Kategorie

Wakacje – jak dobrze wybrać i zawrzeć umowę

Magdalena Galas
O udanych wakacjach warto zacząć myśleć już przeglądając oferty. Jak nie dać się zwieść pozorom i pojechać na zasłużony, wymarzony urlop pozbawiony przykrych niespodzianek?

Konsumenci bardzo często poszukują godnych zainteresowania ofert w biurach podróży a także w Internecie, przeglądają oferty, katalogi i cenniki. Już od początku należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych spraw. Pierwszą jest sprawdzenie biura podróży w Rejestrze Organizatorów Turystyki i Pośredników turystycznych, drugą dokładna analiza oferty, trzecią przeanalizowanie i podpisanie umowy.

 • Podane w ofertach informacje mogą być niepełne. Poczynając od miejsca pobytu, a kończąc na cenie. Z tego względu najlepiej na samym początku sprawdzić dokładne położenie oferowanego miejsca, jego odległość od interesujących punktów i atrakcji turystycznych. Dobrze sprecyzować również co oznaczają sformułowania typu. „blisko plaży”. Zdarza się, że plaża owszem jest blisko, ale akurat o tej porze roku w której zamierzamy gościć za granicą przypływ zakrywa trzy czwarte jej powierzchni.
 • Po drugie należy dokładnie dopytać o cenę całkowitą obejmującą wszystkie interesujące atrakcje, wyżywienie oraz usługi dodatkowe z dokładnym rozgraniczeniem, kosztów poszczególnych usług.
 • Po trzecie nie należy sugerować się ilością hotelowych gwiazdek. W europie oraz pozostałych częściach świata nie ma ujednoliconego systemu oznaczeń standardu. Cztery gwiazdki w Polsce mogą oznaczać dużo wyższy standard niż na przykład cztery gwiazdki w Grecji.

Konsument wybierający się na wycieczkę podobnie jak biuro z którym zawiera umowę ma swoje prawa i obowiązki, których obie strony muszą przestrzegać. Obowiązkiem organizatora jest udzielenie wszelkich niezbędnych informacji na temat wycieczki. Nie może on odmówić udzielenia takich informacji.


Warto w związku z tym ustalić na samym początku miejsce pobytu, czas trwania imprezy turystycznej, program wycieczki, sposób zapłaty za usługę, termin powiadomienia klienta na piśmie o ewentualnym odwołaniu z powodu niewystarczającej liczby zgłoszeń oraz sposób zgłaszania reklamacji. Postanowienia te powinny znaleźć się w umowie.

Broszury i katalogi powinny zawierać zrozumiałą i niewprowadzającą w błąd informację.


Ważną rzeczą jest kontrolowanie zawierania umów drogą elektroniczną na stronach internetowych. Wypełniając formularz na stronie internetowej warto pamiętać, iż czynność ta może okazać się złożeniem wiążącej oferty, z której niełatwo się później wycofać. Konsumenci najczęściej wypełniają formularz w przekonaniu, iż jest to czynność niewiążąca. Działają z błędnym wyobrażeniem o możliwości zerwania umowy zawartej na odległość. Aby uniknąć tego typu sytuacji poszukując oferty za pomocą Internetu należy koniecznie sprawdzić, w którym momencie zgłoszenie zapytania będzie traktowane przez danego organizatora za wiążące.

Zawarcie umowy za pomocą formularza internetowego z organizatorem zagranicznym nie daje automatycznej możliwości zerwania umowy jaka została przewidziana dla konsumentów zawierających umowy na odległość w prawie Polskim.

Istotną sprawą jest potwierdzenie ubezpieczenia, które będzie obejmowało podróżujących.

Należy również sprawdzić który podmiot będzie odpowiedzialny za poszczególne elementy wycieczki i poszczególne atrakcje turystyczne wchodzące w jej skład.

Umowę zawsze zawieramy w formie pisemnej.

Wszelkie dowody potwierdzające kontakt z organizatorem wycieczki należy zachować, na wypadek gdyby pojawiły się problemy. Warto również zachować wszelkiego rodzaju pisemne uzgodnienia, umowę, foldery, rachunki oraz innego rodzaju dokumenty zarówno z podróży, jak i wcześniejsze. Posłużą one jako dowody w przypadku nie wywiązania się organizatora z umowy.

Wyjaśnienie wszelkich wątpliwości jeszcze przed zawarciem umowy oraz dokładna analiza jej postanowień z pewnością przyczynia się do dużo łatwiejszego rozwiązywania nieprzewidzianych problemów jakie mogą powstać podczas wyjazdu.

Co powinno znaleźć się w umowie?

1) nazwa organizatora turystyki, imię i nazwisko osoby, która podpisuje umowę wraz z jej funkcją a także określenie organizatora ogólnego, organizatora wycieczek oraz organizatora dodatkowych atrakcji
2) miejsce pobytu oraz trasa wycieczki
3) czas trwania imprezy turystycznej
4) program wycieczki
5) cena oraz jej składniki
6) sposób zapłaty

Potwierdzenia płatności powinniśmy zażądać na piśmie.


7) rodzaj i zakres ubezpieczenia turystów oraz nazwa i adres ubezpieczyciela
8) termin powiadomienia klienta na piśmie o ewentualnym odwołaniu z powodu niewystarczającej liczby zgłoszeń jeżeli realizacja usługi uzależniona jest od liczby zgłoszeń
9) termin zawiadomienia o przeniesieniu uprawnień i przejęciu obowiązków przez inną osobę
10) sposób zgłaszania reklamacji z podaniem terminu zgłaszania takich reklamacji
11) wymagania specjalne, o których klient powiadomił organizatora turystyki lub pośrednika turystycznego i na które strony umowy wyraziły zgodę (np. dodatkowe łóżeczko dla dziecka)
12) podstawy prawne umowy i konsekwencje prawne wynikające z umowy.


Akty prawne, z którymi warto się zapoznać:
1) Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych
2) Dyrektywa nr 90/314/EWG o podróżach i wycieczkach turystycznych i wakacjach sprzedawanych w formie pakietu usług.
3) Rozporządzenie (WE) nr 261/2004 ustanawiające wspólne zasady odszkodowania i pomocy dla pasa5erów w przypadku odmowy przyjęcia na pokład albo odwołania lub dużego opóźnienia lotów
4) Ustawa z dnia 3 lipca 2002 r Prawo lotnicze
5) Konwencja o ujednoliceniu niektórych prawideł dotyczących międzynarodowego przewozu lotniczego sporządzona w Montrealu dnia 28 maja 1999 (Konwencja Montrealska)
6) Ustawa z dnia 23 sierpnia 2007 r. o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym
7) Dyrektywa nr 2005/29/EC dotycząca nieuczciwych praktyk handlowych
Oraz inne akty prawa krajowego oraz międzynarodowego.

Konsumenci podróżujący między państwami europejskimi, mogą korzystać w innych krajach z pomocy podmiotów podobnych do polskiego Europejskiego Centrum Konsumenckiego. Informacji i pomocy można szukać także w Federacji Konsumentów i Stowarzyszeniu Konsumentów Polskich, UOKiK, u Rzecznika Konsumentów czy Rzecznika Ubezpieczonych.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  24 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Oszustwo "na 14. emeryturę" - co robić?

  Oszustwo "na 14. emeryturę? ZUS przestrzega przed osobami, które oferują pomoc przy wypełnieniu wniosku o świadczenie.

  Zasada niezmienności składu orzekającego - zmiany w k.p.k.

  Zasada niezmienności składu orzekającego sprawia, że zmiana sędziego oznacza przymus prowadzenia procesu od początku – co nikomu nie służy. Jest jednak szansa na poprawę sytuacji.

  Wjazd do Wielkiej Brytanii od 1 października 2021 r. - zmiany

  Wjazd do Wielkiej Brytanii od 1 października 2021 r. będzie tylko na podstawie ważnego paszportu. Są jednak wyjątki. Jakie?

  Ochrona konsumenta - przepisy uzupełniające weszły w życie

  Przepisy uzupełniające ochronę konsumentów weszły w życie. Zmiany dotyczą m.in. postępowania nakazowego z weksla czy wnoszenia pism do sądu.

  Noc spisowa - GUS wydłuża godziny pracy 25 września

  Noc spisowa zostanie zorganizowana przez GUS w sobotę 25 września. Jak i gdzie będzie można się spisać?

  Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu mieszkaniowego

  Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu mieszkaniowego. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował kalkulator, dzięki któremu można sprawdzić o ile orientacyjnie wzrośnie rata kredytu, gdy zmieni się jego oprocentowanie. Jak skorzystać z kalkulatora?

  Ubezwłasnowolnienie - zasady, skutki, procedura

  Ubezwłasnowolnienie jest możliwe tylko w określonych przypadkach. Na czym polega? Jakie wywołuje skutki? Jak wygląda procedura?

  Duże zmiany w prawach konsumenta - dyrektywa Omnibus

  Prawa konsumenta. Szykują się rewolucyjne zmiany w ochronie praw konsumenta. Wdrożenie tzw. dyrektywy Omnibus ma wyeliminować nieprawidłowości podczas wyprzedaży. W przypadku obniżki cen towarów, sklepy - tradycyjne oraz internetowe - będą miały obowiązek podawania informacji o najniższej cenie tego produktu lub usługi w ciągu 30 dni przed wprowadzeniem obniżki. Wpłynie to istotnie na przebieg coraz popularniejszych w Polsce wyprzedaży. Co więcej, zabroniona będzie sprzedaż usług finansowych poza lokalem sprzedawcy, gdy ma to miejsce podczas tzw. pokazów lub wycieczek.

  DVB-T2/HEVC. Od kiedy w Polsce nowy standard telewizji?

  DVB-T2/HEVC to nowy standard telewizji Od kiedy pojawi się w Polsce? Na wiele pytań konsumentów ma odpowiedzieć nowa kampania społeczna.

  Sąd okręgowy – od jakiej kwoty? [ZMIANY]

  Sąd okręgowy rozpatruje m.in. sprawy od określonej kwoty wartości przedmiotu sporu. Zmianę tego progu przewiduje projekt przygotowany przez resort sprawiedliwości.

  Turnusy rehabilitacyjne dla emerytowanych rolników

  Możliwość kierowania emerytowanych rolników na turnusy rehabilitacyjne zakłada projekt, który znalazł się w pracach legislacyjnych rządu. Co jeszcze ma się zmienić?

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku za wrzesień

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku również za wrzesień? To możliwe, ale trzeba pamiętać o formalnościach. Termin upływa 30 września.

  Sprawy o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie 16 września 2021 r. Co z umorzeniem spraw o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat?

  Świadczenie pielęgnacyjne a śmierć dziecka

  Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje w przypadku śmierci dziecka z niepełnosprawnością. Czy przepisy ulegną zmianie?

  1000 plus – dla kogo?

  1000 plus. Dla kogo przewidziano wsparcie w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego? Prezentujemy najważniejsze założenia.

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej - nowe przepisy

  Przepisy dotyczące zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej weszły w życie. Jakie sytuacje obejmują?

  Zmiany w "500 plus" - nowelizacja uchwalona

  Zmiany w "500 plus" mają dotyczyć przejęcia przez ZUS obsługi programu. Wniosek złożymy tylko elektronicznie. Nowelizacja została uchwalona przez Sejm.

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

  Przepisy antylichwiarskie na stałe?

  Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

  ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

  ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.

  PE o wolności mediów i praworządności w Polsce

  Parlament Europejski przyjął w rezolucję zatytułowaną "Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce".

  Nowelizacja KPA a odszkodowania

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie. Czy właściciele nieruchomości będą dochodzić odszkodowań przed ETPC?

  Czas pracy - od kiedy?

  Czas pracy budzi szereg wątpliwości. Od kiedy się liczy? Co z tzw. czynnościami przygotowawczymi?

  Brak alimentów a dodatkowe zajęcia pozalekcyjne [BADANIE]

  W wielu przypadkach rodziców opiekujących się dziećmi, które nie otrzymują alimentów, nie stać na sfinansowanie jakichkolwiek zajęć pozalekcyjnych.