REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy warto kupować na firmę? – cz. 1

Jakie są skutki kupowania
Jakie są skutki kupowania "na firmę"?

REKLAMA

REKLAMA

Zawierając umowę „na firmę” pozbawiamy siebie uprawnień, jakie przysługują konsumentom. Zastosowanie będą miały przepisy Kodeksu cywilnego, które inaczej kształtują uprawnienia kupującego.

Robienie zakupów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, czyli potocznie „na firmę” ma swoje zalety, jak i wady. Co do zasady kupując w ten sposób przedsiębiorca będzie miał możliwość zaliczyć wydatek do kosztów uzyskania przychodu, jak również odliczyć VAT.

REKLAMA

Z drugiej jednak strony istotną wadą takiego rozwiązania jest fakt, że w tej sytuacji nie przysługują kupującemu uprawnienia wynikające z przepisów dotyczących sprzedaży konsumenckiej. W odróżnieniu zatem od konsumenta, kupujący powinien o wiele uważniej przeczytać całą umowę i zwrócić uwagę na każdy szczegół. Możliwe również, że nie będzie mógł skorzystać z przywilejów, jakie sklepy zapewniają swoim klientom - konsumentom (np. gwarancja).

Przedsiębiorca nie jest konsumentem

REKLAMA

Podstawowa różnica między kupowaniem na firmę, a na własny rachunek jest to, że kupujący, jako przedsiębiorca, nie jest konsumentem i nie korzysta z uprawnień konsumenckich. Czasami można spotkać się z twierdzeniami sprzedawców, iż oznacza to brak możliwości złożenia reklamacji. Czy ma to jednak pokrycie w rzeczywistości?

Przedsiębiorca „A” kupił sprzęt komputerowy w jednym ze sklepów elektronicznych ogólnopolskiej sieci. Jeżeli nie stosuje się wobec niego przepisów dotyczących konsumentów, jaki będzie zakres jego uprawnień?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wyłączenie stosowanie przepisów o sprzedaży konsumenckiej oznacza, że zastosowanie będą miały przepisy Kodeksu cywilnego dotyczące umowy sprzedaży. Tym samym reklamacja takiego towaru nadal jest możliwa, chociaż zmienia się jej podstawa prawna. O ile w przypadku konsumenta będą to przepisy ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej, o tyle przy kupnie „na firmę” podstawą będą przepisy kodeksowe dotyczące rękojmi za wady fizyczne lub prawne.

Zobacz również serwis: Umowy

REKLAMA

Nie jest to jedyna zmiana, jako że szerzej rozumiana jest sama podstawa odpowiedzialności przy sprzedaży konsumenckiej, czyli niezgodność towaru z umową. Obejmuje ona nie tylko wady rzeczy (które są przesłanką sprzedaży kodeksowej), ale również rozsądne oczekiwania konsumenta co do towaru.

Przy sprzedaży konsumenckiej można reklamować również w przypadku niezgodności towaru z umową, która nie powoduje zmniejszenia wartości produktu. Uprawnienia z tytułu rękojmi przysługują, gdy wada zmniejsza wartość lub użyteczność rzeczy. W obydwu przypadkach odpowiedzialność istnieje, gdy rzecz nie ma właściwości o których zapewniał sprzedawca oraz gdy została wydana w stanie niekompletnym.

Przedsiębiorca musi uważniej czytać umowę

Co jednak istotniejsze kupując „na firmę” należy z o wiele większą uwagą zapoznać się z treścią umowy. To czego nie wolno zamieścić w umowie z konsumentem, będzie już bowiem dozwolone z umowie z przedsiębiorcą.

Zobacz również: Czy warto kupować „na firmę” – cz. 2

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kolejni funkcjonariusze mają podwyżki. Nawet do 16 100 zł

Tym razem podwyżki dla funkcjonariuszy ABW – przyznano im podwyżki pensji i dodatków.

Anita Noskowska-Piątkowska: Postulat stałych podwyżek w służbie cywilnej

Szefowa służby cywilnej: będę postulowała stały wzrost wynagrodzenia w służbie cywilnej.

Dziś Sejm rozpoczyna trzydniowe posiedzenie - co się wydarzy? Harmonogram obrad w dniach 24-25-26 kwietnia

Dzisiaj, 24 kwietnia Sejm rozpoczyna trzydniowe posiedzenie. Jak będzie przebiegał plan obrad? Jakie projekty ustawa będą procedowane przez parlamentarzystów? Pełny harmonogram obrad Sejmu w dniach 24-25-26 kwietnia 2024 roku.

Podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł już pewna. Czy jeszcze w 2024 roku?

22 kwietnia 2024 r. (w odpowiedzi na interpelację poselską) Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw - przewidujący podwyższenie kwoty zasiłku pogrzebowego z 4000 zł do 7000 zł zostanie w najbliższych dniach skierowany do opiniowania w ramach uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych.

REKLAMA

1500,00 zł dla ucznia w roku szkolnym 2024/2025. Sprawdź, kiedy złożyć wniosek, by otrzymać część pieniędzy już w wakacje.

Katalog świadczeń mających wspomóc rodziców w wychowaniu dzieci się poszerza – 800 plus, Dobry Start, dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego, samotnego wychowywania dziecka, na dojazdy. Na początku roku szkolnego przelew dla niektórych rodziców może wynieść nawet 1500,00 zł.

Likwidacja CBA - projekt ustawy już jest! Większość zadań CBA zostanie przekazana policji, powstanie CBZK

Projekt ustawy likwidującej Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA) rząd ma przyjąć w II kwartale 2024 r. Tak wynika z informacji umieszczonych w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Większość zadań CBA zostanie przekazana policji, tj. do nowego Centralnego Biura Zwalczania Korupcji (CBZK).

Najdroższa profilaktyka jest i tak tańsza niż najtańsze leczenie. Regulacje prawne zgłoszenia badania działania wyrobu medycznego do diagnostyki in vitro

5 lat projektowanie leku; 5 lat badań klinicznych; 5 lat czasu koncernu na komercjalizację leku; 5 lat rynkowego życia produktu. Życie leku na rynku to co do zasady tylko ułamek życia leku. A jak wyglądają procedury w przypadku wyrobów medycznych do diagnostyki in vitro (czyli w laboratorium). Tekst przybliża trudne obowiązki badacza i sponsora i rynek europejski wyrobów medycznych.

Co robić, gdy urodzi Ci się dziecko. Jeśli nie zrobisz tej rzeczy w ciągu 21 dni, urzędnik sam wybierze imię dla niemowlaka

Gdy urodzi Ci się dziecko, pierwszym krokiem jest zgłoszenie tego faktu do odpowiedniego Urzędu Stanu Cywilnego. Kierownik urzędu zarejestruje urodzenie dziecka, przekaże ci jego numer PESEL i zamelduje je. Jeśli chcesz zgłosić urodzenie dziecka przez internet, potrzebujesz profilu zaufanego lub e-dowodu. Te narzędzia pozwalają potwierdzić twoją tożsamość.

REKLAMA

Klamka zapadła. PE zatwierdził przedłużenie dostępu ukraińskich produktów do europejskiego rynku

Klamka zapadła. UE zatwierdziła przedłużenie dostępu ukraińskich produktów do europejskiego rynku. 

Formuła 2015 r. Kto zdaje tą maturę w maju 2024 r.? Na jakich arkuszach? Jakie wymogi?

Formuła 2015 r. jest mniej popularną formą egzaminu maturalnego niż Formuła 2023 r. Kto zdaje ten egzamin? Gdzie znajdzie wymogi egzaminacyjne?

REKLAMA