reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Umowa kupno-sprzedaż > Nabycie ruchomości od nieuprawnionego w prawie niemieckim

Nabycie ruchomości od nieuprawnionego w prawie niemieckim

Mamy tutaj do czynienia z konfliktem interesów właściciela rzeczy ruchomej i uczciwego nabywcy. nabywca nie uzyskuje własności, jeżeli rzecz została skradziona, zgubiona albo w inny sposób utracona przez właściciela.

Cytujemy dla zrozumienia problemu odpowiednie paragrafy niem. Kodeksu cywilnego.

§ 932 ust. 1niemieckiego Kodeksu cywilnego (zwanym dalej BGB) stanowi m. in., że  przez zbycie na podstawie § 929 BGB nabywca staje się właścicielem także wtedy, gdy rzecz nie należy do zbywcy, chyba że w momencie, w którym na podstawie tych przepisów otrzymałby własność, nie był w dobrej wierze.

Nabywca nie jest w dobrej wierze, jeżeli było mu znane albo z powodu rażącego niedbalstwa nieznane, że rzecz nie należy do zbywającego.

(§ 929  BGB stanowi , że do przeniesienia własności na rzeczy ruchomej potrzebne jest jedność właściciela i nabywcy co do przeniesienia własności i jej wydanie w posiadanie nabywcy. Jeżeli nabywca posiada już rzecz, to wystarczy ich jedność , co do przeniesienia własności).

§ 932 ust. 1 BGB odpowiada w treści art. 169 § 1 KC i stanowi odstępstwo od zasady, że nikt nie może przenieść na innego więcej praw niż sam posiada.

§ 935 BGB określa, że nabywca nie uzyskuje własności, jeżeli  rzecz została  skradziona, zgubiona albo w inny sposób utracona przez właściciela. To obowiązuje też w przypadku posiadacza zależnego (np. najemca). Nie chodzi tutaj tylko o utratę rzeczy wbrew woli ale także bez woli właściciela.

Zobacz również serwis: Umowy

Nie można na prawie niemieckim nabyć własności na rzeczy utraconej przez właściciela, niezależnie od dobrej wiary i od tego, ile razy rzecz była po utraceniu sprzedana.

Możliwe jest tylko zasiedzenie posiadacza samoistnego i to dopiero po upływie 10 lat.

Zasiedzenie jest w ogóle wykluczone, jeżeli nabywca przy nabyciu nie był w dobrej wierze albo potem się dowiedział, że własność mu nie przysługuje ( § 937 BGB). 

Podobnie jak w KC nie dotyczy to pieniędzy , dokumentów na okaziciela ani rzeczy nabytych na publicznych licytacjach.

§ 935 budzi dużo kontrowersji w praktyce i literaturze niemieckiej, w szczególności jeżeli porównuje się sytuację prawną z nabyciem nieruchomości. Nabycie własności na nieruchomości od nieuprawnionego opiera się na rękojmi dobrej wiary księgi wieczystej.

Zobacz również: Znaczenie karty pojazdu przy nabyciu samochodu w Niemczech

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Niebudek

Adwokat i Doradca podatkowy, Parter Zarządzający Kancelarii LTCA Zarzycki Niebudek

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama