| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Przed rozprawą > Jak napisać pozew sądowy?

Jak napisać pozew sądowy?

Sztuka pisania pozwu jest przydatna w wielu sprawach. Przy rozwodzie, alimentach, czy w sprawie o odszkodowanie postępowanie sądowe inicjuje pozew. Jak poprawnie napisać pozew sądowy? Co powinien zawierać pozew i gdzie go skierować?

Pisanie pozwu sądowego nie wymaga zaawansowanej wiedzy prawniczej, niemniej jednak należy wiedzieć co powinno znaleźć się w takim piśmie. Przede wszystkim należy także wiedzieć kiedy taki pozew powinien być napisany.

W sprawach mniejszej wagi, jeżeli sprawa dotyczy m.in. roszczeń wynikających z umów, a wartość przedmiotu sporu nie przekracza 10 tys. zł, sprawa będzie rozstrzygana w postępowaniu uproszczonym, w którym pozew jest wnoszony na urzędowym formularzu. To istotna wiadomość, bo w takim przypadku wniesienie pozwu w formie zwykłego pisma, powód zostanie wezwany do poprawienia pisma i wniesienia go w odpowiednie formie, tj. na formularzu.

POBIERZ WZORY: Wzory pozwów cywilnych

Jak napisać pozew?

Jak jednak powinien wyglądać zwykły pozew? W zasadzie to pismo, który może napisać każdy. Nie ma wymagań, by w ramach pozwu korzystać z zaawansowanej terminologii prawniczej. Należy pamiętać jednak o takich elementach pozwu, które koniecznie trzeba zawrzeć.

Zgodnie z art. 187 Kodeksu postępowania cywilnego pozew powinien spełniać warunki, jakie konieczne są dla każdego pisma procesowego. Zgodnie z art. 126 Kodeksu postępowania cywilnego pismo procesowe powinno zawierać oznaczenie sądu do którego jest kierowane, jak również imię i nazwisko lub siedzibę stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników; oznaczenie rodzaju pisma; osnowę oświadczenia lub wniosku wraz z przytoczeniem dowodów na potwierdzenie wskazanych okoliczności; podpis strony, jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika; wymienienie załączników.

Określenie żądania

Ponadto w pozwie powinny znaleźć się dokładne określenie żądania, a w sprawach o prawa majątkowe także oznaczenie przedmiotu sporu. Takie oznaczenie nie jest konieczne, jeżeli dochodzimy określonej kwoty pieniężnej.

                                                               Pozew o wydanie rzeczy (tytuł)

Wartość przedmiotu sporu: 100 tys. zł (oznaczenie wartości)

                Wnoszę o nakazanie pozwanemu, aby wydał mi ……………. (dokładne określenie żądania).

Okoliczności faktyczne

Ponadto w ramach pozwu należy przytoczyć okoliczności faktyczne, które uzasadniają nasze żądanie. Co istotne nie ma tutaj potrzeby przytaczać kwalifikacji prawnej naszego roszczenia. Jeżeli zatem chodzi o wydanie rzeczy będącej własnością powoda nie musi on powoływać się na przepis art. 222 Kodeksu cywilnego, normujący roszczenie o wydanie rzeczy, a jedynie musi wskazać okoliczności faktyczne (wykazać swoje prawo własności, wskazać umowę sprzedaży na mocy której przeszła własność).

Zobacz: Powództwo o wydanie rzeczy: jak napisać pozew

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »