reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Umowa kupno-sprzedaż > Na co zwrócić uwagę przy umowie sprzedaży – chwila wydania rzeczy

Na co zwrócić uwagę przy umowie sprzedaży – chwila wydania rzeczy

To jakie postanowienia znajdą się w umowie sprzedaży zależy głównie od sprzedawcy i kupującego. Jeżeli masz sprecyzowane oczekiwania, zadbaj o umieszczenie ich w postanowieniach umowy.

Chwila wydania rzeczy

Ustalenie w umowie chwili wydania rzeczy może mieć bardzo istotne znaczenie tak z punktu widzenia kupującego, jak i sprzedającego. Zgodnie z art. 548 Kodeksu cywilnego właśnie z chwilą wydania rzeczy na kupującego przechodzi niebezpieczeństwo przypadkowej utraty przedmiotu sprzedaży.

Zatem zanim podpiszesz umowę zwróć uwagę, czy w postanowieniach umowy nie została ona określona. Jeżeli została – zastanów się, czy nie bierzesz na siebie zbyt dużego ryzyka.

Zobacz również serwis: Umowa sprzedaży

Dlaczego to ważne?

W umowie sprzedaży strony mogą ustalić chwilę wydania rzeczy w bardzo różny sposób. Oczywiście najprostsza sytuacja ma miejsce wtedy, gdy wydanie rzeczy następuje z rąk do rąk. Wtedy też obie strony mają świadomość tego faktu i jego skutków prawnych.

Niekiedy jednak umowa może stanowić, że wydanie rzeczy nastąpiło jeszcze zanim dostaliśmy ją do rąk. W takim przypadku niebezpieczeństwo przypadkowej utraty rzeczy przechodzi na kupującego zanim jeszcze rzecz otrzyma.

W postanowieniach umowy sprzedaży mogą być zawarte klauzule zgodnie z którymi rzecz zostanie dostarczona kupującego za pośrednictwem kuriera, a wydanie rzeczy nastąpi w chwili wydania rzeczy firmie kurierskiej.

Zobacz również: Usługa pocztowa, czy usługa przewozu - jakie to ma znaczenie?

W momencie wydania rzeczy ma miejsce przejście ryzyka ze sprzedawcy na kupującego. W przypadku utraty,ubytku czy uszkodzenia przesyłki przez firmę kurierską skutki tego zdarzenia będą obciążały kupującego, a nie sprzedawcę.

Określenie chwili wydania rzeczy powinno być dla nas zatem istotnym elementem umowy sprzedaży. Chwila wydania może być bowiem określona w różny sposób. Jeżeli mamy dobrą pozycję przetargową i możemy negocjować ze sprzedawcą warunki umowy, warto zadbać o to, by chwila wydania rzeczy przez sprzedawcę była tożsama z momentem objęcia przez nas władania przedmiotem sprzedaży.

W umowie sprzedaży można zawrzeć klauzulę zgodnie z którą towar zostanie wydany w chwili pokwitowania przez kupującego odbioru od przewoźnika.

POBIERZ BEZPŁATNY WZÓR: Umowa sprzedaży

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

BillBird SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama