REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sposób na kryzys: zabezpieczenie wierzytelności

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Jak zabezpieczyć wierzytelności firmy? fot. Fotolia
Jak zabezpieczyć wierzytelności firmy? fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zwłaszcza w czasie kryzysu gospodarczego zabezpieczenie wierzytelności jest istotnym elementem działalności przedsiębiorców. W kontaktach z kontrahentami warto zabezpieczyć się hipoteką, zastawek, czy nawet wekslem.

Ograniczanie ryzyka

Ryzyko jest immanentną cecha każdej działalności gospodarczej. Zwłaszcza w czasie kryzysu gospodarczego, kiedy to nasilają się takie zjawiska jak zatory płatnicze mogące być często bezpośrednią przyczyną niewypłacalności, a w konsekwencji upadłości wielu podmiotów gospodarczych.

REKLAMA

Sprzedając na kredyt produkty naszemu partnerowi ryzykujemy, iż w przypadku jego upadłości możemy otrzymać jedynie część należności.

Częściowym remedium na takie zagrożenie może być  odpowiednie zabezpieczenie naszych wierzytelności. W określonych sytuacjach pozwoli nam to na szybkie zasądzenie roszczeń w sądzie, jak również może nas postawić w uprzywilejowanej sytuacji w stosunku do innych wierzycieli naszego dłużnika.

Zabezpieczenie wekslem

Jedną z popularniejszych form zabezpieczenia wierzytelności jest wystawienie weksla. W określonych sytuacjach może on być panaceum na niesolidnego dłużnika, który wstrzymuje spłatę swoich długów, tym samym odcinając nas od terminowego dopływu środków finansowych. Zaletą weksla jest przede wszystkim szybkość dochodzenia roszczeń w sądzie. Zobowiązania wekslowe mogą być bowiem dochodzone w postępowaniu nakazowym, gdzie sprawdzane są jedynie warunki formalne związane z wekslem, a druga strona nie bierze udziału w postępowaniu (jej potencjalny udział zaczyna dopiero się w postępowaniu związanych ze sformułowaniem przez nią zarzutów co do nakazu zapłaty). Tak wystawiony nakaz zapłaty stanowi tytuł zabezpieczenia, a po upływie dwóch tygodni od doręczenia pozwanemu może być wdrożony do postępowania egzekucyjnego (nie ma przy tym znaczenia nawet to, że pozwany wniesienie zarzuty).

W określonych sytuacjach na wniosek pozwanego sąd może wstrzymać jego wykonalność.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Dochodzenie roszczeń z weksla

Hipoteka i zastaw

Innym sposobem zabezpieczenia jest możliwość ustanowienia hipoteki albo zastawu na składnikach majątku dłużnika. W tym jednak wypadku przeważnie jednak dłużnik musi dysponować określonym majątkiem (nieruchomością przy hipotece i ruchomością przy zastawie).

Możliwe jest zabezpieczenie wierzytelności poprzez ustanowienie hipoteki lub zastawu na przedmiotach majątkowych innej osoby, niż dłużnik.

REKLAMA

Takie zabezpieczenie daje bardzo istotną przewagę. Zaspokojenie z przedmiotu obciążonego hipoteką lub zastawem będzie możliwe niezależnie od tego czyją własnością on się stanie. Tym samym wierzyciel hipoteczny może przykładowo zaspokoić się z nieruchomości, którą jego dłużnik dawno już sprzedał innej osobie.

Co więcej takie zabezpieczenie daje przywileje także w przypadku upadłości dłużnika. W tym też tkwi olbrzymia zaleta zabezpieczenia rzeczowego, czyli zastawu, zastawu rejestrowego, zastawu skarbowego, hipoteki, czy też hipoteki morskiej. Zgodnie z art. 336 Prawa upadłościowego i naprawczego wierzytelności nimi zabezpieczone zostaną jako pierwsze zaspokojone z tych rzeczy, które były obciążone zastawem, czy hipoteką. Kwoty pozostałe po zaspokojeniu tych wierzytelności wchodzą do funduszów masy upadłości i będą przysługiwały pozostałym wierzycielom.

Zobacz serwis: Upadłość

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

REKLAMA

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

REKLAMA

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek do 15 września

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek trzeba złożyć do 15 września. W czasie obozu mają się odbywać co najmniej 2 godziny zajęć sportowych dziennie, wewnętrzne zawody, turnieje i wycieczki.

REKLAMA