REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak bezpiecznie kupować na aukcjach internetowych

Subskrybuj nas na Youtube
Kupowanie na aukcja internetowych - za czy przeciw?
Kupowanie na aukcja internetowych - za czy przeciw?
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Aby uniknąć problemów związanych z dokonywaniem zakupów na e-aukcjach, warto być mądrym przed szkodą. Należy dokładnie sprawdzić towar i wiarygodność sprzedawcy, a także zabezpieczyć swój komputer i konto na portalu aukcyjnym.

Coraz więcej osób korzysta z aukcji internetowych - jak wynika z badań Money.pl, bierze w nich udział już 44 proc. internautów. Serwisy aukcyjne zarejestrowały już około 4 milionów użytkowników - największą popularnością cieszą się Allegro, Świstak, Ebay i Aukcje 24.

REKLAMA

W ramach e-handlu Polacy najchętniej kupują książki (36,6 proc.), telefony komórkowe i akcesoria GSM (25,5 proc.), płyty (20,5 proc.) oraz kosmetyki (18,2 proc.). Niestety, nadal zbyt często mają problemy z tego typu zakupami.

Sprawdź, co kupujesz

Za nim przystąpi się do licytacji, warto dokładnie zapoznać się z opisem kupowanego przedmiotu.

REKLAMA

Należy sprawdzić przede wszystkim - jaka jest forma zapłaty, koszt przesyłki, warunki transportu, opakowanie towaru oraz czy istnieje możliwość zwrotu itp. W razie jakichkolwiek wątpliwości, można zadać pytanie sprzedającemu - korzystając z e-maila na portalu aukcyjnym lub telefonicznie.

Czasami może się zdarzyć, że sprzedający wysyła inny towar, niż zamawiany. Dlatego warto korzystać z usługi sprawdzenia zawartości przesyłki przez odbiorcę. Przy takiej usłudze do paczki z towarem można zajrzeć przed zapłaceniem za nią (w Poczcie Polskiej kosztuje to tylko 5 zł).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli zakup dotyczy rzeczy wartościowej, warto skorzystać z przesyłki z zadeklarowaną wartością - pozwoli to ograniczyć straty, jeśli przesyłka zaginie lub zostanie zniszczona podczas dostarczania.

...i od kogo

Przed dokonaniem zakupu na aukcji należy dokładnie sprawdzić wiarygodność sprzedającego.

Warto przyjrzeć się komentarzom wystawionym przez innych kupujących portalu aukcyjnego, gdyż mówią one wiele o jakości i terminowości obsługi.

Jeśli niektóre komentarze są negatywne, należy sprawdzić, czego dotyczą i jak odpowiedział na nie sprzedawca. Duża liczba pozytywnych komentarzy nie gwarantuje, rzecz jasna, bezpiecznej transakcji. Szczególnie, jeśli zostały wystawione w związku ze sprzedażą tylko tanich produktów.

Oszuści internetowi często najpierw dokonują legalnej sprzedaży tanich towarów po to, aby zebrać wiele pozytywnych komentarzy, a następnie wyłudzają pieniądze od klienta, sprzedając towar drogi.

Warto również śledzić wewnętrzne fora dyskusyjne, zakładane przez portale aukcyjne.

Lepiej unikać zawierania transakcji z osobami, które przesyłają towar wyłącznie po uprzednim przelaniu przez kupującego pieniędzy na wskazany rachunek. Jeżeli sprzedawca jest z tej samej miejscowości, warto umawiać się na osobisty odbiór towaru.

Zadbaj o bezpieczeństwo

REKLAMA

Osoby kupujące na aukcjach internetowych powinny zapewnić bezpieczeństwo swego konta. Na portalu aukcyjnym zdarzają się bowiem oszustwa polegające na podszywaniu się pod sprzedawcę lub kupującego za pomocą użycia kont, na jakich są zarejestrowani użytkownicy aukcji. Dlatego należy korzystać z programów antyszpiegowskich i antywirusowych.

Hasło potrzebne do zalogowania się na koncie nie może być zbyt proste - np. nazwisko użytkownika. Jeśli korzystamy z kawiarenki internetowej, należy pamiętać o wylogowaniu się z serwisu aukcyjnego.

Warto gromadzić korespondencję wymienianą ze sprzedającym - może przydać się w razie sporu.

Warto korzystać z takich serwisów aukcyjnych, które oferują systemy ochrony kupujących - np. zwrot wpłaconej kwoty, gdy kupujący nie otrzymał towaru.

Co zrobić, gdy cię oszukano

Jeśli uważasz, że zostałeś oszukany przez aukcyjnego sprzedawcę, przede wszystkim najpierw upewnij się, czy rzeczywiście doszło do oszustwa - jeśli np. nie otrzymałeś w terminie towaru, najpierw skontaktuj się ze sprzedającym. Może okazać się, że opóźnienie wynika z winy dostawcy - np. poczty.

W sytuacji, gdy rzeczywiście doszło do oszustwa aukcyjnego, należy zgłosić się na policję.

Warto dobrze udokumentować całą sprawę, przedstawiając potwierdzenie dokonania zapłaty za towar i korespondencję ze sprzedającym. Policja lub prokuratura powinna zakończyć czynności sprawdzające w ciągu 30 dni i przesłać poszkodowanemu postanowienie o wszczęciu lub odmowie wszczęcia śledztwa lub dochodzenia.

Jeżeli transakcja była ubezpieczona, należy złożyć w portalu aukcyjnym wniosek o zwrot pieniędzy i wskazać w nim jednostkę policji i sygnaturę akt sprawy (sygnatura znajduje się na zawiadomieniu o wszczęciu śledztwa lub dochodzenia). W przypadku, gdy transakcja nie została ubezpieczona, warto wytoczyć w procesie karnym powództwo adhezyjne - czyli dochodzić zwrotu pieniędzy od oszusta w procesie karnym.

SPRAWDŹ, ZANIM KUPISZ

• Regulamin sprzedaży danego portalu aukcyjnego

• Co kupujesz - dokładne parametry produktu

• Od kogo kupujesz - jak inni oceniają sprzedającego, czy można się z nim skontaktować

• Walutę, w jakiej podano cenę (przy zakupach za granicą)

• Sposób zapłaty

• Całkowity koszt zakupu (razem z wszelkimi podatkami i opłatami, kosztem przesyłki)

• Sposób dostarczenia towaru (w tym sposób zapakowania)

• Czy istnieje możliwość zwrotu - jeśli tak, w jakim terminie i w jaki sposób

• Czy sprzedający odpowie na twoje pytanie

• Czy możesz się ubezpieczyć na wypadek nieotrzymania przesyłki

• Czy portal oferuje systemy bezpiecznej płatności (np. tzw. opcje depozytowe)

• Czy masz odpowiednio zabezpieczony komputer - aby nikt nie mógł podszyć się pod twoje konto

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Waloryzacja emerytur i rent 2026: Projekt rozporządzenia Rady Ministrów już gotowy [RD216]

Rząd przygotował projekt rozporządzenia ws. waloryzacji emerytur i rent w 2026 roku [RD216]. Zgodnie z propozycją, świadczenia wzrosną jedynie o ustawowe minimum – 20% realnego wzrostu płac. Brak porozumienia w Radzie Dialogu Społecznego sprawił, że decyzję podjęła sama Rada Ministrów.

UE szykuje nowy wspólny dług i nowe podatki. Anna Bryłka alarmuje: to finansowa pułapka dla Polski i krok w stronę federalizacji Unii Europejskiej

Komisja Europejska chce wprowadzić nowe źródła dochodów budżetowych i zaciągnąć kolejny wspólny dług. posłanka do Parlamentu Europejskiego Anna Bryłka przestrzega: to zagrożenie dla suwerenności i budżetu Polski.

Który prezydent ułaskawił najwięcej osób?

Ile ułaskawień w ciągu swoich dwóch kadencji wydał Andrzej Duda? Który prezydent ułaskawił najwięcej osób? Ile było odmów ułaskawienia? Dane z kancelarii prezydenta.

Równa płaca dla kobiet i mężczyzn – nowe obowiązki, nowe możliwości dla controllingu

Nadchodzące zmiany prawne, wynikające z unijnej Dyrektywy o jawności wynagrodzeń (2023/970), wymuszają na firmach nie tylko zwiększenie przejrzystości w polityce płacowej, ale również wprowadzenie zupełnie nowych standardów raportowania i analizy danych personalnych. Eksperci firmy Controlling Systems wskazują, że to zadanie wymaga ścisłej współpracy działów HR, IT oraz controllingu, który coraz częściej wychodzi poza swoją tradycyjną rolę finansową i staje się strategicznym partnerem w zarządzaniu kapitałem ludzkim.

REKLAMA

Czy UE zakaże faktycznie używania kominków na drewno? Eksperci ostrzegają przed skutkami zmian w Ekoprojekcie

W Brukseli odbyło się 25 czerwca 2025 r. forum konsultacyjne Komisji Europejskiej poświęcone rewizji tzw. rozporządzenia ekoprojektu dla miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń (MOP), czyli m.in. kominków, pieców i wkładów opalanych drewnem. Nowe propozycje zmian wzbudzają poważne kontrowersje i obawy wśród producentów, przedstawicieli organizacji branżowych oraz ekspertów, a przede wszystkim wśród użytkowników takich urządzeń. W opinii wielu uczestników spotkania, w tym reprezentantów polskiej branży, propozycje Komisji mogą w praktyce doprowadzić do likwidacji legalnego rynku urządzeń grzewczych na drewno w całej Unii Europejskiej.

Podwyżka minimalnej stawki godzinowej o zaledwie 90 groszy w 2026 roku wywołała burzę. Nawet pracodawcy są przeciwko propozycji rządu

Zaledwie 90 groszy więcej za godzinę pracy – tyle wynosi rządowa propozycja podwyżki stawki minimalnej na 2026 rok. „To wstyd, nie podwyżka” – grzmią związkowcy i ostrzegają: taka decyzja to cios w usługi publiczne i dalsze spłaszczanie płac. Nawet pracodawcy są przeciwko propozycji rządu.

Koniec z przerwą na papierosa (i e-papierosa) w miejscu pracy (nawet na takiego, który nie zawiera w swoim składzie nikotyny). Nowe przepisy, eliminujące nadużywaną przez pracowników lukę prawną, już obowiązują

W dniu 5 lipca 2025 r. weszły w życie przepisy, które zmieniły definicję papierosów elektronicznych (potocznie zwanych e-papierosami), obejmując nią również wyroby niezawierające w swoim składzie nikotyny. Tym samym – niemożliwym stało się „obchodzenie” przez pracowników zakazu palenia w pomieszczeniach zakładu pracy, zasłaniając się tym, że używane jest urządzenie z płynem beznikotynowym, czego – w praktyce – pracodawca nie mógł w żaden sposób zweryfikować.

Uwaga seniorzy: już nie na wnuczka, a na: reklamację w banku. Nowy rodzaj oszustwa

Uwaga seniorzy: już nie na wnuczka, a na: reklamację w banku. Na rynku pojawił się nowy rodzaj oszustwa. Polega ono na tym, że przestępcy oferują pomoc w próbie wyłudzenia środków od banku z tytułu rzekomych luk w jego systemach. W rzeczywistości żadnych luk nie ma, a osoba składająca wniosek reklamacyjny, oparty na nieistniejących podstawach, może zostać pociągnięta nawet do odpowiedzialności karnej.

REKLAMA

Koszty budowy domu jednorodzinnego 2025-2026. Jak zmieniają się ceny działek, materiałów budowlanych? Na czym można zaoszczędzić?

Czy w 2020 roku można było przewidzieć, że budowa domu w Polsce zdrożeje o blisko połowę w ciągu zaledwie pięciu kolejnych lat? Eksperci Extradom.pl przedstawili prognozy na najbliższą przyszłość, oparte o analizę kosztów budowy domu od 2021 do 2025 roku.

Ile zarabiają lekarze w publicznej służbie zdrowia? Od kilku tysięcy złotych na umowie o pracę do 100 tys. zł i więcej za jedną fakturę wystawioną szpitalowi

Lekarz w publicznym systemie ochrony zdrowia może liczyć na zarobki od kilku tysięcy złotych na umowie o pracę do 100 tys. zł i więcej za jedną fakturę wystawioną szpitalowi. Najmniej zarabiają lekarze na początku drogi zawodowej. Kontrowersje budzą niektóre kontrakty lekarzy specjalistów.

REKLAMA