REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Na co zwrócić uwagę przy umowie sprzedaży – chwila wydania rzeczy

Chwila wydania rzeczy może mieć istotne znaczenie przy dochodzeniu naszych praw.
Chwila wydania rzeczy może mieć istotne znaczenie przy dochodzeniu naszych praw.

REKLAMA

REKLAMA

To jakie postanowienia znajdą się w umowie sprzedaży zależy głównie od sprzedawcy i kupującego. Jeżeli masz sprecyzowane oczekiwania, zadbaj o umieszczenie ich w postanowieniach umowy.

Chwila wydania rzeczy

Ustalenie w umowie chwili wydania rzeczy może mieć bardzo istotne znaczenie tak z punktu widzenia kupującego, jak i sprzedającego. Zgodnie z art. 548 Kodeksu cywilnego właśnie z chwilą wydania rzeczy na kupującego przechodzi niebezpieczeństwo przypadkowej utraty przedmiotu sprzedaży.

REKLAMA

Zatem zanim podpiszesz umowę zwróć uwagę, czy w postanowieniach umowy nie została ona określona. Jeżeli została – zastanów się, czy nie bierzesz na siebie zbyt dużego ryzyka.

Zobacz również serwis: Umowa sprzedaży

Dlaczego to ważne?

REKLAMA

W umowie sprzedaży strony mogą ustalić chwilę wydania rzeczy w bardzo różny sposób. Oczywiście najprostsza sytuacja ma miejsce wtedy, gdy wydanie rzeczy następuje z rąk do rąk. Wtedy też obie strony mają świadomość tego faktu i jego skutków prawnych.

Niekiedy jednak umowa może stanowić, że wydanie rzeczy nastąpiło jeszcze zanim dostaliśmy ją do rąk. W takim przypadku niebezpieczeństwo przypadkowej utraty rzeczy przechodzi na kupującego zanim jeszcze rzecz otrzyma.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W postanowieniach umowy sprzedaży mogą być zawarte klauzule zgodnie z którymi rzecz zostanie dostarczona kupującego za pośrednictwem kuriera, a wydanie rzeczy nastąpi w chwili wydania rzeczy firmie kurierskiej.

Zobacz również: Usługa pocztowa, czy usługa przewozu - jakie to ma znaczenie?

W momencie wydania rzeczy ma miejsce przejście ryzyka ze sprzedawcy na kupującego. W przypadku utraty,ubytku czy uszkodzenia przesyłki przez firmę kurierską skutki tego zdarzenia będą obciążały kupującego, a nie sprzedawcę.

Określenie chwili wydania rzeczy powinno być dla nas zatem istotnym elementem umowy sprzedaży. Chwila wydania może być bowiem określona w różny sposób. Jeżeli mamy dobrą pozycję przetargową i możemy negocjować ze sprzedawcą warunki umowy, warto zadbać o to, by chwila wydania rzeczy przez sprzedawcę była tożsama z momentem objęcia przez nas władania przedmiotem sprzedaży.

W umowie sprzedaży można zawrzeć klauzulę zgodnie z którą towar zostanie wydany w chwili pokwitowania przez kupującego odbioru od przewoźnika.

POBIERZ BEZPŁATNY WZÓR: Umowa sprzedaży

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ukraina na drodze do UE. Negocjacje rozpoczęte. Historyczna data 25 czerwca

Unia Europejska we wtorek 25 czerwca 2024 r. w Luksemburgu zainaugurowała negocjacje akcesyjne z Ukrainą. "To historyczny moment dla nas wszystkich i kamień milowy w naszych stosunkach" - powiedziała szefowa MSZ Belgii Hadja Lahbib, wypowiadając się w imieniu UE. Początek negocjacji w sprawie akcesji Ukrainy do Unii Europejskiej to historyczny dzień; Ukraina nigdy nie zboczy z drogi integracji Europejskiej – oświadczył tego samego dnia prezydent Wołodymyr Zełenski.

Sygnaliści 2024. Odpowiedzi na najważniejsze pytania

24 czerwca 2024 r. została opublikowana ustawa o ochronie sygnalistów. Czy każdy może być sygnalistą? O jakich terminach warto pamiętać? Co z karami za brak procedur? Odpowiadamy na podstawowe pytania.

Sygnaliści – nareszcie mamy ustawę

Sygnaliści - nareszcie jest ustawa. Publikacja ustawy o ochronie sygnalistów w Dzienniku Ustaw miała miejsce 24 czerwca 2024 r. Kim może być sygnalista i co może zgłaszać? Co to są działania odwetowe i jakie mogą być ich przykłady? Co przysługuje pracownikowi sygnaliście za działania odwetowe pracodawcy?

Od 1 lipca 2024 r. nie założysz zbiórki charytatywnej na Facebooku i Instagramie. Jak sobie poradzić?

Od 1 lipca 2024 r. Facebook i Instagram przestaną umożliwiać zakładanie zbiórek charytatywnych. Będą za to kierowały użytkowników do zewnętrznych serwisów ze zbiórkami. W praktyce oznacza, że organizacje powinny obecnie przenosić swoje zrzutki na serwisy crowdfundingowe takie jak Pomagam.pl. W tym wyzwaniu jest ogromna szansa dla organizacji pozarządowych na rozwój profesjonalnych działań crowdfundingowych. Sprawdź, jak przygotować się na nadchodzące zmiany.

REKLAMA

Świadczenie wspierające – terminy wypłat, punktacja

Kiedy jest termin wypłaty świadczenia wspierającego dla niepełnosprawnych z ZUS? Ile wynosi świadczenie wspierające? Jaka jest punktacja?

Ulga podatkowa na zakup telefonu i koszt abonamentu? Organy podatkowe potwierdzają, że tak. Sprawdź, kto skorzysta.

Ulga podatkowa na zakup telefonu i koszt abonamentu? Organy podatkowe potwierdzają, że tak. Rozwój nauki i techniki powoduje, że urządzenia, które dotychczas nie były wykorzystywane w rehabilitacji, obecnie ułatwiają czynności życiowe osób niepełnosprawnych i mogą być rozliczane w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Kawa z INFORLEX: Sygnaliści – obowiązki i kary dla pracodawców – zapraszamy na bezpłatne spotkanie online

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX, które odbędzie się 2 lipca 2024 r. Tematem spotkania będzie omówienie obowiązków i kar dla pracodawców w zakresie ustawy o sygnalistach. Dla uczestników przewidziany jest prezent!

Darmowe zajęcia w wakacje 2024. To oni otrzymali granty na ich organizację. Sprawdź, gdzie zapisać dziecko w twojej okolicy.

Już niedługo w wielu miejscach w Polsce ruszą darmowe zajęcia wakacyjne 2024. Sto podmiotów otrzymało granty na ich organizację. Sprawdź, gdzie zapisać dziecko w twojej okolicy.

REKLAMA

Sześciodniowy tydzień pracy od 1 lipca 2024 r. Ten sektor idzie pod prąd

Od 1 lipca w sektorze prywatnym wprowadzony zostanie sześciodniowy tydzień pracy, który obejmuje 48 godzin. Nowe przepisy nie dotyczą pracowników branży gastronomicznej i turystycznej. Wybrane zakłady produkcyjne, przemysłowe oraz firmy świadczące usługi całodobowo mogą wydłużać tydzień pracy poza pięć dni.

Zmiany w Kodeksie pracy już niedługo. Zdrowie pracowników priorytetem. Art. 222 Kodeksu pracy do zmiany

Nowelizacja Kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych ma już podpis prezydenta Andrzeja Dudy. Chodzi o dostosowanie polskiego prawa do przepisów UE w sprawie ochrony pracowników przed zagrożeniem czynnikami rakotwórczymi lub mutagenami podczas pracy w celu ochrony przed substancjami reprotoksycznymi, które wpływają negatywnie na rozrodczość kobiet i mężczyzn.

REKLAMA