REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odpowiedzialność stron umowy za wynajęty samochód

Joanna Namojlik
Odpowiedzialność stron umowy za wynajęty samochód
Odpowiedzialność stron umowy za wynajęty samochód

REKLAMA

REKLAMA

Zarówno wypożyczalnia jak i najemca ponoszą odpowiedzialność za wynajem samochodu w przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania umowy przez jedną ze stron.

Odpowiedzialność wypożyczalni

Konsument może dochodzić roszczeń w przypadku gdy wypożyczalnia nie wykonała lub nienależycie wykonała umowę, w konsekwencji czego doszło do zdarzenia w wyniku którego konsument doznał szkody.

REKLAMA

W sytuacji gdy wyjdzie na jaw, iż wynajęty samochód  miał wady, które ograniczały jego przydatność lub umówiony użytek – np. niesprawna klimatyzacja – wówczas konsument może żądać obniżenia opłaty za korzystanie z auta za czas trwania wad.

Jeśli natomiast wspomniane wady spowodowały, że korzystanie z samochodu było niemożliwe lub wady powstały później, a wynajmujący wad tych nie usunął i nie dostarczył zastępczego samochodu, wówczas konsument ma prawo do rozwiązania umowy bez wypowiedzenia.

Jeśli w czasie podróży wynajętym samochodem doszło do awarii, ze względu na okoliczności obciążające wynajmującego, wówczas wypożyczalnia powinna dokonać naprawy na swój koszt.

Odpowiedzialność konsumenta

Konsument również ponosi odpowiedzialność w przypadku gdy nie wykonał lub nienależycie wykonał postanowienia umowy, gdy wskutek zdarzenia zawinionego przez konsumenta, wynajmujący doznał szkody.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W sytuacji, gdy podczas podróży wynajętym autem dochodzi do kradzieży, konsument nie zawsze ponosi odpowiedzialność. To czy wynajmujący będzie odpowiadać, czy też nie, zależy od tego, czy do kradzieży doszło wskutek niezachowania przez najemcę należytej staranności, czy też nie. Za przykład niezachowania należytej staranności można uznać sytuację, gdy w umowie przewidziano nakaz parkowania wyłącznie w miejscach strzeżonych, a konsument pozostawił samochód na parkingu niestrzeżonym, w wyniku czego samochód został skradziony. We wspomnianej sytuacji konsument jak najbardziej ponosi odpowiedzialność.

Z najmem samochodu związana jest również odpowiedzialność cywilna konsumenta. Wiąże się ona z wyrządzeniem szkody na osobie lub mieniu w związku z prowadzeniem wypożyczonego samochodu. Jeśli jednak szkoda nastąpiła w wyniku siły wyższej lub wyłącznie z winy poszkodowanego lub osoby trzeciej, wówczas konsument odpowiedzialności nie ponosi.

Zobacz także: Za jakie nieprawidłowości odpowiada najemca?

Ubezpieczenie

Z reguły wypożyczalnie oferują możliwość wykupienia ubezpieczenia przez konsumenta. Chroni to go przed odpowiedzialnością cywilną za spowodowane przez niego szkody, dlatego też  powinien on bardzo dokładnie zapoznać się z warunkami ubezpieczenia, a w szczególności na to, jakiego rodzaju szkody obejmuje.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czternasta emerytura w 2024 roku - termin wypłaty, kwota

Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, potocznie zwane czternastą emeryturą, będzie w 2024 roku wypłacone we wrześniu, podobnie jak rok wcześniej. Tak wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów opublikowanego w 20 maja 2024 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Wybory do europarlamentu 2024. Diety i dni wolne od pracy dla członków komisji wyborczych i mężów zaufania – warunki, kwoty, przepisy

Tak jak w przypadku innych wyborów, członkom komisji wyborczych z tytułu pracy w tych komisjach należą się dni wolne a także wynagrodzenie w formie diet. Ile dni wolnych przysługuje i jakie kwoty diet są przyznawane członkom komisji wyborczych w wyborach do europarlamentu w 2024 roku. Czy mają do nich również prawo mężowie zaufania i obserwatorzy społeczni?

3200 zł miesięcznie dla osób niepełnosprawnych. Ruszył nabór wniosków

3200 zł miesięcznie dla osób niepełnosprawnych. Trwa nabór wniosków w ramach programu „Rehabilitacja 25 plus”. Dofinansowanie obejmuje świadczenia takie jak całodzienne usługi opiekuńcze, aktywizację w sferze fizycznej, intelektualnej i społecznej, a także zawodowej.

9000 zł, 16.000 zł, a nawet 17.000 zł miesięcznie. Tyle zarabiają Polacy za granicą. Na jakich stanowiskach?

Polacy, szukając pracy sezonowej za granicą, najczęściej decydują się na Niemcy, Czechy, Szwecję i Norwegię. Według raportu Personnel Service, zarobki w tych krajach mogą sięgać nawet 19 tys. zł miesięcznie.

REKLAMA

Facebook i Instagram łamią prawa dzieci? KE już się tym zajęła

16 maja 2024 r. Komisja Europejska opublikowała komunikat, w którym poinformowała, że wszczęła postępowanie wobec firmy Meta, która jest właścicielem Facebooka i Instagrama. Chodzi o podejrzenia dotyczące wykorzystania algorytmów, które mogą prowadzić do uzależnień dzieci od social mediów. 

Obrona Polski, granic i żołnierzy. PiS ma nowy plan

Klub Prawa i Sprawiedliwości przedstawił projekt uchwały Sejmu dotyczący obrony żołnierzy i funkcjonariuszy strzegących granicy Polski. To reakcja na ataki na żołnierzy po hybrydowym ataku w 2021 roku.

Co na maturze rozszerzonej z języka polskiego 20 maja 2024 r. [ARKUSZE]

Maturzyści, którzy zdecydowali się zdawać egzamin z języka polskiego w wersji rozszerzonej dziś, 20 maja o godz. 9:00 zasiedli do pisania. Na napisanie egzaminu mają 240 minut. 

Sygnaliści i ich ochrona - przepisy. Wdrożenie w Polsce unijnej dyrektywy już wkrótce. Czy jeszcze w 2024 roku?

Polscy pracownicy oraz przedsiębiorcy, na wdrożenie Unijnej dyrektywy dotyczącej sygnalistów czekają już od prawie 3 lat, gdyż to do 17 grudnia 2021 roku Polska, tak jak pozostałe kraje Unii Europejskiej, była zobowiązana do implementacji unijnych przepisów do naszego krajowego systemu prawnego. Z czego wynika tak duże opóźnienie? Na wdrożenie jakich regulacji muszą być przygotowani pracodawcy?

REKLAMA

2300,00 zł dla rodziców najmłodszych dzieci. Od 1 października 2024 r. Sprawdź, jak dostać świadczenia.

2300,00 zł dla rodziców najmłodszych dzieci od 1 października 2024 r. Rząd pracuje nad nowym programem. Przy uwzględnieniu 800 plus, zapewni on 2300 zł wsparcia co miesiąc.

Opłata za psy i inne zwierzęta domowe wzrośnie o połowę. Jest projekt rozporządzenia

Zwiększą się koszty utrzymania zwierząt domowych. Właściciele, którzy chcą podróżować ze swoimi pupilami, będą musieli uiścić wyższą opłatę.

REKLAMA