Jak odstąpić od umowy kredytu konsumenckiego
REKLAMA
REKLAMA
Zachowaj termin
Każdy konsument może odstąpić od umowy kredytu konsumenckiego w terminie 10 dni od zawarcia umowy. Informację o możliwości odstąpienia powinna zawierać umowa.
REKLAMA
Jeżeli w umowie nie zapisano, że konsument ma prawo do odstąpienia jego prawo nie wygasa. Może on nadal zerwać umowę tyle że w terminie 10 dni od otrzymania informacji o prawie odstąpienia.
Prawo odstąpienia nie obowiązuje po 3 miesiącach od dnia zawarcia umowy.
Złóż oświadczenie
Aby skutecznie odstąpić od umowy konsument musi złożyć kredytodawcy oświadczenie o odstąpieniu.
Kredytodawca powinien przy zawieraniu umowy wręczyć konsumentowi wzór pisma o odstąpieniu. W oświadczeniu takim powinny znaleźć się dane kredytodawcy (imię i nazwisko, firma, adres zamieszkania bądź siedziba)
Kredytobiorca musi doręczyć pismo o odstąpieniu na adres podany przez kredytodawcę.
Wzajemne rozliczenia
Jeżeli kredytodawca spełnił swoje świadczenie (np. wydał towar zakupiony na raty, albo przekazał pieniądze) wtedy konsument odstępując od umowy musi zwrócić to co otrzymał od przedsiębiorcy.
Przed upływem terminu do odstąpienia konsument nie jest zobowiązany do spłaty kredytu ani oprocentowania.
Kredytodawca w wypadku odstąpienia od umowy przez konsumenta musi zwrócić wszystko co otrzymał od kredytobiorcy. W szczególności musi zwrócić pieniądze jakie zapłacił konsument.
Kredytodawca nie musi zwracać opłaty przygotowawczej oraz kosztów związanych z ustanowieniem zabezpieczenia.
W oświadczeniu o odstąpieniu od umowy nie trzeba podawać przyczyny odstąpienia. Konsument może bez powodu odstąpić od prawie każdej umowy kredytu.
Przeczytaj również: Co musi zawierać umowa kredytu konsumenckiego
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat