REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Na czym polega umowa komisu?
Na czym polega umowa komisu?

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z art. 765 k.c. przez umowę komisu przyjmujący zlecenie zobowiązuje się za wynagrodzeniem (prowizją) w zakresie działalności swojego przedsiębiorstwa do kupna bądź sprzedaży rzeczy ruchomych na rachunek dającego zlecenie, lecz zawsze w imieniu własnym.

Strony umowy komisu

Stronami umowy komisu jest zleceniodawca określany jako komitent oraz zleceniobiorca zwany komisantem.

REKLAMA

Przykładem obrazującym w praktyce przedmiotowy przepis może być sytuacja wstawienia do komisu samochodowego pojazdu, celem znalezienia przez prowadzącego komis chętnego do jego zakupu.

POBIERZ WZÓR: Umowa sprzedaży komisowej

Co rożni umowę komisu od innych umów?

Podstawową cechą umowy komisu, odróżniającą ją od pozostałych umów o podobnej konstrukcji, tj. umową zlecenie oraz umową agencyjną jest fakt, iż komisant (przyjmujący zlecenie) w tym stosunku zobowiązaniowym działając na rachunek komitenta (zleceniodawcy) zawsze działa przy tym w imieniu własnym.

Oznacza to, iż jedynie jego obciążają obowiązki oraz przysługują uprawnienia wynikające z zawartej przez niego z osobą trzecią umowy sprzedaży lub umowy kupna, pomimo faktu, iż w efekcie to między komitentem a osobą trzecią dochodzi do przejścia własności rzeczy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Celem zlecenia komisowego powierzonego komisantowi przez komitenta jest zawarcie przez komisanta umowy sprzedaży bądź umowy kupna z osoba trzecią na rachunek komitenta.

Podkreślenia w tym miejscu wymaga, iż komisant może występować w tym stosunku zobowiązaniowym jako tzw. komis sprzedaży bądź tzw. komis kupna.

Komisantem może być jedynie osoba fizyczna lub prawna, która profesjonalnie, tj. w zakresie prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, zajmuje się świadczeniem usług komisowych (np. komis samochodowy, komis z antykami).

Co można "oddać" w komis?

Przedmiotem umowy komisu mogą być jedynie rzeczy ruchome, natomiast forma w jakiej powinna ona zostać zawarta jest dowolna.

Umowa może zostać zawarta na czas określony i po jego upływie samoistnie się rozwiązać, bądź też może być zawarta na czas nieokreślony, z jednoczesną możliwością jej wypowiedzenia w każdym czasie.

Obowiązki komisanta

Z uwagi na fakt, iż komisant działa na rachunek i zlecenie komitenta, jest on zobowiązany do wydania wszystkiego co przy wykonaniu zlecenia uzyskał dla komitenta.

Jeśli mamy do czynienia z komisem kupna to komisant jest zobowiązany do przeniesienia na komitenta prawa własności nabytej rzeczy, jeśli zaś chodzi o komis sprzedaży - do przekazania komitentowi uzyskanej ceny.

W tym miejscu wskazać należy, iż również wierzytelności z tytułu wad rzeczy nabytych podlegają przeniesieniu na rzecz komitenta.

Należy oznaczyć cenę

Jednym z podstawowych elementów umowy komisu, który powinien zostać w niej zawarty, jest oznaczenie ceny rzeczy, którą komisant ma sprzedać bądź zakupić na rachunek komitenta.

REKLAMA

Cena ta nie musi być ściśle wskazana, strony mogą oznaczyć ja w sposób bardziej ogólny np. „od – do”. Oznaczenie takie nie zwalnia jednak komisanta z obowiązku zabiegania o uzyskanie ceny jak najwyższej ze wskazanego w umowie przedziału (przy komisie sprzedaży), bądź ceny jak najniższej (przy komisie kupna).

Brak jest w przepisach prawa wyraźnego wskazania co do określania obowiązków komisanta dotyczących mienia powierzonego przez komitenta. Nie ulega jednak wątpliwości, iż nawet w sytuacji gdy umowa komisu nie określa w sposób precyzyjny w/w obowiązków, na komisancie i tak spoczywa obowiązek odpowiedniej pieczy nad mieniem komitenta, w szczególności zachowania rzeczy w stanie w jakim się ona znajdowała w chwili powierzenia.

Komisant nie ponosi odpowiedzialności za ukryte wady fizyczne, a także prawne rzeczy, w sytuacji której przed zawarciem umowy albo przy jej zawarciu poinformował o nich nabywcę.

Wynagrodzenie dla komisanta

Odnosząc się do kwestii wynagrodzenia (prowizji) jaka należy się komisantowi za wypełnienie postanowień umowy komisu, wskazać należy, iż roszczenie o wynagrodzenie powstaje i staje się wymagalne dopiero w momencie całkowitego wykonania zlecenia komisowego, tj. w sytuacji w której komitent otrzymał rzecz lub cenę, z tym tylko zastrzeżeniem, że wynagrodzenie będzie zawsze należne jeśli umowa wykonawcza (umowa sprzedaży rzeczy lub jej nabycia) nie doszła do skutku z przyczyn leżących po stronie komitenta.

Joanna Targowska

www.wtzkancelaria.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja rent i emerytur w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

REKLAMA

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Sprawdź.

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

Płaca minimalna 2025: Ile wyniesie na rękę, czyli netto?

Jaka będzie płaca minimalna w 2025 roku? Rząd zaproponował, aby od 1 stycznia 2025 r. najniższe wynagrodzenie za pracę wyniosło 4626 zł brutto. Ta propozycja ma duże szanse na wejście w życie, bo Rada Dialogu Społecznego nie wypracowała wspólnego stanowiska w tej sprawie. Zobaczmy, ile to jest netto, czyli "na rękę".

REKLAMA

Inflacja w sklepach wyższa niż oblicza GUS. Handlowcy przerzucą w wakacje na klientów cały VAT podwyższony w kwietniu

Przeanalizowano ponad 71,4 tys. cen detalicznych w czerwcu 2024 roku. Jakie wyniki? Otóż codzienne zakupy podrożały w porównaniu do czerwca 2023 roku średnio o 3,1%. W maju podwyżka (cały czas w porównaniu do analogicznego miesiąca w roku poprzednim) wyniosła 2,9%, w kwietniu – 2,4%, a w marcu – 2,1%. To już trwała tendencja. Kolejny miesiąc z rzędu ceny konsekwentnie idą w górę. W grudniu 2024 r. inflacja może dojść do poziomu 4-5%. A ceny w sklepach mogą wzrosnąć jeszcze wyżej. W 2025 roku inflacja może być wyższa niż w 2024 r. Spadek inflacji jest prognozowany dopiero na 2026 rok – o ile oczywiście nie będzie żadnych poważnych zawirowań. Do tego eksperci przypominają, że obecna walka cenowa między dyskontami spowalnia poziom i tempo wzrostu cen. Ale jednocześnie ostrzegają, że w czasie wakacji sklepy mogą przerzucić całość odmrożonego w kwietniu podatku VAT na swoich klientów.

Andrzej Duda. Ile zostało prezydentowi do końca kadencji?

Kiedy prezydent Andrzej Duda kończy kadencję? Kiedy są wybory prezydenckie?

REKLAMA