| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Ciekawostki > Pisma procesowe

Pisma procesowe

Pismo procesowe w sprawach karnych musi spełniać szereg wymogów. Przewiduje je kodeks postępowania karnego. Jeżeli natomiast pismo nie spełnia określanych wymogów wtedy wzywa się wnoszącego do uzupełnienia braków.  

Pismo procesowe musi spełniać wymogi formalne. Tylko spełniające te wymogi pismo wywołuje skutki prawne.

Co musi zawierać pismo?

Zgodnie z przepisami kodeksu postępowania karnego pismo procesowe musi określać:

  • oznaczenie organu, do którego jest skierowane, oraz sprawy, której dotyczy,

  • oznaczenie oraz adres wnoszącego pismo,

  • treść wniosku lub oświadczenia, w miarę potrzeby z uzasadnieniem,

  • datę i podpis składającego pismo.

W toku postępowania karnego pisma wnosi się bądź do sądu bądź to do prokuratury. Pisma są kierowane do prokuratury najczęściej w postępowaniu przygotowawczym. Wtedy to prokurator jest „gospodarzem postępowania”. Wydaje zarządzenia i postanowienia, zabezpiecza dowody, wzywa na przesłuchanie. Do sądu pisma kierowane są w dalszym etapie postępowania. Dlatego też jako organ należy podać albo prokuraturę prowadzącą dochodzenie albo sąd przed którym toczy się postępowanie. Bardzo często jednak prokurator powierza prowadzenie postępowania przygotowawczego Policji. Wtedy pisma należy kierować nie do prokuratora ale do Komendy Policji.

Zobacz: Na jakich zasadach odpowiada przed sądem nieletni?

Każda sprawa, czy to na etapie postępowania przygotowawczego czy sądowego, ma swoją sygnaturę. Sygnatura to ciąg znaków, liter oraz cyfr. Sygnatura nadawana jest przez organ prowadzący sprawę i pomaga mu na ustalenie rodzaju sprawy. Gdy organ nada już sygnaturę wtedy należy podawać ją w pismach.

W piśmie należy również zaznaczyć kto je wnosi. Podać adres wnoszącego oraz jego rolę w procesie.

W dalszej części należy określić treść wniosku oraz go uzasadnić. Na koniec natomiast opatrzyć pismo datą oraz podpisem składającego.

Braki formalne

Jeżeli pismo nie zawiera, któregoś z wyżej opisanych punktów wtedy mówi się że zawiera ono braki formalne. W takiej sytuacji organ wzywa wnoszącego do uzupełnienia braków. Uzupełnienie braków następuje w drodze innego pisma. W piśmie tym należy podać informacje, których nie podało się we wcześniejszym piśmie. Termin na usunięcie braków wynosi 7 dni. Jeżeli braki zostaną w tym terminie usunięte pismo wywołuje skutki od dnia wniesienia.

Zobacz serwis: Więziennictwo

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W toku postępowania karnego pisma wnosi się bądź do sądu bądź to do prokuratury.
W toku postępowania karnego pisma wnosi się bądź do sądu bądź to do prokuratury.

VAT 2019. Komentarz199.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prowadzi kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców i osób nieprowadzących działalności gospodarczej w obszarach kontraktów, rozwiązywania sporów i zastępstwa procesowego, windykacji w kraju i za granicą, nieruchomości i budownictwa, podatków, spraw korporacyjnych, stosunków pracowniczych, zamówień publicznych, restrukturyzacji i upadłości, rynków finansowych i finansowania działalności gospodarczej, a także stosunków międzynarodowych i prawa europejskiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »