REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
W toku postępowania karnego pisma wnosi się bądź do sądu bądź to do prokuratury.
W toku postępowania karnego pisma wnosi się bądź do sądu bądź to do prokuratury.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Pismo procesowe w sprawach karnych musi spełniać szereg wymogów. Przewiduje je kodeks postępowania karnego. Jeżeli natomiast pismo nie spełnia określanych wymogów wtedy wzywa się wnoszącego do uzupełnienia braków.  

Pismo procesowe musi spełniać wymogi formalne. Tylko spełniające te wymogi pismo wywołuje skutki prawne.

REKLAMA

Co musi zawierać pismo?

Zgodnie z przepisami kodeksu postępowania karnego pismo procesowe musi określać:

  • oznaczenie organu, do którego jest skierowane, oraz sprawy, której dotyczy,

  • oznaczenie oraz adres wnoszącego pismo,

  • treść wniosku lub oświadczenia, w miarę potrzeby z uzasadnieniem,

  • datę i podpis składającego pismo.

W toku postępowania karnego pisma wnosi się bądź do sądu bądź to do prokuratury. Pisma są kierowane do prokuratury najczęściej w postępowaniu przygotowawczym. Wtedy to prokurator jest „gospodarzem postępowania”. Wydaje zarządzenia i postanowienia, zabezpiecza dowody, wzywa na przesłuchanie. Do sądu pisma kierowane są w dalszym etapie postępowania. Dlatego też jako organ należy podać albo prokuraturę prowadzącą dochodzenie albo sąd przed którym toczy się postępowanie. Bardzo często jednak prokurator powierza prowadzenie postępowania przygotowawczego Policji. Wtedy pisma należy kierować nie do prokuratora ale do Komendy Policji.

Zobacz: Na jakich zasadach odpowiada przed sądem nieletni?

Każda sprawa, czy to na etapie postępowania przygotowawczego czy sądowego, ma swoją sygnaturę. Sygnatura to ciąg znaków, liter oraz cyfr. Sygnatura nadawana jest przez organ prowadzący sprawę i pomaga mu na ustalenie rodzaju sprawy. Gdy organ nada już sygnaturę wtedy należy podawać ją w pismach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W piśmie należy również zaznaczyć kto je wnosi. Podać adres wnoszącego oraz jego rolę w procesie.

W dalszej części należy określić treść wniosku oraz go uzasadnić. Na koniec natomiast opatrzyć pismo datą oraz podpisem składającego.

Braki formalne

Jeżeli pismo nie zawiera, któregoś z wyżej opisanych punktów wtedy mówi się że zawiera ono braki formalne. W takiej sytuacji organ wzywa wnoszącego do uzupełnienia braków. Uzupełnienie braków następuje w drodze innego pisma. W piśmie tym należy podać informacje, których nie podało się we wcześniejszym piśmie. Termin na usunięcie braków wynosi 7 dni. Jeżeli braki zostaną w tym terminie usunięte pismo wywołuje skutki od dnia wniesienia.

Zobacz serwis: Więziennictwo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zakaz trzymania psów na uwięzi od 2025 roku. Tylko 2 wyjątki. Także minimalne powierzchnie kojców [projekt nowelizacji]

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej, wprowadzający zakaz trzymania psów na uwięzi. Ten zakaz będzie miał dwa wyjątki: będzie można tymczasowo trzymać psa na smyczy podczas spaceru i w transporcie. Zmiana przepisów mają wejść w życie sześć miesięcy po dniu publikacji w Dzienniku Ustaw.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

REKLAMA

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Rząd proponuje podwyżkę o 6,78%

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

REKLAMA

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

REKLAMA