REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pełnomocnictwo procesowe w postępowaniu cywilnym

Roma Opoka
Aplikant adwokacki
Pismo, prawo fot. Fotolia
Pismo, prawo fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pełnomocnictwo procesowe to umocowanie do działania w cudzym imieniu. Umożliwia stronom bądź uczestnikom postępowania, upoważnienie osób posiadających wiedzę profesjonalną do zastępowania ich przed sądem. Ma to znaczenie przyspieszające i usprawniające postępowanie. Jaka powinna być treść pełnomocnictwa aby właściwie umocować pełnomocnika?

Pełnomocnictwo jest dokumentem, z którym stykamy się gdy zachodzi potrzeba ustanowienia kogoś kto pomoże nam w postępowaniu przed sądem. W trakcie całego postępowania udzielenie pełnomocnictwa wydaje się być najprostszą czynnością a sam dokument wydaje się nie być skomplikowany. Dla wielu jest to prosta formalność. Jednak coraz częściej zdarza się, iż sądy zwracają pozwy ze względu na nienależyte umocowanie pełnomocnika. Jakie elementy należy zawrzeć w pełnomocnictwie, aby być pewnym, że pełnomocnik będzie skutecznie umocowany i będzie mógł sprawnie działać w naszym imieniu?

REKLAMA

Zobacz: Wyrok zaoczny w postępowaniu cywilnym

Charakter prawny pełnomocnictwa

Pełnomocnictwo jest jednostronnym oświadczeniem woli mocodawcy. Do jego powstania wystarczy oświadczenie tego, kto upoważnia. Wola osoby udzielającej pełnomocnictwa, sprawia, że pełnomocnik ma moc działania w jego imieniu i z wiążącym dla reprezentowanego skutkiem. Pełnomocnictwo, jako dokument, jest więc potwierdzeniem woli mocodawcy, co oznacza, że nikt nie może reprezentować nas bez naszej woli, nawet jeżeli jest w posiadaniu takowego dokumentu. Pełnomocnik jest obowiązany przy pierwszej czynności procesowej dołączyć do akt sprawy pełnomocnictwo. Jednak umocowanie takie może nastąpić również ustnie, gdy upoważnimy kogoś przed sądem, poprzez złożone oświadczenie, które będzie zarejestrowane w protokole sądowym. W takim przypadku pełnomocnik musi wyraźnie przyjąć takie upoważnienie.

Zobacz: Zwolnienie od kosztów sądowych w sprawach cywilnych

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Elementy, które powinno zawierać pełnomocnictwo

Przyjmuje się, iż dokument pełnomocnictwa powinien zawierać zakres podmiotowy i przedmiotowy pełnomocnictwa. Oznacza to, że wyraźnie powinno być w nim zaznaczone kto upoważnia, kogo i do jakich czynności. Mają to być dane pozwalające na jednoznaczną identyfikację tych osób. Mocodawca może być potwierdzony własnoręcznym podpisem na dokumencie. Podpis taki musi obejmować co najmniej nazwisko.
Dokument pełnomocnictwa nie musi zawierać daty jego sporządzenia. Brak daty nie jest więc brakiem formalnym dokumentu.

Zobacz: Czy prywatna opinia biegłego jest dowodem w sprawie?

Określenie przedmiotu pełnomocnictwa

Jeżeli w pełnomocnictwie określimy iż upoważniamy pełnomocnika do zastępstwa procesowego „w sprawie”, będzie to oznaczało iż będzie miał prawo podejmować za nas wszelkie czynności procesowe w granicach sprawy której sygnaturę podamy. Takie, w pewnym sensie „ogólne” pełnomocnictwo, oznacza, iż umocowanie pełnomocnika sięga podejmowania wszystkich łączących się z tą sprawą czynności procesowych oraz składania niezbędnych oświadczeń. Jeżeli chcemy wyłączyć pełnomocnika od dokonywania czynności dyspozytywnych, takich jak zawarcie ugody, zrzeczenie się roszczenia, uznanie powództwa, musimy to wyraźnie zaznaczyć w pełnomocnictwie. W przypadku pełnomocnictwa udzielanego ustnie, wystarczy oświadczenie mocodawcy ustnie złożone do protokołu.

Zobacz: Przestępstwo wyborcze kupowania głosów

Granice w jakich może działać pełnomocnik

Jeżeli precyzyjnie określimy w pełnomocnictwie sąd, wydział i nadaną sprawie sygnaturę, może być to potraktowane jako udzielenie pełnomocnictwa ograniczonego do postępowania w pierwszej instancji. Pełnomocnictwo procesowe nie obejmuje z mocy prawa umocowania do wniesienia skargi kasacyjnej i udziału w postępowaniu kasacyjnym. 


W postępowaniu, mocodawca stawający jednocześnie z pełnomocnikiem, może niezwłocznie prostować lub odwoływać oświadczenia pełnomocnika. 


Pełnomocnictwo procesowe, z samego prawa obejmuje umocowanie do wszystkich łączących się ze sprawą czynności procesowych, wszystkich czynności dotyczących zabezpieczenia i egzekucji, udzielenia dalszego pełnomocnictwa procesowego adwokatowi lub radcy prawnemu, zawarcia ugody, zrzeczenia się roszczenia albo uznania powództwa, jeżeli czynności te nie zostały wyłączone w pełnomocnictwie, oraz odbioru kosztów procesu od strony przeciwnej.

Zobacz: Narodowy spis powszechny 2011

Wypowiedzenie pełnomocnictwa

REKLAMA

W przypadku wypowiedzenia pełnomocnictwa procesowego przez mocodawcę, jego skutek prawny w stosunku do sądu występuje w chwili zawiadomienia sądu, a w stosunku do przeciwnika i innych uczestników postępowania, dopiero z chwilą gdy dojdzie do doręczenia im tego zawiadomienia przez sąd.

Jeżeli to pełnomocnik wypowiada pełnomocnictwo, jeżeli jest adwokatem lub radcą prawnym jest zobowiązany do działania za stronę jeszcze przez dwa tygodnie od momentu wypowiedzenia pełnomocnictwa, chyba, że mocodawca zwolni go od tego obowiązku.

Pełnomocnik inny niż adwokat lub radca prawny, powinien mimo wypowiedzenia działać za mocodawcę przez ten sam czas, ale tylko w przypadku jeżeli jest to konieczne do uchronienia mocodawcy od niekorzystnych skutków prawnych.

Zobacz: Kodeks postępowania cywilnego

Wygaśnięcie pełnomocnictwa

Pełnomocnictwo wygasa w razie śmierci strony lub utraty przez nią zdolności sądowej. Wówczas pełnomocnik procesowy działa aż do czasu zawieszenia postępowania.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  14 marca 2024 r. o godz. 16 upływa termin na zgłaszanie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast

  Już 14 marca 2024 r. o godz. 16 upływa termin na zgłaszanie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Kandydat musi mieszkać na terenie województwa, powiatu, gminy, miasta czy dzielnicy, w których chce zdobyć mandat.

  MIĘDZYNARODOWY PRZEGLĄD PRASY INFOR.PL: Trump z Bidenem walczą o głosy pracowników

  Zapraszamy na Międzynarodowy Przegląd Prasy

  Nowe rozporządzenie. Sygnały alarmowe i komunikaty ostrzegawcze w razie zagrożenia skażeniami lub wystąpienia skażeń

  W przypadku wykrycia zagrożenia skażeniami lub stwierdzenia wystąpienia skażeń wprowadza się lub ogłasza sygnały alarmowe lub komunikaty ostrzegawcze. Obowiązują one na terytorium Polski i dotyczą wszystkich osób przebywających na jej obszarze. Rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 2 marca 2024 r.

  Ogólnounijny portfel cyfrowy. Parlament Europejski akceptuje rozporządzenie

  Parlament Europejski w dniu 29 lutego 2024 r wyraził zgodę na nowe rozporządzenie wprowadzające ogólnounijny portfel cyfrowy (European Digital Identity Wallet). Zgodnie z przyjętym rozporządzeniem, które zostało już uzgodnione z państwami członkowskimi, nowy portfel tożsamości cyfrowej pozwoli obywatelom na identyfikację i uwierzytelnianie się w sieci bez konieczności uciekania się do usługodawców komercyjnych.

  REKLAMA

  Odpowiedzialność za treści zamieszczane w internecie. Wdrożenie Aktu o usługach cyfrowych w Polsce (tzw. „Konstytucji internetu”)

  Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2065 z 19 października 2022 r. w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz zmiany dyrektywy 2000/31/WE (Akt o usługach cyfrowych; DSA – Digital Service Act) jest pierwszą na świecie regulacją cyfrową, która nakłada na branżę cyfrową w Unii Europejskiej odpowiedzialność za treści zamieszczane na platformach internetowych. Regulacja ta wzmacnia pozycję użytkowników wobec dostawców usług.

  Co się zmienia w rocznych e-receptach od 1 marca 2024 r.?

  Lekarz zamieści na e-recepcie bardziej szczegółowy opis dawkowania. Czy zmieniają się też zasady realizacji rocznych recept?

  1261,64 zł – od 1 marca 2024 r. nawet tyle zasiłku może być nietykalne dla komornika. Sprawdź jak wzrosły kwoty wolne od potrąceń.

  Osoby otrzymujące zasiłki chorobowe, macierzyńskie oraz opiekuńcze, a także świadczenia rehabilitacyjne, mają od 1 marca 2024 r. zapewnione wyższe wpływy. Wzrosły kwoty wolne od potrąceń podczas egzekucji sądowej lub administracyjnej.

  Renta z tytułu niezdolności do pracy 2024. Podwyżka waloryzacyjna od 1 marca. O ile? Kto i jak może uzyskać rentę?

  Od 1 marca 2024 r. wzrosły - na skutek podwyżki waloryzacyjnej - nie tylko emerytury, ale i renty z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy. Są wyższe o 12,12 proc. Najniższa renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy teraz wynosi 1780,96 zł brutto, a renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy 1335,72 zł brutto.

  REKLAMA

  Zmiany w szkołach. Od przyszłego roku podstawa programowa będzie ograniczona. Mniej nauki ma poprawić kondycję psychiczną uczniów

  MEN ma w planach odchudzenie podstawy programowej i ograniczenie prac domowych w takim zakresie, żeby zdobycie wiedzy nie było okupione cierpieniem psychicznym uczniów. Wśród przyczyn kryzysu zdrowia psychicznego osób uczniowskich jest przeładowanie podstawy programowej i liczba godzin spędzanych w szkole.

  12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko. Po 1000 zł miesięcznie przez rok lub po 500 zł przez dwa lata. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy

  ZUS informuje, że rodzice i opiekunowie cały czas (także w 2024 roku) mogą ubiegać się o rodzinny kapitał opiekuńczy (RKO) na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12 do 35 miesiąca życia. Świadczenie to wypłacane jest przez ZUS w dwóch opcjach: po 1000 zł miesięcznie przez rok lub po 500 zł przez dwa lata - w zależności od wyboru rodzica. Od 2022 roku ZUS przyznał to świadczenie dla ponad 800 tys. dzieci. Na konta rodziców trafiło z tego tytułu w sumie ponad 5 mld 868 mln zł. 

  REKLAMA