reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Postępowanie sądowe > Przedmiotowa zmiana powództwa (cz. 2)

Przedmiotowa zmiana powództwa (cz. 2)

Nie w każdym postępowaniu dopuszczalna będzie przedmiotowa zmiana powództwa. Istotne jest zatem co jest, a co nie jest przedmiotową zmianą powództwa.

W części pierwszej wyjaśniliśmy czym jest przedmiotowa zmiana powództwa. Pod pojęciem tym kryje się zmiana żądania określonego w pozwie albo podstawy faktycznej uzasadniającej żądanie. Taka zmiana jest dopuszczalna jeżeli nie prowadzi do zmiany właściwości sądu.

Zobacz: Przedmiotowa zmiana powództwa

Samo dokonanie przedmiotowej zmiany (np. podwyższenie żądania) nie wymaga zgody sądu. Wyjątek stanowi tutaj jedynie art. 203 par. 4 Kodeksu postępowania cywilnego, zgodnie z którym sąd może uznać za niedopuszczalne cofnięcie pozwu, zrzeczenie się lub ograniczenie roszczenia (co stanowi zmianę przedmiotową powództwa), jeżeli okoliczności sprawy wskazują, że wymienione czynności są sprzeczne z prawem lub zasadami współżycia społecznego albo zmierzają do obejścia prawa.

Sama zmiana nie jest zależna też od woli pozwanego, niemniej jednak mogą z nią się wiązać określone jego prawa.

Obowiązek doręczenia pozwanego odpisu pisma rozszerzającego powództwa przy rozszerzeniu powództwa poza rozprawą.

Przedmiotowa zmiana w apelacji?

Co do zasady przedmiotowa zmiana powództwa w I instancji jest dopuszczalna w każdym stanie sprawy. Możliwość zmiany istnieje także w trakcie apelacji, choć została ona znacznie ograniczona.  Zgodnie z art. 383 Kodeksu postępowania cywilnego w postępowaniu apelacyjnym nie można rozszerzyć żądania pozwu ani występować z nowymi roszczeniami. Jednakże przy zmianie okoliczności można żądać zamiast pierwotnego przedmiotu sporu jego wartości lub innego przedmiotu, a w sprawach o świadczenie powtarzające się można nadto rozszerzyć żądanie pozwu o świadczenia za dalsze okresy.

Zatem, o ile w postępowaniu w I instancji, możliwa będzie zmiana żądania pozwu z rozwodu na separację, o tyle przy apelacji jest to już niedopuszczalne.

Zobacz: Apelacja od wyroku rozwodowego

Wyłączenie możliwości zmiany

Możliwość zmiany okoliczności faktycznych lub żądania pozwu jest bardzo istotnym uprawnieniem powoda. Dlatego też należy pamiętać, że w określonych trybach postępowania taka zmiana będzie niemożliwa. Będzie tak w przypadku postępowania uproszczonego (art. 5054 Kodeksu postępowania cywilnego). W przypadku postępowania nakazowego nie ma możliwości występowania z nowymi roszczeniami zamiast lub obok pozostałych. Zmiana zaś powództwa jest możliwa w zakresie takim, jak przy apelacji (art. 495 par. 1 Kodeksu postępowania cywilnego).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Wierzbowski Eversheds

Usługi prawne dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama