REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Egzekucja nieprawomocnego nakazu zapłaty

Postępowanie egzekucyjne może być wszczęte na mocy prawomocnego orzeczenia sądowego.
Postępowanie egzekucyjne może być wszczęte na mocy prawomocnego orzeczenia sądowego.

REKLAMA

REKLAMA

Nakaz zapłaty nie został ci doręczony, a dowiedziałeś się o nim dopiero po wizycie komornika? Przeczytaj poniżej, jakie podjąć kroki.

Postępowanie egzekucyjne może być wszczęte na mocy prawomocnego orzeczenia sądowego. Nakaz zapłaty, tak jak wyrok, po uprawomocnieniu się staje się tytułem egzekucyjnym (art. 777 ust. 1 pkt. 1 Kodeksu postępowania cywilnego). Samą podstawą egzekucji jest z kolei tytuł wykonawczy, którym jest tytuł egzekucyjny (czyli np. prawomocny nakaz zapłaty), zaopatrzony przez sąd w klauzulę wykonalności.

REKLAMA

Jak się bronić przed egzekucją?

REKLAMA

Z powyższego wynika, iż sposobem obrony pozwanego, któremu nie doręczono nakazu zapłaty będzie zakwestionowanie jego prawomocności. Zgodnie bowiem przepisami dotyczącymi wydawania nakazu zapłaty (zarówno w postępowaniu nakazowym, jak i upominawczym), staje się on prawomocny po upływie terminu dwóch tygodni od dnia doręczenia.

W tym terminie strona może jednak wnieść zarzuty (w postępowaniu nakazowym) lub sprzeciw (w postępowaniu upominawczym), co ma ten skutek, że nakaz zapłaty traci swoją moc, a sąd wyznacza rozprawę, prowadzącą do wydania wyroku.

Zobacz również serwis: W sądzie

Idea nakazu zapłaty to sprawne wydawanie orzeczeń oraz szybka realizacja ochrony uzasadnionych interesów powoda przy roszczeniach bezspornych. Przy wydaniu nakazu zapłaty sąd nie rozstrzyga o zarzutach pozwanego (np. przedawnienie). Zostawia to woli pozwanego, wychodząc z założenia, że zostaną one przedstawione w sprzeciwie, czy zarzutach, czyli już po wydaniu nakazu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W sytuacji, gdy doręczenie nie miało miejsca, np. wskutek wskazania przez powoda nieaktualnego adresu pozwanego, nakaz zapłaty nie może stać się prawomocny, gdyż nie ma początku bieg dwutygodniowego terminu.

Tym samym takie orzeczenie nie staje się tytułem egzekucyjnym (przypomnijmy, że może nim być jedynie prawomocne orzeczenie lub zaopatrzone w klauzulę natychmiastowej wykonalności), a postępowanie egzekucyjne nie jest dopuszczalne.

Zażalenie

Jeżeli pomimo tego sąd nada takiemu nakazowi klauzulę wykonalności, pozwany (w postępowaniu egzekucyjnym występujący jako dłużnik) powinien wnieść na to postanowienie zażalenie. Zgodnie z art. 795 Kodeksu postępowania cywilnego termin na jego wniesienie rozpoczyna swój bieg dla dłużnika od daty doręczenia mu zawiadomienia o wszczęciu egzekucji. Samo zawiadomienie dostarcza komornik przy pierwszej czynności egzekucyjnej.

O wszczęciu egzekucji komornik powiadomi dłużnika zajmując rachunek bankowy, czy też część wynagrodzenia.

Zażalenie wnosi się do sądu drugiej instancji w terminie tygodniowym za pośrednictwem sądu, który wydał zaskarżone orzeczenie. Należy wskazać, iż nakaz zapłaty nie uprawomocnił się z powodu braku doręczenia. Okoliczności te należy uprawdopodobnić.

Zawieszenie egzekucji

Jednocześnie można złożyć w sądzie wniosek o zawieszenie postępowania egzekucyjnego z racji wniesienia zażalenia na postanowienie sądu (art. 821 Kodeks postępowania cywilnego), powołując się przy tym na nieprawomocność nakazu. Decyzja o zawieszeniu postępowania oznaczać będzie, że nie zostaną w stosunku do dłużnika podjęte czynności egzekucyjne.

Zadaj pytanie: Forum prawa

Odszkodowanie?

Oprócz powyższych czynności pozwany może dochodzić od powoda naprawienia szkód wyrządzonych wykonaniem nieprawomocnego nakazu zapłaty, który następnie został uchylony. Odpowiedzialność powoda będzie zależeć od jego winy.

Powód w pozwie wskazał nieaktualny adres pozwanego, znając aktualny, co wynika z treści aneksu do umowy między obiema stronami.

Zobacz również serwis: Odszkodowania

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

REKLAMA

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

REKLAMA

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek do 15 września

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek trzeba złożyć do 15 września. W czasie obozu mają się odbywać co najmniej 2 godziny zajęć sportowych dziennie, wewnętrzne zawody, turnieje i wycieczki.

REKLAMA