reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Postępowanie sądowe > Zabezpieczenie powództwa

Zabezpieczenie powództwa

Jeszcze przed wytoczeniem powództwa przyszły powód może wnieść do sądu wniosek o zabezpieczenie swoich roszczeń.

Postępowanie zabezpieczające

Między wniesieniem powództwa do sądu, a rozpoczęciem egzekucji minie przeważnie dużo czasu. W tym okresie pozwany ma czas na przeprowadzenie szeregu czynności, które mogą istotnie przyczynić się do utrudnienia egzekucji zasądzonych roszczeń.

Aby temu zapobiec warto skorzystać z możliwości zabezpieczenia powództwa. Taką szansę dają przepisy postępowania zabezpieczającego Kodeksu postępowania cywilnego. Zgodnie z art. 730 tegoż kodeksu zabezpieczenie jest możliwe w każdej sprawie cywilnej podlegającej rozpoznaniu przez sąd lub sąd polubowny. Żądanie zabezpieczenia możliwe jest zarówno przed wniesieniem powództwa, jak i już w trakcie samego postępowania (w ograniczonym zakresie już po uzyskaniu tytułu wykonawczego).

Możliwość zabezpieczenia istnieje w każdej sprawie cywilnej. Oznacza to, że zabezpieczenia można żądać zarówno w sprawach o roszczenia majątkowe, jak i o roszczenia niemajątkowe.

Zobacz: Do jakiego sądu wnieść pozew?

Interes prawny

Udzielenie zabezpieczenia nie jest jednak kwestią dowolności.  Aby zabezpieczenie było udzielone, wnioskujący musi uprawdopodobnić swoje roszczenie oraz interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia. Celem zabezpieczenia jest zapewnienie wykonalności przyszłego orzeczenia.

Zgodnie z art. 7301 ust. 2 Kodeksu postępowania cywilnego interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia istnieje wtedy, gdy jego brak uniemożliwi lub poważnie utrudni wykonanie zapadłego w sprawie orzeczenia lub w inny sposób uniemożliwi lub poważnie utrudni osiągniecie celu postępowania w sprawie.

Istnieje ryzyko, iż podejrzany przedsiębiorca po sprzedaży wchodzącej w skład spółki nieruchomości może mieć problemy z wypłacalnością. Realizacja tego ryzyka poważnie utrudni lub nawet uniemożliwi wykonanie orzeczenia zasądzającego zapłatę na rzecz powoda.

Zobacz: Zabezpieczenie powództwa - zajęcie konta

Jakie zabezpieczenia?

Zabezpieczenie w większości przypadków jest udzielony na wniosek. W ramach takiego wniosku wnioskodawca obowiązany sposobu zabezpieczenia oraz sumy zabezpieczenia (suma tylko przy sprawach o roszczenia pieniężne) – art. 736 ust. 1Kodeksu postępowania cywilnego. W sytuacji, gdy wniosek jest składany przed wniesieniem powództwa należy także przedstawić przedmiot sprawy.

Sposoby zabezpieczenia zostały uregulowane w przepisach Kodeksu postępowania cywilnego. W odniesieniu do roszczeń pieniężnych sposoby te zostały wyczerpująco określone w treści art. 747 KPC.

Zgodnie z jego treścią zabezpieczenie roszczeń pieniężnych następuje przez:

  • zajęcie ruchomości, wynagrodzenia za pracę, wierzytelności z rachunku bankowego albo innej wierzytelności lub innego prawa majątkowego;
  • obciążenie nieruchomości obowiązanego hipoteką przymusową;
  • ustanowienie zakazu zbywania lub obciążania nieruchomości, która nie ma urządzonej księgi wieczystej lub której księga wieczysta zaginęła lub uległa zniszczeniu;
  • obciążenie statku albo statku w budowie hipoteką morską;
  • ustanowienie zakazu zbywania spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu;
  • ustanowienie zarządu przymusowego nad przedsiębiorstwem lub gospodarstwem rolnym obowiązanego albo zakładem wchodzącym w skład przedsiębiorstwa lub jego częścią albo częścią gospodarstwa rolnego obowiązanego.
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama