reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Postępowanie sądowe > Pełnomocnictwo procesowe w postępowaniu cywilnym

Pełnomocnictwo procesowe w postępowaniu cywilnym

Pełnomocnictwo procesowe to umocowanie do działania w cudzym imieniu. Umożliwia stronom bądź uczestnikom postępowania, upoważnienie osób posiadających wiedzę profesjonalną do zastępowania ich przed sądem. Ma to znaczenie przyspieszające i usprawniające postępowanie. Jaka powinna być treść pełnomocnictwa aby właściwie umocować pełnomocnika?

Pełnomocnictwo jest dokumentem, z którym stykamy się gdy zachodzi potrzeba ustanowienia kogoś kto pomoże nam w postępowaniu przed sądem. W trakcie całego postępowania udzielenie pełnomocnictwa wydaje się być najprostszą czynnością a sam dokument wydaje się nie być skomplikowany. Dla wielu jest to prosta formalność. Jednak coraz częściej zdarza się, iż sądy zwracają pozwy ze względu na nienależyte umocowanie pełnomocnika. Jakie elementy należy zawrzeć w pełnomocnictwie, aby być pewnym, że pełnomocnik będzie skutecznie umocowany i będzie mógł sprawnie działać w naszym imieniu?

Zobacz: Wyrok zaoczny w postępowaniu cywilnym

Charakter prawny pełnomocnictwa

Pełnomocnictwo jest jednostronnym oświadczeniem woli mocodawcy. Do jego powstania wystarczy oświadczenie tego, kto upoważnia. Wola osoby udzielającej pełnomocnictwa, sprawia, że pełnomocnik ma moc działania w jego imieniu i z wiążącym dla reprezentowanego skutkiem. Pełnomocnictwo, jako dokument, jest więc potwierdzeniem woli mocodawcy, co oznacza, że nikt nie może reprezentować nas bez naszej woli, nawet jeżeli jest w posiadaniu takowego dokumentu. Pełnomocnik jest obowiązany przy pierwszej czynności procesowej dołączyć do akt sprawy pełnomocnictwo. Jednak umocowanie takie może nastąpić również ustnie, gdy upoważnimy kogoś przed sądem, poprzez złożone oświadczenie, które będzie zarejestrowane w protokole sądowym. W takim przypadku pełnomocnik musi wyraźnie przyjąć takie upoważnienie.

Zobacz: Zwolnienie od kosztów sądowych w sprawach cywilnych

Elementy, które powinno zawierać pełnomocnictwo

Przyjmuje się, iż dokument pełnomocnictwa powinien zawierać zakres podmiotowy i przedmiotowy pełnomocnictwa. Oznacza to, że wyraźnie powinno być w nim zaznaczone kto upoważnia, kogo i do jakich czynności. Mają to być dane pozwalające na jednoznaczną identyfikację tych osób. Mocodawca może być potwierdzony własnoręcznym podpisem na dokumencie. Podpis taki musi obejmować co najmniej nazwisko.
Dokument pełnomocnictwa nie musi zawierać daty jego sporządzenia. Brak daty nie jest więc brakiem formalnym dokumentu.

Zobacz: Czy prywatna opinia biegłego jest dowodem w sprawie?

Określenie przedmiotu pełnomocnictwa

Jeżeli w pełnomocnictwie określimy iż upoważniamy pełnomocnika do zastępstwa procesowego „w sprawie”, będzie to oznaczało iż będzie miał prawo podejmować za nas wszelkie czynności procesowe w granicach sprawy której sygnaturę podamy. Takie, w pewnym sensie „ogólne” pełnomocnictwo, oznacza, iż umocowanie pełnomocnika sięga podejmowania wszystkich łączących się z tą sprawą czynności procesowych oraz składania niezbędnych oświadczeń. Jeżeli chcemy wyłączyć pełnomocnika od dokonywania czynności dyspozytywnych, takich jak zawarcie ugody, zrzeczenie się roszczenia, uznanie powództwa, musimy to wyraźnie zaznaczyć w pełnomocnictwie. W przypadku pełnomocnictwa udzielanego ustnie, wystarczy oświadczenie mocodawcy ustnie złożone do protokołu.

Zobacz: Przestępstwo wyborcze kupowania głosów

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Roma Opoka

Aplikant adwokacki

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pismo, prawo fot. Fotolia
Pismo, prawo fot. Fotolia

Wynagrodzenia 2020. Rozliczanie płac w praktyce69.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Tomala

Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama