Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedmiotowa zmiana powództwa

Redakcja
Zmiana pozwu w trakcie postępowania.
Zmiana pozwu w trakcie postępowania.

REKLAMA

REKLAMA

W piśmie stanowiącym pozew należy określić dokładnie żądanie oraz przytoczyć uzasadniające je okoliczności faktyczne. Zarówno żądanie pozwu, jak i jego podstawa prawna mogą ulec zmianie w trakcie postępowania. Jednak nie będzie tak zawsze.

Określenie granic powództwa

Zakreślenie w treści pozwu zarówno podmiotowych (podmiotu przeciwko któremu kierujemy roszczenie), jak i przedmiotowych (określenie żądania oraz podstawy faktyczne) ram powództwa ma istotne znaczenie chociażby z punktu widzenia właściwości sądu, czy trybu procedowania.

REKLAMA

Określenie wysokości żądania powyżej 75 tys. zł będzie oznaczać, że właściwym w sprawie nie będącej sprawą gospodarczą, będzie sąd okręgowy. Określenie pozwanego może mieć wpływ na właściwość miejscową sądu, z uwagi na fakt, iż co do zasady sprawę rozpoznaje sąd w którego okręgu zamieszkuje pozwany

Przedmiotowa zmiana powództwa

Nie oznacza to jednak, że raz oznaczona granica powództwa nie może ulec zmianie. Taką możliwość dopuszczają bowiem, pod pewnymi warunkami, przepisy postępowania cywilnego.

Zobacz: Piszemy pozew - kompendium

Przedmiotowa zmiana powództwa to sytuacja, w której zmianie ulega albo żądanie powoda albo podstawa faktyczna powództwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

PRZYKŁAD NR 1: Ograniczenie żądania z 30 tys. do 15 tys. zł.

PRZYKŁAD NR 2: Wskazanie nowych okoliczności faktycznych, które będą miały wpływ na kwalifikację prawną pozwu.

Dopuszczalność zmiany

Jest możliwa na podstawie art. 193 Kodeksu postępowania cywilnego. Zgodnie z paragrafem 1 tego przepisu zmiana taka jest dopuszczalna, jeżeli nie wpływa na właściwość sądu. Niedopuszczalna będzie zatem zmiana wysokości żądania, która sprawi, że sąd rejonowy rozpoznający sprawę przestanie być właściwym w danej sprawie.

PRZYKŁAD: Rekalkulacja żądania z 50 tys. zł (właściwość sądu rejonowego) do wartości przekraczającej 75 tys. zł (właściwość sądu okręgowego).

Przekazanie sądowi okręgowemu

REKLAMA

W sytuacji, gdy zmiana powództwa jest niedopuszczalna z uwagi na fakt, iż prowadziłaby do zmiany właściwości sądu, a dotyczy ona wystąpienia z nowym roszczeniem obok tego pierwszego, sprawa będzie rozpoznana jako oddzielna. Gdy sprawa toczy się w sądzie rejonowym, a wytoczone nowe roszczenie będzie przekraczało jego właściwość, sąd ten przekaże całą sprawę (zarówno pierwsze jak i drugie roszczenie) do sądu okręgowego pod warunkiem, że dla obydwu roszczeń sąd okręgowy jest właściwy rzeczowo, jak i miejscowo.

X zgłosić do sądu rejonowego roszczenie nr 1 przeciwko pozwanemu Y, opiewające na sumę 50 tys. zł. W niedługim względem tego samego podmiotu X wystąpił z roszczeniem nr 2, związanych z jego nieruchomością o wartości 100 tys. zł. Drugie roszczenie przekracza właściwość sądu rejonowego. Jeżeli dla obydwu roszczeń właściwy będzie ten sam sąd okręgowy to sąd rejonowy przekaże całą sprawę (obydwa roszczenia) do jego rozpoznania. Jeżeli jednak sąd okręgowy nie będzie właściwy np. dla pierwszego roszczenia, wtedy sąd rejonowy rozpozna pierwsze roszczenie, a drugie przekaże do sądu okręgowego.

Zobacz: Co może być dowodem w procesie?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ułatwienia w zasiedzeniu i nabyciu nieruchomości rolnej od 5 października 2023 r. Nie tylko rolnik będzie mógł zasiedzieć grunt rolny

  Już nie tylko rolnicy indywidualni będą mogli zasiedzieć grunt rolny. Znikną też pewne ograniczenia w nabywaniu nieruchomości, w których użytki rolne mają powierzchnię mniejszą, niż 0,3 ha – to niektóre z istotnych zmian w obrocie ziemią rolną, które wejdą w życie 5 października 2023 r.

  Wybory 2023. Dni wolne od pracy i diety dla członków komisji wyborczych i mężów zaufania. Konieczne pisemne uprzedzenie pracodawcy

  Za pracę w komisjach wyborczych ich członkom należą się dni wolne a także diety. Sprawdźmy ile dni wolnych przysługuje i jakie kwoty diet obowiązują w wyborach w 2023 roku. Czy mają do nich również prawo mężowie zaufania i obserwatorzy społeczni?

  Agitacja wyborcza

  Agitację wyborczą mogą prowadzić komitety wyborcze i wyborcy. Nie zawsze jest ona jednak dozwolona. Jak przepisy regulują prowadzenie agitacji wyborczej? 

  Sondaż wyborczy po Marszu Miliona Serc. PiS traci szanse na rządzenie! Tylko 5 ugrupowań w Sejmie

  Najnowszy sondaż wyborczy został przeprowadzony przez United Surveys dla RMF FM i "DGP"  2 października - a więc już po Marszu Miliona Serc. Wynika z niego, że Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Lewica mogą zbudować w nowym Sejmie koalicję, która będzie dysponowała 243 głosami. Sondaż ten pokazuje, że nawet ewentualna koalicja z Konfederacją nie da PiS większości, czyli minimum 231 z 460 mandatów.

  REKLAMA

  Cisza wyborcza

  Cisza wyborcza jest pojęciem, które wzbudza wiele wątpliwości. Warto jednak wiedzieć jak została uregulowana w przepisach i kiedy obowiązuje.

  M. Kamiński: w Dubaju zatrzymano poszukiwanego Sebastiana M. [Film z miejsca wypadku]

  Kamiński: w ZEA zatrzymano poszukiwanego Sebastiana M. (krótka)

  Wybory 2023. Kto i jak może wnieść protest wyborczy?

  Sąd Najwyższy wydał komunikat w sprawie protestów wyborczych. ​Oto najważniejsze informacje odnośnie do zasad i trybu wnoszenia protestów wyborczych w wyborach do Sejmu i Senatu zarządzonych na dzień 15 października 2023 r.

  Wypadek na A1. Obrońca S. Majtczaka złożył wniosek o list żelazny

  Wypadek na A1. Mecenas Bartosz Tiutiunik, adwokat Sebastiana Majtczaka podejrzanego o spowodowanie wypadku na autostradzie, w którym zginęła 3-osobowa rodzina złożył wniosek o list żelazny dla swojego klienta. "Mojemu klientowi nie dano szansy na zajęcie stanowiska procesowego" - powiedział.

  REKLAMA

  Zwolnienie z podatku emerytur do 5 tys. zł brutto - obietnica wyborcza

  Po wygranych wyborach wprowadzimy zwolnienie od podatku dla wszystkich emerytów, którzy dostają emerytury do 5 tys. zł brutto, wszyscy inni zapłacą mniejszy podatek - zapowiedziała w opublikowanym w środę spocie wyborczym Koalicji Obywatelskiej wiceprzewodnicząca PO Małgorzata Kidawa-Błońska.

  Intercyza. 42 proc. młodych małżonków decyduje się na rozdzielność majątkową

  Na rozdzielność majątkową decyduje się 42 proc. małżonków pomiędzy 18. a 29. rokiem życia – wynika z raportu „Związek a finanse”. Natomiast wśród seniorów powyżej 60. roku rozdzielność dóbr nabytych w trakcie trwania związku ma 4–5 proc. respondentów.

  REKLAMA