Jak bezpiecznie kupować na aukcjach internetowych
REKLAMA
REKLAMA
Coraz więcej osób korzysta z aukcji internetowych - jak wynika z badań Money.pl, bierze w nich udział już 44 proc. internautów. Serwisy aukcyjne zarejestrowały już około 4 milionów użytkowników - największą popularnością cieszą się Allegro, Świstak, Ebay i Aukcje 24.
REKLAMA
W ramach e-handlu Polacy najchętniej kupują książki (36,6 proc.), telefony komórkowe i akcesoria GSM (25,5 proc.), płyty (20,5 proc.) oraz kosmetyki (18,2 proc.). Niestety, nadal zbyt często mają problemy z tego typu zakupami.
Sprawdź, co kupujesz
Za nim przystąpi się do licytacji, warto dokładnie zapoznać się z opisem kupowanego przedmiotu.
REKLAMA
Należy sprawdzić przede wszystkim - jaka jest forma zapłaty, koszt przesyłki, warunki transportu, opakowanie towaru oraz czy istnieje możliwość zwrotu itp. W razie jakichkolwiek wątpliwości, można zadać pytanie sprzedającemu - korzystając z e-maila na portalu aukcyjnym lub telefonicznie.
Czasami może się zdarzyć, że sprzedający wysyła inny towar, niż zamawiany. Dlatego warto korzystać z usługi sprawdzenia zawartości przesyłki przez odbiorcę. Przy takiej usłudze do paczki z towarem można zajrzeć przed zapłaceniem za nią (w Poczcie Polskiej kosztuje to tylko 5 zł).
Jeśli zakup dotyczy rzeczy wartościowej, warto skorzystać z przesyłki z zadeklarowaną wartością - pozwoli to ograniczyć straty, jeśli przesyłka zaginie lub zostanie zniszczona podczas dostarczania.
...i od kogo
Przed dokonaniem zakupu na aukcji należy dokładnie sprawdzić wiarygodność sprzedającego.
Warto przyjrzeć się komentarzom wystawionym przez innych kupujących portalu aukcyjnego, gdyż mówią one wiele o jakości i terminowości obsługi.
Jeśli niektóre komentarze są negatywne, należy sprawdzić, czego dotyczą i jak odpowiedział na nie sprzedawca. Duża liczba pozytywnych komentarzy nie gwarantuje, rzecz jasna, bezpiecznej transakcji. Szczególnie, jeśli zostały wystawione w związku ze sprzedażą tylko tanich produktów.
Oszuści internetowi często najpierw dokonują legalnej sprzedaży tanich towarów po to, aby zebrać wiele pozytywnych komentarzy, a następnie wyłudzają pieniądze od klienta, sprzedając towar drogi.
Warto również śledzić wewnętrzne fora dyskusyjne, zakładane przez portale aukcyjne.
Lepiej unikać zawierania transakcji z osobami, które przesyłają towar wyłącznie po uprzednim przelaniu przez kupującego pieniędzy na wskazany rachunek. Jeżeli sprzedawca jest z tej samej miejscowości, warto umawiać się na osobisty odbiór towaru.
Zadbaj o bezpieczeństwo
REKLAMA
Osoby kupujące na aukcjach internetowych powinny zapewnić bezpieczeństwo swego konta. Na portalu aukcyjnym zdarzają się bowiem oszustwa polegające na podszywaniu się pod sprzedawcę lub kupującego za pomocą użycia kont, na jakich są zarejestrowani użytkownicy aukcji. Dlatego należy korzystać z programów antyszpiegowskich i antywirusowych.
Hasło potrzebne do zalogowania się na koncie nie może być zbyt proste - np. nazwisko użytkownika. Jeśli korzystamy z kawiarenki internetowej, należy pamiętać o wylogowaniu się z serwisu aukcyjnego.
Warto gromadzić korespondencję wymienianą ze sprzedającym - może przydać się w razie sporu.
Warto korzystać z takich serwisów aukcyjnych, które oferują systemy ochrony kupujących - np. zwrot wpłaconej kwoty, gdy kupujący nie otrzymał towaru.
Co zrobić, gdy cię oszukano
Jeśli uważasz, że zostałeś oszukany przez aukcyjnego sprzedawcę, przede wszystkim najpierw upewnij się, czy rzeczywiście doszło do oszustwa - jeśli np. nie otrzymałeś w terminie towaru, najpierw skontaktuj się ze sprzedającym. Może okazać się, że opóźnienie wynika z winy dostawcy - np. poczty.
W sytuacji, gdy rzeczywiście doszło do oszustwa aukcyjnego, należy zgłosić się na policję.
Warto dobrze udokumentować całą sprawę, przedstawiając potwierdzenie dokonania zapłaty za towar i korespondencję ze sprzedającym. Policja lub prokuratura powinna zakończyć czynności sprawdzające w ciągu 30 dni i przesłać poszkodowanemu postanowienie o wszczęciu lub odmowie wszczęcia śledztwa lub dochodzenia.
Jeżeli transakcja była ubezpieczona, należy złożyć w portalu aukcyjnym wniosek o zwrot pieniędzy i wskazać w nim jednostkę policji i sygnaturę akt sprawy (sygnatura znajduje się na zawiadomieniu o wszczęciu śledztwa lub dochodzenia). W przypadku, gdy transakcja nie została ubezpieczona, warto wytoczyć w procesie karnym powództwo adhezyjne - czyli dochodzić zwrotu pieniędzy od oszusta w procesie karnym.
SPRAWDŹ, ZANIM KUPISZ
• Regulamin sprzedaży danego portalu aukcyjnego
• Co kupujesz - dokładne parametry produktu
• Od kogo kupujesz - jak inni oceniają sprzedającego, czy można się z nim skontaktować
• Walutę, w jakiej podano cenę (przy zakupach za granicą)
• Sposób zapłaty
• Całkowity koszt zakupu (razem z wszelkimi podatkami i opłatami, kosztem przesyłki)
• Sposób dostarczenia towaru (w tym sposób zapakowania)
• Czy istnieje możliwość zwrotu - jeśli tak, w jakim terminie i w jaki sposób
• Czy sprzedający odpowie na twoje pytanie
• Czy możesz się ubezpieczyć na wypadek nieotrzymania przesyłki
• Czy portal oferuje systemy bezpiecznej płatności (np. tzw. opcje depozytowe)
• Czy masz odpowiednio zabezpieczony komputer - aby nikt nie mógł podszyć się pod twoje konto
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat