych przez lata relacjach. W sytuacjach konfliktowych – takich jak rozwód, spory o kontakty z dzieckiem czy alimenty – więzi te mogą zostać poważnie naruszone. Warto wtedy pamiętać, że prawo może nas realnie chronić w takich przypadkach. Jak to działa w praktyce?

Do której godziny jest głosowanie na prezydenta?

Cząstkowe, orientacyjne wyniki głosowania na Prezydenta Polski w wyborach 2025 r. znane są już w trakcie dnia, w którym wyborcy oddają głosy. Niektórzy niezdecydowani mogą pod ich wpływem zmienić zdanie i wybrać się do komisji wyborczej. Inni ze względu na plan dnia mogą zagłosować tylko późnym wieczorem. Czy zdążą? Do której godziny można głosować?

REKLAMA