REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wakacje – jak dobrze wybrać i zawrzeć umowę

Magdalena Galas

REKLAMA

REKLAMA

O udanych wakacjach warto zacząć myśleć już przeglądając oferty. Jak nie dać się zwieść pozorom i pojechać na zasłużony, wymarzony urlop pozbawiony przykrych niespodzianek?

Konsumenci bardzo często poszukują godnych zainteresowania ofert w biurach podróży a także w Internecie, przeglądają oferty, katalogi i cenniki. Już od początku należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych spraw. Pierwszą jest sprawdzenie biura podróży w Rejestrze Organizatorów Turystyki i Pośredników turystycznych, drugą dokładna analiza oferty, trzecią przeanalizowanie i podpisanie umowy.

REKLAMA

  • Podane w ofertach informacje mogą być niepełne. Poczynając od miejsca pobytu, a kończąc na cenie. Z tego względu najlepiej na samym początku sprawdzić dokładne położenie oferowanego miejsca, jego odległość od interesujących punktów i atrakcji turystycznych. Dobrze sprecyzować również co oznaczają sformułowania typu. „blisko plaży”. Zdarza się, że plaża owszem jest blisko, ale akurat o tej porze roku w której zamierzamy gościć za granicą przypływ zakrywa trzy czwarte jej powierzchni.
  • Po drugie należy dokładnie dopytać o cenę całkowitą obejmującą wszystkie interesujące atrakcje, wyżywienie oraz usługi dodatkowe z dokładnym rozgraniczeniem, kosztów poszczególnych usług.
  • Po trzecie nie należy sugerować się ilością hotelowych gwiazdek. W europie oraz pozostałych częściach świata nie ma ujednoliconego systemu oznaczeń standardu. Cztery gwiazdki w Polsce mogą oznaczać dużo wyższy standard niż na przykład cztery gwiazdki w Grecji.

REKLAMA

Konsument wybierający się na wycieczkę podobnie jak biuro z którym zawiera umowę ma swoje prawa i obowiązki, których obie strony muszą przestrzegać. Obowiązkiem organizatora jest udzielenie wszelkich niezbędnych informacji na temat wycieczki. Nie może on odmówić udzielenia takich informacji.


Warto w związku z tym ustalić na samym początku miejsce pobytu, czas trwania imprezy turystycznej, program wycieczki, sposób zapłaty za usługę, termin powiadomienia klienta na piśmie o ewentualnym odwołaniu z powodu niewystarczającej liczby zgłoszeń oraz sposób zgłaszania reklamacji. Postanowienia te powinny znaleźć się w umowie.

Broszury i katalogi powinny zawierać zrozumiałą i niewprowadzającą w błąd informację.

REKLAMA


Ważną rzeczą jest kontrolowanie zawierania umów drogą elektroniczną na stronach internetowych. Wypełniając formularz na stronie internetowej warto pamiętać, iż czynność ta może okazać się złożeniem wiążącej oferty, z której niełatwo się później wycofać. Konsumenci najczęściej wypełniają formularz w przekonaniu, iż jest to czynność niewiążąca. Działają z błędnym wyobrażeniem o możliwości zerwania umowy zawartej na odległość. Aby uniknąć tego typu sytuacji poszukując oferty za pomocą Internetu należy koniecznie sprawdzić, w którym momencie zgłoszenie zapytania będzie traktowane przez danego organizatora za wiążące.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zawarcie umowy za pomocą formularza internetowego z organizatorem zagranicznym nie daje automatycznej możliwości zerwania umowy jaka została przewidziana dla konsumentów zawierających umowy na odległość w prawie Polskim.

Istotną sprawą jest potwierdzenie ubezpieczenia, które będzie obejmowało podróżujących.

Należy również sprawdzić który podmiot będzie odpowiedzialny za poszczególne elementy wycieczki i poszczególne atrakcje turystyczne wchodzące w jej skład.

Umowę zawsze zawieramy w formie pisemnej.

Wszelkie dowody potwierdzające kontakt z organizatorem wycieczki należy zachować, na wypadek gdyby pojawiły się problemy. Warto również zachować wszelkiego rodzaju pisemne uzgodnienia, umowę, foldery, rachunki oraz innego rodzaju dokumenty zarówno z podróży, jak i wcześniejsze. Posłużą one jako dowody w przypadku nie wywiązania się organizatora z umowy.

Wyjaśnienie wszelkich wątpliwości jeszcze przed zawarciem umowy oraz dokładna analiza jej postanowień z pewnością przyczynia się do dużo łatwiejszego rozwiązywania nieprzewidzianych problemów jakie mogą powstać podczas wyjazdu.

Co powinno znaleźć się w umowie?

1) nazwa organizatora turystyki, imię i nazwisko osoby, która podpisuje umowę wraz z jej funkcją a także określenie organizatora ogólnego, organizatora wycieczek oraz organizatora dodatkowych atrakcji
2) miejsce pobytu oraz trasa wycieczki
3) czas trwania imprezy turystycznej
4) program wycieczki
5) cena oraz jej składniki
6) sposób zapłaty

Potwierdzenia płatności powinniśmy zażądać na piśmie.


7) rodzaj i zakres ubezpieczenia turystów oraz nazwa i adres ubezpieczyciela
8) termin powiadomienia klienta na piśmie o ewentualnym odwołaniu z powodu niewystarczającej liczby zgłoszeń jeżeli realizacja usługi uzależniona jest od liczby zgłoszeń
9) termin zawiadomienia o przeniesieniu uprawnień i przejęciu obowiązków przez inną osobę
10) sposób zgłaszania reklamacji z podaniem terminu zgłaszania takich reklamacji
11) wymagania specjalne, o których klient powiadomił organizatora turystyki lub pośrednika turystycznego i na które strony umowy wyraziły zgodę (np. dodatkowe łóżeczko dla dziecka)
12) podstawy prawne umowy i konsekwencje prawne wynikające z umowy.


Akty prawne, z którymi warto się zapoznać:
1) Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych
2) Dyrektywa nr 90/314/EWG o podróżach i wycieczkach turystycznych i wakacjach sprzedawanych w formie pakietu usług.
3) Rozporządzenie (WE) nr 261/2004 ustanawiające wspólne zasady odszkodowania i pomocy dla pasa5erów w przypadku odmowy przyjęcia na pokład albo odwołania lub dużego opóźnienia lotów
4) Ustawa z dnia 3 lipca 2002 r Prawo lotnicze
5) Konwencja o ujednoliceniu niektórych prawideł dotyczących międzynarodowego przewozu lotniczego sporządzona w Montrealu dnia 28 maja 1999 (Konwencja Montrealska)
6) Ustawa z dnia 23 sierpnia 2007 r. o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym
7) Dyrektywa nr 2005/29/EC dotycząca nieuczciwych praktyk handlowych
Oraz inne akty prawa krajowego oraz międzynarodowego.

Konsumenci podróżujący między państwami europejskimi, mogą korzystać w innych krajach z pomocy podmiotów podobnych do polskiego Europejskiego Centrum Konsumenckiego. Informacji i pomocy można szukać także w Federacji Konsumentów i Stowarzyszeniu Konsumentów Polskich, UOKiK, u Rzecznika Konsumentów czy Rzecznika Ubezpieczonych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do niektórych emerytur i rent

Od 1 czerwca 2024 r. zmienią się tzw. progi graniczne, o których powinni pamiętać pracujący seniorzy. W przeciwnym razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi lub zmniejszy świadczenie. Limity nie dotyczą jednak wszystkich emerytów i rencistów.

Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

5000 zł na wakacje dla dzieci i młodzieży szkolnej. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000 zł na aktywizację dzieci i młodzieży szkolnej w czasie wakacji, czyli wakacyjna AktywAKCJA. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

REKLAMA

Aktywnie w żłobku - dla kogo nowe świadczenie? 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko

Aktywnie w żłobku - dla kogo? To nowe świadczenie w wysokości 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko ma przysługiwać na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowaną przez dziennego opiekuna. Na jakich warunkach będzie przyznawane?

Co ukrywał w domu Zbigniew Ziobro? Ruszy śledztwo

Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi, ogłosił, że prokuratura rozpoczyna śledztwo w związku z ukryciem akt nadzoru wytworzonych w byłej Prokuraturze Generalnej. Dokumenty te dotyczą nadzoru nad postępowaniem prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Ostrowcu Świętokrzyskim w sprawie narażenia ojca byłego ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry, na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Za taki czyn grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Umowa zlecenia wliczana do stażu pracy? Ważne zmiany w Kodeksie pracy

To będzie ważna nowelizacja. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce dodać do kodeksu pracy nowy przepis, zgodnie z którym do stażu pracy będzie się liczyły m.in. okresy wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia i prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej. Projekt nowelizacji ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów i wpłynąć do Sejmu w III kwartale 2024 r. 

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi niemal 50 000 zł. Ile najniższa i od czego to zależy?

Najniższa emerytura wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynosi zaledwie 1 grosz. Wysokość emerytur i tzw. emerytury groszowe budzą sporo wątpliwości. Od czego zależy wysokość świadczeń?

REKLAMA

3200 zł miesięcznie na rehabilitację. Wnioski można składać do 7 czerwca 2024 r.

3200 zł miesięcznie na rehabilitację w ramach programu „Rehabilitacja 25 plus”. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) informuje, że nabór wniosków o przyznanie środków finansowych potrwa do 7 czerwca 2024 r.

Nawet 10 000 zł dla Kół Gospodyń Wiejskich w 2024 roku. Kwota ma być przeznaczona na działania ekologiczne

Nawet 10.000,- zł dofinansowania na działania w zakresie edukacji ekologicznej oraz promocji postaw proekologicznych w środowisku lokalnym może otrzymać jedno Koło Gospodyń Wiejskich od Fundacji Krajowej Grupy Spożywczej S.A. „Pomaganie krzepi”. Wnioski w programie grantowym „Eko-gospodyni” można składać do 31 lipca 2024 r.

REKLAMA