REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak bezpiecznie kupować na aukcjach internetowych

Subskrybuj nas na Youtube
Kupowanie na aukcja internetowych - za czy przeciw?
Kupowanie na aukcja internetowych - za czy przeciw?
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Aby uniknąć problemów związanych z dokonywaniem zakupów na e-aukcjach, warto być mądrym przed szkodą. Należy dokładnie sprawdzić towar i wiarygodność sprzedawcy, a także zabezpieczyć swój komputer i konto na portalu aukcyjnym.

Coraz więcej osób korzysta z aukcji internetowych - jak wynika z badań Money.pl, bierze w nich udział już 44 proc. internautów. Serwisy aukcyjne zarejestrowały już około 4 milionów użytkowników - największą popularnością cieszą się Allegro, Świstak, Ebay i Aukcje 24.

REKLAMA

W ramach e-handlu Polacy najchętniej kupują książki (36,6 proc.), telefony komórkowe i akcesoria GSM (25,5 proc.), płyty (20,5 proc.) oraz kosmetyki (18,2 proc.). Niestety, nadal zbyt często mają problemy z tego typu zakupami.

Sprawdź, co kupujesz

Za nim przystąpi się do licytacji, warto dokładnie zapoznać się z opisem kupowanego przedmiotu.

REKLAMA

Należy sprawdzić przede wszystkim - jaka jest forma zapłaty, koszt przesyłki, warunki transportu, opakowanie towaru oraz czy istnieje możliwość zwrotu itp. W razie jakichkolwiek wątpliwości, można zadać pytanie sprzedającemu - korzystając z e-maila na portalu aukcyjnym lub telefonicznie.

Czasami może się zdarzyć, że sprzedający wysyła inny towar, niż zamawiany. Dlatego warto korzystać z usługi sprawdzenia zawartości przesyłki przez odbiorcę. Przy takiej usłudze do paczki z towarem można zajrzeć przed zapłaceniem za nią (w Poczcie Polskiej kosztuje to tylko 5 zł).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli zakup dotyczy rzeczy wartościowej, warto skorzystać z przesyłki z zadeklarowaną wartością - pozwoli to ograniczyć straty, jeśli przesyłka zaginie lub zostanie zniszczona podczas dostarczania.

...i od kogo

Przed dokonaniem zakupu na aukcji należy dokładnie sprawdzić wiarygodność sprzedającego.

Warto przyjrzeć się komentarzom wystawionym przez innych kupujących portalu aukcyjnego, gdyż mówią one wiele o jakości i terminowości obsługi.

Jeśli niektóre komentarze są negatywne, należy sprawdzić, czego dotyczą i jak odpowiedział na nie sprzedawca. Duża liczba pozytywnych komentarzy nie gwarantuje, rzecz jasna, bezpiecznej transakcji. Szczególnie, jeśli zostały wystawione w związku ze sprzedażą tylko tanich produktów.

Oszuści internetowi często najpierw dokonują legalnej sprzedaży tanich towarów po to, aby zebrać wiele pozytywnych komentarzy, a następnie wyłudzają pieniądze od klienta, sprzedając towar drogi.

Warto również śledzić wewnętrzne fora dyskusyjne, zakładane przez portale aukcyjne.

Lepiej unikać zawierania transakcji z osobami, które przesyłają towar wyłącznie po uprzednim przelaniu przez kupującego pieniędzy na wskazany rachunek. Jeżeli sprzedawca jest z tej samej miejscowości, warto umawiać się na osobisty odbiór towaru.

Zadbaj o bezpieczeństwo

REKLAMA

Osoby kupujące na aukcjach internetowych powinny zapewnić bezpieczeństwo swego konta. Na portalu aukcyjnym zdarzają się bowiem oszustwa polegające na podszywaniu się pod sprzedawcę lub kupującego za pomocą użycia kont, na jakich są zarejestrowani użytkownicy aukcji. Dlatego należy korzystać z programów antyszpiegowskich i antywirusowych.

Hasło potrzebne do zalogowania się na koncie nie może być zbyt proste - np. nazwisko użytkownika. Jeśli korzystamy z kawiarenki internetowej, należy pamiętać o wylogowaniu się z serwisu aukcyjnego.

Warto gromadzić korespondencję wymienianą ze sprzedającym - może przydać się w razie sporu.

Warto korzystać z takich serwisów aukcyjnych, które oferują systemy ochrony kupujących - np. zwrot wpłaconej kwoty, gdy kupujący nie otrzymał towaru.

Co zrobić, gdy cię oszukano

Jeśli uważasz, że zostałeś oszukany przez aukcyjnego sprzedawcę, przede wszystkim najpierw upewnij się, czy rzeczywiście doszło do oszustwa - jeśli np. nie otrzymałeś w terminie towaru, najpierw skontaktuj się ze sprzedającym. Może okazać się, że opóźnienie wynika z winy dostawcy - np. poczty.

W sytuacji, gdy rzeczywiście doszło do oszustwa aukcyjnego, należy zgłosić się na policję.

Warto dobrze udokumentować całą sprawę, przedstawiając potwierdzenie dokonania zapłaty za towar i korespondencję ze sprzedającym. Policja lub prokuratura powinna zakończyć czynności sprawdzające w ciągu 30 dni i przesłać poszkodowanemu postanowienie o wszczęciu lub odmowie wszczęcia śledztwa lub dochodzenia.

Jeżeli transakcja była ubezpieczona, należy złożyć w portalu aukcyjnym wniosek o zwrot pieniędzy i wskazać w nim jednostkę policji i sygnaturę akt sprawy (sygnatura znajduje się na zawiadomieniu o wszczęciu śledztwa lub dochodzenia). W przypadku, gdy transakcja nie została ubezpieczona, warto wytoczyć w procesie karnym powództwo adhezyjne - czyli dochodzić zwrotu pieniędzy od oszusta w procesie karnym.

SPRAWDŹ, ZANIM KUPISZ

• Regulamin sprzedaży danego portalu aukcyjnego

• Co kupujesz - dokładne parametry produktu

• Od kogo kupujesz - jak inni oceniają sprzedającego, czy można się z nim skontaktować

• Walutę, w jakiej podano cenę (przy zakupach za granicą)

• Sposób zapłaty

• Całkowity koszt zakupu (razem z wszelkimi podatkami i opłatami, kosztem przesyłki)

• Sposób dostarczenia towaru (w tym sposób zapakowania)

• Czy istnieje możliwość zwrotu - jeśli tak, w jakim terminie i w jaki sposób

• Czy sprzedający odpowie na twoje pytanie

• Czy możesz się ubezpieczyć na wypadek nieotrzymania przesyłki

• Czy portal oferuje systemy bezpiecznej płatności (np. tzw. opcje depozytowe)

• Czy masz odpowiednio zabezpieczony komputer - aby nikt nie mógł podszyć się pod twoje konto

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy zachowek po rodzicach przepada?

Kto ma prawo do zachowku po rodzicach i od czego zależy jego wysokość? Czy roszczenie o zachowek się przedawnia? Oto najważniejsze przepisy i terminy!

Rozprawa przed TSUE ws. WIBOR-u. Nie będzie przełomu?

W dniu 11 czerwca 2025 r. w Luksemburgu odbędzie się rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie C-471/24. Jest to wynik pytań prejudycjalnych skierowanych przez Sąd Okręgowy w Częstochowie, dotyczących interpretacji przepisów prawa unijnego w kontekście kredytów opartych na wskaźniku referencyjnym WIBOR. Pierwsza sprawa w TSUE dotycząca WIBOR-u budzi zrozumiałe zainteresowanie kredytobiorców, prawników i sektora bankowego. Warto jednak rozróżnić realny zakres tej sprawy od medialnych uproszczeń. Nadchodząca rozprawa nie przyniesie jeszcze żadnego rozstrzygnięcia.

Kiedy ostatnia wielka debata prezydencka 2025? Druga tura pomiędzy Trzaskowskim i Nawrockim

Zapowiadana jest ostatnia wielka debata prezydencka przed drugą turą wyborów w 2025 roku. Kiedy odbędzie się debata Karola Nawrockiego i Rafała Trzaskowskiego? Gdzie będzie można obejrzeć debatę?

Biejat i Hołownia popierają Trzaskowskiego [Druga tura]

Magdalena Biejat i Szymon Hołownia popierają Rafała Trzaskowskiego w drugiej turze wyborów prezydenckich 2025 r. Na ile procent może liczyć kandydat na Prezydenta RP?

REKLAMA

[Boże Ciało] Długi czerwcowy weekend 2025. Gdzie dojedziesz tanio pociągiem prosto z Polski? W czerwcu rusza nowy zagraniczny kierunek

Planując zagraniczny wyjazd na czerwcowy długi weekend, warto rozważyć podróż koleją. Z Polski kursują bezpośrednie pociągi m.in. do Czech, Austrii, Niemiec, Słowacji, Węgier oraz na Litwę. Nowością w letnim rozkładzie będzie również bezpośrednie połączenie do Chorwacji, dostępne już od czerwca.

Kogo poprze Mentzen? [Druga tura]

Od tego, kogo poprze Mentzen może zależeć wynik drugiej tury wyborów prezydenckich 2025 r. Dlatego wszyscy tak czekają na informację od Sławomira Mentzena: Trzaskowski czy Nawrocki?

Grozi Ci grzywna 81 tys. zł lub 10% obrotu. Nowe unijne prawo uderzy w tysiące polskich firm

Już za chwilę tysiące firm w Polsce mogą stanąć przed poważnym zagrożeniem – nowa unijna dyrektywa EAA oznacza obowiązkowe zmiany, których zignorowanie może skończyć się katastrofą finansową. Kary sięgają nawet 10% rocznego obrotu lub ponad 81 tys. zł. Wystarczy jedna skarga klienta, by urzędnicy wszczęli kontrolę i nałożyli sankcje. Masz czas tylko do 28 czerwca 2025 r. Potem może być za późno.

Czternasta emerytura w 2025 r. Jaka kwota brutto - netto: najniższa emerytura, czy Rada Ministrów da więcej? Kiedy wypłata?

Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów, potocznie zwane czternastą emeryturą, będzie w 2025 roku wypłacone we wrześniu, podobnie jak w poprzednich dwóch latach. Tak wynika z założeń projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie określenia miesiąca wypłaty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów w 2025 r., opublikowanych 20 maja 2025 r. Najprawdopodobniej "czternastka" wyniesie w 2025 roku 1878,91 zł brutto (ok. 1709,81 złotych netto), a więc tyle, ile wynosi najniższa emerytura. Choć ustawa daje Radzie Ministrów prawo podwyższenia tej kwoty.

REKLAMA

Jeśli Trzaskowski wygra wybory na Prezydenta Polski, co z prezydenturą Warszawy?

Jeżeli Rafał Trzaskowski wygra wybory na Prezydenta Polski, nie może być jednocześnie prezydentem Warszawy. Zakazuje tego Konstytucja RP. Co z prezydenturą stolicy? Mieliśmy już taki przypadek w historii.

Resort zdrowia: kamery w gabinetach lekarskich, przebieralniach, na sali operacyjnej - nawet bez zgody pacjenta

Przepisy dotyczące monitoringu w placówkach medycznych wywołały gorącą dyskusję, która wciąż trwa, ponieważ wciąż Rzecznik Praw Obywatelskich broni praw pacjentów, a Ministerstwo Zdrowia powołuje się na konieczność ich bezpieczeństwa i nie chce zmian. Z jednej strony celem przepisów jest rzeczywiście zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów, a z drugiej – pojawiają się poważne obawy o naruszenie prawa do prywatności i ochrony danych osobowych. Ten problem wraca, szczególnie mając na uwadze ostatnie okoliczności i śmierć lekarza w jednym z krakowskich szpitali, po ataku pacjenta.

REKLAMA