reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Postępowanie sądowe > Adwokat z urzędu w sprawie cywilnej

Adwokat z urzędu w sprawie cywilnej

Uzyskanie pomocy prawnej z urzędu jest możliwe nie tylko w ramach postępowania karnego. Adwokata z urzędu można otrzymać także w przypadku spraw cywilnych. Jakie warunki trzeba spełnić?

Profesjonalny pełnomocnik

Prowadzenie postępowania sądowego w sprawach cywilnych może być sporym wydatkiem. Z jednej strony w przypadku powoda zachodzi konieczność uiszczenia opłaty sądowej. W większości przypadków jest to tzw. opłata stosunkowa w wysokości 5 proc. wartości przedmiotu sporu. Z drugiej strony w wielu wypadkach równie kosztowna może być pomoc profesjonalnego pełnomocnika w osobie radcy prawnego lub też adwokata.

O ile jednak o tym, że taką pomoc możemy otrzymać za darmo z urzędu w przypadku procedury karnej powszechnie wiadomo, o tyle nie wszyscy mają świadomość, iż podobnie jest w przypadku procedury cywilnej.

Zwolnienie od kosztów

Zgodnie z art. 117 Kodeksu postępowania cywilnego z pomocy profesjonalnego pełnomocnika wyznaczonego nam z urzędu możemy skorzystać w przypadku zwolnienia od kosztów postępowania. 

Zobacz również: Jakie koszty ponosimy w postępowaniu cywilnym?

Wniosek o ustanowienie adwokata lub radcy można zgłosić łącznie z wnioskiem o zwolnienie od kosztów sądowych lub osobno.

Zwolnienie od kosztów sądowych może mieć miejsce w całości lub części. Polega ono na tym, iż strona nie ponosi opłat sądowych (np. opłaty stosunkowej od pozwu), jak również wydatków związanych z prowadzeniem postępowania. Do zwolnienia od kosztów niezbędne jest wykazanie, iż z uwagi na stan majątkowy strona nie będzie w stanie ponieść kosztów postępowania bez uszczerbku dla utrzymania swojego oraz rodziny. W tej kwestii niezbędne będzie wypełnienie określonego oświadczenia o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania.

Do wydatków związanych z prowadzenie postępowania zaliczyć trzeba m.in. koszty przeprowadzenia dowodów, wynagrodzenie biegłych, koszty podróży świadków.

Bez zwolnienia od kosztów

Niezależnie od tego zgodnie z art. 117 ust. 2 Kodeksu postępowania cywilnego o wyznaczenie adwokata lub radcy prawnego z urzędu może ubiegać się również osoba fizyczna, która nie została zwolniona od kosztów postępowania. W takiej sytuacji musi ona jednak złożyć oświadczenie, z którego wynika, iż nie jest w stanie ponieść kosztów wynagrodzenia pełnomocnika bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny.

Aby otrzymać profesjonalnego pełnomocnika z urzędu, wnioskodawca musi udowodnić, iż taką pomoc uzasadnia jego kiepski stan majątkowy. Sąd przyzna pomoc z urzędu, jeżeli uzna to za potrzebne. Jeżeli w trakcie postępowania okaże się, że stan majątkowy został przedstawiony w sposób niepełny sąd może zarządzić stosowne dochodzenie, celem którego będzie badanie majątku wnioskodawcy. Sąd może również cofnąć postanowienie o ustanowieniu adwokata lub radcy prawnego z urzędu.

Zobacz: Jak złożyć wniosek o ustanowienie adwokata z urzędu?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria BSJP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama