REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kandydat na ławnika będzie musiał spełniać wyższe wymagania

Roma Opoka
Aplikant adwokacki

REKLAMA

REKLAMA

Powstał projekt nowelizacji prawa o ustroju sądów powszechnych, który przewiduje zmiany w zgłaszaniu kandydatów na ławników i ich powoływaniu. Projekt został już przyjęty przez rząd.

Aktualnie ławnikiem może zostać osoba, która jest obywatelem Polski, mieszka lub pracuje w gminie w której kandyduje i nie została pozbawiona praw obywatelskich i cywilnych. Przyszły ławnik musi mieć skończone 30 lat, ale nie może przekroczyć 70 roku życia. Wykształcenie ławnika musi być co najmniej średnie, a moralność kandydata do pracy w sądzie nie może budzić najmniejszych zastrzeżeń. Jego zdrowie musi mu pozwalać na wykonywanie obowiązków.

REKLAMA

Jednak nie każdy może przystąpić do wyborów. Kandydatów na ławników mogą zgłaszać np. związki zawodowe, zakłady pracy, stowarzyszenia, prezesi sądów. Osoba niezależna, która chciałaby uczestniczyć w rozprawach w roli ławnika musi uzyskać poparcie 25 mieszkańców gminy.

Zobacz: W sądzie

REKLAMA

Ważnym jest, aby pamiętać, że ławnik to nie praca, a funkcja społeczna. Zarobić na niej trudno, bo ilość rozprawa w ciągu roku jest ograniczona. Udział ławnika w postępowaniu sądowym realizuje zasadę udziału czynnika społecznego w wymiarze sprawiedliwości.

Kompetencje ławników są ciągle zmniejszane. Obecnie mogą rozstrzygać w określonych sprawach rodzinnych, karnych i dotyczących prawa pracy. Kadencja ławnika wynosi cztery lata kalendarzowe następujące po roku, w którym dokonano wyboru.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Główne zmiany wynikające z projektu nowelizacji

Zmiany dotyczą w szczególności:

• Warunków, które muszą spełniać kandydaci na ławników sądowych
• Osób uprawnionych do zgłaszania kandydatów na ławników
• Szczegółowego określenia dokumentów załączanych do zgłoszenia kandydata
• Ustalenia szczegółowego sposobu zasięgania informacji o ławnikach
• Zasad i trybów odwoływania ławników oraz przypadków niepowoływania ich
• Zasad ustalania rekompensaty dla ławników za czas wykonywania czynności w sądzie

Nowe przepisy do dotychczasowego warunku zamieszkiwania lub zatrudnienia w miejscu kandydowania co najmniej od roku, dodają możliwość kandydowania również w miejscu działalności gospodarczej kandydata. Dotychczas nie było takiej możliwości.

Wprowadzono także nakaz adresowany do radnych gminy, by do orzekania w sprawach z zakresu prawa pracy wybierali osoby wykazujące się szczególną znajomością spraw pracowniczych.

REKLAMA

Poszerzony został katalog podmiotów, które podlegają wyłączeniu jako kandydaci na ławników. Dotychczasowy zakaz kandydowania dotyczy jedynie radnych gminy, która dokonuje wyboru ławników. Nowe przepisy poszerzają zakaz kandydowania o radnych powiatu i województwa.

Doprecyzowany został krąg podmiotów uprawnionych do zgłaszania kandydatów na ławników. Uprawnienia to ma przysługiwać obok prezesów sądów i obywateli, również stowarzyszeniom i innym organizacjom społecznym i zawodowym oraz co najmniej 50 obywatelom, a nie jak to jest aktualnie- tylko 25. Obywatele tacy muszą mieć czynne prawo wyborcze i zamieszkiwać stale na terenie gminy dokonującej wyboru.

Wymogi formalne dotyczące dokumentów załączanych do zgłoszenia kandydata na ławnika zostały doprecyzowane. Chodzi tu o datę wystawienia informacji z Krajowego Rejestru Karnego dotyczącej osoby kandydata, podmiot uprawnionego do wystawienia zaświadczenia lekarskiego i datę jego wydania, oraz zakres oświadczeń składanych przez kandydata.

Projekt przywraca obowiązek sprawdzania kandydatów na ławników przez Policję. Rady gmin mają zasięgać informacji o ławnikach od komendanta wojewódzkiego (stołecznego) Policji. Informacje te będą miały analogiczny zakres jak te o kandydacie do objęcia stanowiska sędziego.

Zobacz: Kiedy Sędzia powinien być wyłączony

Wniosek o odwołanie ławnika miałby być przesyłany radzie gminy przez prezesa sądu wraz z opiniami kolegium sądu i rady ławniczej. Ławnik mógłby wziąć udział i przedstawić własne stanowisko w posiedzeniu właściwej komisji i w sesji rady gminy, na których taki wniosek będzie opiniowany i rozpoznawany. Rozszerzone również byłyby przypadki niepowoływania ławnika do pełnienia obowiązków. Dołączyłby do nich przypadek, gdy wszczęto wobec ławnika postępowanie o odwołanie. Nie można byłoby powołać takiego ławnika do czasu powzięcia przez radę gminy uchwały w przedmiocie odwołania.

Projekt doprecyzowuje pojęcie „czas wykonywania czynności w sądzie”, dokładnie je określając. W zakres wchodzi branie udziału w rozprawie lub posiedzeniu, uczestnictwo w naradzie (składu orzekającego) nad wyrokiem, sporządzenie uzasadnienia oraz uczestnictwo w posiedzeniu rady ławniczej ławników wybranych do niej. Za wymienione czynności ławnik będzie otrzymywał rekompensatę pieniężną. Dotychczasowy brak doprecyzowania pojęcia „czas wykonywania czynności w sądzi” był powodem rozbieżności przy interpretacji.

Projekt zmian ma na celu doprecyzowanie poszczególnych unormowań. Zmiany te, są zainspirowane wynikiem doświadczeń z ostatnich wyborów ławników oraz opiniami i postulatami prezesów sądów i ławników.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Matury 2024. 8 maja pisemny egzamin z matematyki na poziomie podstawowym

Dziś kolejny dzień egzaminów. Maturzyści przystąpią do pisemnego egzaminu z matematyki na poziomie podstawowym. Jest on obowiązkowy dla wszystkich maturzystów.

Nowe prawo UE ma zapewniać m.in. przejrzystość finansowania mediów

Europejskie Prawo o Wolności Mediów (ang. European Media Freedom Act, EMFA) weszło w życie. Wcześniej Unia Europejska nie miała wspólnych przepisów chroniących media.

1000 zł dla pracowników pomocy społecznej od 1 lipca 2024 r. Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej poparła nowelizację ustawy

1000 zł dla pracowników pomocy społecznej od 1 lipca 2024 r. Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej poparła nowelizację ustawy. Sprawdź szczegóły!

Lekcje religii w szkołach i przedszkolach na nowych zasadach. Co zmieni się w roku szkolnym 2024/25?

Co zakłada projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach?  Jakie zmiany się szykują dla uczniów? 

REKLAMA

Sejm na żywo 7 maja 2024 r. Komisja śledcza ds. wyborów kopertowych. Adam Bielan [Transmisja ONLINE]

Transmisja online: Komisja Śledcza do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 r. w formie głosowania korespondencyjnego (SKGK).

CKE: arkusze egzaminacyjne z matury z języka polskiego. I odpowiedzi ekspertów Infor.pl [matura 2024 r. 7 V 2024 r.[

Matura z języka polskiego zakończyła się. Infor.pl opublikuje o 14.00 arkusze egzaminacyjne (źródło CKE), a kilkanaście minut później odpowiedzi przygotowane przez naszych ekspertów. 

Unieważniono maturę. Kara za upublicznienie zdjęcia arkuszy [matura 2024 r. język polski, 7 V 2024 r.]

Informację przekazał dyrektor CKE dr. Marcin Smolik.

Bunt i relacje z drugą osobą. Tematy z matury z języka polskiego [Formuła 2023, 7 V 2024 r.]

Maturzyści po wyjściu z egzaminów poinformowali o tematach rozprawek:

REKLAMA

Matura 2024. Co symbolizuje złoty róg w "Weselu" Wyspiańskiego?

Pierwsi maturzyści opuszczają już sale po egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym. Pojawiają się już informacje dotyczące tematów wypracowań, tytuły lektur i zagadnienia, które były na egzaminie. Prześledźmy jedno z nich. Symbolika złotego rogu w weselu Wyspiańskiego. 

Ubezpieczenie rodziny. Jakie polisy warto mieć i dlaczego?

Zdrowie, bezpieczeństwo finansowe i ochrona przed skutkami niespodziewanych zdarzeń są fundamentalne dla stabilności każdej rodziny. Istnieje jednak wiele trudnych do przewidzenia czynników, które mogą negatywnie wpłynąć na życie i sytuację finansową. Niezwykle ważnym narzędziem zapewniającym spokój i ochronę naszych bliskich są ubezpieczenia.

REKLAMA