| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Umowa kupno-sprzedaż > Kryptowaluty bez PCC - dla kogo zwolnienie od 13 lipca 2018 r.?

Kryptowaluty bez PCC - dla kogo zwolnienie od 13 lipca 2018 r.?

13 lipca 2018 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów, zakładające zaniechanie poboru podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Zakres czasowy nowego zwolnienia budzi kontrowersje.

Kryptowaluty a podatek PCC. Nowe zwolnienie nie dla wszystkich

Umowy sprzedaży lub zamiany waluty wirtualnej przez prawie rok nie będą obłożone podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC). Zakładające zaniechanie poboru podatku rozporządzenie resortu finansów weszło w życie 13 lipca br. Eksperci wskazują, że to krok w stronę normalizacji sytuacji prawno-podatkowej rynku kryptowalut. Wątpliwości budzi jednak zakres czasowy nowego zwolnienia.

Zmiany wprowadza rozporządzenie Ministra Finansów z 11 lipca 2018 r. w sprawie zaniechania poboru podatku od czynności cywilnoprawnych od umowy sprzedaży lub zamiany waluty wirtualnej (Dz. U. z 2018 r., poz. 1346). Nowe rozporządzenie weszło w życie 13 lipca br.

W rozporządzeniu przewidziano zaniechanie poboru podatku PCC od podatników nabywających w drodze umowy sprzedaży lub zamiany walutę wirtualną, o której mowa w art. 2 ust. 2 pkt 26 ustawy z 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (Dz. U. z 2018 r., poz. 723 i 1075). Samo zaniechanie będzie mieć zastosowanie od 13 lipca 2018 do 30 czerwca 2019 r.

Polecamy: Split payment - podzielona płatność

Kontrowersje z PCC

Zgodnie z informacjami pochodzącymi z Ministerstwa Finansów, nowe rozporządzenie to odpowiedź na kontrowersje dotyczące linii interpretacyjnej ws. opodatkowania podatkiem PCC sprzedaży i wymiany kryptowalut.

Duże wątpliwości wzbudziło to, że cyfrowe waluty zostały w sądowym orzecznictwie zakwalifikowane jako prawa majątkowe. Taką linię przyjęto np. w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 6 marca 2018 r. (sygn. akt – II FSK 488/16). W efekcie uznaje się, że obrót walutą wirtualną na podstawie umowy sprzedaży lub zamiany powinien być przedmiotem podatku PCC.

Podatek PCC wynosi 1 proc., a specyfika rynku kryptowalut sprawia, że część osób i podmiotów prowadzących obrót wirtualnymi walutami zawiera bardzo liczne umowy. Niezmiennie problemem jest też brak jasnych i przejrzystych regulacji prawno-podatkowych dla rynku kryptowalut. Osoby i firmy zajmujące się obrotem cyfrowymi walutami są więc narażone na różne ryzyka. Jednym z nich jest właśnie sprawa opodatkowania podatkiem PCC” – tłumaczy ekspert serwisu kryptoprawo.pl oraz radca prawny i partner zarządzający w Kancelarii Legaltec Hupajło & Partnerzy, Kamil Hupajło.

W konsekwencji w niektórych przypadkach zobowiązania podatkowe z tytułu PCC są nieproporcjonalnie wysokie i mogą nawet przekraczać rynkową wartość posiadanych kryptowalut. W trakcie prac legislacyjnych przyznało to też samo Ministerstwo Finansów.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

More7 Polska Sp. z o.o.

More7 Polska Sp. z o.o. to poznański producent i integrator dedykowanego systemu do zarządzania relacjami z Klientem CRM7.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »