REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Niedoręczony nakaz zapłaty

Nakaz zapłaty ma na celu szybkie dochodzenie roszczeń.
Nakaz zapłaty ma na celu szybkie dochodzenie roszczeń.

REKLAMA

REKLAMA

Niedoręczenie nakazu zapłaty sprawia, że bieg terminu na wniesienie sprzeciwu lub zarzutów nie zaczyna swojego biegu. Ma to znaczne konsekwencje dla pozwanego.

W praktyce sądowej nakaz zapłaty ma na celu szybkie dochodzenie roszczeń. Co do zasady pozwany o toczącym się postępowaniu dowiaduje się dopiero w chwili jego doręczenia.

REKLAMA

Wydanie nakazu przez sąd nie oznacza zasadności żądań powoda. Dalszy los sprawy zależy w tej chwili od pozwanego. W terminie 2 tygodni od dnia doręczenia powinien on wnieść zarzuty (w postępowaniu nakazowym) lub w też sprzeciw (w postępowaniu upominawczym). W przeciwnym razie nakaz uprawomocni się. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy nakaz nie został doręczony pozwanemu?

Niedoręczenie nakazu

W praktyce niejednokrotnie można spotkać się z sytuacjami nadużycia instytucji nakazu zapłaty.

Powód wniósł pozew do sądu, podając celowo nieaktualny adres pozwanego. Sąd wydał nakaz zapłaty, doręczając go jednocześnie na nieaktualny adres. Zgodnie z przepisami prawa po dwóch tygodniach od doręczenia nakaz uprawomocnił się. Pozwany dowiedział się o wydaniu nakazu zapłaty dopiero po miesiącu.

Zobacz również: Nakaz zapłaty od przedawnionego roszczenia

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wznowienie postępowania?

W takiej sytuacji częstym błędem może być próba odwrócenia skutków nakaz za pomocą skargi o wznowienie postępowania. W przypadku, gdy doręczenie nie nastąpiło skarga o wznowienie postępowania nie będzie uwzględniona.

Wynika to z prostej przyczyny. Skarga ta, przysługuje bowiem od prawomocnych orzeczeń sądu. Tymczasem w sytuacji opisanej powyżej nakaz zapłaty nie uprawomocnił się. Zgodnie bowiem z art. 491 (w zw. z art. 363) Kodeksu postępowania cywilnego nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym uprawomocni się po upływie terminu na wniesienie zarzutów.

W przypadku nakazu zapłaty wystawianego w postępowaniu upominawczym nakaz zapłaty uprawomocni się po upływie dwóch tygodni na wniesienie sprzeciwu.

Tymczasem termin do wniesienia zarzutów (sprzeciwu w postępowaniu upominawczym) zaczyna biec od dnia doręczenia nakazu (odpowiednio art. 491 dla nakazu w postępowaniu nakazowym i art. 502 Kodeksu postępowania cywilnego w postępowaniu upominawczym). Przy braku doręczenia, nie rozpocznie się bieg terminu.

Zobacz również serwis: W sądzie

Wniosek o doręczenie nakazu

REKLAMA

Jak wynika z powyższej analizy niedoręczony nakaz zapłaty pozostaje nieprawomocny. Tym samym bezzasadne jest wnoszenie skargi o wznowienie postępowania. Stanowisko takie zajął również Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 29 sierpnia 2000 r. (sygn. I CKN 629/00).

Dla pozwanego oznacza to, że po dowiedzeniu się o wydaniu takiego nakazu powinien wystąpić do właściwego sądu z wnioskiem o doręczenie nakazu, wskazując adres do doręczeń. Po doręczeniu nakazu będzie miał dwa tygodnie na wniesienie zarzutów/sprzeciwu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

Tragedia w Raciborzu. Pobita i zgwałcona 46-latka nie żyje. 26-latce i 37-latkowi grozi dożywocie

We wtorek wieczorem, dyżurny raciborskiej komendy odebrał zgłoszenie o znalezieniu zwłok kobiety na ulicy Nowomiejskiej w Raciborzu, przy rzece Odrze. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że to ciało 46-latki, która przebywała w Raciborzu od kilku miesięcy.

Świadectwo z czerwonym paskiem 2024 r. Jaka średnia? Czy można mieć na świadectwie 3?

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Jaką trzeba mieć ocenę z zachowania? 

REKLAMA

Identyfikator podatnika w rozliczeniach podatkowych

Identyfikator podatnika w rozliczeniach podatkowych. Identyfikator podatkowy jest konieczny do regulowania różnego rodzaju zobowiązań wobec organów podatkowych. Czym jest identyfikator podatkowy, jak go uzyskać oraz zaktualizować?

Dodatkowe urlopy dla rodziców wcześniaków. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt nowej ustawy

W piątek 24 maja minister rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zaprezentowała projekt ustawy wydłużający urlop dla rodziców wcześniaków i dzieci hospitalizowanych po narodzinach. Projekt wprowadza zasadę, zgodnie z którą za tydzień hospitalizacji dziecka rodziców będzie przysługiwał tydzień dłuższego urlopu.

Min. Dziemianowicz-Bąk: może najpierw dwa wolne piątki w miesiącu (dla wszystkich)? Jak będzie skracany czas pracy?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej analizuje dwa pomysły na skrócenie czasu pracy: 35-godzinny tydzień pracy lub wprowadzenie wolnych piątków - poinformowała 24 maja 2024 r. w Onecie szefowa resortu Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Dodała, ze łatwiejszym organizacyjnie rozwiązaniem byłaby redukcja o jeden dzień tygodnia pracy.

Do kiedy trzeba wystawić oceny końcowe w roku szkolnym 2023/2024? Czas na poprawę ocen już prawie się skończył.

Do kiedy trzeba wystawić oceny końcowe? To pytanie co rok zadaje sobie wielu rodziców i uczniów. Choć jeszcze jest maj, to czas najwyższy się nad tym zastanowić, bo czas na poprawę ocen już prawie się skończył.

REKLAMA

Prezent na Pierwszą Komunię - czy quad jest dobrym rozwiązaniem?

Quad jest bardzo popularnym prezent dla dzieci i młodzieży, często także na Pierwszą Komunię. Czy taki podarunek to dobry pomysł jako prezent dla osoby, która nie przekroczyła 18, a nawet 14 roku życia? A co najważniejsze, czy to bezpieczna „zabawka” dla osoby niepełnoletniej?

Waloryzacja: Już za tydzień podwyżka o 227,50 premii stażowych do 2227,50 zł [Monitor Polski Poz. 383]

Premie stażowe są wypłacane przez starostów jako promocja zatrudniania bezrobotnych do 30 roku życia. Od 1 czerwca wzrastają o przeszło 200 zł wzrosną stawki premii stażowych.

REKLAMA