REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Egzekucja nieprawomocnego nakazu zapłaty

Postępowanie egzekucyjne może być wszczęte na mocy prawomocnego orzeczenia sądowego.
Postępowanie egzekucyjne może być wszczęte na mocy prawomocnego orzeczenia sądowego.

REKLAMA

REKLAMA

Nakaz zapłaty nie został ci doręczony, a dowiedziałeś się o nim dopiero po wizycie komornika? Przeczytaj poniżej, jakie podjąć kroki.

Postępowanie egzekucyjne może być wszczęte na mocy prawomocnego orzeczenia sądowego. Nakaz zapłaty, tak jak wyrok, po uprawomocnieniu się staje się tytułem egzekucyjnym (art. 777 ust. 1 pkt. 1 Kodeksu postępowania cywilnego). Samą podstawą egzekucji jest z kolei tytuł wykonawczy, którym jest tytuł egzekucyjny (czyli np. prawomocny nakaz zapłaty), zaopatrzony przez sąd w klauzulę wykonalności.

REKLAMA

Jak się bronić przed egzekucją?

REKLAMA

Z powyższego wynika, iż sposobem obrony pozwanego, któremu nie doręczono nakazu zapłaty będzie zakwestionowanie jego prawomocności. Zgodnie bowiem przepisami dotyczącymi wydawania nakazu zapłaty (zarówno w postępowaniu nakazowym, jak i upominawczym), staje się on prawomocny po upływie terminu dwóch tygodni od dnia doręczenia.

W tym terminie strona może jednak wnieść zarzuty (w postępowaniu nakazowym) lub sprzeciw (w postępowaniu upominawczym), co ma ten skutek, że nakaz zapłaty traci swoją moc, a sąd wyznacza rozprawę, prowadzącą do wydania wyroku.

Zobacz również serwis: W sądzie

Idea nakazu zapłaty to sprawne wydawanie orzeczeń oraz szybka realizacja ochrony uzasadnionych interesów powoda przy roszczeniach bezspornych. Przy wydaniu nakazu zapłaty sąd nie rozstrzyga o zarzutach pozwanego (np. przedawnienie). Zostawia to woli pozwanego, wychodząc z założenia, że zostaną one przedstawione w sprzeciwie, czy zarzutach, czyli już po wydaniu nakazu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W sytuacji, gdy doręczenie nie miało miejsca, np. wskutek wskazania przez powoda nieaktualnego adresu pozwanego, nakaz zapłaty nie może stać się prawomocny, gdyż nie ma początku bieg dwutygodniowego terminu.

Tym samym takie orzeczenie nie staje się tytułem egzekucyjnym (przypomnijmy, że może nim być jedynie prawomocne orzeczenie lub zaopatrzone w klauzulę natychmiastowej wykonalności), a postępowanie egzekucyjne nie jest dopuszczalne.

Zażalenie

Jeżeli pomimo tego sąd nada takiemu nakazowi klauzulę wykonalności, pozwany (w postępowaniu egzekucyjnym występujący jako dłużnik) powinien wnieść na to postanowienie zażalenie. Zgodnie z art. 795 Kodeksu postępowania cywilnego termin na jego wniesienie rozpoczyna swój bieg dla dłużnika od daty doręczenia mu zawiadomienia o wszczęciu egzekucji. Samo zawiadomienie dostarcza komornik przy pierwszej czynności egzekucyjnej.

O wszczęciu egzekucji komornik powiadomi dłużnika zajmując rachunek bankowy, czy też część wynagrodzenia.

Zażalenie wnosi się do sądu drugiej instancji w terminie tygodniowym za pośrednictwem sądu, który wydał zaskarżone orzeczenie. Należy wskazać, iż nakaz zapłaty nie uprawomocnił się z powodu braku doręczenia. Okoliczności te należy uprawdopodobnić.

Zawieszenie egzekucji

Jednocześnie można złożyć w sądzie wniosek o zawieszenie postępowania egzekucyjnego z racji wniesienia zażalenia na postanowienie sądu (art. 821 Kodeks postępowania cywilnego), powołując się przy tym na nieprawomocność nakazu. Decyzja o zawieszeniu postępowania oznaczać będzie, że nie zostaną w stosunku do dłużnika podjęte czynności egzekucyjne.

Zadaj pytanie: Forum prawa

Odszkodowanie?

Oprócz powyższych czynności pozwany może dochodzić od powoda naprawienia szkód wyrządzonych wykonaniem nieprawomocnego nakazu zapłaty, który następnie został uchylony. Odpowiedzialność powoda będzie zależeć od jego winy.

Powód w pozwie wskazał nieaktualny adres pozwanego, znając aktualny, co wynika z treści aneksu do umowy między obiema stronami.

Zobacz również serwis: Odszkodowania

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rodzinny kapitał opiekuńczy. Kiedy najlepiej złożyć wniosek?

  Od kiedy można złożyć wniosek o rodzinny kapitał opiekuńczy? Co w przypadku przekroczenia terminu? Jakie są warunki do otrzymania świadczenia? Odpowiadamy.

  ZUS może wycofać dokument A1, jeśli został błędnie wydany – wyrok TSUE

  W wyroku z 16 listopada 2023 r. Trybunał Sprawiedliwości UE (TSUE) uznał, że w razie stwierdzenia, że zaświadczenie A1 zostało błędnie wydane, instytucja, która wydała ten dokument (ZUS) może go wycofać  z urzędu, bez konieczności informowania o tym instytucji właściwej drugiego państwa.

  Czy pandemia i inflacja spowodowały większą falę rozwodów w Polsce?

  Czy Polacy rozwodzą się częściej niż w poprzednich latach? Do sądów okręgowych trafiło od początku roku tylko 1,4% więcej pozwów rozwodowych niż rok wcześniej. Eksperci zauważają, że wciąż jeszcze do sądów trafiają sprawy zapoczątkowane w okresie pandemii. A gospodarka wpływa na nastroje. 

  Co robić, gdy zostawimy bagaż w pociągu? Kto odpowiada za skradzioną walizkę?

  Zostawiłeś bagaż w pociągu? Nie panikuj. Większość przewoźników ma przewidziane odpowiednie procedury. Urząd Transportu Kolejowego przypomina, co zrobić, gdy zgubimy bagaż lub kiedy nasze walizki zostaną skradzione.

  REKLAMA

  Prezydent: Rząd utworzony przez największe ugrupowanie parlamentarne to dopełnienie konstytucyjnego zwyczaju

  Dopełniamy politycznego i historycznego, konstytucyjnego zwyczaju powołując po wyborach parlamentarnych rząd RP, który jest formowany przez kandydata przedstawionego przez obóz polityczny, który wygrał wybory parlamentarne – powiedział prezydent Andrzej Duda po powołaniu rządu Mateusza Morawieckiego.

  Zmiany 2024: dodatek mieszkaniowy dostanie więcej osób dzięki wyższym progom dochodowym. Komu przeleją na czynsz, kto dostanie pieniądze do ręki

  Dzięki wzrostowi o ponad 12 proc. progów dochodowych, zwiększy się grono osób, które mogą starać się o dodatek mieszkaniowy od marca 2024 r. Ponieważ świadczenie to przyznawane jest na sześć miesięcy z prawem do aplikowania o wsparcie wiele razy, o dodatek mieszkaniowy ba początku przyszłego roku będą mogły wnioskować także osoby, które w 2023 dodatek utraciły ze względu na wzrost dochodów.

  Prezydent jest zbudowany ogromną reprezentacją kobiet w nowym gabinecie. 10 spośród 18 ministrów to kobiety

  Ogromna reprezentacja pań w tym gabinecie, to element, który mnie cieszy; muszę powiedzieć, jestem tym zbudowany – powiedział w poniedziałek 27 listopada 2023 r. prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości zaprzysiężeniami nowego rządu premiera Mateusza Morawieckiego.

  Rząd Mateusza Morawieckiego powołany. Musi teraz uzyskać wotum zaufania w Sejmie

  Mateusz Morawiecki powołany na stanowisko Prezesa Rady Ministrów. Prezydent Andrzej Duda powołał rząd w składzie zaproponowanym przez premiera i przyjął przysięgę od członków gabinetu. Nowy rząd Mateusza Morawieckiego musi teraz uzyskać wotum zaufania Sejmu. Konieczna jest do tego większość 231 posłów.

  REKLAMA

  Budżetówka: 1 mld zł wyrównania dla części pensji. Za 2021 - 2023 r. Stary i nowy rząd muszą znaleźć pieniądze

  Chodzi o sędziów i prokuratorów (i referendarzy, asesorów). Nie ma wątpliwości, że zostali finansowo pokrzywdzeni. Jak?

  Czy w separacji się dziedziczy?

  Separacja jest rozwiązaniem wybieranym niekiedy przez małżonków, którzy nie są jeszcze gotowi na podjęcie decyzji o definitywnym rozstaniu. Kiedy sąd może orzec separację i czy wpływa to na dziedziczenie po małżonku?

  REKLAMA