Kategorie

Przedmiotowa zmiana powództwa

Redakcja
Zmiana pozwu w trakcie postępowania.
Zmiana pozwu w trakcie postępowania.
W piśmie stanowiącym pozew należy określić dokładnie żądanie oraz przytoczyć uzasadniające je okoliczności faktyczne. Zarówno żądanie pozwu, jak i jego podstawa prawna mogą ulec zmianie w trakcie postępowania. Jednak nie będzie tak zawsze.

Określenie granic powództwa

Zakreślenie w treści pozwu zarówno podmiotowych (podmiotu przeciwko któremu kierujemy roszczenie), jak i przedmiotowych (określenie żądania oraz podstawy faktyczne) ram powództwa ma istotne znaczenie chociażby z punktu widzenia właściwości sądu, czy trybu procedowania.

Określenie wysokości żądania powyżej 75 tys. zł będzie oznaczać, że właściwym w sprawie nie będącej sprawą gospodarczą, będzie sąd okręgowy. Określenie pozwanego może mieć wpływ na właściwość miejscową sądu, z uwagi na fakt, iż co do zasady sprawę rozpoznaje sąd w którego okręgu zamieszkuje pozwany

Przedmiotowa zmiana powództwa

Nie oznacza to jednak, że raz oznaczona granica powództwa nie może ulec zmianie. Taką możliwość dopuszczają bowiem, pod pewnymi warunkami, przepisy postępowania cywilnego.

Zobacz: Piszemy pozew - kompendium

Przedmiotowa zmiana powództwa to sytuacja, w której zmianie ulega albo żądanie powoda albo podstawa faktyczna powództwa.

PRZYKŁAD NR 1: Ograniczenie żądania z 30 tys. do 15 tys. zł.

PRZYKŁAD NR 2: Wskazanie nowych okoliczności faktycznych, które będą miały wpływ na kwalifikację prawną pozwu.

Dopuszczalność zmiany

Jest możliwa na podstawie art. 193 Kodeksu postępowania cywilnego. Zgodnie z paragrafem 1 tego przepisu zmiana taka jest dopuszczalna, jeżeli nie wpływa na właściwość sądu. Niedopuszczalna będzie zatem zmiana wysokości żądania, która sprawi, że sąd rejonowy rozpoznający sprawę przestanie być właściwym w danej sprawie.

PRZYKŁAD: Rekalkulacja żądania z 50 tys. zł (właściwość sądu rejonowego) do wartości przekraczającej 75 tys. zł (właściwość sądu okręgowego).

Przekazanie sądowi okręgowemu

W sytuacji, gdy zmiana powództwa jest niedopuszczalna z uwagi na fakt, iż prowadziłaby do zmiany właściwości sądu, a dotyczy ona wystąpienia z nowym roszczeniem obok tego pierwszego, sprawa będzie rozpoznana jako oddzielna. Gdy sprawa toczy się w sądzie rejonowym, a wytoczone nowe roszczenie będzie przekraczało jego właściwość, sąd ten przekaże całą sprawę (zarówno pierwsze jak i drugie roszczenie) do sądu okręgowego pod warunkiem, że dla obydwu roszczeń sąd okręgowy jest właściwy rzeczowo, jak i miejscowo.

X zgłosić do sądu rejonowego roszczenie nr 1 przeciwko pozwanemu Y, opiewające na sumę 50 tys. zł. W niedługim względem tego samego podmiotu X wystąpił z roszczeniem nr 2, związanych z jego nieruchomością o wartości 100 tys. zł. Drugie roszczenie przekracza właściwość sądu rejonowego. Jeżeli dla obydwu roszczeń właściwy będzie ten sam sąd okręgowy to sąd rejonowy przekaże całą sprawę (obydwa roszczenia) do jego rozpoznania. Jeżeli jednak sąd okręgowy nie będzie właściwy np. dla pierwszego roszczenia, wtedy sąd rejonowy rozpozna pierwsze roszczenie, a drugie przekaże do sądu okręgowego.

Zobacz: Co może być dowodem w procesie?

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  24 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Oszustwo "na 14. emeryturę" - co robić?

  Oszustwo "na 14. emeryturę? ZUS przestrzega przed osobami, które oferują pomoc przy wypełnieniu wniosku o świadczenie.

  Zasada niezmienności składu orzekającego - zmiany w k.p.k.

  Zasada niezmienności składu orzekającego sprawia, że zmiana sędziego oznacza przymus prowadzenia procesu od początku – co nikomu nie służy. Jest jednak szansa na poprawę sytuacji.

  Wjazd do Wielkiej Brytanii od 1 października 2021 r. - zmiany

  Wjazd do Wielkiej Brytanii od 1 października 2021 r. będzie tylko na podstawie ważnego paszportu. Są jednak wyjątki. Jakie?

  Ochrona konsumenta - przepisy uzupełniające weszły w życie

  Przepisy uzupełniające ochronę konsumentów weszły w życie. Zmiany dotyczą m.in. postępowania nakazowego z weksla czy wnoszenia pism do sądu.

  Noc spisowa - GUS wydłuża godziny pracy 25 września

  Noc spisowa zostanie zorganizowana przez GUS w sobotę 25 września. Jak i gdzie będzie można się spisać?

  Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu mieszkaniowego

  Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu mieszkaniowego. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował kalkulator, dzięki któremu można sprawdzić o ile orientacyjnie wzrośnie rata kredytu, gdy zmieni się jego oprocentowanie. Jak skorzystać z kalkulatora?

  Ubezwłasnowolnienie - zasady, skutki, procedura

  Ubezwłasnowolnienie jest możliwe tylko w określonych przypadkach. Na czym polega? Jakie wywołuje skutki? Jak wygląda procedura?

  Duże zmiany w prawach konsumenta - dyrektywa Omnibus

  Prawa konsumenta. Szykują się rewolucyjne zmiany w ochronie praw konsumenta. Wdrożenie tzw. dyrektywy Omnibus ma wyeliminować nieprawidłowości podczas wyprzedaży. W przypadku obniżki cen towarów, sklepy - tradycyjne oraz internetowe - będą miały obowiązek podawania informacji o najniższej cenie tego produktu lub usługi w ciągu 30 dni przed wprowadzeniem obniżki. Wpłynie to istotnie na przebieg coraz popularniejszych w Polsce wyprzedaży. Co więcej, zabroniona będzie sprzedaż usług finansowych poza lokalem sprzedawcy, gdy ma to miejsce podczas tzw. pokazów lub wycieczek.

  DVB-T2/HEVC. Od kiedy w Polsce nowy standard telewizji?

  DVB-T2/HEVC to nowy standard telewizji Od kiedy pojawi się w Polsce? Na wiele pytań konsumentów ma odpowiedzieć nowa kampania społeczna.

  Sąd okręgowy – od jakiej kwoty? [ZMIANY]

  Sąd okręgowy rozpatruje m.in. sprawy od określonej kwoty wartości przedmiotu sporu. Zmianę tego progu przewiduje projekt przygotowany przez resort sprawiedliwości.

  Turnusy rehabilitacyjne dla emerytowanych rolników

  Możliwość kierowania emerytowanych rolników na turnusy rehabilitacyjne zakłada projekt, który znalazł się w pracach legislacyjnych rządu. Co jeszcze ma się zmienić?

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku za wrzesień

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku również za wrzesień? To możliwe, ale trzeba pamiętać o formalnościach. Termin upływa 30 września.

  Sprawy o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie 16 września 2021 r. Co z umorzeniem spraw o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat?

  Świadczenie pielęgnacyjne a śmierć dziecka

  Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje w przypadku śmierci dziecka z niepełnosprawnością. Czy przepisy ulegną zmianie?

  1000 plus – dla kogo?

  1000 plus. Dla kogo przewidziano wsparcie w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego? Prezentujemy najważniejsze założenia.

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej - nowe przepisy

  Przepisy dotyczące zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej weszły w życie. Jakie sytuacje obejmują?

  Zmiany w "500 plus" - nowelizacja uchwalona

  Zmiany w "500 plus" mają dotyczyć przejęcia przez ZUS obsługi programu. Wniosek złożymy tylko elektronicznie. Nowelizacja została uchwalona przez Sejm.

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

  Przepisy antylichwiarskie na stałe?

  Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

  ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

  ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.

  PE o wolności mediów i praworządności w Polsce

  Parlament Europejski przyjął w rezolucję zatytułowaną "Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce".

  Nowelizacja KPA a odszkodowania

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie. Czy właściciele nieruchomości będą dochodzić odszkodowań przed ETPC?

  Czas pracy - od kiedy?

  Czas pracy budzi szereg wątpliwości. Od kiedy się liczy? Co z tzw. czynnościami przygotowawczymi?

  Brak alimentów a dodatkowe zajęcia pozalekcyjne [BADANIE]

  W wielu przypadkach rodziców opiekujących się dziećmi, które nie otrzymują alimentów, nie stać na sfinansowanie jakichkolwiek zajęć pozalekcyjnych.